Hellas express, Hellas-Istanbul express, Istanbul express

4w4

Član foruma
...a ne znam ...koliko sam uocio vi ste po forumima jedna od zivih autenticnih enciklopedija sa direktnim zivotnim iskustvom u jednom takvom cvoru kao sto je Beograd gdje je stvarno "grmjelo" (isto vazi i za Zagreb sto se tice "grmljavine")...nego po mnogo dokumenata na mrezi ovaj Direct Orient prestaje funkcionisati 1977,a Tauern Orient 1979, bas na nacin kao sto ste opisali,tj, Istambul Ex je prebacen u njegov jutarnji termin a kasniji skraceni Venezia Ex ima kola restoran i do granice tj. Gevgelije..ovo je samo razmjena misljenja i( neka se i ostali forumasi oglase ako osjecaju potrebu)...sto se mene tice nikada nisam vidio Direct ili Tauern Orient ,a ove Venezia ili Istambul Ex vise puta u zivotu...
 

nik

Veteran foruma
Istanbul Express. Train 1293. Photo Taken : 26.05.1989.
This carriage destination plate was fitted to the side of a Yugolslavian Couchette coach.

5182994008_e743cfc45a_o.jpg

https://www.flickr.com/photos/36034969@N08/5182994008
 

Mon

 
Osoblje foruma
Jel bi ovo mogao biti Hellas na putu ka/iz Atine?

Nemam nikakvih podataka o fotki...
Helas-XXX.jpg Helas-XXXX.jpg
 

nik

Veteran foruma
Jel bi ovo mogao biti Hellas na putu ka/iz Atine?

Nemam nikakvih podataka o fotki...
View attachment 56570 View attachment 56571
Ili je Hellas ili Athenes Express. Zanimljiv je ovaj plavi Goša Y kušet sa niskim krovom, njegovu sliku još nismo imali; ne mogu razaznati je li riječ o 1. ili 2. seriji. Prvi vagon iza lokomotive izgleda kao crveni Goša Y a ne mogu razaznati je li 3. vagon možda DB.
 
  • Like
Reactions: Mon

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zanimljiv je ovaj plavi Goša Y kušet sa niskim krovom, njegovu sliku još nismo imali; ne mogu razaznati je li riječ o 1. ili 2. seriji.
Na koju točno 1. ili 2. seriju kušeta misliš?
 

Vladimir

Član foruma
Ovo je maksimalno uvelicano

Helas-Akropolis_zpsb8e26244.jpg

Druga zanimlivost oko ove kopozicije, pruga nije elektrificirana to znaci da mora da je pre 1973 god. ako je relacija Tabanovce - Skopje t.e. 1986 god. Skopje - Gevgelia
 

SHUCA

Poznati forumaš
Druga zanimlivost oko ove kompozicije, pruga nije elektrificirana to znaci da mora da je pre 1973 god. ako je relacija Tabanovce - Skopje t.e. 1986 god. Skopje - Gevgelia
Ukoliko je smer voza na fotosu KA ATINI, jedini moguci voz je ATINA ili VENECIJA express. Dan je...
Hellas je na tim lokacijama u predvečerje i noću po RV-u...
 
  • Like
Reactions: Mon

Vladimir

Član foruma
Shuco, definitivno ovaj voz ide ka Skoplju, posto sunce ide pozadi kompozicije t.j. od jug (cela trasa Solun - Skoplje je jug - sever)
A vreme je ocigledno po podne (oko podne) posto senka je prema nama (ka istoku)
 

Vladimir

Član foruma
Hellas Express u Skopje - deo kratkog filma "A Day of Peace - It Happened in Skopje" snimljen 1965 god

 
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
Evo konačno se pojavila i slika OSE spavaćeg u Njemačkoj; ovakav ACME model je vjerojatno samo pitanje vremena a ja ga zamišljam u setu 'Hellas Istanbul Express II' i to zajedno sa krem-tirkiznim DB Dms905 te JŽ skopskim WL* i Bl.

OSE ex DB WLABmh174 61 73 71 - 40 807-2 Muenchen 17.8.91 - Hellas-Express
file.php

http://balkanmodels.biz/forum/viewtopic.php?f=12&t=10&start=10

*) kako mi se čini baš se skopski 2-vratni WL i vidi lijevo na ovoj slici
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
Evo konačno se pojavila i slika OSE spavaćeg u Njemačkoj; ovakav ACME model je vjerojatno samo pitanje vremena a ja ga zamišljam u setu 'Hellas Istanbul Express II' i to zajedno sa krem-tirkiznim DB Dms905 te JŽ skopskim WL* i Bl.

OSE ex DB WLABmh174 61 73 71 - 40 807-2 Muenchen 17.8.91 - Hellas-Express
file.php

http://balkanmodels.biz/forum/viewtopic.php?f=12&t=10&start=10

*) kako mi se čini baš se skopski 2-vratni WL i vidi lijevo na ovoj slici

Kad bolje proučim sastave meni ovaj vlak ne izgleda kao Hellas već kao Attika na polasku iz Munchena s tim da bi onda JŽ spavaći lijevo trebao biti 'Spalnik' (što s obzirom na datum odnosno početak rata u Hrvatskoj i vjerojatno preusmjerenje preko Mađarske i ne mora biti slučaj; možda ga je već u sastavu zamijenio skopski ili beogradski).
http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=JZ&cislo=211&rok=1992
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh