Teretni vagoni - modeli za prerade - generalna diskusija

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Meni inaće na taj Gkks više liče vagoni iz seta Rivarossi HR 6208:
http://www.hornbyinternational.com/...-the-dr-and-3-different-wagons-of-the-db.html

HR 6208.jpg
Sa kolegima iz Kluba Baat gledali smo slike i Gkks i Gs 120 vagona pa se pitam(o), kakve su razlike osim oznaka? Naročito gledajuči vagon Gs 120 iz posta Damira661 na prvoj strani te teme i negdje još slike vagona koje je objavio TV Slovenija... (zaboravimo kuke, u Slo smo imali i takve kao kod modela RR).
IMG_5442-1.jpg
 

nik

Veteran foruma
Meni inaće na taj Gkks više liče vagoni iz seta Rivarossi HR 6208:
http://www.hornbyinternational.com/...-the-dr-and-3-different-wagons-of-the-db.html

View attachment 47133
Sa kolegima iz Kluba Baat gledali smo slike i Gkks i Gs 120 vagona pa se pitam(o), kakve su razlike osim oznaka? Naročito gledajuči vagon Gs 120 iz posta Damira661 na prvoj strani te teme i negdje još slike vagona koje je objavio TV Slovenija... (zaboravimo kuke, u Slo smo imali i takve kao kod modela RR).
IMG_5442-1.jpg
Ovaj Rivarossi je bolji (i puno novije konstrukcije) model nego Fleischmann a jedina je razlika u kukicama za vezivanje na uglovima.

Oznaka kk znači da je dozvoljena masa manja od uobičajene (o ovom slučaju između 20 i 25 tona) a vjerojatno kod ovog tipa vagona ima veze sa onom regulacijom kočenja ovisno o tovarnoj masi).

http://www.hzcargo.hr/UserDocsImages/Dokumenti/slovne_oznake_podvrste.pdf
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Evo i konkretno iz gornjeg .pdf-a...
- podatci navedeni u tonama (tu) odnose se na najveće opterećenje navedeno u rasteru graničnih opterećenja vagona
G: Zatvoreni vagon
k s 2 osovine: tu < 20 t
kk s 2 osovine: 20 t ≤ tu < 25 t
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Hvala Nik!
Znači da Gkks je za max 25 tona a Gs se može otovariti sa više od 25 tona. Oba vagona mogu saobračajati u "s" prometu. To znači da na modelu je razlika samo u tabelici na bokovima vagona pored naravno oznaka (onaj RIV/NE broj).
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sa kolegama iz Kluba Baat gledali smo slike i Gkks i Gs 120 vagona pa se pitam(o), kakve su razlike osim oznaka?

Pisali smo več o tome - stariji Gs / Gkks (izrađeni u Poljskoj) imaju velike "mjenjače sile kočenja stari tip", a novi (izrađeni u Jugoslaviji) imaju Sprengwerk-e (nije mi poznata odgovarajuća riječ ni na slovenskom (možda "palični nosilci"?), a kamo li na drugim ex-YU jezicima) i male stepenice, i, koliko ja znam, u modelu nitko ne izrađuje ni prvu ni drugu varijantu.
 

Železničar

Poznati forumaš
Jesi siguran da nisu svi ineresantni? :D
Pa nisu svi jednako interesantni. Imas recimo na desetine ZS Eas-z koji se manje vise razlikuju samo u broju. Ista prica i za Gas-z i GBs-z. Ima i dosta Tadds-z.
U principu ako poslikam jedan vagon od svake serije mislim da je dovoljno. Sve vagone sam popisao jos prosle godine. Naravno ako vidim nesto sto izgleda interesantno / relevantno uslikacu i to.
 

nik

Veteran foruma
Pa nisu svi jednako interesantni. Imas recimo na desetine ZS Eas-z koji se manje vise razlikuju samo u broju. Ista prica i za Gas-z i GBs-z. Ima i dosta Tadds-z.
U principu ako poslikam jedan vagon od svake serije mislim da je dovoljno. Sve vagone sam popisao jos prosle godine. Naravno ako vidim nesto sto izgleda interesantno / relevantno uslikacu i to.
E pa nije baš tako; to manje-više je obično presudno. Ima puno podvarijanti svake ove serije vagona a model, ako uopće postoji* ili će postojati**, predstavlja samo jednu. I onda obično fale podaci (točni natpisi i datum revizije) baš za onu verziju koja se pojavi kao model. Ja sam recimo jučer 'potrošio' 1025 slika za samo 6 starih vagona (3xWRl, 2xWLl, Bl i DDam). Osim toga kod teretnih vagona je poželjno imati više istih modela sa različitim brojevima a to je nemoguće ako ne postoje fotografije odgovarajućih vagona na kojima se vide svi natpisi i datumi.

*) postojeći alati su za Eas-z (KMB->Roco) i Gbs-z (Heris) ali oba samo za po jednu određenu verziju vagona (i nema, odnosno neće ni biti, mogućnosti za razne varijante)
**) Gas-z je tip koji bi bio najizgledniji za očekivati kao slijedeći 'domaći tip' od nekog proizvođača modela jer je jednostavan (čitaj jeftin za izradu; samo karoserija + pod) i koristi već postojeća postolja (Y25; standardna 'svugdje') a neznamo unaprijed koja će se varijanta (ili varijante) pojaviti
 
Last edited:

Železničar

Poznati forumaš
Evo juce sam napravio oko 190 slika, napravio sam selekciju koje cu da stavljam a ako koga zanimaju detalji oticu opet da napravim jos slika.
Sta prvo da postavim / sta vas najvise zanima? U ponudi imam:
DDam, Eas, Fals, Falns, Gas (vise tipova), Gbs, Galms, Laekks, Rs, Regs, Remms, Tadds (vise tipova), Uacks (vise tipova)...
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Se preporočujem i ja za te slike. U Ljubljani ima puno Laekks, Gbs i Gas vagona ali to je sve već SŽ.
 

Davor

Veteran foruma
Ako se zažmuri na jedno oko, od Klein Modellbahn art. 3419 se može napraviti ŽS Eas vagon.
Klein Modellbahn H0 3419 Hochbordwagen Eas-x, MAV,.JPG
P1010504.JPG
Fotografija je moja.
 

nik

Veteran foruma
Evo juce sam napravio oko 190 slika, napravio sam selekciju koje cu da stavljam a ako koga zanimaju detalji oticu opet da napravim jos slika.
Sta prvo da postavim / sta vas najvise zanima? U ponudi imam:
DDam, Eas, Fals, Falns, Gas (vise tipova), Gbs, Galms, Laekks, Rs, Regs, Remms, Tadds (vise tipova), Uacks (vise tipova)...
Mislim da su najzanimljiviji vagoni sa revizijom do '91. Znači za početak od svakog takvog slika cijelog vagona, slika broja vagona, slika pripadnosti ŽTO/ŽTP i slika mjesta/datuma revizije. Tako da vidimo čega sve ima iz epohe IV.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo još dva zanimljiva Gbs-z vagona ;)
JZ Gbs 21 72 154 0 024-5, 2002-06, Postojna (Veno).JPGJŽ Gbs 21 72 154 0 024-5, 2002-06, Postojna (foto Veno Lang)

JZ Gbs-z 21 72 150 0 196-7, 2002-06, Postojna (Veno)_01.JPG
JŽ Gbs-z 21 72 150 0 196-7, 2002-06, Postojna (foto Veno Lang)
 

nik

Veteran foruma
Njemačka ratna gradnja, osnovni model radi KMB/Roco; Zagreb RK prošlu jesen, kada smo tamo mjerili 1141 lokomotive...
IMG_0488 - Copy.JPG
IMG_0501 - Copy.JPG
IMG_0500 - Copy.JPG
IMG_0494 - Copy.JPG
IMG_0486 - Copy.JPG
IMG_0485 - Copy.JPG
IMG_0481 - Copy.JPG
IMG_0491 - Copy.JPG
IMG_0493 - Copy.JPG
Moje slike.
Kotrljajuće ležajeve je ova cisterna vjerojatno dobila tek nakon prestanka redovne upotrebe jer ima tablicu podmazivanja...
 
Last edited:

damir661

Veteran foruma
Onaj jedan Gbs sa kosim stranicama, liči na neku prepradu iz Hbis vagona.
Isto je bilo i varijatni Gakks vagona, koji su u stvari Taems vagoni sa zavarenim krovom.

Neka verzija Gas-z vagona, kao i Tadds-a bi bili dobri početak za neku seriju ex JŽ vagona
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh