MŽ Bife vagon

Mon

 
Osoblje foruma
Svaka cast vasem znanju i veliko hvala za pomoc! :naklon: :naklon: :naklon:

Da nema ovakvih ljudi poput Dusana, Vedija i slicnih njima koji su spremni da s nama spodele svoje znanje i informacije,
nikad nebismo mogli da sastavimo i napravimo neku kompoziciju iz istorije nasih zeleznica!

Jos da neko moze da pronadje neku fotografiju ovih vagona iz JZ doba, ili zasto da ne cele kompozicije. :molitva
 

colicdusan325

Novi član
postovani g-dine mon,potrudicu se da se nadju fotografije vagona kompozicija iz perioda 1973-1986,kada sam dezurao u stanici beograd.verujte tih fotografija ima.inace taj tip vagona je vrlo interesantan.izvorno je bio poljski proizvod i kao takav je bio u eksploataciji na jz.interesantan je i po dava tipa obrtnih postolja,laki gerlic i teski gerlic.sezdesetih godina proslog veka fabrika vagona gosa [smederevska palanka]licencno ga proizvodi u dosta velikoj seriji za jz ali sada sa obrtnim postoljima tipa vegman.radjeni su kao kola prvog razreda,kola drugog razreda,kola prvog/drugog razreda,kuset kola ,bife kola i sluzbena kola.nadam se da nisan nesto zaboravio,ali verujem da ce se neko jos javiti koji imaju bolje podatke,jer ovo sto sam napisao je samo po secanju.jos se jednom izvinjavam za nenamernu gresku u pogledu boja vagona poslovnog voza kosovo ekspres i poslovnog voza sava ekspres.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Vladimir i ostali, ali ako dobro pogledam taj vagon to ne bi smio biti X vagon nego Y i to iz sasvim prve serije proizvedene u sredini 60-tih. To se može vidjeti na čelom koji nema lijepog zaokruženja bok-čelo nego je skoro sasvim ravan bok koji se skoro pod pravim uglom promjeni u čelo. Ako bi bila fotka sa drugog čela, onda bi se vidjeo i kabel za grijanje koji ima utikač sakriven sa boka ali se ga vidi sa čela.
Inaće Pafawag X vagoni - barem oni koji su mi poznati - imaju drugčije čelo i drugčiji ulaz u vagon sa boka.

Oko Görlitz postolja. Damir je na railserbia u temi o Goša X objavio ovu sliku, na kojoj se dobro vide ta postolja. Ako su lagana ili teška e to možemo diskutirati.
 

Attachments

  • IMG_4331.jpg
    IMG_4331.jpg
    331.9 KB · Pregleda: 102

Mon

 
Osoblje foruma
Gorchi, na prvoj strani teme postirao sam fotografiju vagona sa strane gde se vidi kabal o kojem pricas
kao i to da bok ne prelazi blago u celo vagona vec je kao "presecen".
Isto se dobro vidi Vegmanovo postolje za koje Dusan kaze da se pocelo ugradjivati 60 tih godina.

Na ovoj Vladimirovoj fotografiji se vidi da postoji kosina kod ulaznih vrata; kosina drugog stepenika (crvena sterlica) odaje da je i vrata ukosena.
Isto tako, nemogucnost da se ta ista vrata kao i krov vagona vide (zelena strelica) odaje da vagon na pocetku i na kraju ima ukoseni bok.

To sto ga razlikuje od ostalih putnickih Gosinih kola su prozori koji su manji i samim tim razmak izmedju njih je veci.
Zasto je to tako i jesu li bifei ostalih ZTP-a imali ovakve prozore neznam, mozda neko drugi zna.
 

Attachments

  • ARm 51 65 84-10 000-7 d.jpg
    ARm 51 65 84-10 000-7 d.jpg
    147.6 KB · Pregleda: 77

nik

Veteran foruma
Ne shvaćam o čemu se uopće raspravlja...?

MŽ 51 65 84-10 000-7 ARm je Goša X sa Wegmann postoljima kojemu su nekom prilikom zamijenjeni svi prozori osim krajnjih a MŽ 51 65 84-40 003-5 AR je Goša Y sa Wegman postoljima i u manje-više tvorničkom izdanju (rana 'ćoškasta' verzija).

:??:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pitanje je ovde dali je MŽ 51 65 84-10 000-7 ARm jedini bife koji ima ovakve prozore ili ne.
Ako je onda dali je on njih dobio kao JZ znaci pre raspada SFRJ ili kao MZ.

Jer ako je ove manje prozore dobio kao MZ onda se JZ verzija nemoze uraditi
od onih Fuggerthovih MAV-vagona sa pocetka teme sto je meni bio cilj.

I jos, ukoliko ih je dobio kao MZ onda je Rocov model kojeg je Matija predlozio (1 str teme) bolje resenje za JZ varijantu.
Ili mozda postoji jos koji. :)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Mon, zaboravih napisati da je moj odgovor na fotke na 2. strani koje je stavio Vladimir, t.j. AR vagon. Na toga sam mislio.
Zašto su manji prozori, to je zanimljivo pitanje ali ne znam odgovora. Na X vagonima bilo ih je puno ali je bio i vagon X dužine :D Možda je ko izmerio prozore na klasičnim X vagonima te na kojih Y, recimo kot bife ili restoran kola? U Zagrebu ima nekih Y vagona ne slijepom kolosjeku, možda imaju istu širinu kao i na tom vagonu?
 

colicdusan325

Novi član
postovanje,prvi vagoni pafwag na jz sa cela su imali na prelaznicama [prelaz putnika iz vagona u vagon]harmoniku,da bi pocetkom sedamdesetih godina prosloga veka pri svakoj narednoj reviziji, imali gumu koja je mnogo prakticnija i sigurnija sa stanovista bezbednosti putnika.
 

damir661

Veteran foruma
Evo jos dve slike Gosa X MZ bifea, na vozu 390.
gosax2.jpg

gosax.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala za fotke Damire.

Najverovatnije da cu ipak Fuggertha da prepravim u MZ bife - nigde nema fotografije i podatke o ovom vagonu iz vremena JZ...
:S:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh