Piko W3 skretnica i mehanizam za nju

Didy

 
Osoblje foruma
Kao sto se moze vidjeti na temi posvecenoj izradi moje makete za prebacivanje skretnica koristim SEEP PM-1 motorice i zadovoljan sam sa njima. Ali na maketi imam i jednu trostruku skretnicu (Piko 55225) na kojoj nemam mijesta ispod stola za smjestaj takvih motorica pa sam mislio za nju iskoristiti standardni mehanizam tj. motoric koji proizvodi Piko a montira se sa gornje strane ( http://www.modellbahnshop-lippe.com/pro ... odukt.html )
Samo nisam siguran da li posotoji poseban motoric za tu trostruku skretnicu jer ona ima dvije poluge (za razliku od "obicnih" koje imaju samo jednu) za mrdanje jezicaka skretnice. Googlao sam ali sve sto nalazim je ovaj mehanizam na koji sam iznad stavio link.
 

Carllo

Aktivan član
Za trostruku skretnicu i DKW 55224 skretnicu ti trebaju po 2 mehanizma ali ako ne želiš da ti se vide motorići upotrijebiš dodatak Piko 55273.
 

torrente

Poznati forumaš
didy evo gledam na piko strani kako izgleda skretnice. ti ocito ne mozes staviti dva motora jer su preblizu. e sad imas dva nacina. jedan da uzmes conrad motore. kod njih je smaknuta polugica.
ili da uzmes magnete od gaugemastera ili peco (ali u tvom slucaju zbog montiranja prepurucujem GM) sa duzom polugicom spustis magnet za par milimetara od ploce sa sarafima sa maticama i hladno savijes polugicu. za graficki prikaz ces sacekati kad dodjem kuci. steta da sad stavljas magnete sa gornje strane i kvaris ukupnu sliku.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Didy, molim svako iskustvo "na sunce" sto se pikovih skretnica i motora tice jer i ja imam iste.
Problem mi je kako ih sakriti da se ne vide!

A i ti torrente, hajd' brze s tim grafickim prikazom! :D
 

Mon

 
Osoblje foruma
Da to je to gagy.
Evo i skice kako da se namontira, ali je bolje ukoliko bi se nasla neka fotografija sa boljim kvalitetom od ovog nacrta.
 

Attachments

  • piko 55271.jpg
    piko 55271.jpg
    8.4 KB · Pregleda: 107
  • piko 55273f.jpg
    piko 55273f.jpg
    134.6 KB · Pregleda: 107
  • piko 55273b.jpg
    piko 55273b.jpg
    182.9 KB · Pregleda: 107

Didy

 
Osoblje foruma
Mon, vazi javi cu sva iskustva koja budem imao kada je u pitanju ova skretnica i njena motorizacija.
Sto se tice ostalih skretnica (piko) na maketi sve su motorizovane sa motoricem koji sam spomenuo u prvom postu i za sada sam zadovoljan kako sve funkcionira. Od postavljanja nisam nesto previse "igrao" sa njima, tek tu i tamo provozao koju kompoziciju nakon digitalizacije lokse tako da cu vise dojmova imati za 15-tak dana kada opet planiram aktivinije poraditi na maketi.

Sto se tice ove W3 skretnice, kada torrente postavi prikaz kako je on to zamislio onda budem i odlucio koji tip motorica izabrati. Volio bih koristiti iste motorice za sve skretnice zbog specifinosti moje kontorlne ploce i upravljanja skretnicama a mislim da ovi pikovi motorici se ne bi uklopili u potpunosti (ne znam da li bi mogao na jednostavan nacin "ocitati" polozaj skretnice i to signalizirati na komandnoj ploci kao sto mogu sa PM1 motoricima)
Ali takodjer sam primjetio da na ovoj trostrukoj skretnici nema rupice kroz koju bi se mogla provuci polugica kao sto ta rupica postoji na ostalim Pikovim skretnicama. Mozda ima neki prakticni razlog zbog cega je rupica izbacena (osim onoga da su zeljeli da nas natjeraju da koristimo iskljucivo dva Piko motorica za te skretnice). Nije problem izbusiti rupicu ali da se sta nece poremetiti tim cinom... ili ako se sila za prebacivanje skretnice bude usmjeravala na to mjesto... sta mislite?
 

torrente

Poznati forumaš
evo kako bi ja to uradio sa GM magnetima. a danas cu ti javiti tacnu duzinu celicne sipke koja ide sa kotve prema skretnici. u najgorem slucaju ona se moze i malo produziti.
u svakom slucaju najlaski nacin ti je sa conradovim motorima i ne vidim nikakav razlog ako ides na analgno upravljanje da ti pravi problem zbog razlike u pogonu. cak i kod digitalnog upravljanja
cini mi se da conradovi motori vuku puno manje struje od magneta. mada anna ili andrej ti to mogu bolje reci.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    40.9 KB · Pregleda: 78

Didy

 
Osoblje foruma
Zanimljiv prijedlog torrente ;)
A sto se tice razlike izmedju motorica nije problem u upravljanju nego u tome sto imam diode na ploci koje mi signaliziraju polozaj skretnice. Na motoricima koje trenutno koristim imam odvojene izvode za tu namjenu tako da ako bi iskoristio neki drugi motor koji nema istu funkciju ne bih mogao to sve povezati kako sam zamislio.
Ali kao sto rekoh, ovaj tvoj prijedlog je zanimljiv tako da cu ga vjerovatno i usvojiti na kraju :palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Didy kaže:
...imam diode na ploci koje mi signaliziraju polozaj skretnice. Na motoricima koje trenutno koristim imam odvojene izvode za tu namjenu...
Jel moze shematski prikaz kako si to izveo Didy?

A torrenteov prikaz je odlican; jednostavno a finkcionalno resenje. :palac_gore:
 

torrente

Poznati forumaš
@didy
pa imas i conradove motore sa dodatnim zicama koje ces iskoristiti isto kao kontakte na GM magnetima. pogledaj na conradovoj strani bio je pdf pored artikla da se skine za obje verzije motora. cak cini mi se da i obicni motor ima kontakte ali zice nisu izvedene pa ih moras sam zalemiti. ali ovo treba provjeriti. kad stignes vidi sa cirom. koliko se sjecam kod njega su motori sa ovom dodatnom funkcijom isti. a i cijena je identicna za oba modela.
@mon
ma samo imas jos tri kontaktan plocici magneta. jedan je ulaz dva izlaza.

ne znam samo da li sam dobro nacrtao redoslijed kontakata li je to nacin spajanja.
 

Attachments

  • sema.jpg
    sema.jpg
    61.2 KB · Pregleda: 104

torrente

Poznati forumaš
nego didy. duzina zice koja ide sa kotve je 43 mm. mislim da ti je to savim dovoljno da je savijes kako sam nacrtao. osim toga mozes i mesinganu cijev 2mm nataknuti na zicu i produzis ako ti zafali.
 

Didy

 
Osoblje foruma
da, slazem se sa tobom i odlucio sam da cu sigurno to napraviti na ovaj nacin na koji si i predlozio.

@Mon
Sto se tice sematskog prikaza evo na temi u kojoj predstavljam rad na mojoj maketi imas nesto u vezi toga ( <a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=20&t=1577&start=170#p21674" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=20&t=1577&start=170#p21674</a> ) Mada mislim da je i na prethodnim stranicama te teme bilo rijeci o spajanju ... pa pogledaj.
Takodjer sve sto je tamo prikazano pokazuje i ova torrentova shema par postova iznad :palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala za link Didy, mislim da kontam kako se sve to povezuje ali cu da se javim
ukoliko mi negde zapne kad budem poceo da radim na povezivanju skretnica.

U medjuvremenu sam nasao kratki video na kom je prikazana Pikova skretnica sa skrivenim motorom:
&feature=related
 

mmatja

Poznati forumaš
Mon kaže:
Hvala za link Didy, mislim da kontam kako se sve to povezuje ali cu da se javim
ukoliko mi negde zapne kad budem poceo da radim na povezivanju skretnica.

U medjuvremenu sam nasao kratki video na kom je prikazana Pikova skretnica sa skrivenim motorom:
&feature=related
Ne ide li to malo prebrzo... :??: Ne može ovako?
:D
L.P.
 

Didy

 
Osoblje foruma
mmatja kaže:
Ne ide li to malo prebrzo... :??: Ne može ovako?

Kod mene je ovaj brzi nacin prebacivanja, kao sto klek rece, radi se o el. magnetu koji uz glasniji "klik" prebaci skretnicu Meni to toliko i ne smeta ali da nije bas naj realnije to stoji
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ma odvrnem Iron Maiden do kraja i uopste se necuje skljocanje skretnica, verujte mi na rec!
:D

Nego Didy, jesi li postavio mozda neki magnet-motor naopacke da se nevidi?
Jel moze fotka ukoliko jesi?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh