Podvozje Maerklin

Lost Train

Član foruma
Kolege imam pitanje.Naletio sam na neke zanimljive vagone al su maerklin HO a ja sakupljam HO Roco,Piko vagone.Moje pitanje je ako na maerklin vagonima zamjenim kotace dal ih mogu voziti po maketi recimo analognoj ko i obicne Roco vagone.Hvala
 

daco

Član foruma
Naravno da nakon promjene osovina možeš voziti Marklinove vagone uz vagone spomenutih firmi. Obrati pozornost da u mnogim dućanima u inozemstvu na zahtjev mjenjaju osovine prilikom kupnje besplatno!
 

SPL Guru

Član foruma
U 90% slučajeva Marklin ima 2. dimenziju razmaka osovina pa nije dovoljno premjestiti DC osovinu s Roca ili FLM-a več treba kupiti posve novu osovinu npr. 24,4mm a Roco ima najčešće 24,75mm dok FLM novije verzije 25,00mm.

Za starije vagone s metalnim podvozjem trebaju biti duplo izolirane osovine ili ih tako postaviti ako su jednostruka izolacija da cijela kompozicija ima izolaciju na istoj strani. U suprotnom dolasi do kratkog spoja na samom podvozju ili preko kučišta vagona na 2. postolje ili preko kopči na 2. vagon.

Ako je krivo spojeno a trafo u top stanju od 5A dobiješ fini light show s dodatkom vrničenog metala.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
SPL Guru kaže:
Za starije vagone s metalnim podvozjem trebaju biti duplo izolirane osovine ili ih tako postaviti ako su jednostruka izolacija da cijela kompozicija ima izolaciju na istoj strani. U suprotnom dolasi do kratkog spoja na samom podvozju ili preko kučišta vagonu na 2. postolje ili preko kopči na 2. vagon.

Ako je krivo spojeno a trafo u top stanju od 5A dobiješ fini light show s dodatkom vrničenog metala.

Mozes li staviti sliku nekog starjeg Marklina koji ima metalna postolja???
Nemogu da uhvatim nit ovog objasnjenja tj. gledao sam svoje Markline i sad ako im postolja provede struju, neznam kako ce pomoci i obostrano izolirani tockovi kad tockovi preko postolja daju kratki spoj, osovina je nebitns dali provodi ili ne ako postolja provode??? Ili da postolja totalno drugacija kod starih od ovih novijih koji su iz jednog komada??
U svakom slucaju preporuka je onda izolacija s obe strane..onda nema brige jel vagon naopako okrenut!! al me svejedno muci ova dilema??
 

1borna

Veteran foruma
Stariji vagoni su imali metalna postolja i špicevi osovina su bili u njima tako da je cijelo podvozje a i kopče bilo jedan pol (tračnice).
Novi vagoni imaju plastična ležišta za kotače i osovine imaju konusni vrh. Za dvo-šinski sistem je dovoljno da jedan kotač bude izoliran
na osovini. Nadam se da će ti biti sada jasno- samo pogledaj kakva su ležišta osovina.....LP :prof:
 

SPL Guru

Član foruma
Postolje je metalno u jednom dijelu sopjeno sa kopčom. Postolje je spojeno sa bolcnom na vagon i osigurano sa segerom da ne ispadne, što je sve metalno i praktično u kratkom spoju dakle cijeli vagon a ako se spoji s 2. vagonom u kratkom spoju s njim.

Ako kotač ne dovede struju u osovinu koja je uglavljena na podvozje nema kontakta.

A ako dovede s jedne strane več nastaje problem, zato treba biti duplo izolirani i mirna bosna nema vrničenja.

djzlaja kaže:
SPL Guru kaže:
Za starije vagone s metalnim podvozjem trebaju biti duplo izolirane osovine ili ih tako postaviti ako su jednostruka izolacija da cijela kompozicija ima izolaciju na istoj strani. U suprotnom dolasi do kratkog spoja na samom podvozju ili preko kučišta vagonu na 2. postolje ili preko kopči na 2. vagon.

Ako je krivo spojeno a trafo u top stanju od 5A dobiješ fini light show s dodatkom vrničenog metala.

Mozes li staviti sliku nekog starjeg Marklina koji ima metalna postolja???
Nemogu da uhvatim nit ovog objasnjenja tj. gledao sam svoje Markline i sad ako im postolja provede struju, neznam kako ce pomoci i obostrano izolirani tockovi kad tockovi preko postolja daju kratki spoj, osovina je nebitns dali provodi ili ne ako postolja provode??? Ili da postolja totalno drugacija kod starih od ovih novijih koji su iz jednog komada??
U svakom slucaju preporuka je onda izolacija s obe strane..onda nema brige jel vagon naopako okrenut!! al me svejedno muci ova dilema??
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh