Razlika u radijusu

MrVirus

Poznati forumaš
Zanima me razlika u radijusu PIKO i Mehano tračnica. Koliko sam uspio zamjetiti nemaju iste oznake radijusa. Zanemarimo sad kvalitetu jednih ili drugih....
 

NClight

Hybernated
Ne, nemaju jer oznaka radijusa je stvar proizvođača i ne valja se povoditi za oznakom npr. R1, R2 itd jer je kod svakoga drugačija i vrijedi za njihovu geometriju.
Pikov katalog ili web stranica će ti dati odgovor koliki je njihov R1 u milimetrima itd...
 

MrVirus

Poznati forumaš
Da, nažalost PIKO je sve to fino objavio, ali što se tiče Mehana nikakvih valjanih podataka nema nigdje....
 

NClight

Hybernated
Ako se ne varam, Mehano ima samo dva radijusa i to ovisno o godini proizvodnje. Mislim da odgovaraju za H0 starijem Roco sistemu te tračnicama koje je koristila Lima/Rivarrosi (pogledaj u skrivenoj stanici, ima starih kataloga za skinuti)
 
A

Anonymous

Guest
Proizvođači neovisno jedan o drugome izrađuju zakrivljenje tračnice prema geometrijskom slijedu u odnosu na razmak simetrala kolosijeka. Piko ima dimenzije na dvije decimale, no u ovoj slici je zaokruženo.


Mehano ima R2=457.2mm i R1 nešto manji za koji ne znam vrijednost. Pikovi su R2=422mm i R3=484mm. MEhanov R2 je skoro na pola puta između Pikovih R2 i R3. Prema tome, pretpostavljam da Je Mehanov R1 cca 390mm, ali toga i nema baš niti polovnih komada. Visine presjeka tračnica su iste samo što je Mehanova stopica malo šira pa se spojnice moraju raširiti ili stisnuti, ovisi čije imaš!
 

Attachments

  • piko.jpg
    piko.jpg
    65.3 KB · Pregleda: 175

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh