Kopče za A.C.M.E. vagone

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
dečki, nisam uspio pronaći odgovarajuću temu pa ako već postoji molim admine da ovaj post tamo prebace.

Naime, interesira me tko ima iskustva (i kakva) s kopčama sa putničkim vagonima JŽ, HŽ, ŽS, SŽ itd.. govorimo o A.C.M.E. vagonima 1:87.

Želio bih nabaviti najbolje jer mi je već dosta bilo gledati ove klasične Bügelkupplunge koji su stvarno gadarija.
1cm lufta među vagonima :fp:

images.jpeg

Roco Kurzkupplung bi bila nekakvo "klasično" dobro riješenje?

$_35.JPG

Čujem sve više da su i Fleischmann Kurzkupplunzi odlični

15111_b.jpg

Koje uzeti? Šta vi predlažete?

Hvala unaprijed na savjetima :)
 

nik

Veteran foruma
dečki, nisam uspio pronaći odgovarajuću temu pa ako već postoji molim admine da ovaj post tamo prebace.

Naime, interesira me tko ima iskustva (i kakva) s kopčama sa putničkim vagonima JŽ, HŽ, ŽS, SŽ itd.. govorimo o A.C.M.E. vagonima 1:87.

Želio bih nabaviti najbolje jer mi je već dosta bilo gledati ove klasične Bügelkupplunge koji su stvarno gadarija.
1cm lufta među vagonima :fp:

View attachment 71905

Roco Kurzkupplung bi bila nekakvo "klasično" dobro riješenje?

View attachment 71906

Čujem sve više da su i Fleischmann Kurzkupplunzi odlični

View attachment 71907

Koje uzeti? Šta vi predlažete?

Hvala unaprijed na savjetima :)
Ništa od navedenog.
ACME Goša Y vagoni (sa izuzetkom ona prva dva zelena JŽ ŽG Lb) imaju prekratak prihvat kvačila pa njihovo spajanje onda nije moguće pomoću kvačila koja si spomenuo.
Uzmi Roco Universalkupplung koji je taman toliko 'predug' da je na Y vagonima idealan.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Pakiranje sa 50 komada.
Roco 40397
$_35.JPG
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Ništa od navedenog.
ACME Goša Y vagoni (sa izuzetkom ona prva dva zelena JŽ ŽG Lb) imaju prekratak prihvat kvačila pa njihovo spajanje onda nije moguće pomoću kvačila koja si spomenuo.
Uzmi Roco Universalkupplung koji je taman toliko predug da je na Y vagonima idealan.
Ove? :mamurluk:$_12.JPG
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
najs, poštarine iz njemačke za hrvatsku su za ovaj paketić od 17,50€ do nevjerovatnih 35€. Toliko o Hrvatskoj u EU.

Aha. Robusne su konstrukcije i lako se spajaju. Samo je bitno kod Goša Y vagona da ih, nakon što ih utakneš, povučeš lagano prema van u krajnji položaj; imaju koju desetinku mm hoda naprijed-nazad u prihvatu kvačila ali ne idu slobodno nego knap stoje u onom položaju u koji ih postaviš kod montaže.
hvala na savjetu, inače MRZIM ove kopče jer spajanje je lako, ali razdvajanje vagona s ovim kopčama je kalvarija na golgoti!
 
Last edited by a moderator:

nik

Veteran foruma
najs, poštarine iz njemačke za hrvatsku su za ovaj paketić od 17,50€ do nevjerovatnih 35€. Toliko o Hrvatskoj u EU.
Nije baš uvijek tako.
Lieferungen in das andere europäische EU-Ausland:
Bestellungen innerhalb der EU 6,90 €, ab 100 € Auftragswert versandkostenfrei.

http://www.modellbahnshop-lippe.com/

hvala na savjetu, inače MRZIM ove kopče jer spajanje je lako, ali razdvajanje vagona s ovim kopčama je kalvarija na golgoti!
Sa njima dobiješ 'žličicu' za odvajanje pa onda ide lako.
 
Last edited by a moderator:

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
nik kaže:
Sa njima dobiješ 'žličicu' za odvajanje pa onda ide lako.
ach so :), jer roco kurzkupplung je jednostavno savršen, vagon samo malo odigneš i razdvojen je. Dakle ovo je definitivno jedino kvalitetno riješenje za acme goša y? Izgledaju fino gusto spojeni?
 

nik

Veteran foruma
ach so :), jer roco kurzkupplung je jednostavno savršen, vagon samo malo odigneš i razdvojen je. Dakle ovo je definitivno jedino kvalitetno riješenje za acme goša y? Izgledaju fino gusto spojeni?
Po mojem iskustvu ovo je jedino rješenje bez da se kemija po kvačilu i njegovom prihvatu.

Baš sam bio stavio odgovarajuću sliku na drugu temu u forum.
index.php

http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/sŽd-i-ex-sŽd-vagoni.4791/page-3#post-126235

Rus je također ACME-ov Y (koristi istu podnu ploču i prsnu gredu kao Goša Y) pa i za njega vrijedi isto.
 

nik

Veteran foruma
a tu je kvaka :mamurluk:

42,90 € u Lippe dućanu
32,90 € na ebayu

za 2 pakiranja kod Lippea već ostavljam 20€ za maržu + 6,90 € poštarina = 92,70 €
za 2 pakiranja na ebayu 65,80 € + 17,50 € poštarina = 83,30 €

skoro isto .ranje samo drugo pakovanje...

:mad:
Nije isto jer iznad 100 eura imaš badava poštarinu. Lippe ima nešto nepovoljnije cijene nekih Roco proizvoda jer su od istog vlasnika. Tako da je relativno nepovoljno samo kod pojedinih Roco kupnji. Ipak nije 'kvaka' u višim cijenama generalno koje bi onda 'pojele' nižu poštarinu.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ja sam imao priliku kopčati ACME Z i Y vagone samo sa Fleischmannovima i klasičnim NEM kopčama. Klasične se zna da stavljajo vagone nešto dalje a Fleischmannove dosta blizu, čak i previše. Problem je recimo JŽ Mimara vagone skupa sastaviti sa Fleischmanovom kopčom jer je ona kuplunga na vagonu malkice (za koju desetinku mm) previšu umaknjena prema sredini vagona. Pomoć bi bila turpijanje sa stražnje strane onaj šaht tako da može kopča pogledati za tu nijansu prema vani. Inače Fl. kopče drže vagone skupa skoro kao da su zalepljeni. Kasnije su izgleda promjenili kinematiku pa su stvari malkice bolje ali ipak bi rekao još dosta preblizu.
Roco kopči na žalost nisam probao ali pošto ne drže vagone toliko blizu mogle bi biti bolje. Jedina im je mana da izgledaju dugačke kad posle poslijednoog vagona nema ništa. Ako su ti vizualno okej Roco kopče, uzimaj Roco, meni osobnu su ipak draže Fleischmannoove.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Jutros sam probao sa Roco kratkim kopčama... Ponaša se za sad jako dobro, čak i na R4 zavojima (R2 sam izbacio odavno iz upotrebe, a R3 je isto na dobrom putu da ga se riješim :D )
Probu sam napravio i sa Roco univerzalnim koje je Nik spomenuo, imam 2 komada samo pa sam testirao 2 vagona u zavojima. Ok su, nema razlike od Roco kratkih što se tiče razmaka među vagonima, ali ih je brutalno komplicirano razdvojiti ako nemaš onu specijalnu alatku za to :/
Iščekujem da mi dođu FLM profi kopče, pa bumo vidli ;)
 

nejcko13

Član foruma
Jutros sam probao sa Roco kratkim kopčama... Ponaša se za sad jako dobro, čak i na R4 zavojima (R2 sam izbacio odavno iz upotrebe, a R3 je isto na dobrom putu da ga se riješim :D )
Probu sam napravio i sa Roco univerzalnim koje je Nik spomenuo, imam 2 komada samo pa sam testirao 2 vagona u zavojima. Ok su, nema razlike od Roco kratkih što se tiče razmaka među vagonima, ali ih je brutalno komplicirano razdvojiti ako nemaš onu specijalnu alatku za to :/
Iščekujem da mi dođu FLM profi kopče, pa bumo vidli ;)
Najlakše jih je razdvojit samo da digneš ona dva jezička spodaj.
neimenovano-1.png

slika od @nika
 

Davor

Veteran foruma
Tiligov DR Bcme kupljen krajem prošle godine dobio sam sa Fleischmann kinematikom. Svi ostali vagoni mi imaju klasično kvačenje pa sam podstaknut ovom temom testirao kvačenje Tiliga i ACME-a sa Flm kinematikom. Jedan kuplung sam skinuo sa kušeta i prebacio na papagaja. Rezultat vrlo zadovoljavajuć. Ostaje još da testiram ACME na ACME.
Photo0783.jpg Photo0786.jpg
 

VRadek

Član foruma
Ja koristim Fleischmann profi i nikad neću kupovati druge, pisao sam u temi Kopce (kuplunzi) i sve o njima

Re: Opcenite diskusije i rasprave o domacim modelima

U potpunosti se slažem sa Damirom, ja kupujem Fleischmann Profi 6515 kopče, pasuju mi na vagone svih proizvodjača, na vagone svih epoha što se može videti na sličicama, istina je da se na neke stavljaju teže ali ne planiram da je menjam tako da mi ne smeta kad su više uglavljene :) .


A.C.M.E. vagoni

IMGP4035_zps8181d668.jpg


Bramos vagoni

IMGP4480_zps5ca5d032.jpg


IMGP3707_zps996f19b6.jpg


Tillig vagoni u maloj krivini

IMGP3159_zpsef005307.jpg


Roco vagoni

IMGP4107_zpsde835d95.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh