Mon - ova H0 cestovna kolekcija

Damir

 
Osoblje foruma
FIAT-ov kamiončić je stvarno preeeee dobar :palac_gore:
Takve su kod nas bile Zastave,ali većinom ravnijih stranica kabine tovarnog prostora.
Ovakav oblik kabine zaista nisam nikada vidio :shock:
 

Damir

 
Osoblje foruma
Baš ovakovih Zastava se ne sijećam kao što je tvoj model,ali one sa ravnim krovom znači bez
prekida od kabine skroz preko tovarnog prostora, se sjećam.
Imali su ih vatrogasci ili ih još imaju,a imala je i jedna firma u Rijeci samo
da me ubiješ ne mogu joj se sjetiti imena :S:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Mozda se sjecate jedne moje prerade Magirusa u FAPa-drvonosu preduzeca za rad sa sumama.
E sad je taj kamion-drvonosa dobio svog originalnog kolegu iz stvarnog zivota.
To je dzip GAZ69 kojeg su inzinjeri tog istog preduzeca koristili za odlazak na teren u cilju markiranja drveca
planiranja sece, pravili planove posumljavanja i slicne aktivnosti...

Proizvod je Herpin sa brojem 024792.
Herpa 024792 -  GAZ 69 - sl02.jpg Herpa 024792 -  GAZ 69 sl1.JPG
 

nik

Veteran foruma
Nažalost ovaj herpin GAZ je potpuni promašaj. Ima prevelike kotače koji su još i komičnog izgleda i debelu 'duplu' šasiju tako da je model puno viši nego što bi trebao biti. Neznam zašto je uopće Herpa išla raditi ovu nakazu od modela pogotovo što već godinama postoji odličan velikoserijski model ovog vozila a prodaje ga MAC i to, za razliku od Herpe, obje karoserijske izvedbe.

713_rd.jpg


1-87-GAZ-69-Stabswagen-MAC-87029_b_0.JPG


HLR87053.jpg


Dodatne jetkane metalne dijelove za njega radi HAULER.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Tockovi jesu razliciti: Herpa je na svoj model stavila "prave gume" koje se mogu i skinuti dok MAC-ovci imaju plasticnu imitaciju guma salivenu sa bandazem.
Drugo, MAC-ovi modeli imaju sire gume sto originalni GAZ69 nije imao dok Herpin model ima da tako kazemo "tacniju" sirinu guma.

U stvari, ukusi su razliciti pa tako i modeli. :D
 

gjoko-mkd

Novi član
Mon,kod nas u MUP-u jos ima ovakve gazike i to u voznom stanju.Zbog visoke potrosnje retko se voze,no kad ima potrebe da se ide na nezgodan teren,uzima se gazika :palci_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Interesantan podatak gjoko-mkd.
Ja znam da su postojali dva GAZ-a vlasnistvo preduzeca za rad sa sumama (Lopusnik) ali mi nije poznato da je i opstinski MUP imao dzipove ovog tipa.
Jel postoji neka fotka MUP-ovih dzipova od pre 1990 godine?
 

nik

Veteran foruma
Mon kaže:
Tockovi jesu razliciti: Herpa je na svoj model stavila "prave gume" koje se mogu i skinuti dok MAC-ovci imaju plasticnu imitaciju guma salivenu sa bandazem.
Drugo, MAC-ovi modeli imaju sire gume sto originalni GAZ69 nije imao dok Herpin model ima da tako kazemo "tacniju" sirinu guma.

U stvari, ukusi su razliciti pa tako i modeli. :D

Nije stvar u ukusima nego Herpa felge jednostavno ne valjaju. U stvari felga od rezervnog kotača bi još i mogla proći ali ove ostale ne; zašto su uopće radili dvije vrste felgi za jedan model ostaje nepoznanica. Felge-kotači na MAC modelu isto nisu savršene ali barem liče na prave a i promjer je odgovarajući. Idealne H0 felge sa gumama za ovaj GAZ su one od ROCO Land Rovera a kako je Herpa nedavno preuzela 'Minitanks' modele mogli su jednostavno iskoristiti te kotače i za GAZ. Što se 'duple' šasije na Herpa modelu tiče tu sam ostao bez teksta kad sam vidio što su napravili; u stvarnosti je šasija u nastavku iza prednjeg odbojnika a ne ispod a osim toga šasija sprijeda mora biti puno uža kako bi se predji kotači (u stvarnosti) mogli zakretati. Na Herpa modelu se šasija može odvojiti od poda pa ju se nekako može zamijeniti nečim neupadljivijim što drži kotače ili napraviti neku konverziju pa zajedno sa kotačima 'transplantirati' i šasiju od ROCO Land Rovera.
 

nik

Veteran foruma
Mon kaže:
Interesantan podatak gjoko-mkd.
Ja znam da su postojali dva GAZ-a vlasnistvo preduzeca za rad sa sumama (Lopusnik) ali mi nije poznato da je i opstinski MUP imao dzipove ovog tipa.
Jel postoji neka fotka MUP-ovih dzipova od pre 1990 godine?

GAZ-ove je imala JNA pa su možda ti kasnije završili u tamošnjem MUP-u.
 

nik

Veteran foruma
Mon, usporedi Herpin GAZ sa svoje slike, od naprijed, sa pravim na donjoj slici pa ćeš vidjeti o čemu govorim; kako je model previsok i kako ima masivnu 'duplu' šasiju ispod odbojnika dok je pravi GAZ prilično nizak i dosta 'nježne' građe u donjem dijelu.

p1030910.jpg


Na slijedeće dvije slike se dobro vidi koliko je model previsok i koliko su kotači preveliki u odnosu na otvore blatobrana i kako oblik felge nema veze sa stvarnošću.

35205_0__024792-05.jpg


gaz-69-gaz-69-m-31849.jpg
 

nik

Veteran foruma
Na idućim slikama se vidi kako GAZ 69 i Land Rover imaju prilično slične kotače.

gaz69.jpg


1687586_f520.jpg


1zu87_Land_Rover_lang_hellpatinagruen_Roco_1718_17658_01.JPG


1zu87_Land_Rover_lang_hellpatinagruen_Roco_1718_17658_02.JPG


Na zadnjim slikama je ROCO model čiji kotači (uključujući rezervni) u H0 najbolje pašu za GAZ.
 

Mon

 
Osoblje foruma
nik kaže:
Mon, usporedi Herpin GAZ sa svoje slike, od naprijed, sa pravim na donjoj slici pa ćeš vidjeti o čemu govorim; kako je model previsok i kako ima masivnu 'duplu' šasiju ispod odbojnika dok je pravi GAZ prilično nizak i dosta 'nježne' građe u donjem dijelu.
:naklon: za slike nik, sad mi je sinulo o cemu ti to u ustvari pricas.

Mislim sa malim zahvatima da dosredim Herpin model i tako dobijem model sto verniji originalu.
Tvoje sugestije su dobrodosle, posebno one koje se odnose na LR-felgi. Javit cu se sa fotkama kad ga budem sredio.
Steta sto nemam fotki prototipa iz tog vremena pa da vidimo sta sve treba promjeniti.

nik kaže:
...GAZ-ove je imala JNA pa su možda ti kasnije završili u tamošnjem MUP-u.
Ovo moze biti objasnjenje. :palac_gore:
Mada se ja na zalost, uopste ne sjecam da sam ikada video ovog rusa u tadasnjem centru JNA za obuku vozaca,
cak se ne sjecam nit 469-ki, jedino onih Kampanjola i Puhova.

A kad smo vec kod njih, jel' postoji nesto slicno tim kampanjolama u 1:87?
 

nik

Veteran foruma
Ako misliš na UAZ 469 njih koliko mi je poznato JNA nije imala, kao ni SUP/MUP već samo firme.

Kampanjole u H0 ne postoje ali imaš Puch G (Mercedes G) od Wikinga i Pinzgauere 710 od Roca.

Mercedes G (dugi, sa 5. vratima i rezervnom gumom otraga)
1zu87_Mercedes-Benz_230G_lang_hellgrau_Wiking_12266_12733_01.JPG


Pinzgauer 710M
1zu87_Pinzgauer_710_M_4x4_weiss_beige_Roco_10234_01.JPG

1zu87_Pinzgauer_710_M_4x4_weiss_beige_Roco_10234_02.JPG

18848_tmb_121449585_Pincuga%20-%20Vojna%20parada%20JNA%20(1975).jpg

2705_tmb_108340760_pinz.jpg


Pinzgauer 710K
1zu87_Pinzgauer_710_K_4x4_graublau_Roco_8575_01.JPG

1zu87_Pinzgauer_710_K_4x4_graublau_Roco_8575_02.JPG

2705_163008323_pinz2.jpg

2705_163008323_pinz1.jpg

2705_43412592_ScreenShot071.jpg


Pinzgauer 710MS (njega nema u H0)
5453525455da9e764acfm.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Odlicne slike nik. :palac_gore:
Pinca i GAZa 469 imam jos od ranije ( <a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/download/file.php?id=7542&mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;">download/file.php?id=7542&mode=view</a> )
a GAZ 69 mi je potreban iskljucivo kao auto ovog sumskog preduzeca tako da nece biti JNA varijante.
Al' bih kampanjolu rado ubacio negde, steta sto je nema u 1:87...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh