JŽ Gbs i Gas - radionica Chachak

Davor

Veteran foruma
Šteta kaj se za osnovu nije uzelo Roco modela metalnog Gbs,.

Ni Roco se nije pretrgao da na bazi svog modela napravi JŽ.

Kod ovakvih prerada uvek može bolje, drugačije ali ako su vlasnici modela zadovoljni onda nema razloga za brigu. :palac_gore:
 
  • Like
Reactions: Mon

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ni Roco se nije pretrgao da na bazi svog modela napravi JŽ.

Kod ovakvih prerada uvek može bolje, drugačije ali ako su vlasnici modela zadovoljni onda nema razloga za brigu. :palac_gore:

Bili bi naravno još zadovolniji ak bi bilo još bolje (...Citius, Altius, Fortius... :djed ) :hihihi:

Ali dobro, idemo sad na :gladan (gablec, he, he) i :pivo:.
 

malimiha

Član foruma
Sve više se pitam koliko si Ti zaista N-jaš... Ali hvala na odgovoru.
Sa kakvim pitanjem se obremenjuješ nije to moj problem :hahahaha:
ali da ti kažem moja kolekcija ima u glavnom modele u N skali, a ima ih nešto SŽ modela u H0 skali :cool_2: Poznajem jednog dečka koji ima četri skale u svojoj kolekciji :djed
:hmmm: ili nešto nije u redu ako imam N skalu da pogledam i H0 skalu :neznam:
 

chachak

Član foruma
Hvala svima na lepim rečima i konstruktivnim kritikama (Gorchi, TV Slovenija):respect:.
Vidim da su se potkrale neke greške, ali raspolagao sam samo sa par fotki vagona iz Sombora pa se nije baš sve
najbolje videlo, a i prvi mačići se u vodu bacaju. Dakle, za sledeće ću ispraviti uočene greške, a raspoložen sam dodati i
još neki različit broj, pa ako ima fotki, lepo bi bilo postaviti ih na forumu. A možde već i stoje negde, ali ih nisam našao.
Inače vagoni su (bilo ih je 5 u prvoj turi) PIKO-vi, ne znam gde su ih i ko ih je nabavio, a ja sam prvo skinuo sve stare oznake,
kompletno ofarbao i radio novi tamponprint i dekale na čelima. Lično sam zadovoljan kako sve izgleda, a greške se daju
ispraviti na sledećim preradama.:palac_gore::pozdrav:
 

damir661

Veteran foruma
Evo nekoliko brojeva, ja nikako da odem do Top.teretne jer znam da tamo ima jedan
JŽ Gbs rebrasti.jpg

Nadam se da sam dobro rastumačio

JŽ Gbs 21 72 150 2502-2


JŽ Gbs 21 72 150 1354-5

Ima li neko ideju kako bi se mogla vrata prepraviti?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Damire,
jedno su brojke a drugo je jedna mala inskripcija tamo gdje piše ŽTP Bd, ŽTP Zg, ŽG Lj... Prema tome može se odrediti ostale natpise a sa tih slika je to malkice teško :( Osim ako TV Slovenija opet ne povuče kog asa iz rukava i stavi popis brojeva prema ŽTP/ŽG... :)

Govorio sam sa g. Chachakom da bi se mu "slalo koji vagon iz EU" dolje e sad... Carina... Jel ko katkad odlazi za Srbiju pa da se na nek način pošalje vagone dolje na bojenje i štampanje???? (naravno najprije ih treba nabaviti :crvenilo: )
 

Davor

Veteran foruma
Damire, pretpostavljam da je slika 104. skenirana iz priručnika Teretna kola?

Mislim da je ispravan broj vagona sa slike 21 72 150 1314 - 5 :hmmm:

Pod tim brojem postoji vagon koji je pripadao ŽTP Zagreb.
 

damir661

Veteran foruma
Damire, pretpostavljam da je slika 104. skenirana iz priručnika Teretna kola?

Mislim da je ispravan broj vagona sa slike 21 72 150 1314 - 5 :hmmm:

Pod tim brojem postoji vagon koji je pripadao ŽTP Zagreb.
Nije iz teretnih kola, vec iz skolskog udzbenika, ona druga je iz "Teretnih kola".
A za broj si verovatno u pravu, posebno ako se taj broj provlaci po papirima.

Gorane, mislim da carina ne bi pravila problem za jedan vagon,sad naravno uvek je bolje kad bi neko isao
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Gorane, mislim da carina ne bi pravila problem za jedan vagon,sad naravno uvek je bolje kad bi neko isao
Damire,
u to sam više manje siguran ali da ih šaljem(o) 20....? :)
 

wiggum

Veteran foruma
Nekada se u HR moglo primati paket izvana od rodbine i prijatelja (dakle nekomercijalni paketi) bez carinjenja (i poreza). Ako je tako i u SRB, onda u paketu s vagonom napisi neko pismo tipa "Di si pajdo, evo vracam ti vagon natrag." Ili izvadi vagon iz ambalaze, dobro ga zapakiraj i tako posalji. Automatski ce vagon vrijediti manje pa ga nece niti cariniti, a i ako ga carine bit ce to sitno.
 

chachak

Član foruma
Sudeci po prethodnim komentarima, ovaj bi broj trebao biti ZG Lj?! Sta mislite?
JZ ZG Lj.jpg
 
Last edited by a moderator:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Dobro si video, moglo bi biti, svakako! Dio natpisa "Postajne"... :aplauz:
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Sad samo još natpisi na suknjici... Tako su razlike male, recimo:
- u Sloveniji imamo zavoro (ZAV. O-GP npr.) a u drugim republikama je kočnica (KOČ. O-GP npr).
- Pa ŽG Lj u 80-im ili ZŽTP Lj (i prije 80-tih), u drugim republikama više manje ŽTP :)
Oko toga če sigurno TV Slovenija još nešto napisati :)
 

chachak

Član foruma
Prateći sve vaše sugestije vezane za Gbs, odlučio sam se da obrnem redosled da bih izbegao greške:
kako spremam preradu 13 komada Gas (naručenih), odlučio sam na skenu (pre farbanja pa je boja malo čudna)
simulirati kako bi to trebalo izgledati. E sada, ta simulacija je urađena na osnovu fotografija koje sam imao
(desetak različitih vagona) i moram priznati da nisam uspeo da nađem dva ista, što se tiče asortimana oznaka i njihovog
rasporeda, što je vrlo frustrirajuće i zbunjujuće:neznam:, jer bi bilo smorno i komplikovano za svaki broj vagona (njih nekoliko koji su u opticaju su ispod slike) posebno raditi sve. Naime, ideja je da se mutiraju brojevi i ZTP, a ostalo da bude isto na svima.
Zato, očekujem sugestije i predloge koji će mi pomoći:help:, naročito računam na vrsne poznavaoce ex JZ, kako bih došao do zadovoljavajućeg rešenja za sve.
Inače, svi vagoni su isti, JOUEF i dogovoreno je da se prerada bazira samo na farbanju i tampon štampi.
JZ Gas.jpg
 
Last edited by a moderator:

Izidor

Član foruma
Prateći sve vaše sugestije vezane za Gbs, odlučio sam se da obrnem redosled da bih izbegao greške:
kako spremam preradu 13 komada Gas (naručenih), odlučio sam na skenu (pre farbanja pa je boja malo čudna)
simulirati kako bi to trebalo izgledati. E sada, ta simulacija je urađena na osnovu fotografija koje sam imao
(desetak različitih vagona) i moram priznati da nisam uspeo da nađem dva ista, što se tiče asortimana oznaka i njihovog
rasporeda, što je vrlo frustrirajuće i zbunjujuće:neznam:, jer bi bilo smorno i komplikovano za svaki broj vagona (njih nekoliko koji su u opticaju su ispod slike) posebno raditi sve. Naime, ideja je da se mutiraju brojevi i ZTP, a ostalo da bude isto na svima.
Zato, očekujem sugestije i predloge koji će mi pomoći:help:, naročito računam na vrsne poznavaoce ex JZ, kako bih došao do zadovoljavajućeg rešenja za sve.
Inače, svi vagoni su isti, JOUEF i dogovoreno je da se prerada bazira samo na farbanju i tampon štampi.
View attachment 53415

Ljep pokušaj, da se napravi neke nove modele teretnih vagona iz naših krajeva, Chachak.:aplauz::aplauz::respect:

U tvom slučaju to oko printa bi bio kompromis zbog cijene i količine štampanja modela i to bi morali onda prihvatiti i buduči vlasnici modela.
Naime, vrlo teško je pronači štampara (skoro nemoguče) koji bi napravio nešto, da bi sličilo unikatno za jedan primerak takvog modela, jer bi cijena onda išla u nebo:neznam:.
A i pronači prava vozila koja bi imala napise na istim pozicijama je skoro nemoguče (izuzetak su možda samo vozila, koja su upravo izašla iz tvornice kao nova).:wc::cool_2:
 

Davor

Veteran foruma
Po meni, ove oznake su podjednako primenjive osim ŽS AD gde umesto JŽ stavljaš ŽS.
Kod ljubljanskih ima izmena što se tiče oznaka za listice ali o tome je već pisano u prethodnim postovima.
 

Železničar

Poznati forumaš
Po meni, ove oznake su podjednako primenjive osim ŽS AD gde umesto JŽ stavljaš ŽS.
Kod ljubljanskih ima izmena što se tiče oznaka za listice ali o tome je već pisano u prethodnim postovima.
U novijoj epohi obično se pored skraćenice operatora stavlja i skraćenica države, u ovom slučajnu 72 SRB-ŽS umesto samo ŽS.

Čačak, iskreno ja ne smatram da je nužno da kod svakog vagona staviš natpise kao na prototipu sa slike (jer postoje razlike među vagonima). Mislim da je i drugima svejedno.
Bitno je da su oznake tačne, srazmerne, ukoliko je to moguće čitlijive i da su otprilike na mestu, a sad da li će biti milimetar više levo ili desno to i nije toliko bitno ;)

Ovaj vagon sa tvoje slike mi deluje OK!

Samo napred!

P.S. Mislim da @damir661 ima sugestiju u vezi stepenica.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh