JŽ Gbs i Gas - radionica Chachak

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Vidim da se u fajlu ne nalaze slike dva slovenska vagona pa ih sada dajem u prilog.
Vagoni se nalaze u Somboru a došlepani su iz Šebešića ovog avgusta posle više od 20 godina.

To je odličan eksemplar, pogotovo jer se pod bojom vide i stariji natpisi, možda čak prvi natpisi iz epohe 4a. Bilo bi najbolje da se poslika najprije sve stranice pod pravim kutom i izdaleka (naravno ako je moguče), da se vide pozicije svih natpisa, a onda svaki natpis posebice (toga nije malo!).
 

damir661

Veteran foruma
Za ŽS Gas nije problem da.t rev, imam slike sa 506,551 vagona, te slike sam poslao chachku.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Kao što se vidi svi koji žele Gas-z modele su zainteresovani za stari JŽ na osnovu predstavljenih fotografija. U toj vezi treba upozoriti da u epohi 4 oznaka za volumen utovarnog prostora još nije bila kvadar (to je došlo u epohi 5):

Unbenannt-03.jpg


već je bila takva:

IMG.jpg

Unbenannt-04.jpg
 

chachak

Član foruma
Gledaj ti da imaju sve potrebne oznake, e sad vrednosti manje više.
JEdno je isto za sve vagone... dužina preko odbojnika, razmak izmedju stožera, UIC, oznaka ležajeva, kao i dispozicija svih oznaka.

Bilo bi dobro kada bi mogao da se napravi neki preview pre nego što se otisne na model

Damire, mislim da me nisi razumeo: nisu mi problem vrednosti, već pozicija oznaka na vagonu.
Hvala TV Slovenija na dodatnim objašnjenjima. Idemo od početka.
A da neko od vas uradi preview poput Davora za Es vagon!?
 

damir661

Veteran foruma
Pokušao sam nešto, nisam baš prezadovoljan kako je ispalo, ali evo
Ubacio sam ono što sam na početku ukazao, a to je oznaka za razmak izmedju stožera postolja (11,75m), zatim podaci o tipu i vrsti kočnice, kao i oznaku za površinu poda.
Treba napomenuti jednu stvar (kod oznake za tip kočnice) , a to je da se na drugoj strani vagona treba nalaziti na levom kraju vrata (nadam se da se vidi na skici)

Još nešto sam primetio, kod oznaka ležišta, na ovoj strani gde su "D", treba ići od 4, pa do 1, a ne od 1, pa do 4, (dakle 4D, 3D, 2D, 1D), a na drugoj strani (1L, 2L, 3L, 4L)to treba ispraviti.
JZ Gas.jpg
 

chachak

Član foruma
Hvala Damire!! E to je to! Ako nema drugih primedbi, idemo tako, s tim sto bih molio TV Sloveniju ili Gorchi-a da mi samo naznace izmene za slovenackom, jer imam i par brojeva ZG LJ. Vac je pomenuto, ali u nije zgorega da sve bude na jednom mestu. HVALA!!!!!
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Kao što sam već napisao, za modele slovenskih Gas-z vagona najbolje bi bilo da se detajlno obradi oba pronađena slovenska vagona, to su pravi "vremeplov" vagoni jer nisu više bili u prometu nakon (vjerojatno) 1991 godine, dok je na drugim vagonima na žalost već došlo do raznih promjena simbola i natpisa (evo npr. oznake ležišta sa L i D su nešto najnovije, iz ŽS epohe VI, prije se za to upotrebljavalo samo brojeve, a drugačija je bila i logika označavanja, dakle 1,3, 5,7, a na drugoj strani 2,4,6 i 8).

Tako da bi bilo potrebno imati fotografije svakog natpisa posebice i sve skupa, a onda bi se to stavilo preko fotografije modela - mislim da Gorchi bolje ovlada obradu fotografija (dakle upotrebu različitih layer-a ili kako već to glasi) pa bi on mogao pokušati, a ja ću pratiti.
 

damir661

Veteran foruma
Da, primetio sam i ja na nekim slikama da je bilo na jednoj strani na lezajevima 8,6,4,2, a na drugoj 1,3,5,7, na JZ verzijama se moze i tako uraditi.

OStaje samo kako tacno rasporediti ove oznake sto idu ispod individualnog broja, na starijim slikama se vidi da su skoro sve zbijene na onom jednom polju (ispod onog kosog nosaca), radi preglednosti na modelu, se ona tablica sa granicom tovarenja moze premestiti na drugu
 

chachak

Član foruma
Evo nekog predloga na osnovu vaših komentara. Mislim da je vreme da se preseče.:harakiri
Ovo je osnovna verzija JŽ, naravno, mutiraće brojevi i ono što ide uz njih (revizija, ŽTP, jezičke promene ako ih ima).
Ako ima još neki predlog, na sunce sa njim, vagoni su ofarbani i čekaju tampon!:pivo:Gas z.jpg
 

damir661

Veteran foruma
Za ep IV možda bi trebalo staviti ŽTO Bd, a ne ŽTP Bd. (podrazumeva se i dat.rev do 1990)
Trebalo dodati na tablicu za granicu tovarenja ispod i onaj red za 120, gde piše uglavnom 00t. Oznaka je inače na dobro mestu po meni.
I još nešto, na ovoj strani vagona ( gde je oznaka za tip kočnice ovako kako si namestio) treba da idu parne oznake ležajeva 8,6,4,2 (s leva na desno).

"J"
je odlično ispalo :slinim:
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ako dobro vidim, fali kočiona težina ručne kočnice (ne znam da li sam točno preveo, na slovenskom je to "zavrta teža ročne zavore"). Izgleda da su bili natpisi uzeti sa Gas a ne Gas-z vagona.

Po propisu bi inaće okvir tog polja morao biti crveni.

IMG_0002 - kopija.jpg

A raster graničnih opterećenja je bio kao na fotografiji, sa "90" i "S", red za 120 je bio dodan kasnije, u 90-im odnosno u epohi 5.
 

nik

Veteran foruma
A zašto ovo kemijanje oko mogućih i nemogućih kombinacija i rasporeda natpisa na Gas vagonima? Zar nije najjednostavnije uzeti slike konkretnih vagona iz određenih epoha i prema njima napraviti modele? ACME na 'domaćim' modelima ima običaj doslovno preslikati sve greške i nepravilnosti u sadržaju, položaju i izgledu natpisa a to je onda baš simpatično.
 

damir661

Veteran foruma
Ako dobro vidim, fali kočiona težina ručne kočnice (ne znam da li sam točno preveo, na slovenskom je to "zavrta teža ročne zavore"). Izgleda da su bili natpisi uzeti sa Gas a ne Gas-z vagona.

Po propisu bi inaće okvir tog polja morao biti crveni.

View attachment 53875

A raster graničnih opterećenja je bio kao na fotografiji, sa "90" i "S", red za 120 je bio dodan kasnije, u 90-im odnosno u epohi 5.
Zar "S" i "90" u stvari nije jedno te isto, tj da "S" u stvari simbolizuje 90km/h, a "SS" 120?. Na većini slika iz ep IV (stoji red bez tog polja, a ispod njega S), u principu hoću da kažem da je možda na ovoj fotki greška u oznaci, da je umesto ovog 90 trebalo biti prazno polje.


Inače u pravu si i za crvenu oznaku za masu ručne kočnice, treba je dodati na onu o masi kola
IMG_9100.jpg
 

nik

Veteran foruma
'prazno'...80 km/h
90............90 km/h
S............100 km/h
SS..........120 km/h
xxx...........xxx km/h

*.....kotači dopuštaju 100km/h ali ne i kočnice
**....kotači dopuštaju 120km/h ali ne i kočnice
***...kotači dopuštaju 120km/h ali ne i kočnice
 
Last edited:

damir661

Veteran foruma
Tako je,moja greška sad sam i proverio po knjigama:fp:

<Što se mene tiče može tablica tovarenja da bude i kao na slici
 

chachak

Član foruma
A zašto ovo kemijanje oko mogućih i nemogućih kombinacija i rasporeda natpisa na Gas vagonima? Zar nije najjednostavnije uzeti slike konkretnih vagona iz određenih epoha i prema njima napraviti modele? ACME na 'domaćim' modelima ima običaj doslovno preslikati sve greške i nepravilnosti u sadržaju, položaju i izgledu natpisa a to je onda baš simpatično.

Nik, to bi tako bilo da se radi jedan konkretan vagon u više komada (možda stotina), ali ovde se radi o desetak konkretnih
brojeva vagona od kojih je većina u po JEDNOM primerku, a ne postoje dva identična što se tiče oznaka.
A raditi svaki posebno, za sebe (pripreme, filmovi, klišea, pasovanja na 10-15 pozicija...) je van pameti. Zato pokušavamo
da nađemo rešenje koje će u najvećoj meri zadovoljiti sve, A ono što mora da se mutira-mora.
U svakom slučaju, blizu smo konačne odluke. Kasnije ću poslati još jednom izmenjen predlog i ako ocene budu
zadovoljavajuće, idemo u realizaciju. Hvala svima!
 

nik

Veteran foruma
Nik, to bi tako bilo da se radi jedan konkretan vagon u više komada (možda stotina), ali ovde se radi o desetak konkretnih
brojeva vagona od kojih je većina u po JEDNOM primerku, a ne postoje dva identična što se tiče oznaka.
A raditi svaki posebno, za sebe (pripreme, filmovi, klišea, pasovanja na 10-15 pozicija...) je van pameti. Zato pokušavamo
da nađemo rešenje koje će u najvećoj meri zadovoljiti sve, A ono što mora da se mutira-mora.
U svakom slučaju, blizu smo konačne odluke. Kasnije ću poslati još jednom izmenjen predlog i ako ocene budu
zadovoljavajuće, idemo u realizaciju. Hvala svima!
Nes(p)retna situacija u svakom slučaju...
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Uzmi najstariju sliku i o njoj radi vagon, prvi iz tvornice su bili identični sa rasporedom, kasnije od radione do radione, od revizije do revizije je bilo svega i svačega, teško ćeš naći dva vagona sa istim razmještajem opreme. Tamo negdje do 87 ili 88 odprilike je standard UIC bio V/max 90, nakon toga je ( S ) 100 km/h. kako god napraviš nečeš pogriješiti, a kome se ne sviđa ne mora kupiti!!
 
  • Like
Reactions: Mon

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh