Promotivna lokomotiva - Malezeljeznice.net

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
@Kameni jednostavno mi dođe da ti pošaljem Štacionov Actros na digitalizaciju kad sve tako uredno pišeš i argumentiraš svaki pedalj posla na lokomotivici. :respect:
Damire postoji na forumu vrhunski specijalist za digitalizaciju vozila koji će se sam ponuditi da ga digitalizira heheh :) :)
On ga može složiti kao FCS :) ili kao DCC Car heheh
Ja sam se više specijaliziro za šinska vozila :)
 

robogovi4

Poznati forumaš
:pozdrav:
vidim da me se spomina pa............ da se ubacim.
Za predradu na FCS moral bi prvo vidit kamionče, ovak na pamet se nebi izjašnjaval. Kaj se tiće digitalizacije, čitaj prerade na DCC CAR:
1. prvo bi morala proć prerada na FCS a, digitalija bojim se da nema previše smisla jer, da bi ista imala sve funkcije (rasvjeta, kontrola razmaka i dr.) mora i cesta bit tome prilagođena čitaj; uz cestu postavljene IFR diode koje će tim funkcijama upravljat ili treba nabavit ručni upravljač pa da on putuje poslije zajedno sa kamionom (no to baš nije jeftina igra)
2. trenutno mi tu stoje jen busić i jen kiperić i jen šleperćić koji čekaju dobru volju za preradu (dijelovi su većina na broju) i koji bi jenog lijepog sunčanog dana trebali vozit po Vtc tak da....
"prosim stati u red". ;)

Kaj se tiće "promolokse", vidim da je Kameni već izbacil iz misli onaj "začahureni" dekoder, i dobro da je, to je okljaštreni MFX odnosno FX dekoder, i nema ni rijeći o bilo kakvom DCC ili drugih naprednih opcija podešavanja, čak ima samo F izlaz za rasvjetu i niš više. A kaj se tiće "univerzalke" za DCC i Merklin, bojim se da će vam tu bit najveći problem oko montaže/demontaže skije. Isto tako, veći problem je sam "hod" skije koji je često nedovoljan pa takove prerade većinom na merklin skretnicama lete van jer ih skija jednostavno odigne sa tračnice (ne može gore skija, može cjela loksa) tak da.... možda samo prvo probat provizorno, ak nede, ne se mučit. Ovo jedino ne važi ako se radi o nekom modelu koji je rađen i u DC i AC verziji, tada često dolje već ima mjesta za skiju (Udubljenja za krajeve koji su na skiji deblji kao i mjesto za šarafek, a to kolko vidim ovdje nije slučaj)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
:pozdrav:
vidim da me se spomina pa............ da se ubacim.
Za predradu na FCS moral bi prvo vidit kamionče, ovak na pamet se nebi izjašnjaval. Kaj se tiće digitalizacije, čitaj prerade na DCC CAR:
1. prvo bi morala proć prerada na FCS a, digitalija bojim se da nema previše smisla jer, da bi ista imala sve funkcije (rasvjeta, kontrola razmaka i dr.) mora i cesta bit tome prilagođena čitaj; uz cestu postavljene IFR diode koje će tim funkcijama upravljat ili treba nabavit ručni upravljač pa da on putuje poslije zajedno sa kamionom (no to baš nije jeftina igra)
2. trenutno mi tu stoje jen busić i jen kiperić i jen šleperćić koji čekaju dobru volju za preradu (dijelovi su većina na broju) i koji bi jenog lijepog sunčanog dana trebali vozit po Vtc tak da....
"prosim stati u red". ;)

Kaj se tiće "promolokse", vidim da je Kameni već izbacil iz misli onaj "začahureni" dekoder, i dobro da je, to je okljaštreni MFX odnosno FX dekoder, i nema ni rijeći o bilo kakvom DCC ili drugih naprednih opcija podešavanja, čak ima samo F izlaz za rasvjetu i niš više. A kaj se tiće "univerzalke" za DCC i Merklin, bojim se da će vam tu bit najveći problem oko montaže/demontaže skije. Isto tako, veći problem je sam "hod" skije koji je često nedovoljan pa takove prerade većinom na merklin skretnicama lete van jer ih skija jednostavno odigne sa tračnice (ne može gore skija, može cjela loksa) tak da.... možda samo prvo probat provizorno, ak nede, ne se mučit. Ovo jedino ne važi ako se radi o nekom modelu koji je rađen i u DC i AC verziji, tada često dolje već ima mjesta za skiju (Udubljenja za krajeve koji su na skiji deblji kao i mjesto za šarafek, a to kolko vidim ovdje nije slučaj)
Odlični savjeti :) i potpuno se slažem ako to sa skijom neće funkcinirati na Marklin tračnicama odnosno skretnicama onda ćemo skinuti :) Uglavnom ja ću povući žicu preko sklopke do skije za moguću montažu. Montira se na nosač jednim vijkom :)

A sada prvi funkcionalni prijenosni USB Tender disk od 8 GB.
Laptop fino prepoznaje Tender hehe :)
Skripta fino radi (ako nekom treba skripta neka je javi)
Jedino treba biti pažljiv kod stavljanja kabla i posebno kod skidanja jer je konektor nov pa je sve vrlo usko. Treba tender uzeti u ruku kod stavljanja i skidanja kabla :)

hahaha izgleda cool :) Ugradio sam od 2mm stirena pojačanja zbog osiguranja konektora i sve je zalijepljeno CA ljepilom i obojano u crnu boju. Konektor je stavljen na stiren u zabušene rupe prema nacrtu :)
Problem je Tigar ljepilo u tenderu koje sam pokušao sinuti ali ga ima toliko da sam odustao a i ne vidi se :)
Uglavnom ne savjetujem izradu i preradu zbog malih dimenzija :)

FullSizeRender.jpg

Sada je na redu ugradnja sklopke i pripreme za skiju, provlačenje kablova prema loksi :) a onda je na redu ugranja LED rasvjete :)
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo nas u loksi. Rastavljena je i odmah sam uočio da ložište nasjeda na motor odnosno na njegovu osovinu koja je izbušila rupu u njemu. Kako je trenje veliko plastika se počela topiti (vidi se na prvoj slici). Zbog toga ću napraviti graničnike koji će odvojiti ložište od motora. Ugradio sam komad stirena da pokrapam rupu radi bojanja .
Ložište je zatim obojano i spremno za ugradnju SMD LED imitacije plamena i daljnju montažu.
Sada je na redu rasvjeta pa ožićenje motora i kontakata.

Loziste 01.jpg

Jedno jednostavno bojanje da baš ne izgleda kao živa plastika :_)
Slijedi ugradnja vatre :) :_)
Loziste 03.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ugrađena je skretnica DCC - MM
Morao sam izrezati otvor u utegu od pocinčanog lima debljine 2mm :)

Napravio sam i pripremu za skiju :_)

Sada slijedi bušenje rupa te izrada navoja u utegu...
Oznake su isprintane na ručnom pisaču naljepnica Bother P-touch
Dovoljno su velika slova da ih svatko može pročitati
Switch 01.jpg

Switch 02.jpg
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo nastavka ... svaki dan po malo ... sada čekam skiju (@1borna vrati se što prije :) :)

Dakle na "utegu" sam izbušio rupe 1.8mm i nareznicom M2 napravio navoje za prihvat vijaka :)
Izrada navoja nareznicom.JPG

Vijci M2 prolaze kroz montažni lim skretnice DPDT s donje strane i odrezani su na mjeru da se mogu stegnuti u utegu.
To je napravljeno zbog rastavljanja i ugradnje skije
Vijci s donje strane.JPG

Ožičenje skretnice je završeno (shema se nalazi nekoliko postova prije).
Skretnicom se odabire DCC(DC) ili Marklin.
Kako je i ranije objašnjeno kod odabira MM (Marklin) oba oduzimača na vijencu lokomotive su istog polariteta (smeđa MM) i uključuje se skija (cvena MM). Kod odabira DCC oduzimači na vijencima lokomotive su različitih polariteta (L-crna - D crvena) i skija se isključuje :) i mora se fizički skinuti (jedan vijak)
Pored skretnice vidi se pričvrsni vijak :_)
Sada čekamo skiju :) :)
Ožićenje.JPG
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
And Now Something Completely Different :)
DCC & MM - All in one!!!
Ugrađena je skija i sada je ovo stvarno jedinstvena kombinacija....
Slijedi fino podešavanje skije. Treba ju po uzdužnoj osi malo pomaknuti prema sredini.
@1borna kolika je maksimalno dozvoljeno odtupanje skije od centralne uzdužne osi?

Dakle u DCC modu onaj vijak u sredini se odvrne i skija se skine :cool_2:
Vrlo jednostavno :) :) :)
Problem su kotači ovog tendera jer imaju jako velik poprečni hod... ali što je, tu je...
Kako nemam Marklin tračnicu stavio sam tender na Roco tračnicu i skija klizi po pragovima... bešumno haha
Sad kreće ožičenje prema loksi :)
Sklopka na slici je u krivom položaju :_) tu treba biti malo oprezan.... :)
Marklin skija.JPG
 

1borna

Veteran foruma
Mislim da milimetar sim-tam nebi trebao raditi probleme....meni su na popravak dolazile lokomotive sa dugačkim skijama koje
su bile ukošene i do 2 mm pa su svejedno vozile!
 
  • Like
Reactions: Mon

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Mislim da milimetar sim-tam nebi trebao raditi probleme....meni su na popravak dolazile lokomotive sa dugačkim skijama koje
su bile ukošene i do 2 mm pa su svejedno vozile!
Hvala Borna... ova dužina je prilično dobra, nije prevelika.
Vertikalni hod skije je čini mi se odbro podešen :) ali to ćeš ti ionako pregledati kao expert za Marklin :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Radovi traju iako malo smanjenim intezitetom...
Dakle ovako...
nije da ne vjerujem Marklinu :zvizdi: ali sam ugradio dodatnu žicu na skiju jer mislim da je to daleko bolji kontakt od mehaničkog spoja :) :)
Dakle dva kontakta idu na skiju (možda je to preveliki stupanj sigurnosti ali dugoročno gledano je bolje)
Skija se lagano skida i stavlja. Zbog prilagođavanja odstupanje od centralne osi je oko +/- 0.5 mm. Visina skije je stavljena prema smjernicama koje napisao @1borna :)

Ožićenje dvojenog sistema napajanja DCC i Marklin je prlično spetljano jer DCC se napaja preko lokmotive, a MM se napaja preko tendera i preko oba klizača na lokomotivi. Da ne dođe do kratkog spoja sve mora biti pažljivo sojeno.

Desna žica na lokomotivi ima dvostruku funkciju :) cijela shema je u nekom od ranijih postova.
24.JPG

Napravljena je podložna pločica od feder bronce za kontakt
Crna pločica (pod kutem) ima dvije funkcije. osim što pridržava uteg te jojs kuži kao uporište omogućava fino podešavanje skije po poprečnoj osi.
Ovo je samo testiranje. Na kraju dolaze podloške od stirena :)
23.JPG

Evo nas u loksi :_)
Skinut je tirajni kurg (zavojnice) s motora. Motor je testiran na DC, posoji mogćnost da neće raditi u Marklin sustavu ali zato je u pripremi rezervni 5 polni motor :) koji radi i na DC, DCC i MM preko ovog muliprotokol i koji može stati na nosač. kontakti su očišćeni.
Dva odstojnika od stirena omogućit će ugađivanje LED u ložište za imitaciju vatre :)
Loksa će imati 4 funkcije :) .. prava mala multiprotokolašica
30.JPG

Priprema za rasvjetu kabine. Ima dosta posla oko izrade stirenskih odstojnika da ložište ne dođe u kontakt s osovinom motora.
31.JPG

Izbušene su rupe fenjerima (kao i na tenderu) u koje će biti ugrađena rasvjeta -:)
32.JPG

Dakle sada je na redu rasvjeta.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dajjj Kameni,ne odugovlači sa projektom! Sve to speštaj unutra i šalji ju u svijet...;) :hihihi: :papa:
hahahhah.... ma da je barem vremena :) hahah ..... Loksa bi trebala biti gotova do Bruze u Virovitici i tamo službeno predstavljena :)
 

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
@Damir ima u pripremi DRG znakove za nju, pa bi se moglo desit da je zaboravi slat dalje. Ono, dok napravi maketu, pa da ju isproba!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh