Eheim Trolley Bus

1borna

Veteran foruma
Pred sada davnih 60-ak godina Eheim iz Njemačke je počeo proizvoditi male troleybuse za HO mjerilo (u stvarnosti nisu bili 1:87 već otprilike
1:76). Kasnije je njihovu proizvodnju preuzela Brawa, pa čak ih radila i za N mjerilo (1:160).
Ja sam nedavno iz svoje Ali-babine pećine (podruma) iskopao iz prošlosti (nakon 40 godina) nešto od tih modelčića i odmah se sjetio kako
me u Rijeci davno skoro pregazio jedan takav Trolley. Promet je tada bio znatno slabiji pa se moglo šetati i sredinom ulice, kad mi je iza ugla
odostraga bešumno dojurio ogroman trolley i tako zatrubio da su mi se noge odsjekle!
Dakle stavit ću malo slikica svojega blaga i ponešto sa neta. Stupovi nosači gornjih vodova moraju biti čvrsto fiksirani tako da ih još nisam
mogao ponovo voziti. Postoje i skretnice te elementi za ukrštavanje sa gornjim vodom željeznice na pružnom prijelazu.
Motori su jako veliki i imaju dosta zamaha u vožnji, po konstrukciji su slični Maerklinovim izmjeničnim iliti tzv. allstrom motorima.
DSCN1130_zps1bb1ac64.jpg
DSCN1131_zps5bcebc7e.jpg
DSCN1132_zpsf0a1f166.jpg
DSCN1133_zps2eee07fe.jpg
pmvscalo34.jpg
image.php
image.php
 

Damir

 
Osoblje foruma
Odlično Borna! Retro trolejbusi izvučeni iz naftalina i stvarno ih je ljepo za vidjeti.:palac_gore:
Imaš li njihov kompletan gornji vod za napajanje pa da spojiš,snimiš i da vidimo kako to ide?
 

1borna

Veteran foruma
Imam i stupova, skretnica i križanja- dosta za jednu liniju na maketi (cca 7-8 metara).Jedini problem za igranje je što stupovi moraju biti
dobro pričvršćeni za podlogu (a prije dobro planiran razmak između njih) tako da se ne može baš samo tako sastaviti i igrati.
Na jubitu ima dosta snimaka o trolejima pa uživajte malo:
 

Damir

 
Osoblje foruma
Evo još jedne informacije,a tiče se svih nas i pogotovo onih dečki kojima je hobi i akvaristika.
Eheim je bila specijalizirana tvrtka za proizvodnju igračaka negdje od 1949-1960-tih.
Proizvodila je trolejbuse,žičare pa čak i tramvaje,a onda je 60-tih licencu za sve to otkupila Brawa koja i danas sve to proizvodi.
Eheim je tvrtka koja se kasnije specijalizirala za sve vrste akvarijuma i sve što se pod tim pojmom podrazumjeva da u njima treba biti.:pozdrav:
 

Pejc

Veteran foruma
Evo još jedne informacije,a tiče se svih nas i pogotovo onih dečki kojima je hobi i akvaristika.
Eheim je bila specijalizirana tvrtka za proizvodnju igračaka negdje od 1949-1960-tih.
Proizvodila je trolejbuse,žičare pa čak i tramvaje,a onda je 60-tih licencu za sve to otkupila Brawa koja i danas sve to proizvodi.
Eheim je tvrtka koja se kasnije specijalizirala za sve vrste akvarijuma i sve što se pod tim pojmom podrazumjeva da u njima treba biti.:pozdrav:
I Eheim je sada u akvaristici što i Roco i Maerklin u malim železnicama :)
Izvinjavam se zbog :_offtopic_:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh