Fleischmann šinobus

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
pozdrav kolege forumaši,
molio bih pomoć u vezi šinobusa. Model je stariji i prema riječima prijašnjeg vlasnika nije puno vožen. Nakon testne vožnje, žaključio sam da mora na remont, jer su se čuli razni zvukovi koji mi nisu bili privlačni (škripanje i cviljenje...), ali vozio je bez problema ;)
Nakon što sam ga rastavio, očistio i podmazao više ne vozi kako treba, jednostavno trokira, malo krene pa stane uz užašno cviljenje motora kao kada se kolju svinje :(
Nekoliko puta sam ga ponovno rastavljao i provjeravao jesam li sve dobro posložio, nisam našao grešku, a šinobus i dalje ne vozi :(
Ima li tko kakvu sugestiju?
 

1borna

Veteran foruma
Možda si malo pretjerao pa je ulje došlo na rotor- kolektor gdje su četkice pa dolazi do iskrenja (pogledaj dok lokica vozi bez karoserije i u mraku). Ako ima samo plastične zučanike podmazuje se mašću (može se kupiti u tubama za podmaz u automobilima). Ako je kolektor zaprljan morat ćeš ga očistiti štapićem (za uši ) i alkoholom.
Javi rezultat i poslikaj eventualno!
 

NClight

Hybernated
H0 ili N?
Provjeri :
- kontakte na motoru (četkica-rotor) da nije ušlo ulje. Očisti prema borna1-ovoj uputi.
- da kontakti na kotačima nisu savinuti i ne koče.
- Električne spojeve, da nisu u prekidu.
- Pužni prijenos mora dobro nalegnuti sa malim zazorom (prostorom) između puža i zupčanika (ako je stisnut ili jako podignut to zna raditi opisane probleme)
- da nisu mucice, ostaci od čišćenja i sl. ušli u mehaniku i motor

Kod rasklapanja fotkaj svaku fazu digitalcem, obrnuto sastavljaj.
Oko motora pažljivo s uljem... mala kapljica s vrha igle samo na ležajeve, nikako nesmije doći do komutatora / rotora i četkica.
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
HO :)
sve pregledano i očišćeno. Kako mi je već NClight rekao, slijedio sam upute :) Hmm, jedino ležajevi, odnosno oni federi koli se naslanjaju na rotor, možda stvaraju probleme :(
Idućih dana budem poslikao i poslao jer sam trenutačno na faksu u Zg i nemam fotić uz sebe, pa ću ga posuditi od cure ;)
Hvala vam dosad.
Probat ću sve opet oćistiti alkoholom i ponovno podmazati pa vam pošaljem i slikovne utiske :)
Budite mi dobri i ugodan vikend :)
 

1borna

Veteran foruma
Federi! Tu je problem!! Oni trebaju tiskati (lagano) čekice od grafita na kolektor. Kad se četkice istroše dolazi do cvilenja, a može se poglodati lamele na kolektoru! Za prvu pomoć možeš upotrijebiti minu od kakve deblje olovke, samo da bude H to jest što tvrđa! Ovisno o promjeru mogu se upotrijebiti i četkice za manje bušilice ili flexe koje imaju okrugle četkice. I dužina četkice je važna, obično je 3-5 mm.
 

robogovi4

Poznati forumaš
Pozz,
ako su četkice u banani, provjeri dimenzije, možda imam kaj na razbacivanju pa......
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
ja sam idiot, posudim fotić, ali zaboravim uzeti kablove :uvrnut hehe :D
ponovno sam sve rastavio i očistio i poslikao, tako da će sutra biti slike vjerojatno.
Što se tiče cviljenja, sada se poboljšalo, jer nisam zašarafio jedan vijak na motoru i sada ima više lufta i bolje radi, da me prostite, pizdarija totalna, hehe.
E da, 1borna, dužina četkice je 3.5mm. Mislim da sam negdje pročitao da Fleischmann motorima odgovaraju četkice od mehana?
:arrow: robogovi4: Hvala na ponudi,ali ako odgovaraju ovi od mehana ne bih te htio maltretirati s tim, uglavnom javim ;)

Skužio sam da i jedan zupčanik malo šteka, teže se okreće.
Uglavnom, to je sve od mene za sada, do postanja slika :)
Hvala vam :palac_gore:
 

Damir

 
Osoblje foruma
Mislim da je NC mislio prvenstventveno na tebe što se tiče fotki!
Tj,da vidiš kako je izgledala prije nego je rastaviš i kad je rastaviš da nisi nešto pošeremetio :D
Lako za nas,glavno da je ti složiš kako je bila ;)
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
ma to znam napamet, hehe.
Znam na što je mislio, ali htio sam pokazati četkice i izgled lamelica, pa da iskusniji kažu jel to treba tako izgledati :)
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
Istina NC, ali što tiče ovog šinobusa, vrlo je jednostavan i sve se lagano upamti ;)
Pokušat ću ubuduće pronaći servisnu knjigu ;)

Da nadodam, jako sam zadovoljan samim modelom premda je stariji, Fleischmann je i u ono vrijeme (Westdeutschland) pravio jako kvalitetne modele koji traju ;) posebno su me impresionirala svjetla, koja svijetle (žuto-crveno) ovisno o smijeru vožnje, što nisam očekivao od starijeg modela :)
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
evo malo slika šinobusa s kojim sam imao malo problema :D
 

Attachments

  • šinobus_5.JPG
    šinobus_5.JPG
    181.2 KB · Pregleda: 50
  • šinobus_4.JPG
    šinobus_4.JPG
    189.7 KB · Pregleda: 51
  • šinobus_3.JPG
    šinobus_3.JPG
    171.6 KB · Pregleda: 49
  • šinobus_2.JPG
    šinobus_2.JPG
    170.1 KB · Pregleda: 47
  • šinobus_1.JPG
    šinobus_1.JPG
    184.1 KB · Pregleda: 50

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
evo još malo, sa upaljenim svjetlima ;)
 

Attachments

  • šinobus_7.JPG
    šinobus_7.JPG
    204 KB · Pregleda: 42
  • šinobus_6.JPG
    šinobus_6.JPG
    199.7 KB · Pregleda: 42

Damir

 
Osoblje foruma
Ma za Boga dragog,ovakav mi je model san -snova!
Ima da ga Damirić pribavi vedoma uskoro ili ti ga pod hitno :D ;)
 
A

Anonymous

Guest
A , da Vam bude jos malo teze sa disanjem - zar niste vidje ovega.....
I ja san poceo sanjati o njemu... :D

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=22&p=36161#p36161" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=22&p=36161#p36161</a>
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
i meni je bio san, te sam ga uspio nabaviti, dugo sam ga lovio po ebayu, jer su takvi inače u lošem vizualnom stanju, ali uspio sam nabaviti jeftino ovoga, kako je pisalo u naslovu kada se prodavao, rariteta :D hehe

Malo jedino taj motorić zeza, ostalo je u savršenom stanju, uspio sam i zupčanik popraviti još jedino taj motorić dotjerati, inače je predobar :)

damire, pod hitno nešto kupi, vidim da te hvata kriza :ples hehe

:arrow: imenjače vidjeh dotični model, nadam se da će u skoroj budućnosti jedan takav sletiti meni u poštanski sandučić :D
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
nik kaže:
A zašto je kontaktni lim preko a ne iza kotača?

Stvarno ne bih znao, tako je bilo, ne znam je li to tako treba biti, da ga stavim iza?

evo dijela motorića koji me zeza, ovo crno se ne da skinuti :(
 

Attachments

  • šinobus_9.JPG
    šinobus_9.JPG
    191.5 KB · Pregleda: 19
  • šinobus_8.JPG
    šinobus_8.JPG
    225.6 KB · Pregleda: 19

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Odlično mijesto da ubacim pitanje...

Ovo je istovjetna priča kao i s moje dvije Lime 1043..isti su motori isti problemi..
Ho Modelar mi jer dao zeleno svijetlo za dekoder kaže da će biti bolje.. tek sam ih kupio i poslani su iz amerike pa će ići digitalizacija...

E sad pitanje.. a može se primjeniti i na ovaj šinobus (meni je ko bombončić :palac_gore: )
Ako bi ga digitalizirao ako uopće i može to; onda ovi kontakti bi bili bespotrebni :??: :??: Ili ne????
Ako se nevaram ovi diriguju svjetlima ovisno o promjeni smjera kretanja motora a dekoderom bi postali bespotrebni i onako bi ih trebalo skinuti kao i kondezator ili kako se već zove taj dio na motoru na koji su povezani???
Da li bi to rješilo problem.. iako ja mislim da je ovde kao i kod većine ovih motora do četkica... :??:
Da li griješim u konstataciji????
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh