Info vezano za model/e

1borna

Veteran foruma
Bežični multimaus upravlja sa prijemnikom u centrali koja onda putem šina šalje informacije....a pravim bežičnim upravljanjem se informacije direktno
šalju u prijemnike/dekodere u lokomotivama (koje naravno i dalje imaju napajanje preko šina).
 

marinac

Član foruma
Aha...ludilo. A kojim čudom se upravljati time? Tj. čime šaljem informaciju direktno u lokicu odnosno dekoder?
 

1borna

Veteran foruma
Ameri su dosta napredovali u takvom upravljanju, u Europi to (još) nije toliko poznato. Po cjenama je otprilike podjednako. Bežično upravljanje ima
jednu prednost- kod klasičnog DCC-a prljave tračnice i kotači često prouzroče krive informacije dekoderu pa dolazi do zastoja, ponovnog pokretanja
itd.- dok kod bežičnog nema takvih pojava jer se sa šina uzima samo pogonski napon.
Pogledaj malo Američke stranice raznih proizvođača i foruma te časopisa pa ćeš naći više informacija (i cijena) o tome....
 

andrej

Aktivan član
Pozz,

FMZ je protokol isto kao i DCC kojeg je Fleischmann 1985 razvio pod imenom "Fleischmann FMZ system"

381px-FLM_6800.jpg

Nije kompatibilan sa popularnim DCC-om, kao ni tadašnja Delta firme Marklin. Nije dugo opstao na tržištu, te se digitalija orijentira na sve popularniji DCC, izbacuju Profi-Boss (DCC), a nakon toga se spaja u tom segmentu sa Roco firmom, kao kopija MultiMausa.
No da bi zadovoljili kupce starih sistema, a i pridobili nove, u svoje dekodere implementiraju mogućnost multiprotokola, tj. dekoder prepoznaje i stari sistem i novi, te ga nazivaju Twin-dekoder.

:vrag3:
 

marinac

Član foruma
E ovo je već odgovor :naklon: . A jel se informacija šalje direktno u lokicu tj. dekoder, kao što je rekao kolega 1borna? Ili standardno preko šina? Pitam jer mi nije jasno kako može direktno do dekodera, kakav signal je u pitanju?
 

andrej

Aktivan član
Sve ide preko šina i napajanje i upravljanje.:palac_gore:

....Nije dugo opstao na tržištu, te se digitalija orijentira na sve popularniji DCC, izbacuju Profi-Boss (DCC).....
samo da nadopunim,
u međuvremenu su još izbacili nekoliko sistema poput Twin Center koji je mogao ganjati FMZ,DCC i Sx protokole...

fleischmann03.jpg
sliči Uhlenbrock Intellibox.

:vrag3:
 

1borna

Veteran foruma
Ja sam pogriješio misleći (budući da se radilo o Američkom trgovcu) da je to kratica za bežično upravljanje.....kad ja ili netko drugi nađe nešto
o tome možemo to postaviti pod zasebnu temu! (ja sam pred godinu-dvije negdje čitao o tome no za sada se ne mogu sjetiti gdje)
 

marinac

Član foruma
Jel zna neko da mi kaže koji je ovo proizvođač(logo na vagonu)? Vagon je u vlasništvu mog drugara i poprilično je mator(milsim vagon :D ). On nije uspeo da utvrdi koji je ovo proizvođač, poslao mi je ove 2 fotke upitavši mene, međutim ni ja nemam pojma. Možda neko zna o čemu se radi?



 

1borna

Veteran foruma
Opert jedna VELIKA jedinica iz neznanja Damire! Ovo je vagon od Konrad Dressler (KD), male firmice koja je osnovana još 1917 godine
u Njemačkoj. Od 1946 je počeo proizvoditi male vlakiće u veličini 0, a od 1956 i H0, dvo-šinski sistem sa 14v DC.
Radio je jeftinije modele koji su se prodavali u robnim kućama (Quelle) no kasnije ga je Lima svojom još jeftinijom (i boljim modelima)
istisnula sa tržišta tako da je 1970 prestao sa proizvodnjom !
Naravno da i ja imam ponešto od Kd-a, moram samo poslikati pa ću staviti pod crtice o proizvođačima.....
 

marinac

Član foruma
Hvala na odgovorima, i tačnim i netačnim :) bilo mi je sumnjivo da je Marklin, al' šta ga ja znam, sve je moguće.
Uzgred, 1borna, kapa dole za znanje i informisanost.:naklon::)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh