Istorijat JŽ

matija

Član foruma
Nešto sam razmišljao, i kako vidim svi sa ovih prostora postajemo izbirljiviji, a i ponuda modela se širi, pa sam mislio za početak otvoriti temu gde bi se ljudi dobre volje i sa saznanjima oglasili i pomogli modelarima. Evo o čemu se radi, dosta puta lutam po forumima da dodjem do nekog podatak o godini kada se nešto promenilo ili kada se što novo pojavili na prugama. Mislio sam da na jednom mestu budu ti podaci. Recimo od WW2 pa na ovamo, kada je došlo do prenumeracije JDŽ=JŽ, kada se osnovala služba KSR, a kada je ugašena, kada je prvi GOŠA Yvagon krenuo u saobraćaj, itd. Ako se tema čini dovoljno zanimljivom, ja bih molio da svako doprinese svojim saznanjima. Ako moderator misli da ovo nije tema za ovaj podforum slobodno je premesti gde joj je mesto. :palac_gore:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Promena iz JDZ u JZ 1959- 1961. U tom intervalu je nastajala ZJZ (zajednica jugosl. zeleznica),
tacnije proces je zapocet 1959 odlukom :!: ali je dovrsen tek ....
A evo sajamskih prototipova GOSA "Y" na Bgd sajmu 1960..
Mada je foto crno-beli , vide se DVE nijanse zelene i prvobitno PLAVI podni deo. !
Ispred njih sinobus GOSA !
Za KSR nisam siguran,ali secam se neke njihove znacka sa godinom 1948 :hmmm :?:
 

Attachments

  • 7607sajam31960.jpg
    7607sajam31960.jpg
    126.7 KB · Pregleda: 334

Železničar

Poznati forumaš
Nesto u ovom kontekstu:
Prvih deset sinobusa koji su stigli direkt is Uerdingena (imaju i plocicu Uerdingen i razlikuju se po jos par stvari) imali su oznaku JDZ Dmot 126-000 do 126-009 i JDZ C 37-500 do C 37-509. Oni su isporuceni 1955 godine, i neposredno posle i prvi predserijski sinobusi iz Gose. Kasnije je sve prenumerisano u JZ B812/ B818, opet pocevsi od 000.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Misliš OVO :palac_gore:

Kakvo je to zamuckivanje N-N-NIKAD ? :D
 

Attachments

  • 166_Picture_007_1.jpg
    166_Picture_007_1.jpg
    127.8 KB · Pregleda: 287

Železničar

Poznati forumaš
Da, upravo taj, imam i ja tu sliku. To je voz Sombor-Beograd-Sombor.
To je 008, inace moj dedin sinobus (on je bio dosta dugo na posedu na 008), danas 812-017 (prenumerisan je).
Evo ga u Somboru
 

Attachments

  • sombor.jpg
    sombor.jpg
    36.1 KB · Pregleda: 275

Vedi

Član foruma
Hm, tema je svakako zanimljiva, možda ne baš za Forum maleželjeznice nego možda za veće željeznice, od ostalih podforuma naravno da je najprimjerenija ovom, pa ako se ostali modovi i admini slažu da tema ostane, onda se i ja slažem.

SHUCA kaže:
A evo sajamskih prototipova GOSA "Y" na Bgd sajmu 1960..

Zašto ja cijelo vrijeme posjedujem informaciju da su prototipovi Gošinih UIC-Y vagona bili predstavljeni 1963. g.? Jesi siguran u ovu '60-u?
 

matija

Član foruma
Vedi kaže:
Hm, tema je svakako zanimljiva, možda ne baš za Forum maleželjeznice nego možda za veće željeznice, od ostalih podforuma naravno da je najprimjerenija ovom, pa ako se ostali modovi i admini slažu da tema ostane, onda se i ja slažem.

SHUCA kaže:
A evo sajamskih prototipova GOSA "Y" na Bgd sajmu 1960..

Zašto ja cijelo vrijeme posjedujem informaciju da su prototipovi Gošinih UIC-Y vagona bili predstavljeni 1963. g.? Jesi siguran u ovu '60-u?
Da slažem se da se više radi o velikoj željeznici, ali ako neko hoće da bude "brojač nitni "u slaganju makete onda su mu podaci koji se ovde pojave veoma bitni. Evo i ja sam iznenadjen činjenicom da su se prvi šinobusi u srebrnoj boji pojavili već 1960. :hmmm
 

SHUCA

Poznati forumaš
Tako je pisalo u tekstu o sajmu tehnike 1960... :S:
Licencni sinobusi iz GOSE su bili srebrni....Prvu vožnju njime sam imao 1962-3 :hmmm
Pre no sto nastavimo oko istorije JDZ-JZ,
moramo biti spremni na kontradiktorne datume u knjigama ,dokumentima itd.
Čak i na zvaničnim sajtovima firme se zna provući greška.
Podatak o prelasku sa JDŽ na JŽ sam baš tako i dobio U MUZEJU ! Započeto 1959 a završeno 1961 :D
Inače ovakva tema nije suvišna :prof:
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Kad je bila već stavljena fotka iz Beogradskog sajma, evo još koje fotke takvog originalnog vagona Y
 

Attachments

  • GosaY.png
    GosaY.png
    341.9 KB · Pregleda: 275
  • Goša Y-spalnik.png
    Goša Y-spalnik.png
    804.9 KB · Pregleda: 273
  • Goša Y-notranjost B.png
    Goša Y-notranjost B.png
    364.3 KB · Pregleda: 275
  • Gosa Y prvi vagoni, Gosa, Smedjerevska Palanka.png
    Gosa Y prvi vagoni, Gosa, Smedjerevska Palanka.png
    735.7 KB · Pregleda: 271

Vedi

Član foruma
Gorchi kaže:
Kad je bila već stavljena fotka iz Beogradskog sajma, evo još koje fotke takvog originalnog vagona Y

Odlične fotografije Gorchi, puno hvala!
 

damir661

Veteran foruma
Primecujem da su imali na jednoj strani vagona po dva mala prozora, zna li neko o čemu je reč?
 

Vedi

Član foruma
damir661 kaže:
Primecujem da su imali na jednoj strani vagona po dva mala prozora, zna li neko o čemu je reč?

Prva serija (samo AB) vagoni su imali na strani vagona gdje su bili odjeljci 1. razreda, koliko ja znam posebno prozor na odjeljku sa WC-om i posebno prozor na odjeljku sa umivaonikom.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo još 3 fotke iz te knjige!
 

Attachments

  • Goša Y-2.png
    Goša Y-2.png
    736 KB · Pregleda: 187
  • Goša Y-Notranjost A.png
    Goša Y-Notranjost A.png
    343.4 KB · Pregleda: 185
  • Goša Y-Al.png
    Goša Y-Al.png
    757.3 KB · Pregleda: 184

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Inaće opet smo išlu i istoriju Goše, pa trebamo pomisliti na druge tvornice i na druga razdoblja... A to je koji vagoni su ostali posle 2. svjetskog rata u Jugoslaviji (ovdje mislim na teretne i putničke vagone), pa kako je došlo do proizvodnje popularnih Baat-ića (tada su bili nešto drugo), pa licenčne proizvodnje Goša X (oz. Pafawag 44a i 45A)...
 

nik

Veteran foruma
Vedi kaže:
damir661 kaže:
Primecujem da su imali na jednoj strani vagona po dva mala prozora, zna li neko o čemu je reč?

Prva serija (samo AB) vagoni su imali na strani vagona gdje su bili odjeljci 1. razreda, koliko ja znam posebno prozor na odjeljku sa WC-om i posebno prozor na odjeljku sa umivaonikom.

Jesi li siguran u to ili je riječ o pretpostavci? Naime nekada je bilo uobičajeno da, ovisno o raspoloživom prostoru, vagoni imaju 1/2 odjeljka sa 3-4 sjedala; bez nasuprotnih. Kod Y tipa 1/2 vagona 2. razreda je 5 odjeljaka a 1/2 vagona 1. rareda je 4 1/2 odjeljka pa onda AB ima 9 1/2 odjeljaka.
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Jesi li siguran u to ili je riječ o pretpostavci? Naime nekada je bilo uobičajeno da, ovisno o raspoloživom prostoru, vagoni imaju 1/2 odjeljka sa 3-4 sjedala; bez nasuprotnih. Kod Y tipa 1/2 vagona 2. razreda je 5 odjeljaka a 1/2 vagona 1. rareda je 4 1/2 odjeljka pa onda AB ima 9 1/2 odjeljaka.

To mi je ostalo u sjećanju od razgovora sa jednim starijim kolegom, da je ta prva serija imala posebno WC i posebno umivaonik, svaki odjeljak za sebe sa svojim prozorom.
Da je taj jedan odjeljak bio sa sjedalima, tj. ta polovica odjeljka, nebi ta polovica odjeljka bila 'malo' preuska, kak bi ta ulazna vrata izgledala, trebalo bi se zakoračiti preko sjedala pri ulazu, po fotkama koje imam i prozori su 'malo' preuski da bi to bilo normalno za neki odjeljak za putovanje...
Zasad nisam 100% siguran, ali sam vrlo uvjeren da je to bilo tak.
 

matija

Član foruma
Kako Gorchi reče, ima još dosta toga da se napiše. Ovo bismo mogli apsolvirati zaključkom da su prvi GOŠA Y vagoni izišli početkom šezdesetih godina (još nemaju UIC numeraciju) i da su bili u dve nijanse zelene boje, inače ova šema je za to vreme bila zaista ekskluzivna, po mom skromnom mišljenju.


Ovi su bili čini mi se srebrne boje, ako se hronološki slaže sa pojavom garnitura za poslovne vozove.
 

Attachments

  • Goša Y-Al.png
    Goša Y-Al.png
    290.9 KB · Pregleda: 107

nik

Veteran foruma
Vedi kaže:
nik kaže:
Jesi li siguran u to ili je riječ o pretpostavci? Naime nekada je bilo uobičajeno da, ovisno o raspoloživom prostoru, vagoni imaju 1/2 odjeljka sa 3-4 sjedala; bez nasuprotnih. Kod Y tipa 1/2 vagona 2. razreda je 5 odjeljaka a 1/2 vagona 1. rareda je 4 1/2 odjeljka pa onda AB ima 9 1/2 odjeljaka.

To mi je ostalo u sjećanju od razgovora sa jednim starijim kolegom, da je ta prva serija imala posebno WC i posebno umivaonik, svaki odjeljak za sebe sa svojim prozorom.
Da je taj jedan odjeljak bio sa sjedalima, tj. ta polovica odjeljka, nebi ta polovica odjeljka bila 'malo' preuska, kak bi ta ulazna vrata izgledala, trebalo bi se zakoračiti preko sjedala pri ulazu, po fotkama koje imam i prozori su 'malo' preuski da bi to bilo normalno za neki odjeljak za putovanje...
Zasad nisam 100% siguran, ali sam vrlo uvjeren da je to bilo tak.

Nebi bilo ništa uže nego na ovom SNCF AB vagonu.

cfd2a539e24c5fedlarge.jpg


1f5f87f40368d2f8large.jpg


2f935ecad0631bc2large.jpg


Fotografije iz 1950. godine.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
matija kaže:
Kako Gorchi reče, ima još dosta toga da se napiše. Ovo bismo mogli apsolvirati zaključkom da su prvi GOŠA Y vagoni izišli početkom šezdesetih godina (još nemaju UIC numeraciju) i da su bili u dve nijanse zelene boje, inače ova šema je za to vreme bila zaista ekskluzivna, po mom skromnom mišljenju.


Ovi su bili čini mi se srebrne boje, ako se hronološki slaže sa pojavom garnitura za poslovne vozove.
Ne bih rekao... gledaj fotke u boji na http://vozovi.com/forum/viewtopic.php?f=32&p=18440:
poslovni12sk-1.jpg


poslovni40ug-1.jpg


A evo još dve slike iz ove teme, baš su lijepe:
09VozBeograd-ZagrebGKBeogradapril1970.jpg


14ZagrebexpressBeogradseptembar1972.jpg


A autor slika je damir661 ;)

Oko onog malog prozorčića. Pre pokoji mjesec sam vidjeo na zeljeznice.net u temi sa fotkama iz BiH jedan vagon čini mi se iz prve serije pa možda bi se tamo moglo vidjeti kaj je s tim prozorom. Ali cijeli vagon zelene boje bio je 2 razreda ako se dobro sjećam...
 

damir661

Veteran foruma
Na poslednjoj slici je interesantno da je ocigledno na snazi UIC numeracija kola, s tim sto mi je slovna oznaka malo cudna Aatll ili kako vec
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh