JŽ 642 zaprega - Roco SNCF x2

Mon

 
Osoblje foruma
Oduvek me je privlacila ideja o zaprezi dviju lokomotiva. Izbor je pao da to budu manevarke JZ 642.
Imamo MoKo-ve modele ovih lokomotiva koje mozemo iskoristiti ali tako cemo izgubiti na vucnu efektivu u nasim Depoima :)
a I zalosno je experimentisati tako lepim modelima.
Po mom misljenju je spajanje i digitalizacija dva Rocova SNCF analogna modela bilo puno bolje i jeftinije resenje:
jedan model je na pr. nabavljen za 35 eura I to zajedno sa svojerucno ugradjenim ispravnim dekoderom.
Posle nabavke krenuo sam sa razmisljanjem ”sta i kako”; rezultat je da sam rijesio da jednu od upregnutih lokomotiva koristim
kao “radnu-vucnu snagu” a ovu drugu kao ”komandni mozak” zaprege.
Cela zamisao je na kraju izgledala ovako:
0 Roco SNCF - JZ 642 zaprega 01.JPG

Krenuo sam tako sto sam otvorio modele i povadio analogne stampane plocice s oba dva modela.
0 Roco SNCF - JZ 642 zaprega 02.JPG
S jednog od modela sam izvadio i motor, kardane i opruge koje prenose obrtaje na prenosnik u postolju (sl.A).
Ovo da bih dobio mjesta za MRC1626 dekoder i zvucnik kojih cu kasnije prikljuciti i privremeno koristiti.
Sa postolja motorizovane jedinice (sl.B) sam izvadio kontakte koji uzimaju struju sa tockova jer ce tu funkciju u buduce
obavljati samo ova prva, digitalizovana jedinica.
0 Roco SNCF - JZ 642 zaprega 04.JPG

Sledece je bilo prenosenje osovina sa gumiranim tockovima sa digitalizovane jedinice na motornu jedinicu da bi se dobila
jaca vuca sa vecom zastitom od proklizavanja. Na njihovo mesto na digitaliziranoj jedninici sam preneo osovine sa negumiranim
tockovima skinute sa motorizovane jedinice i tako omogucio bolji kontakt ove jedinice sa sinama i s tim bolje uzimanje struje
sa sina. S ovim sam smanjio rizik od nepozeljnih prekida voznje i gubljenje kontakta sa dekoderom zbog prekida struje.
Isto, posto digitalizovana jedinica nema motor i nece izvrsavati ”motorizovane zadatke” izvadio sam zupcanike iz njenih postolja
i tako omogucio slobodno okretanje tockova.
0 Roco SNCF - JZ 642 zaprega 03.JPG

Dosao je na red smestaj dekodera.
Zbog njegove duzine bilo je potrebno skratiti metalne drzace (sl.A) koji su ranije drzali motor na svom mjestu.
Tako sam napravio mjesta da dekoder moze da stane unutra (sl.B) a ispod njega u udubljenje sam smestio zvucnik.
Na kraju sam smestio (zasarafio) DCC stampanu plocu (sl.C) nabavljenu za 7 eura (eBay) a koja potice od DB 290.
Plocice ovog tipa se ugradjuju u vise digitalnih Rocojevih modela tako da je lako naci je.
0 Roco SNCF - JZ 642 zaprega 05.JPG

S ovim je prva faza radova zavrsena;
dobili smo jednu digitalizovanu-komandnu jedinicu (sl.C1) i jednu motorizovanu-izvrsnu jedinicu (sl.C2).

Sledeca faza je povezivanje dviju jedinica odnosno fizicko povezivanje dviju lokomotiva kao i povezivanje motora, svetla i
strujnih kontakta sa tockova sa stampanom plocicom.

Ali do tada predah, radovi ce se kad-tad nastaviti. :D
 

Thommo

 
Osoblje foruma
:D
Kako planiraš el. spoj dvije jedinice? Neki od kopči koje prenose struju? Roco ima ovu:
 

Attachments

  • 40345 Elektrische Kupplung, 4polig.jpg
    40345 Elektrische Kupplung, 4polig.jpg
    24.8 KB · Pregleda: 135

Mon

 
Osoblje foruma
Nisam se jos odlucio hocu li jedinice napraviti da se mogu razdvajati ili ne.
Ukoliko se odlucim da se razdvajaju ove kopce sa tvoje slikice ce sigurno uci u uzi krug izbora. :palac_gore:
 

1borna

Veteran foruma
Pa koliko sam iz navedenog shvatio niti jedna ne može voziti samostalno te prema tome nema niti smisla razdvajanje! :>idea:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Jeste 1borna, jedna bez druge nece moci da se krecu.

Ja razmisljam o mogucnosti razdvajanja iz prakticnog razloga kao na pr. transport ili slicno.
Imam njihove dve originalne kutijice ukoliko bi ih nosio odvojeno spakovane
ali bih morao da napravim jednu vecu ukoliko bih se odlucio da budu "trajno" spojene. :zvizdi:
 

nik

Veteran foruma
A zar nije jednostavnije uzeti 2 Moko lokomotive i nijihov originalan zvučni dekoder; u tom slučaju je 8 osovina pogonskih a i ljepše izgledaju kad su spojene preko kinematika 'odbojnik na odbojnik' nego kako kod ovih Roco modela, sa 1 cm razmaka?

BTW kakav/čiji uopće zvuk ima ovaj MRC1626 dekoder?
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ja sam hteo da prikazem zamisao kako napraviti zapregu, nije mi bilo bitno koji ce modeli to biti;
ovaj nacin moze se upotrebiti na sve modele a ove francuskinje su igrom slucaja i zahvaljujuci niskoj ceni
pobjedili na natjecanju. :D

Dekoder je neko s....e da mi izvinite ali je jedini zvucni slobodni dekoder kojeg trenutno imam.
Privremeno sam ga ugradio zbog prikaza ideje o zaprezi kao i zbog testiranja iste.
Kad za to dodje vreme zamjenit ce se. ;)

Kad smo vec kod zvuka nik, jel MoKo nudi u prodaji dekoder sa originalnim zvukom 642-ke?
 

gagy222

Aktivan član
ima

ESU zvočni digitalni dekoder LokSound V3.5 art. 93454 z zvočnikom in originalnimi zvoki Đurice po ugodni ceni 99,90 EUR.
 

nik

Veteran foruma
Moko Đurica ispod rešetke ventilatora na dugom nosu ima predviđeno mjesto baš za zvučnik koji se dobije uz taj dekoder.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh