JŽ Lokomotive u N

NClight

Hybernated
Ima dizela, elektri... čak i šinobusa, a šta je sa parnjačama u N-u?
Prema popisu http://site.railserbia.net/index.php?op ... &Itemid=31 dragog mi kolege Chrisa, mogli bi se relativno jednostavno napraviti slijedeći modeli JDŽ/JŽ prototipa:
09 = KPEV P8 (BR 38) = Fleischmann 7159
23 = KPEV G7.1 (BR 55) = Fleischmann, Piko
33 = BR 52 = Minitrix - mnogo kataloških brojeva i izvedbi
33.1 = BR 50 = Fleischmann - nekoliko kataloških brojeva i verzija.
35 = KPEV G10 (BR 57) = Minitrix - nekoliko modela, Lima 163900X07/ 163900X07/ 163900x11, Hobbytrain.
36 = KPEV G12 (BR 58) = Minitrix - nekoliko modela
79.27 i 79.58 = KPEV T13 (BR 92) = Ibertren 6981 i 982
140 = KPEV G81 (BR 55) = Fleischmann, Piko, Arnold (G81)
154 = KPEV T9 (BR 91) = Fleischmann
159 = KPEV T16 (BR 94.5) = Fleischmann
163 = KPEV T3 (BR 89) = Minitrix, Arnold

Ovo je nabrzaka skrpljen popis, ali ima potencijala da se nađu odgovarajući modeli.
Šta kažete momci? Nema parnjača?
Problem je naravno sa najpopularnijim serijama poput Borsigerica, 06, 11... MAV loksama i slično... a o pradavnim vremenima bolje ne razmišljati.
Baza je tu... sad valja čačkati dalje.
Šta bi bilo najpribližnije za odraditi npr. 11-ticu ili 06 uz najmanje muke i posla?
 

n amater

Novi član
Zdravo
Pa izgleda da je vreme, da i ja nesto napisem.
A sta? Hmmm.... Toliko se toga sakupilo u zadnjih par gpdina, da bi tezko ista posebno naznacio...
U redu. Moj moto? Zelim, da izradim sve sto vozi po SLO prugama i to - normalno u N :)
Pocetci su uvjek tezki i prve modele sam probao preradjivati sam, dok nisam poceo raditi kopije (odltke od resina).
Neke stvari bi bile mnogo teze bez Suce, Slavka i Zlaye - verovatno najiskusnije modelare bivse YU.
Sta i kako radim nije tajna kao ni to, da probam pomoci svakome, ko ima volju, da nesto uradi sam.
Evo toliko za prvi put,
pozdrav svima, Jani
 

SHUCA

Poznati forumaš
Zaboravnost je gadna stvar, NCL :D Ima još:
DRB 59...........JDŽ 147 TRIX HO
DRB 93...........JDŽ 158 ARNOLD "N"
:??: :??: :??: JDŽ 161 Mehano HO

naći će se još koji model....

Pozdrav, Janiju :) ;)
 

NClight

Hybernated
Samo N, molim! >:)
Ok, ok... ispustih pokoju... vjerojatno bi se našle i neke američke lokomotive, no za početak dovoljno!
Zanimljivo mi je bilo što sam za par "domaćih" lokomotiva ustanovio da jako sliče britanskom prototipu, tj dale bi se preraditi od britanskih modela od Farisha i Dapola. Nije najbolja svjetska klasa, i trebalo bi dosta raditi na njima, ali mehanika je dovoljno dobra da se može iskoristiti.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Bila je jedna 1-C-1 šasija od Farisha koja bi odgovarala za JDŽ 01 :?: :?: ali brate,poluge su jako siromašne....
Za to će jednog lepog dana nastradati prednji deo Flaischmann BR 23.....
Farish ima i PACIFIC šasiju koja bi mogla za JDŽ 05 ali su i tu poluge :wc:
Davaj link za DAPOL šasije :??:
Inače od ATLAS 0-8-0 INDIJANE, se da uz malo truda, dobiti USTC JDŽ 37.... Treba dodati slobodnu osu napred,malo doterati kotao i kabinu......a tender je potpuno isti :D
 

SHUCA

Poznati forumaš
Da polako počnem sa novim fotosima mojih rukotvorina u " N " :ljubav
Jedan "stari" model REGAN-a iz 2006 godine i JŽ 761 u procesu finiširanja..
 

Attachments

  • Picture 014.jpg
    Picture 014.jpg
    96.7 KB · Pregleda: 220
  • Picture 009.jpg
    Picture 009.jpg
    90.4 KB · Pregleda: 216
  • Picture 010.jpg
    Picture 010.jpg
    85.9 KB · Pregleda: 211

Dun Ringill

Član foruma
Dakle, NClight me je ovdje uputio da na ovu temu nabacim informacije o jednom izgleda svekolikoj javnosti nepoznatom proizvodu a koji može proći pod HŽ 2062 ili 2063:







Mislim da bi mnogima sa ovih prostora mogla biti zanimljiva, možda čak i samograditeljima.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Prikazana Tajvanska lok. može postati samo ex-JŽ 664 ( HŽ 2062-Ličanka),mada mi deluje malo prekratka i za to a kamoli za Karavelu :shock: HŽ 2063 :?: :?:
Druga stvar koja postavlja pitanje su POSTOLJA....kod svih EMD-GM lok u ex-Yu,postolja su asimetrična,dok je na prikazanom modelu razmak osa u ramu SIMETRIČAN t.j. jednak,mada se to u "N" da progutati :D
Ako je model rađen u srazmeri 1:150 moguće je da bude previsoka i prekrupna za UIC profil..
Sve EMD lok su visoke isto kao i krov putničkih Y vagona.
Evo fotki JŽ 663 i starog nikad dovršenog modela 664 kojeg sam,nesvestan , da moram uzeti naočare , :wc: u finišu. :crvenilo: :crvenilo: Imam nameru taj model re-aktivirati,i pripremiti za odlivanje 4-5 kom,ako ima interesa kod hobista. Čak su pripremljene i HŽ nalepke :D
Karavela (HŽ 2063) je odavno u proizvodnji i do sada je desetak ljudi preuzelo u raznim verzijama.
 

Attachments

  • IMG_0303 664.jpg
    IMG_0303 664.jpg
    77.8 KB · Pregleda: 241
  • IMG_0302.jpg
    IMG_0302.jpg
    82.9 KB · Pregleda: 242
  • IMG_0298 663.jpg
    IMG_0298 663.jpg
    92.2 KB · Pregleda: 237

Dun Ringill

Član foruma
G. Shuca, to vam je profesionalna deformacija, vi imate 'savršen sluh' ;) Meni ona sasvim lijepo može proć pod 2062, za 2063 sam 'malo' fulao, priznajem. Nisam baš neki znalac no malo sam tražio po netu i kažu da je ova tajvanska G22 što bi trebalo značiti da je najsličniji naš model 2044...? E sad što se mjerila tiče i visine modela, to stvarno ne znam...
 

Attachments

  • 2044.png
    2044.png
    12.2 KB · Pregleda: 660
  • vlakic_7.jpg
    vlakic_7.jpg
    4.3 KB · Pregleda: 660

SHUCA

Poznati forumaš
Pažljivijim gledanjem fotosa :shock: :shock: ipak sam za HŽ 2062 (ex-JŽ 664) iz prostog razloga : SLIČNIJIH su OBLIKA. :D U pitanju su potpuno ravne staze. ravan krov...uopšte VIZUELAN utisak je najbliži TOJ lok.
Mala Karavela HŽ 2044 ( ako se ne varam :??: ex-JŽ 645) ima dvostepene staze, bočni stub ventilatora, GRBU na krovu.... što čini veliku razliku, mada se I TO DA NAPRAVITI klopa
Moj ti je savet, da je prefarbaš, i javiš Janiju ( N-amater) za komplet nalepki HŽ 2062 :prof:
Ako TI budeš zadovoljan.....onda je to PRAVA STVAR :prof: Šta misliš,da li bih se ja mučio i sam pravio NAŠE lok. da ih mogu negde kupiti >:) >8-o:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Mali poklon svim "N"-ašima....

HAND-MADE model JDŽ 103 ( ex- SUDBAHN 17c ) koji sam napravio pre skoro 30 godina.
Tada zdrave oči--ni lupa mi nije trebala :zvizdi:
Na žalost ostalih- UNIKAT !
 

Attachments

  • 103.jpg
    103.jpg
    116.7 KB · Pregleda: 224

SHUCA

Poznati forumaš
Neverovatno....kad god trebam poslati slike JŽ 666....nemam pri sebi nijednu finiširanu >8-o:
Za prošli vikend je gotov primerak otišao ĆA sa "Ganz-om" ka Švici :D
Jedino mogu ubaciti fotke prototipnog komada koji je HRONIČNO kod mene,a kasnije kad finiširam ona poslednja 2 kom ,da pošaljem i njihove slike :crvenilo: :crvenilo:
Kratak opis : Lok JŽ 666,nabavljena krajem 1979g. za potrebe "Plavog voza" kako bi zamenile dotadašnjih 3 kom 761... Ukupno je stiglo 4 kom. tako da su ponovljena imena .Dinara,Kozara,Sutjeska,a četvrta lok 666 je imenovana "NERETVA". :!: Po nekim podatcima,vukle su druga TITA jedino počivšeg >:)
Model u "N" je nastao u proleće-leto 2006 g. a ubrzo je i nastala rezinska mini serija,a time i snabdevanje zainteresovanih "N"-aša.
 

Attachments

  • Picture 028.jpg
    Picture 028.jpg
    78.6 KB · Pregleda: 239
  • Picture 024.jpg
    Picture 024.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 239
  • Picture 026.jpg
    Picture 026.jpg
    84.7 KB · Pregleda: 237

Dun Ringill

Član foruma
Krasno je to! A jel se da skupiti taj Titov vlak u N-u? Nisam baš upućen u njegov sastav (a bome nisam ni tražio dal se o tome već raspravljalo . :hmmm: ) Eh koliko bi materijala imao fiktivan domaći proizvođač vlakića za obraditi...
 

NClight

Hybernated
Vagoni su poznati, kao i sastavi "plavog vlaka" a više se može naučiti ovdje: http://railserbia.net/forum/viewforum.php?f=26
Prema dostupnim nacrtima, nebi ih bilo teško odraditi u N-u, samo bi zahtijevalo malko više vremena zbog različitosti vagona unutar kompozicije.
Za PV na tržištu je dostupna JŽ 761 od Arnolda i Minitrixa (vjerojatno će jedna serija biti u bojama PV) od ove godine, ali i odlična Shucina verzija u originalnom bojanju. 666 je prikazana gore, i točno je da je vukla PV samo jednom, za vrijeme "posljednjeg putovanja" >:)
Zanimljiva mi je koincidencija broja 666 i trenutka kada je prvi i posljednji put vukla vlak... spooky, ha >:) >:D:

Još jedna zanimljivost vezana uz PV je ta da se radi u stvari o 3 kompozicije koje su zajedno korištene za putovanje! jedno putovanje je standardno bilo organizirano sa prethodnicom, glavnom kompozicijom i pomoćnom kompozicijom.
PV kao vlak specijalnog ranga vozio je bez remećenja voznog reda drugih vlakova... čudno ali istinito!

Natrag na modele...
Ideja koja me već duže kopka je da se slože univerzalne šasije, a onda na njih postavljaju različiti vagoni. Izrada u mesingu i resinu - kombinirano bi zahtijevala određene pripreme, ali smatram da bi se uz malo truda dalo odraditi u N-u.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh