JŽ Lokomotive u N

Damir

 
Osoblje foruma
SHUCA kaže:
Planiram da "zloupotrebim" Chachack LASER, i uz veliku pomoć kolege POLVAL-a , dobijemo i
PRVI " domaći" putnički vagon :eek: u "N" ali i "HO" ...
Do toga je dug put, nadamo se najboljem. Ako ništa drugo,barem ćemo nas nekolicina imati
te vagone, urađene "primitivnom" :D tehnologijom....

Shuco,jedva čekam vidjeti te primjerke :!:
Možda postanem i ja jedan od te nekolicine smrtnika pa okrenem kartu u svoju korist >:p>
 

chachak

Član foruma
SHUCA kaže:
:palci_gore: Evo nama i ovde stručne osobe za sve vrste printa :!:
Kao prvo-želim "Chachack-u" prijatan boravak i sudelovanje na ovom forumu :ples
Nadam se da će STRUČNO objasniti parametre zbog kojih smo "osuđeni" na decale,
i razvejati nedoumice oko odnosa kvalitet-cena u svetu malih železnica.
Tu,prvenstveno mislim na toliko pominjanu TAMPON štampu kojim rade veliki proizvođači :!:

Shuca je postavio dobro, ali kompleksno pitanje. Zato moram pretpostaviti :??: da ima onih koji ne znaju šta je to tampon stampa :hmmm

Tampon štampa ili PAD PRINTING, podrazumeva prenošenje boje silikonskom >kruškom< sa
klišea na predmet štampe. Da bi se došlo do toga neophodno je uraditi pripremu razdvojenu po bojama, raditi film za svaku boju, osvetliti i razviti kliše tj. fotoosetljivi polimer, napraviti boju, ili dve, tri, sve to napasovati i štampati.I pored toga još muke i truda, pored iskustva, da bi se dobio dobar otisak. A kada je dobar- onda je stvarno dobar! Tako se radi na modelima, ali masovno.

Ja u štampariji imam dvobojnu tampon mašinu čiji je kapacitet oko 600 otisaka u dve boje na sat,
a za to je potrebna priprema od min 1h + 2 klišea + sedenje za računarom...Zamislite sve to za 1,2,3... komada. I za svaku stranu komada, svaku promenu, jovo-nanovo..... ne-ne ne-ne

E tu dolaze dekali. Sve složim na jedan tabak :zvizdi: Da se razumemo, i to nema nikakve veze
sa ekonomičnošću ne-ne , ali je daleko jednostavnije od tampon štampe i ja to radim iz ljubavi.
I još nešto: na jedan tabak mogu da složim više različitih stvari, oštampam, a posle svako uzima šta mu treba. Na tamponu to ne važi.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Evo i "N" JŽ modela pod dirigerntskom palicom Čolić Dušana,starog HO-aša,
.koji nakon druženja sa mojom malenkošću i Chachckom-polako zadire u "N" profil

On se u slobodno vreme voli poigrati sa dobijenim odlivcima koje sam prerađuje po svom,
ukusu ,tako da ovo prikazano je NJEGOVIH ruku delo !!!
Decali su made by CHACHACK :palci_gore: . Ovo je medjufaza radova, a biće i novih
fotosa po okončanju poduhvata :!:
 

Attachments

  • Picture 003.jpg
    Picture 003.jpg
    151.2 KB · Pregleda: 168
  • Picture 004.jpg
    Picture 004.jpg
    128 KB · Pregleda: 168
  • Picture 005.jpg
    Picture 005.jpg
    167.8 KB · Pregleda: 166
  • Picture 006.jpg
    Picture 006.jpg
    183.9 KB · Pregleda: 163
  • Picture 007.jpg
    Picture 007.jpg
    114.6 KB · Pregleda: 163

SHUCA

Poznati forumaš
I još radova Dušana Čolića....
I na kraju-prerada 661 u toku...
 

Attachments

  • Picture 010.jpg
    Picture 010.jpg
    140.8 KB · Pregleda: 166
  • Picture 012.jpg
    Picture 012.jpg
    133.1 KB · Pregleda: 161
  • Picture 013.jpg
    Picture 013.jpg
    156.3 KB · Pregleda: 163
  • Picture 014.jpg
    Picture 014.jpg
    101.9 KB · Pregleda: 163

chachak

Član foruma
Hej, ljudi, pa ovo i nije tako loše! :palci_gore: :palci_gore:
Ala ga je opravio, svaka mu čast!! :palci_gore: :palci_gore:
Nego, Shuco, ugradi te prozore da nam Čolića ne ubije promaja, jedva čekam da vidim kako čuče :aplauz:
 

NClight

Hybernated
Kada smo kod prozora, kako su rezani (oblik, ne tehnika laserskog rezanja) tj. dali imaju "stepenicu" za ljepljenje sa unutarnje strane ili samo knap pašu u otvor?

...I kada smo kod laserskog rezanja dijelova, ima li mogućnosti za rezanje većih komada plastike i ako da, koje vrste (debljina, max. dimenzije)?

Naime, imam neke :>idea: za N vozni park pa da vidimo dali bi se dalo iskoristiti lasersko rezanje... >:)
 

chachak

Član foruma
Prozori su rezani od plexiglasa 2mm i to pasent prema otvorima iz prostog razloga sto kod
razlicitih odlivaka jednog istog modela se razlikuju dimanzije samih otvora. :??:
Znam, ali odgovor je jednostavan: sve zavisi od majstor Shucine ruke pri obradi odlivaka, pa je neophodno i svaki prozor posebno pasovati uz pomoc fine turpijice.Naravno, radi se o minimalnim
korekcijama. Tako je moguce tesno ih napasovati da i ne treba lepak. A ako se lepi, onda biti pazljiv da bude mikro kap sa strane. Sve sto predje na lice prozora zamagli ga trajno.

Inace na laseru se mogu seci i gravirati i komadi od 10 mm plexiglasa, drvo, penasti materijali, cak i sundjer, a postoje i specijalne folije koje su za laser namenjene. Nisam bas siguran koji je to materijal, ali znam da ne moze bas sve i svasta. ne-ne

Na primer, pokusao sam od providnih poklopaca kutije za CD debljine 1mm da secem stakla, ali ne ide.Pali ga i topi tako da je nemoguce nastelovati parametre secenja.

Za nas je dobro sto je moguce i gravirenje: priprema se uradi u vektorskom obliku, jednom bojom
oznaci sve sto se gravira, drugom bojom ono sto se sece. I vrlo bitna stvar :prof:
vrlo je vazan redosled operacija. Koliko sam video. laser radi onim redosledom kojim je crtano,
zato valja presloziti korake tako da uvek prvo gravira, a kada sece, onda prvo sve unutrasnje otvore pa spoljne. ( Primer: ako iz komada treba da izrezete slovo >O<, onda treba prvo rezati unutrasnji krug, pa spoljni. U protivnom se komad moze pomeriti pa da unutarnji krug ne bude centrican sa spoljnim)

Kako ja nemam laser, ovo su samo iskustva koja sam skupio dok sam gledao kako to rade drugi.
 

torrente

Poznati forumaš
samo mali upad za lasersko graviranje. redoslijed dosta zavisi i samog drivera graverke.
graverka na kojoj sam gravirao svoju komandnu plocu radi linije odozgo prema dole horizontalno ili sa lijeva na desno vertikalno. isti sistem (po redu na projektu) je bio i kod prorezivanja rupa za LED i prekidace.
posto sam sadasnju kom. plocu (a isto tako i proslu) projektovao duze vrijeme, bilo je dosta prebacivanja i tumbanja gdje ce sta ici, to nije smetalo graverci da ide po redu. ne znam koja je graverka, ali slijedeci put kad budem isao kod njih provjericu.
kod malo starijih CNC masina redoslijed crtanja ima ulogu. prije 12-13 god sam radio sa gravograf-ovom obicnom graverkom i morao sam paziti kako cu razvlaciti vektore.
 

NClight

Hybernated
Odlično, hvala obojici na odgovoru!
Chachak, razumio sam da ti imaš laser, malko sam se zeznuo? :crvenilo:
Uglavnom, ideja bi bila da se laserom izrežu i graviraju stranice modela, sastave ko' plastične makete aviona i tako dobije pra-model iliti master za ljevanje u resinu.
U zavisnosti od cijene izrade/graviranja, možda bi se dalo napraviti vagone u kit-varijanti?
Stakla bi se dala također odraditi na taj način.
 

chachak

Član foruma
nightrain kaže:
Koliko košta rezanje u €?

Pa to je vrlo šarenoliko. U jednom gradu ima više lasera pa se cene razlikuju, a tek od
grada do grada, ili od države do države. No za ilustraciju evo kako se kreću cene kod
mene (mislim u Čačku):

Za male poslove je cena po minutaži i to: graviranje 0,25-0,30 €/min
sečenje oko 0,50 €/min

Za velikoserijske poslove cena ide po satnici: graviranje 10-13 €/h
sečenje 15-18 €/h

Naravno, vreme utrošeno na pripreme i podešavanja se računaju posebno po istom cenovniku.

Još jednom ponavljam: ovo su cene kod mene. Zato uzeti sve sa rezervom.
 

chachak

Član foruma
NClight kaže:
Odlično, hvala obojici na odgovoru!
Chachak, razumio sam da ti imaš laser, malko sam se zeznuo? :crvenilo:
Uglavnom, ideja bi bila da se laserom izrežu i graviraju stranice modela, sastave ko' plastične makete aviona i tako dobije pra-model iliti master za ljevanje u resinu.
U zavisnosti od cijene izrade/graviranja, možda bi se dalo napraviti vagone u kit-varijanti?
Stakla bi se dala također odraditi na taj način.

Mislim da je to apsolutno izvodljivo NCL. Shuca je trenutno u razradi jedne takve ideje. Naravno treba
samo detaljno račlaniti stranice na plohe po nivoima, tako da kada se sastavi jedna stranica se dobije
različitih dubina koliko je potrebno. To je iz prostog razloga što u jednom zahvatu sve što se gravira
se dubi na istu dubinu, a to u zavisnosti od materijala može biti vrlo diskutabilno. Ovako, ako se radi
na nekom tanjem materijalu tipa 0,5mm kada ga prosečeš a potom zalepiš na osnovu stranice dobijaš
defakto izgraviran detalj od 0,5 mm. Mislim da je to izvodljivo i pojedinačnim štelovanjem parametara
lasera za svaki novi prolaz, ali treba mnogo eksperimenta. I naravno dokon i raspoložen operater da
ispunjava sve želje. :palac_gore:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Prozori-okna ,su uvek bili rak-rana home-made modela.

Zahvaljujući "chachak"-u to danas izgleda nekako OVAKO !
Napomena- prozori su malo mutniji,jer sam MORAO da ih nabacim preko selotejp trake ispod.
:!: Uz to i NISU projektovani za ovaj model.. Ovo je samo demonstracija !.

Decali na prikazanom modelu Karavele su printani na ALPS -u u režiji "N-amatera", a nakon postavljanja,
preprskani sa ACRYL matt lakom u sprayu... I tako je već 5 godina !
A prikazani model je prošao mnoštvo ruku raznim prigodama !
 

Attachments

  • Picture 015.jpg
    Picture 015.jpg
    182 KB · Pregleda: 228
  • Picture 021.jpg
    Picture 021.jpg
    120.2 KB · Pregleda: 229

torrente

Poznati forumaš
e pade mi jos nesto na pamet. na koju god lasersku graverku sam naletio, sve imaju mali konus kod frezanja. mali ali ipak postoji. kod prorezivanja rupa za LED diode na mojoj komandnoj ploci stavio sam rupice 2,9mm u pripremi, kontajuci da ce fino zaglaviti, ali su LED diode ispadale pa sam ih morao ljepiti sa zadnje strane. kad sam gledao rupe, sve su imale konus :??:
 

chachak

Član foruma
torrente kaže:
e pade mi jos nesto na pamet. na koju god lasersku graverku sam naletio, sve imaju mali konus kod frezanja. mali ali ipak postoji. kod prorezivanja rupa za LED diode na mojoj komandnoj ploci stavio sam rupice 2,9mm u pripremi, kontajuci da ce fino zaglaviti, ali su LED diode ispadale pa sam ih morao ljepiti sa zadnje strane. kad sam gledao rupe, sve su imale konus :??:

Tano tako, Torrente, i ja sam to primetio. Iseceni prozori bi trebali da budu idealan kvadar, ali su, ustvari, zarubljena četvorostrana piramida. Mada je to toliko malo, da taj minimalni konus i pomaze kada se pasuju u otvore sa unutrašnje strane. Na kraju se ne primećuje.
 

torrente

Poznati forumaš
u pravu si, konus se moze dobro iskoristiti. jedini sto treba dosta eksperimentisanja koliki pomak u pripremi napraviti.
 

keko

Poznati forumaš
Jako dobro izgleda sa staklima iako nisu rađena za Karavelu.
Meni nedostatak stakla ne predviđa neki problem, ali da je lijepo - to je!!! :)

Veselim se novim modelima!!!
 

SHUCA

Poznati forumaš
:D HZ-2062.....KEKO unikat !
Ostaje izmena auspuha i blokova farova... I jos nekih detalja.
 

Attachments

  • Picture 024.jpg
    Picture 024.jpg
    142.2 KB · Pregleda: 100
  • Picture 023.jpg
    Picture 023.jpg
    77.1 KB · Pregleda: 101

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh