JŽ podbijačica - Plasser & Theurer - 07-32 - Liliput 38010

mikado

Član foruma
Supporter (2016)
Sudeci po ventilatoru,motor ima vazdusno hladjenje i to je uzrok malo vece buke u radu.Deutz je pravio V8 kaminske motore sa vazdusnim hladjenjem,ovaj V10 je verovatno bio namenski za sinska vozila.Znaci,najblize resenje je zvuk motora sa vazdusnim h
adjenjem,ako ne V10,i V8 ne bio bio lose resenje.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Sudeci po ventilatoru,motor ima vazdusno hladjenje i to je uzrok malo vece buke u radu.Deutz je pravio V8 kaminske motore sa vazdusnim hladjenjem,ovaj V10 je verovatno bio namenski za sinska vozila.Znaci,najblize resenje je zvuk motora sa vazdusnim h
adjenjem,ako ne V10,i V8 ne bio bio lose resenje.
Hvala. Slušao sam malo zvukove kao i one koje je stavio @nik. Prilično je glasan taj motor.
Preslušat ću bazu ESU zvukova i pronaći nekoliko kandidata. :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo nastavka i male poslastice za ljubitelje ove podbijačice... a za ostale da se možda navuku na "žuto" :cool_2: pod time mislim na boju radnih strojeva.

Dakle kolega @TV Slovenija pronašao je firmu koja ima bazu zvukova i koja prodaje posebne zvukove lokomotiva s dekoderima. CIjena je zanemarivo viša od cijene običnog sound decodera ali je ekskluzivna. Firma se zove https://hagen.at/

Dakle, oni prodajud standardni ESU dekoder s originalnim zvukom pobijačice Plasser und Theurer kat. br. SM50010.

Meni je taj dekoder prevelik, pa sam im poslao molbu da ugrade zvuk od 07-32 na LocSound Micro V4.0 dekoder jer se on može bez problema ugraditi u Liliput podbijačicu iz razloga što ona ima N motor, a ima sve funkcije velikog ESU dekdoera i može se ugraditi poded motora.
Dobio sam danas odgovor da oni to mogu napraviti i testirati :).
Cijena tog ekskuzivnog i izvanserijskog dekodera s zvučnicima je 120 EUR + poštarina.

Ja uzimam set, pa ako netko želi isto naručiti taj ekskluzivan set koji je "custom made" da se smanje troškovi poštarine neka mi se javi ovdje ili na pp.
Volim kada se pomiču granice :) :) :)


Slika je s njihove stranice i informativna je jer prikazuje standardni dekoder umjesto ovog ekskuzivnog micro dekodera.
upload_2016-10-3_20-51-28.png
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Kao i uvijek, kameni, ti to radiš precizno i jednako tako nas izvještavaš sa svim detaljima koje rješavaš na svoj način. Imam jednu zamjerku, čisto banalne prirode, ali bi volio da razmisliš. Naslov ovog topica je Liliput 38010 i kao takav većini forumaša ništa ne znači. Ajde vidi je li možda bolje da napišeš u naslovu da je to podbijačica i da ide u JŽ verziju. Više će te ljudi pratiti...
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Hvala WEC.... savršen post... ja od šume nisam vidio stablo hahaha :cool_2:
Ti si to točno napisao... radi se o podbijačici koja ide u JŽ verziju.

O njoj ima iznimno malo podataka, zna se da je bila u sastavu JŽ oko sredine 70tih.
Zna se (postoje indicije) da je bila je u sastavu i OOUR-a za mehaničko reguliranje kolosijeka Zagreb.
upload_2016-10-4_12-59-38.png
Jedna takava još uvijek postoji u Banja Luci (prema slici) ali nije jasno od kuda je stigla i u kojem je stanju danas.

Uglavnom Liliput ide kao JŽ verzija s tim da više kolega pokušava doći do podataka o natpisima na podbijačici.
Ukoliko se ne pronađu slike i detalji oznake će biti postavljene prema nekim pravilima JŽ radnih strojeva iz tog vremena :_)

Molim admine da promijene naslov posta u JŽ podbijačica - Liliput 38010

A i svi ostali koji imaju bilo kakve inf. o toj podbijačici kao JŽ molio bih da participiraju i objave ono što imaju :) s naglaskom na oznake.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kao i uvijek, kameni, ti to radiš precizno i jednako tako nas izvještavaš sa svim detaljima koje rješavaš na svoj način. Imam jednu zamjerku, čisto banalne prirode, ali bi volio da razmisliš. Naslov ovog topica je Liliput 38010 i kao takav većini forumaša ništa ne znači. Ajde vidi je li možda bolje da napišeš u naslovu da je to podbijačica i da ide u JŽ verziju. Više će te ljudi pratiti...
:)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo naručen je samo jedan specijalni dekoder, na žalost zbog pomanjkanja interesa.
:plac:
Cijena je dobra dekoder je 100 EUR a poštarina 14 EUR
upload_2016-10-5_16-6-28.png

I dalje u programu imaju standardni dekoder pd cijeni 119 EUR kojeg ne moguće sakriti u Liliputovu malu JŽ pbuduću odbijačicu.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Stigao je Sound Dekoder :) ESU Micro :) sa zvukom za 07-32 JŽ podbijačicu :)
Uz dekoder standardno se isporučuje zvučnik s akustičkom kutijom koja ima rupe na sve strane :)
Zvučnik ima 4ohm, označen je s "+" i "-" znakovima
Radi se o najnovijoj generacije ESU V4.0 s zadnjim updateom :) Dekoder je proizveden 05/2016 :)
Dekoder je 8 pinski s dvije dodtane žice za zvuk.
Ovi Micro dekoderi su za N lokomotive (motore manje snage) a kako je u podbijačici N petopolni motror savršeno će se uklopiti :)
Dekoder ESU Micro.jpg

Firma A. Hagen OGH je brzo isporučila ovaj ne standardni zahtijev. Pakiranje im je odlično. Sve pohvale :)
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Najoriginalnije kretanje vozila koje sam vidio do sada.
Odmah sam ugradio dekoder i podesio :) Prije toga sam rastavio i podmazao prijenos i stavio novu mast i ulje..
Neću sad o zvučniku jer nema smisla... više o tome će biti u temi o zvučnicima, jer ionako dolazi novi zvučnik
Testiranje zvučnika

Dakle ovako... ovo je definitivno naj posebnija podbijačica.
Ma kakav Stopfexpress 09-3X P&T kojeg radi Viessmann :) ovo je genijalno.

Evo reviewa.
Zvučnik - živi užas jer akustična kutija pušta zvuk na sve strane pa zvuči loše, plitko i šuplje...
F1 - otvaranje i zatvaranje vrata, pa onda paljenje podbijačice, gas, kočenje i gašenje s ispuštanjem zraka... - nije loše.
F2 - sirena zvuka u dva tona - ima širinu iako možda na kraju je file prerano odrezan u trenutku kad se čuje eho (trebalo je napraviti fade out)
F3 - kompresor - klasika
F4 - neka ventilacija kako mi se čini - mislim da je to hlađenje motora - stvara previše buke
F6 - Kopčanje - klasičan zvuk
F7 - njemački glas - najvjerojatnije neki safety request
itd itd...ostale funkcije za koje ne znam čemu služe, a uputa nema (na kutiji je rukom napisano F5 start stop)

A najbolja funkcija je F5 (ovo će zanimati i kolegu @robogovi4 )
Kada se uključi F1, kontorler treba ostati u srednjem položaju. Zatim se pritisne F5 i prorade zvukovi hidraulične pumpe i pneumatike koji opskrbljuju sustav za podbijanje oko 5 sec..
Tada se kontorler treba okrenuti lijevo ili desno ( ovisno željenom smjeru ali F5 mora bit uključen) i onda počinje show.

Podbijačica promjeni zvuk (poveča se gas) pa se pomakne za nekoliko pragova stane i začuje se zvuk podbijanja, nakon toga motor ponovo promijeni zvuk i podbijačica se pomakne za nekoliko pragova i stane i ponovo se uključi podbijačica i tako u krug. Izgleda savršeno... ali mora biti jako čista pruga jer je mali broj okretaja i vrlo je precizno pomicanje. Izgleda jako uvjerljivo (koliko to može biti)

Pomicanje za određeni broj pragova se može fino podešavati preko CV-a ali treba puno vremena da se svi parametri poslože... sada se pomiče za oko 1.5 pragova previše na Roco Geoline...

Dakle ovako ocjena od 1 do 5 je čista 10!!!!! Fenomenalno!!!!

A tek kad dođe rasvjeta... kao Božićno drvce :)

evo slike, zvučnik je tu radi probe, žice nisu složene ubog testiranja...

Dekoder ESU Micro 02.JPG

Dekoder ESU Micro 01.JPG
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
khm, daklem ak sam dobro shvatil, taj dekoder odrađuje sam ono kaj smo razglabali, fino, fino.
da upravo tako. lukavo su ga isporgramilrali... Skinuti ću sve postavke preko programatora i dobro proučiti heheheh Uglavnom javit ću ti kako su izveli tu majstoriju.
Fora je u tome što kontorler ne utječe na brzinu u podbijačkom modu ali se zaustavi ako ga staviš u neutralni položaj.
Ja sam ga uzeo zbog isključivo zbog zvuka. Pojma nisam imao da su isprogramirali i pomicanje s zvukom podbijanja.
Jako jako jako lukavo. I dosta prirodno se kreće. :)
8 kanalni mixera omogućava jako dobru zvučnu kulisu. A još kad dođe rasvjeta us mjeru vožnje + 2 AUX :) :)
 

robogovi4

Poznati forumaš
Mda, a vjerojatno se to može isprogramirat na bilo kojem dekoderu (ok, ovim naprednijim, nemreš to očekivat od nekih jeftikanera) samo treba detaljno proučit upute (a to nam se većini baš neda, si bi sam čim prije vozili nekaj ;).

Nekaj slićno sam imal kod programiranja "odmaka" lokse kod aktivacije digitalnih kuplunga, al kad se odradi, milina za gledat.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Borna video ću snimit kad rješim zvučnu kutiju jer bruji ko kineski tranzistor iz 84 na AM frenkvencijama pa bi bilo šteta da se fino ne čuje
Jel si probao da zadenfaš kutiju iznutra sa obicnom vatom. Zvucnik mozes i privremeno da zalepis sa plastelinom za konstrikciju samo zbog snimka.Bas me interesuje kako ce to da radi. Ja bi taj zvucnik zalepio dodatno za tu kutijicu da nezveči.Mozes i tu da na obodima zvucnika probas obican plastelin pa ga umetnes u kutiju da zadenfa.

Znaci kulise idu posebno a ne sve u jednom semplu:palci_gore: Multitimbralna sprava :slinim:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Jel si probao da zadenfaš kutiju iznutra sa obicnom vatom. Zvucnik mozes i privremeno da zalepis sa plastelinom za konstrikciju samo zbog snimka.Bas me interesuje kako ce to da radi. Ja bi taj zvucnik zalepio dodatno za tu kutijicu da nezveči.Mozes i tu da na obodima zvucnika probas obican plastelin pa ga umetnes u kutiju da zadenfa.

Znaci kulise idu posebno a ne sve u jednom semplu:palci_gore: Multitimbralna sprava :slinim:
To cu pokusati. Ta kutija je zivi uzas, manje rupa ima svicarski sir. ESU sito i rešeto...
Stavit cu po rubovima onu masu za brtvljenje sudopera što dolazi u trakama. Kao plastelin
Imam i umjetnu vatu za zvučnike :) Ako to da rezltata onda ću od stirena napraviti kutiju jer zvučnik u milimetar stane iza motora. Onda ću to sve zalijepiti i zabrtviti da ne rezonira zbog vibracija. Biti će obojano u žuto kao i podbijačica. To je plan iako mi to stvara prilične poteškoće radi žica od rasvjete i napajanja prednjjih osovina... sveukupno 14 žica prema stražnjem kraju. Ali da je jednostavno ne bi bilo dobro. Ako s tim zvučnikom bude bilo kakvih problema idu zvucnici od iPhone4

Napravit ću epski model podbijačice :)
Ako bude imalo mjesta stavit ću tantalske kondenzatore barem 20 kom.

Da, zvučne kulise uključuješ prema izboru. Može ih se uključiti 8 odjednom. A mogu se sve i ugasiti.

Jedna napomena. Ovaj model treba jako paziti odnosno stalno podmazivati. Motor je mali i ako nije sve pormazano i ako se pojave otpori moguće su havarije.. Liliput se nije baš iskazao kod prijenosa. Zračnost je ogromna pa zuji kod vožnje u nazad.

Uglavnom F5 funkcija pomicanja za nekoliko pragova i sa zvukom pdbijanja je genijalana.... a model je stvarno malih dimenzija...
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Mda, a vjerojatno se to može isprogramirat na bilo kojem dekoderu (ok, ovim naprednijim, nemreš to očekivat od nekih jeftikanera) samo treba detaljno proučit upute (a to nam se većini baš neda, si bi sam čim prije vozili nekaj ;).

Nekaj slićno sam imal kod programiranja "odmaka" lokse kod aktivacije digitalnih kuplunga, al kad se odradi, milina za gledat.
I ja mislim da bi se to trebalo moći isprgamirati na dakom dekoderu... spojit ću ga na programtor i prošpijunitari što su majstori izveli.
Slažem se na proučavanje uputa i isporbavanje treba potrošiti ogromnu količinu vremena da bi se postigao ovakav rezultat.
Najbolje od svega je što je to na kraju uvjek vrlo jednostavno hahaha

Poslao sam im mail jer majstori nisu dali listu zvukova... sve sam moram pogađati :cool_2:
Inače taj mod otkapčanja kad se poveže sa zvukom kod aktivacije kuplunga je odličan. To imam tu fnkciju na onoj maloj DB 81. Na neku F tipku krene unazad aktivira otkapčanje stane i pomakne se malo prema naprijed i spusti kuplung.

Kad provalim kako su ovi to isporgramirali i kako je na to spojen zvuk stavit ću na forum. Jako su se potrdili jer ima dosta zvukova koji se izvode prije početka podbijanja.... sve su svemu izgleda fantastično!!!! jedina zamjerka je loš zvučnik....
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Upravo sam taj zvucnik precrtao crvenom crtom u temi u zvuku:(
Probaj ga zalepiti sa toplim lepkom za kutiju mozda poboljsa zvuk..ali kazem ti,zivo s....e:dada:

Ako ti je F4 preglasna funkcija trebas je utisati..nadam se da imas sve povezano sa kompom pa tamo mozes sve podesiti (JMRI na primer) ako za to nemas zivaca raditi preko upravljaca!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Upravo sam taj zvucnik precrtao crvenom crtom u temi u zvuku:(
Probaj ga zalepiti sa toplim lepkom za kutiju mozda poboljsa zvuk..ali kazem ti,zivo s....e:dada:

Ako ti je F4 preglasna funkcija trebas je utisati..nadam se da imas sve povezano sa kompom pa tamo mozes sve podesiti (JMRI na primer) ako za to nemas zivaca raditi preko upravljaca!
Da taj zvučnik je prilično loš. Zvuk nema distorziju ali mislim taj zvučnik sve upropasti.... da su ovi iz ESU-a malo bistriji stavljali bi savršene zvučnike i sve nas navukli da ih ugrđujemo.... ovako netko tko privi puta čuje zvuk može zauvijek odustati od zvuka.
Zvučnik s tom akustičnom kutijom i bez nje zvuči skoro potpuno isto. plitko, nerazgovjetno, piskutavo..
Sve ću spojiti na ESU programmer i malo špijunirati kako su majstori izveli start stop vožnju :)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh