Kako skinuti boju sa modela - iskustva

SHUCA

Poznati forumaš
Za skidanje farbe sa PLASTIČNIH modela u preko 90% slučajeva savetujem uranjanje u 10% rastvor SOLNE
kiseline
Ostaviti nekoliko sati, ili dana - ne oštećuje smesu, ne deformiše je - nakon toga istrljati pod mlakom vodom n.pr. tvrdom četkicom.
Metal NIKAKO u rastvor - rastvara ga!
...kao ni ruke >:D: ostaćete bez noktiju - obavezno gumene rukavice :eek: Ukoliko je farba u fabrici još i "pečena" nema šanse da je skinete bez ozledjivanja odlivka !!!!

Solna kiselina se obavezno nalazii u sastavu raznih tekućina za odgušavanje slivnika u domaćinstvu, no, u manjem procentu !

Sa 10% rastvorom solne kiseline radim već decenijama !
 
  • Like
Reactions: Mon

SHUCA

Poznati forumaš
Ovde se sona kiselina. prodaje u obliku KRISTALA u pakovanjima 1.kg po farbarama.
Jedna supena kašika kristala ide na 1 L vode :!: Pri čišćenju četkicom,slobodno dodajte malo detergenta :!:
Čuvati se i od prskanja u OČI :!:

Kočiono ulje ume RAZMEKŠAVATI pojedine vrste polistirena od kojih su odlivci :!: Model NE SME biti dugo izložen delovanju UK ulja :??:

Acetone,razredjivače..... ZABORAVITE za ovu primenu (skidanje boje sa modela) :plaza:
Nevolja je i sa time što čak kod istog proizvodjača-NIJE uvek ista vrsta smese za brizganje >8-o:
 

Mon

 
Osoblje foruma
... ne oštećuje smesu, ne deformiše je ....
Metal NIKAKO u rastvor - rastvara ga!...
Shuco, kako to da ne rastvara plastiku a rastvara metal !?
(Ili sam ja pogrešno razumeo tekst)
.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Mon to je jednostavno tako da ne reaguje sa plastikom a sa metalom da..inace sonu kiselinu drzis u plasticnoj boci! Ja mislim da sam kuci video tu kiselinu u plasticnoj flasi..
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh