Megaprikolica za železnička vozila

Davor

Veteran foruma
Podstaknut fotografijom koju sam postavio u temi o megaprikolicama odlučio sam da se upustim tj. da probam napraviti nešto za sebe.
Ova fotografija je kriva za sve.
mercedes_actros.jpg

Međutim, morao sam pristati na kompromis i napraviti vozilo čija prikolica, odnosno poluprikolica nije spuštena.
Za početak ću predstaviti gotov proizvod pa ako vam se svidi, nakačiću fotografije nastale tokom prerade. :)

1 resize.JPG

2 resize.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
Još da dodaš dodatne sitnurije i detalje (creva, podmetači za točkove, poluge...) i biće prava! :palac_gore:
 

Davor

Veteran foruma
Da, da...ostalo je još malo doterivanja koje ću postepeno, kad uhvatim vremena.

Inače, posebno podsticajan i inspirativan bio mi je @tomislavm sa svojim preradama drumskih vozila. :palac_gore:
 
Last edited:

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Ideja je odlična i zgodno si to sklepao, no mislim da ti nedostaje još ponešto osovina na prikolici i kamionu ako želiš biti uvjerljiviji po pitanju nosivosti. No s druge strane, sve je ovo tek hobby i zabava....:)
 

Davor

Veteran foruma
Hvala WEC. ;)

Prikolica je "sklepana" od dve. Prvobitno sam hteo da ima više osovina ali je bilo neizvodivo jer su različite visine pa sam se odlučio za neku vrstu poluprikolice.

Evo "donatora":

Coca Cola kamion iz božićnog paketa tog napitka.
coca cola.JPG

MB Actros i bratske nam Kine.
mercedes 1.JPG
 
Last edited:

Davor

Veteran foruma
Ovo je sam početak radova.

Prikolice rastavljene i prva ispitivanja gde bi trebalo da budu postavljene šine.

DSC02425.JPG

Zatim je usledilo rezanje frema prikolice Actrosa.
DSC02427 resize.JPG
 

Davor

Veteran foruma
Kada sam spojio elemente ukazala se neophodnost dodatnog ojačavanja.
Primetićete da jedan deo Actrosove prikolice nedostaje. On je prilepljen tek kada je glavni deo ojačan i prošao prve bruto probe.
DSC02463 resize.JPG

Bruto proba
DSC02466 resize.JPG
 

Davor

Veteran foruma
U međuvremenu sa kabine je trebalo skinuti dva sloja farbe, fabričku i neku moju koju sam naneo eksperimentišući nešto.

Obični razređivač nije bio delotvoran ali sam se setio da u podrumu imam Super Pufer P 41 Cinkarne Celje koji je farbu skinuo kao od šale.

DSC02439 resize.JPG
 

Davor

Veteran foruma
Da se vratim na prikolicu...

Sa ojačanjima koja sam stavio izgledala je prilično ružno. Odlučio sam da to zamaskiram nekom "suknjicom" pa je izbor pao na spirale za koričenje. Pažljivo sam odsekao ove "trake" koje se provlače kroz hartiju, odmerio dužinu, odsekao i prilepio.
XL-PlasticneSpirale.jpg


Sve to izgledalo je ovako:
DSC02483 resize.JPG
 

Davor

Veteran foruma
Na kraju - farbanje i montaža delova koji su poskidani.

Koristio sam Happy color sprej i vrlo sam zadovoljan njime. Tačnu šifru boje ću naknadno napisati, nije mi pri ruci.

1 resize.JPG

Kao što kaže @Mon , ima tu još posla oko finiširanja ali za sada, to je to. :)
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
U međuvremenu sa kabine je trebalo skinuti dva sloja farbe, fabričku i neku moju koju sam naneo eksperimentišući nešto.

Obični razređivač nije bio delotvoran ali sam se setio da u podrumu imam Super Pufer P 41 Cinkarne Celje koji je farbu skinuo kao od šale.

View attachment 50288
Stavis u Nitro razredjivac preko noci i sva boja otpadne.
Prednost je da skine i boju unutar kabine.
 

1borna

Veteran foruma
Već sam negdje drugdje napisao da ulje za kočnice automobila odlično skida boju (a ne oštećuje plastiku), može biti i rabljeno
(koje se inače baca).!
 
  • Like
Reactions: Mon

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Već sam negdje drugdje napisao da ulje za kočnice automobila odlično skida boju (a ne oštećuje plastiku), može biti i rabljeno
(koje se inače baca).!

Da, ulje odlično odrađuje posao. No ako se skida boja s plastičnih modela, plastika nakon djelovanja ulja postaje krta i vrlo lako se lomi i puca. Takvo je moje iskustvo s UKA4 uljem i Rietze modelom busa.
 
  • Like
Reactions: Mon

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Pa na koliko su bara gume napumpane?;)
 

mr.0

Član foruma
ne bih želio biti party-breaker, al 100 tonska loksa na ovakvoj prikolici!? :prd:
Mrzim kad neko traži greške na preradi, al nikako se oteti dojmu ovaj kamion i onaj u stvarnosti imaju zajedničku samo kabinu!

Imao si dovoljno osovina, zašto nisi sve actrosove stavio na kamion, a sve Coca-coline stavio na prikolicu... tada bi prikolica bila niža, i bilo bi dovoljno osovina :andjel:
 

Davor

Veteran foruma
He, nisam ja ni hteo da napravim isto. Poklopilo se da sam video fotografiju tog Actrosa Kubler Spedition i zatim ušao u temu gde @tomislavm pokazuje svoje prerade i izrade. To me je oduševilo pa sam odlučio napraviti nešto svoje. :)

Svakako, kritika je na mestu. Realno, Kenedi bi kroz takvu prikolicu prošao kao vruć nož kroz buter. :vrag:
 

Davor

Veteran foruma
Radovi na megaprikolici se nastavljaju doterivanjem nekih sitnica.
Ofarbane su felne na sa prikolici a potom isto čeka i kamion. Ipak je realnije ovako nego onako žuto.
felne.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh