Neke nejasnoće oko pantografa

Gvadalkanal

Novi član
Momci,postavio bih jedno pitanje pitanje koje me ,,muci''.Naime,koji pantograf treba podici na lokomotivi?Da li onaj koji se nalazi iznad kabine u smeru u kom se lokomotiva krece,ili suprotni? :??: I da li uopste postoji pravilo?Gledao sam neke snimke na you tube-u,ali posle njih nisam nista pametniji.Vidja se i jedno i drugo.
Temu bih ostavio otvorenom i za slicne nedoumice drugih forumasa,a bice ih sigurno jos i od mene :crvenilo:
 

NClight

Hybernated
Re: Neke nejasnoće

Koliko znam, postoji pravilo tj nekoliko njih... učeniji kolege će potvrditi ili ispraviti

Na jednosistemskim loksama:
Sa "prednjim" pantografom se vozi kod prijevoza opasnih, zapaljivih ili vrijednih tereta (automobili npr.) da eventualno iskrenje ne napravi štetu ili izazove zapaljenje, znači, najdalji pantograf od tereta.
Kod normalne vožnje vozi se sa "stražnjim" pantografom da u slučaju loma pantografa ne nastrada krovna oprema tj. da se smanji šteta na loksi.
Sa oba pantografa se vozi samo po zimi, prvi skida led a drugi je radni... neznam dali se ta praksa kod nas provodi još uvijek.

Svaka zemlja ima svoja pravila, ali bi ova bila "an general"

Ovo sve gore navedeno ne vrijedi kod višesistemskih lokomotiva sa 3-4 pantografa jer je svaki pantograf namijenjen drugom strujnom sustavu/sistemu... onda loksa vozi isključivo sa odgovarajućim pantografom za taj sistem a ostali su spušteni.

Ima li tko drugačije ili točnije informacije?
 
A

Anonymous

Guest
Da, to bi bilo to....

Evo jedan primjer. Ako imaš ES 64F4 (DB189), potrebno je prvo znati kakvu maketu gradiš. Recimo ako si izabrao austrijsko podneblje, potrebno je pronaći u brošuri koji joj je pantograf za 15kV/16.6Hz i s njim voziti. DB189 je četverosustavna lokica i svaki pantograf joj je za jedan sustav :)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh