NOHAB GM 2246 Demonstrator u Jugoslaviji i H0 modeli

Mon

 
Osoblje foruma
Ova NoHAB lokomotiva nikada nije bila u vlasništvu Jugoslovenskih Železnica ali sam je ipak stavio u grupi lokomotiva iz ex-YU jer je bila testirana kao mogući kandidat za JŽ, a u vreme testiranja nije pripadala nijednoj železničkoj upravi (ili?).
1. Jesenice:
nohab_avtor_per_erik_matsson.jpg
www.zelezniskimuzej.si/zaton-parne-vleke-v-rednem-zelezniskem-prometu-v-sloveniji
.
2. Beograd-Niš na čelu Balkan Expressa:
NoHAB GM - Beograd-Nis, jun 1955. god - 20240421_044035.jpg
Članak iz novina prosledio, ko drugi ako ne naš @SHUCA ! :pozdrav:
.
Od materijala koji se može pronaći na net-u, izdvojio sam par osnovnih informacija:
- Lokomotiva je napravljena po norveškoj narudžbini 1954. godine u fabrici NoH AB, Trollhättan, Švedska sa brojem 2246;
- Posle testiranja u Norveškoj, lokomotiva je bila testirana i u nekoliko Evropskih država pa i u Jugoslaviji (Jun 1955. god.);
- 1957. godine prelazi u vlasništvu Norveških Državnih Železnica (NSB) i dobija oznaku Di sa brojem 3.602;
- korišćena je sve do 1995. godine, za koje vreme prelazi oko 7 miliona kilometara;
- 1997. godine preuzima je Norveški Železnički Muzej gde je restavrirana u originalnom bojanju sa NSB logom (prilikom demonstracije po Evropi, lokomotiva je imala logo "NOHAB GM").
1713889672016.png
Fotografija preuzeta sa: https://digitaltmuseum.no/011013107...i-3-602-med-nordlandsbanens-dagtog-i-saksvika
.
NSBDi3a602-P1070010-Photo Tommy Rolf Nielsen Martens.jpg
Forografija: Tommy Rolf Nielsen Martens.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Modele u H0 ove lokomotive za AC imamo od Märklina sa brojem 37665 :
NoHAB GM Demonstrator - Märklin H0 37665.jpg
...i za DC od Roco-a 62952 ( i 72865 koja je sa zvukom):
NoHAB GM Demonstrator - Roco 62952 b1.jpg
:cool:
Eto tu bi bio kraj ovog malog uvoda... čisto da znamo da imamo model i ove lokomotive koja je nekada vozikala po YU prugama.
.
 

Coppaz

Član foruma
Šteta što ovo nikada nije poleteo, taj tip lokomotive je dobro prošao u nekoliko zemalja. Različite varijante su dostupne kod NSB (klasa Di3a i Di3b), DSB (klasa My i Mx) i MÁV (klasa M61). VR je takođe mislili da naruče neki... koji je NSB posle preuzeo kada VR nije ispunio svoj deo. Zatim je model takođe proizveden po licenci u Belgiji kod Société Franco-Belge i bio je kod SNCB/NMBS kao klasa 202, 203 i 204 i kasnije 52, 53 54 i sa CFL kao klasa 1600.

Postoje veoma lepe lokomotive koje su se pojavile u H0-modelima nekoliko proizvođača. Među modernijim varijante su verzije iz ROCO, HELJAN, NMJ i Dekas. Zatim postoje stariji i nespretniji od Fleischmann-a i Märklina koji nisu u razmeri 1:87... jedan je predugačak, a drugi prekratak. Ja imam jedan CFL klasu 1600 od ROCO-a koji sam kupio pre oko 20 godina i još uvek dobro radi. Kao novi, ovi lokomotive nikada nisu se prodali u Švedskoj, iako su proizvedeni ovde, ali poslednjih godina mnoge su kupile manje kompanije i sada se kotrljaju kao klase TMY i TMX.

Razmišljao sam malo tokom godina i ovo je ipak na neki način svet fantazije. Dakle, ako neko žele, uvek možete napraviti svoju varijantu na osnovu toga kako je takav tip lokomotive је možda mogao da izgleda kod JŽ... kao zeleno ili plavo obojena klasa 660 ili tako nešto. :hmmm:


Evo isto par linkova…



 

nik

Veteran foruma
NoHAB demostrator diesel-electric locomotive at Haydarpaşa Terminus, in Istanbul, in Turkey, in 1955.
13015502_1198822913476163_6530090875395469396_n.jpg

https://www.facebook.com
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh