Osvijetljenje kućica

andi

Član foruma
Htio bih napraviti rasvjetu po kućicam pa me zanima kako ste vi to riješili.Kakve žaruljice koristite da li koristite led diode , koji napon ,koje jačine i kako je sve to spojeno i tome slično.
Pozdrav od Andreja
 

NClight

Hybernated
Žaruljice /sijalice male snage i napona 3-12/16V snage cca 0,5W. Za napajanje je dovoljan (ovisno o ukupnom broju tj. snazi) univerzalni strujni adapter ili transformator.
Sitnije, tzv. "zrno riže" su zgodnije i lakše se smještaju (dolaze već montirane na kabliću), no može se koristiti i one veće sa navojem - za baterijske lampe napona 3-6V

LED-ice zahtjevaju istosmjerni napon i u većini slučajeva predotpore kako ih nebi spalili (uništava ih ptrevisoka struja, ne napon!)
LED-ice su također dosta usmjereni izvori sa užim snopom svjetla, pa ih valja doraditi i/ili paziti na smještaj.

I jedno i drugo se može nabaviti u trgovinama elektronikom.
 

GP 18

Aktivan član
Ja sam u maketu zgrade koju trenutno radim stavio LED diode i to super sljaka. napravio sam mogucnost da skidam krov ili neki deo kako bi zamenio diodu u slucaju crkavanja i to je to. Ja sam za LED.
 

Davor

Veteran foruma
Kao poznati laik kada je o struji reč moram da pitam... Imam neke sijalice koje planiram da ugradim u objekte (sadašnje, buduće). Kako njih da priključim na adapter kad one na krajevima imaju gole žice?
 
Last edited:

1borna

Veteran foruma
Skini malo izolacije sa neke žice (odgovarajućeg promjera, u potrebnoj dužini) i natakni na te gole žice.
Inače kod običnih žaruljica preporučam da se koristi nešto niži napon od nazivnog- pa će trajati puno duže!
Sa 10 posto nižim naponom trajnost je 20 posto veća, a sa 20 p.nižim i do 50 p. će duže svijetliti...
 

Davor

Veteran foruma
Ranije sam probao da sijalice prikačim na Mehano ispravljač i da pojačavam ili smanjujem jačinu struje. Super je radilo. Sad me zanima na koji vražiji sklop (prekidač) da prikačim žice a koji mogu da priključim na adapter?
 

Attachments

  • struja.JPG
    struja.JPG
    15.9 KB · Pregleda: 39

andrej

Aktivan član
Davor kaže:
....vražiji sklop (prekidač).....

:hmmm: nisam siguran da razumijem tvoju dilemu? Kako ti ide lemljenje?
Ako ti adapter nije bitan, odreži jack sa kabela razdvoji žice 10-ak cm, blankiraj i postavi na njega luster kleme.
f_ikl12040--.jpg
Ako ti adapter bitan za još nešto drugo, nabavi "priključnicu" (žensku) koja odgovara tvom jacku:

x,24,P28KGrHqJHJEYE88dN,P216rSBPYM73jFSw,7E,7E60_35.JPG,qset_id=880000500F.pagespeed.ic.4X7R31T90w.webp
mz68u8m0pxzdNrj7pKMP_uQ.jpg
itd, itd..,
pa ako treba zalemi žice na njega, pa spoji na gore spomenute luster kleme.
Naravno, najjednostavnije je na žaruljice zalotati tanke žice potrebne dužine, izoliraj spojeve sa termo bužirom, pa opet spajaš na luster kleme prema potrebi.
Eto, nisam siguran da sam pogodio odgovor na tvoje pitanje. :neznam:

:vrag3:
 

Davor

Veteran foruma
Loše vreme napolju pa sam malo uvodio struju. Evo jednog probnog rada na već viđenoj skretničarskoj kućici. Struju sam sproveo odozdo a žice proveo kroz plastiku od štapića za uši.
U mrklom mraku
DSC02136.JPG

Sa malo dodatnog svetla
DSC02143.JPG
Kada se stave vrata instalacija će biti zaklonjena
DSC02152.JPG
Da vidimo kako osvetljava vozove
DSC02158.JPG
 

Davor

Veteran foruma
Da ne otvaram novu temu... Probao sam napraviti staničnu postavnicu. Ona svakako nije srazmerna 1:87 ali za početak je dobro.

Upotrebljeni materijal: kutija za šibice, dve plastificirane vizit karte, komadi folije u crvenoj i zelenoj boji za signale, mala sijalica i Loctite super lepak.

Pogrešio sam što na "pult" sa unutrašnje strane nisam stavio alu foliju kako svetlo ne bi probijalo.

Početak radova

P1.JPG

Pult imaginarne stanice. Rupe se buše samo tamo gde treba da simuliraju formirani put vožnje.
P2.JPG

Spajanje na struju i prva proba
P3.JPG

I u noćnim uslovima. Alu folija se tek ovde pokazala neizbežnom.
P4.JPG

Sve u svemu, ja sam zadovoljan a vi prosudite sami.
Ako se neko odluči za nešto ovakvo, preporučujem da iskoristi stare telefonske kartice ili stiren.
 

andrej

Aktivan član
:palac_gore: Nije loše, nije loše. Još samo koju rupicu odozdo prođi sa crvenim/ žutim/ zelenim prozirnim lakom za nokte ili sl.

:vrag3:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh