Oznake na vagonima

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
pitanje jedno imam vezano za oznake vagona, što teretnih što putničkih!!
imaju li te njihove oznake nekakvu šablonu po kojoj se može bez fotke prepoznati o kojem se vagonu radi, pritome mislim na, recimo, oznaku bee ili eas? dakle imaju li ta slova kakvo konkretno značenje po kojoj se može razlikovati bee od beel bez fotke?????
 

Železničar

Poznati forumaš
U nekim slucajevima ih mozes razlikovati ako znas sta znace te oznake i ako su karakteriste opisane oznakama vidne.
Prva/prve oznaka/e oznacavaju uvek globalni tip vagona, uvek velika slova i po alfabetu, na primer: A, B, AB, D, BD, E, G, R, T, WR, BR, R,
Sve ostalo sto dolazi iza pise se malim slovima i oznacava dodatne karakteristike.
x ti na primer znaci upravljacnica, l znaci hodnik u sredini, onda imas oznake za ozvucenje, grejanje, kusete, otvaranje vrata itd. a kod teretnih takodje za karakteristike kao mogucnost otvaranja vrata, moguznost kipovanja itd.

Hocu da kazem da mozes zakljuciti tip vagona iako ne vidis tip/broj ali fotografija treba da sadrzi dovoljno informacija koje ce ti pomoci da identifikujes vagon. Naravno potrebno je i malo opsteg poznavanja vagona koji saobracaju na nasim prugama kako bi lakse mogao napraviti link izmedju vagona i tipa/broja.

Ako sada imas problem da ne mozes da desifrujes vagon postavi sliku ovde pa cemo ti mi pomoci.
 

wiggum

Veteran foruma
maki-vu kaže:
pitanje jedno imam vezano za oznake vagona, što teretnih što putničkih!!
imaju li te njihove oznake nekakvu šablonu po kojoj se može bez fotke prepoznati o kojem se vagonu radi, pritome mislim na, recimo, oznaku bee ili eas? dakle imaju li ta slova kakvo konkretno značenje po kojoj se može razlikovati bee od beel bez fotke?????

kaj se putničkih tiče, skini evidenciju vagona kolege Vedija i tam nađeš broj koji imaš i po njemu koji je to tip vagona.
 

Vedi

Član foruma
Bora Somborac kaže:
... l znaci hodnik u sredini, ...

:?: .... nebi išlo.

Evo ti nabrzaka nekaj za putničke vagone:

Velika slova u slovnoj oznaci vagona:

A - sjedala prvog razreda
B - sjedala drugog razreda
AB - sjedala prvog i drugog razreda
C - sjedala trećeg razreda
D – vagon za prtljagu (službeni vagon)
AR - sjedala prvog razreda i buffet
BR - sjedala drugog razreda i buffet
WL - wagon lits (vagon za spavanje)
WR - wagon restaurant (vagon restoran)
WSP - wagon salon pullman
Salon – salonski vagon
Post – poštanski vagon

Mala slova u slovnoj oznaci vagona:

a - vagon sa tri osovine
aa - vagon sa dvije osovine
c - vagon sa ležajevima
ee - vagon sa snabdijevanjem el. energijom isključivo preko prolaznog električnog voda
t - vagon sa sjedalima i prolazom u sredini
l – vagon sa ozvučenjem
ll – vagon sa vodom za ozvučenje
m - vagon dulji od 24,50 metara
s - hodnik na bočnoj strani kod prtljažnih vagona
 

Vedi

Član foruma
NClight kaže:
Vedi, kolega Bora je čak i u pravu, ali za DB i ÖBB:
http://de.wikipedia.org/wiki/Bauart-Bez ... sezugwagen


Znam, znam, ali budući da je kolega maki-vu postavil pitanje recimo za Bee/Beel vagone, a kolega Bora u svom objašnjenju izjavil:

Bora Somborac kaže:
... Naravno potrebno je i malo opsteg poznavanja vagona koji saobracaju na nasim prugama kako bi lakse mogao napraviti link izmedju vagona i tipa/broja....

... bilo bi jasno da razgovaramo o vagonima i našem označavanju ex-YU.

To je dosta široko područje razglabanja, jer praktički svaka željeznička uprava ima svoje standarde slovnog označavanja (osim onih glavnih ispisanih velikim slovima koja po UIC pravilniku moraju biti ista).
 

NClight

Hybernated
Eto, razjasnili smo neke stvarčice... :palac_gore:
Bilo bi zgodno imati za Ex-YU sustav označavanja za željeznička vozila negdje u ČPP/FAQ dijelu, je'l? :plaza:
 

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
ma nisam ja mislio na nikakav konkretan vagon već sam ta dva tri vagona spomenuo kao primjer, općenito me zanimaju značenja tih slova u njihovim oznakama!
 

SHUCA

Poznati forumaš
NClight kaže:
Bilo bi zgodno imati za Ex-YU sustav označavanja za željeznička vozila negdje u ČPP/FAQ dijelu, je'l? :plaza:

TO sto vam treba se zove UPUTSTVO br.90 deo 5 za citanje oznaka na zel. kolima JZ.
Radi se o knjizi od preko 150 strana,gde je nama interesantno prvih 20-30.
Uputstvo je i dalje u primeni na svim EX-YU zeleznicama,tako da ga mozete dobiti na uvid kod vecine otpravnika vozova i dispecera,kao i pregledaca kola.
Radi se o sistemu oznacavanja koji se koristi na svim upravama-clanicama UIC unije.
Knjiga obiluje semama za iscitavanje oznaka-cifara i sta koja cifra na kojoj poziciji ZNACI-
Dovoljno je te tabele skenirati i postaviti na forum.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
maki-vu kaže:
pitanje jedno imam vezano za oznake vagona, što teretnih što putničkih!!
imaju li te njihove oznake nekakvu šablonu po kojoj se može bez fotke prepoznati o kojem se vagonu radi, pritome mislim na, recimo, oznaku bee ili eas? dakle imaju li ta slova kakvo konkretno značenje po kojoj se može razlikovati bee od beel bez fotke?????
Što se tiče putničkih (teretni mi nisu jača strana), svaki vagon se u biti može prepoznati bez fotke, valja samo dobro poznavati vozni park određene uprave!
Kao što su kolege već napisale, svako slovo ima svoje značenje i prema njima se može utvrditi vrsta vagona,
ali da bi točno znao o kojem je pod-tipu vagona riječ bez da vidiš fotku, onda ti trebaju i brojevi!
Npr. za HŽ Bee vagon, da bi znao radi li se o modernom (klimatiziranom) vagonu ili ne, potreban ti je i broj režima razmjene:
HŽ Bee61 ili Bee51, pa onda daljnji brojevi mogu otkriti radi li se o tzv. 'biciklisti, ili ne....
Na pamet mi odmah padaju i austrijski IC/EC vagoni 2. razreda kojih ima mali milion (slovne oznake Bmz).
Iskusni poznavatelji već prema 'mapper-u' mogu odmah utvrditi koji vagon je u pitanju, bez da imaju uvid u kompletirane slovne oznake, dakle, prema brojevima!
 

NClight

Hybernated
SHUCA kaže:
NClight kaže:
Bilo bi zgodno imati za Ex-YU sustav označavanja za željeznička vozila negdje u ČPP/FAQ dijelu, je'l? :plaza:

TO sto vam treba se zove UPUTSTVO br.90 deo 5 za citanje oznaka na zel. kolima JZ.
Radi se o knjizi od preko 150 strana,gde je nama interesantno prvih 20-30.
.....
Knjiga obiluje semama za iscitavanje oznaka-cifara i sta koja cifra na kojoj poziciji ZNACI-
Dovoljno je te tabele skenirati i postaviti na forum.

Ima li netko volje i želje podijeliti sa nama to malo blago u obliku scanova ili napravljenih tablica? :plaza:

Sky kaže:
Što se tiče putničkih (teretni mi nisu jača strana), svaki vagon se u biti može prepoznati bez fotke, valja samo dobro poznavati vozni park određene uprave!
....
Iskusni poznavatelji već prema 'mapper-u' mogu odmah utvrditi koji vagon je u pitanju, bez da imaju uvid u kompletirane slovne oznake, dakle, prema brojevima!

Kako do Mappera za različite uprave?
 

SHUCA

Poznati forumaš
NClight kaže:
Kako do Mappera za različite uprave?

Po UIC-u,svaka železnička uprava IMA SVOJ registracioni BROJ :!: To su treća i četvrta cifra.
JŽ je imao broj 72 :!: Uzmite u obzir da je ova kniga-uputstvo izdata poznih 70-ih prošloga veka,a da su u međuvremenu novonastale države dobile SVOJ BROJ (SŽ,HŽ,ŽBiH,ŽRS,MŽ, ...) a žel Srbije zadržale ,kao osnivač UIC-a posle 1.sv. rata-broj72 :!:
Hajdemo redom...nemam skener pa idemo re-foto :D
Pazite-u podnaslovu piše na koje redne brojeve se odnosi tablica :!:

nastavak prethodne...
 

Attachments

  • Picture 012a.jpg
    Picture 012a.jpg
    170.9 KB · Pregleda: 177
  • Picture 013a.jpg
    Picture 013a.jpg
    184.3 KB · Pregleda: 177
  • Picture 014a.jpg
    Picture 014a.jpg
    209.7 KB · Pregleda: 178
  • Picture 015a.jpg
    Picture 015a.jpg
    203.8 KB · Pregleda: 179
  • Picture 016a.jpg
    Picture 016a.jpg
    169 KB · Pregleda: 174

SHUCA

Poznati forumaš
I još...
I još jednom.NAPOMENA - Ovaj sistem označavanja je ISTI kod svih članica međunarodne železnićke unije ( UIC).
Svi znakovi,simboli na vagonima su takođe po tom uputstvu,koje, PONAVLJAM VAŽI u svim železnicama Evrope,ali i još ponegde,što možete videti iz spiska članica. To je neka vrsta međunarodnog železničarskog jezika :prof:
Da dodam da ovakav sličan sistem postoji i za teretne vagone....
Ko može, neka pozajmi ovu knjigu za skeniranje,a tada možete i ukloniti ova dva posta.
 

Attachments

  • Picture 017a.jpg
    Picture 017a.jpg
    181.5 KB · Pregleda: 165

Vedi

Član foruma
SHUCA kaže:
Uzmite u obzir da je ova kniga-uputstvo izdata poznih 70-ih prošloga veka,a da su u međuvremenu novonastale države dobile SVOJ BROJ (SŽ,HŽ,ŽBiH,ŽRS,MŽ, ...)

Promijenila se i slovna podserija :!:
Ovo je staro obilježavanje koje je stupilo na snagu sa Voznim redom 1969/1970. za RIC vagone i 1. X. 1970. za vagone za unutarnji promet, prema odredbama UIC iz 1966. g. i pravilniku RIC iz 1967. g.

Po ovom starom pravilniku recimo putnički vagoni sa četveroosovinskim okretnim postoljima obilježavaju se sa slovnom podserijom a (Ba npr.)
 

SHUCA

Poznati forumaš
Da, na to sam zaboravio :??:
U vreme kada je ovo uputstvo startovalo,bilo je još DVOOSOVINSKIH vagona u upotrebi u putničkom saobraćaju.
Kako se 4-osni vagoni u međuvremenu postali ETALON, malo "a" kao podoznaka je izgubila smisao i kao takva ,
odlukom UIC-a UKINUTA !
Verovatno je u novijim izdanjima uputstva 90 to promenjeno :!:
 

Vedi

Član foruma
SHUCA kaže:
Da, na to sam zaboravio :??:
U vreme kada je ovo uputstvo startovalo,bilo je još DVOOSOVINSKIH vagona u upotrebi u putničkom saobraćaju.
Kako se 4-osni vagoni u međuvremenu postali ETALON, malo "a" kao podoznaka je izgubila smisao i kao takva ,
odlukom UIC-a UKINUTA !
Verovatno je u novijim izdanjima uputstva 90 to promenjeno :!:

Promijenjeno je to ranije, već u osamdesetima (samo neznam još točnu godinu), kada su dvoosovinski vagoni dobili slovnu podseriju aa, a četveroosovinski nisu imali više nikakvu podseriju.
Tak je ostalo do danas.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
NClight kaže:
Kako do Mappera za različite uprave?
Nisu niti potrebni ako pratimo strane vagone na HR prugama...

Evo npr. jedan izvod sa stranice HŽ sastav vlakova http://vred.hznet.hr/hzinfo/Default.asp ... l&SCREEN=1 , za vlak 212 (Zagreb Gl. - München Hb):

Vagon Serija vagona Sadržaj Otpremni kolodvor Uputni kolodvor Neto tona
618118910099.....A........PUTNICI... ZAGREB-GL-KOL...SIEGEN...........04
618121901291.....B........PUTNICI... ZAGREB-GL-KOL...SIEGEN...........05
618121900004.....B........PUTNICI... ZAGREB-GL-KOL...SIEGEN...........05

Iz brojeva se može vidjeti da se radi o sva tri austrijska vagona i to:
-Prvi vagon u stvari ima oznaku Ampz, Großraum vagon sa 4 Bussines odjeljka, brzine do 200km/h,.
-Drugi vagon ima oznaku Bmz, vagon sa odjeljcima, serija sa kliznim ulaznim vratima, brzine do 200km/h.
-Treći vagon također ima oznaku Bmz, vagon sa odjeljcima, serija sa preklopnim vratima, brzine do 200 km/h.
Riječ je, naravno, o klimatiziranim vagonima ;)
 

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
heh, svaka čast na opširnosti dečki! nisam baš mislio da toga ima toliko, ali bih u svakom slučaju htio znati ponešto o tim oznakama, kad se već bavim ovim hobijem, pa ovakve informacije dobro dođu ,naravno, ne samo meni već svima kog to zanima!! :palac_gore: :palci_gore:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh