Pennsylvania Railroad - prototip i model

Thommo

 
Osoblje foruma
Pennsylvania Railroad - prototip i model

Ili: Zašto modelirati američki prototip?


1. UVOD

Pennsylvania Railroad je nekadašnja privatna željeznička kompanija, koja je djelovala na sjeveroistočnom području SAD-a (eng.: United States North-East). PRR je kao pravni subjekt neaktivan od 1969. godine, kada su veliki rivali, željeznički korporativni giganti PRR i NYC (New York Central System), fuzionirani (eng.:'merger') u još veću kompaniju, Penn Central.

Dakle, u čemu je stvar? Zašto tisuće modelara (većinom američki modelari - iako je PRR vrlo popularan i u ostatku svijeta) odabiru na svojim maketama prikazati modele i operacije jedne davno ugasle željeznice, koju od milja zovu "Pennsy"?

curve_layout.jpg

Primjer PRR makete - četverotračna magistralna pruga u Zavoju potkove (Horseshoe Curve)

Na ovo pitanje probat ću odgovoriti i iz vlastitog iskustva. Osobno nemam baš nikakvog dodira s tim podnebljem - no krstarenje Internetom, ako tražite podatke o USA željeznicama, prije ili kasnije dovede vas do podataka o Pennsylvaniji. Korporacija je bila toliko velika, toliko raširena, da se bukvalno na svakom kutku sjevernoameričke željezničke mreže moglo vidjeti PRR vagone.

PRR je u sjeveroistočnom dijelu SAD-a bio način života, utkan u sve pore svakodnevnice. Pogotovo na području gdje je PRR dominirala - savezne države Pennsylvania, Ohio, Indiana, zatim četverotračna magistrala ('main line') Philadelphia - Pittsburgh - Chicago, te najprometniji putnički pravac u Sjevernoj Americi, magistrala New York - Philadelphia (današnji Amtrakov Northeast Corridor). Iako je pred drugi svjetski rat PRR imala oko 5% ukupne mreže pruga u Sjevernoj Americi, njihove lokomotive vukle su oko 13% UKUPNOG tereta na američkim prugama! Iz ove se činjenice može vidjeti golemi obim tereta koji je prolazio kroz mrežu Pennsylvania željeznice.

Slogan "Standard railroad of the world", gledan pomalo sa podozrenjem od fanova drugih željeznica, vrijedio je u smislu da je, u doba parne vuče, PRR korporacija pokušavala uvesti standardne lokomotive, vagone, mostove, građevine, praksu poslovanja - sve što se moglo! Općenito, pokušavalo se olakšati poslovanje i povećati efikasnost sustava standardiziranjem svega što čini jedan kompleksni željeznički sustav.

Ovo je prosječnom fanu bilo najbolje vidljivo kod parnih lokomotiva. Naime, PRR je jedna od rijetkih kompanija koje su SAME, u svojim kompleksima radionica, gradile većinu svojih vučnih sredstava. Većina američkih željeznica svoje je parnjače kupovala od komercijalnih graditelja, od kojih su najpoznatije bile Baldwin, ALCo i Lima. Ali ne i Pennsy! U gradu Altoona, u podnožju planina Alleghenies, Pennsy je izgradila ogromni kompleks radiona, u kojima su sagrađene tisuće parnih i električnih lokomotiva. Kad je korporacija procijenila da je neki dizajn lokomotive ili vagona uspješan, slijedile su stotine i stotine istih primjerka! Naprimjer, flota slavnih putničkih parnjača K4s 'Pacific' (4-6-2) brojila je 425 komada, I1 'Decapoda' (2-10-0) je bilo 598 primjeraka, M1 'Mountain' (4-8-2) lokomotiva je bilo preko 300, a slavnih električnih lokomotiva GG1 (4-6-6-4) bilo je 139 komada.

Altoona_shops.jpg

Altoona - kolodvor i (desno) jedan dio željezničkih radiona

Brojke su još nevjerojatnije kad se pogledaju teretni vagoni. Pennsylvania je bila jedan od najvećih prijevoznika ugljena, za što im je trebala golema flota "open hopper" vagona, tj. otvorenih vagona za prijevoz rasutih tereta. Samo jedan tip ovih vagona, H21, u rosteru je bio zastupljen sa više od 36 000 komada! Poznati "boxcar" (zatvoreni teretni vagon) tipa X29, kopiran od mnogih drugih željeznica, izgrađen je u preko 30 000 primjeraka!

H21a_Bowser.jpg
x29_rc.jpg

Bowser HO model PRR H21 hoppera, te X29 tvrtke Red Caboose

Još jedna velika posebnost PRR-a je činjenica da su jedini od američkih velikih željeznica prihvatili i implementirali elektrifikaciju svojih glavnih pravaca. U dvadesetim i tridesetim godinama 20. stoljeća, PRR je elektrificirala svoje rute New York - Washington, te Philadelphia - Harrisburg, to je dio magistrale prema Chicagu. Pred 2. svj. rat PRR je imala 1300 kilometara elektrificiranih ruta, a u stvarnosti (jer većina glavnih pravaca bili su dvo-, tro- ili četverotračni) elektrificiranih kolosjeka je bilo preko 3500 kilometara! Elektrificirana mreža PRR-a činila je čak jednu četvrtinu svih elektrificiranih pravaca u Sjevernoj Americi.

prr_catenary.jpg

Standardna kontaktna mreža PRR-a iz 30-tih godina 20. stoljeća
 

Attachments

  • prr.jpg
    prr.jpg
    66.7 KB · Pregleda: 223

Thommo

 
Osoblje foruma
2. KRATKA POVIJEST

Korporacija Pennsylvania Railroad je nastala sredinom 19 stoljeća, vrlo brzo nakon što je željeznica 'uhvatila korijenje' u SAD-u. Političari savezne države Pennsylvanije subvencionirali su sustav kanala i željeznica koji je trebao spojiti glavni grad savezne države Philadelphiu i veliki industrijski centar Pittsburgh. Taj je prijevoz kanalima bio vrlo spor, pa se brzo pojavila inicijativa koja je počela graditi konkurentski, samo željeznički pravac. No, pred graditeljima je bio veliki izazov - kako tračnicama prijeći kompleks planina Alleghenies, a ne prijeći nagibe pruga koje bi ozbiljno ugrozile očekivani veliki promet.

U jednom od fascinantnih građevinskih podviga ranih projektanata pruga, koristići dolinu rijeke Juniata, graditelji su sagradili, za ono vrijeme, superiornu željeznicu, sa nagibima do 2 maksimalno promila. Takve nagibe su i tadašnje lokomotive mogle savladavati bez problema. Pri kraju gradnje ostalo je još jedno kritično mjesto blizu 'summita' (tj. najviše točke nivelete pruge) - planinski greben Kittaning Point, koje je zahtjevalo kratki, ali iznimno strmi nagib od 4,5% (45 promila)! Primjerice, jako strma riječka pruga do Lokava ima najveći nagib od 25 promila. Ovaj bi strmi nagib, da je sagrađen, sigurno ugrozio uspješnost cijele trase.

John_Edgar_Thomson.jpg

John Edgar Thomson

John Edgar Thomson, glavni inžinjer projekta, došao je na briljantnu ideju - izgradit će dodatnih nekoliko milja pruge u velikom zavoju oko kotline, zadržavajući nagib na prihvatljivih 18 promila. Tako je nastao Horseshoe Curve ('Zavoj potkove'), jedna od najslavnijih željezničkih znamenitosti u Americi. Ovaj ogromni zavoj dužine preko kilometra ima promjer od oko 400 metara, i podiže trasu pruge za više od 20 metara, istovremeno se zakrećući za 220 stupnjeva, što se lijepo vidi na priloženoj zračnoj snimci.

800px-Horseshoe_Curve_aerial_photo_March_2006.jpg


Nakon prevladavanja početnih teškoća, PRR je postala profitabilna korporacija. Kroz sljedeća desetljeća, nizom preuzimanja manjih željeznica, izrasla je u kontinentalnog željezničkog giganta sa tisućama milja pruga, tisućama lokomotiva i desetinama tisuća vagona.

l_reynolds_59312.jpg

l_reynolds_59342.jpg

Nekoliko slika PRR makete

Zlatno doba Pennsy svakako je kraj stoljeća do kraja II. svjetskog rata. Period PRR-a koji modelare obično najviše zanima su četrdesete i pedesete godine 20. stoljeća. U tom periodu Pennsy je još bila iznimno uspješna korporacija. Vlakove su vukle moderne parne i električne lokomotive, stotine tisuća putnika vozilo se u luksuznim PRR putničkim vlakovima, a nevjerojatne količine tereta, pogotovo u ratno doba, svakodnevno se transportiralo prugama kompanije.

Zadnje vatre u parnim ložištima PRR lokomotiva ugašene su u zimi 1957. godine. Period od desetak godina prije toga, dakle kraj četrdesetih i pedesete, vjerojatno je najfascinantnije doba za jednog PRR railfana. Naime, kraj četrdesetih godina značio je početak dizelizacije, pa je PRR u sljedećim godinama kupovala bukvalno sve moguće dizele koje su mogli naći. Tako je ovaj period fascinantan za povjesničare, ali i za modelare, jer se na prugama Pennsylvanie u isto vrijeme moglo vidjeti hrpa parnih, nekoliko tipova električnih lokomotiva, kao i desetine raznih tipova dizelki od šest američkih proizvođača (EMD, GE, ALCo, Baldwin, Fairbanks Morse, Lima Hamilton).
 

Thommo

 
Osoblje foruma
3. PARNE LOKOMOTIVE PRR-a

3.1. Rane parnjače, sredina i kraj 19. stoljeća

Godine 1849. godine PRR je započela sa parnom vučom, sa nekoliko parnjača koje je isporučila tvornica Baldwin iz Philadelphie. Tada je započela 110.-godišnja suradnja ove dvije korporacije.

Ovaj period PRR-a meni osobno nije toliko zanimljiv kao kasniji, pa se ovdje neću puno zadržavati. Treba spomenuti da je odabir modela za staro doba željeznice drastično manji, što je i razumljivo - postoji malo kvalitetnih nacrta, fotografija i podataka o ranim lokomotivama i vagonima. Zato modeli znaju biti generički, tj. slični modeli se proizvode za razne kompanije, samo se mijenjaju natpisi i bojanje.

Kao i u cijelom svijetu, najranije PRR parnjače imale su osovinske rasporede bez vodećih i trčećih osovina, primjerice 0-6-0 ili 0-8-0. Male brzine tadašnjih vlakova nisu zahtjevale vodeće osovine. Još ranija lokomotiva, poznati "John Bull", imao je osovinski raspored 0-4-0, sa dvije pogonske osovine, bez vodećih i trčećih. Naručen je u Engleskoj, u tvornici "Robert Stephenson and Company", za potrebe željeznice Camden and Amboy Railroad (C&A). Kako je C&A kasnije postala dio PRR-a, John Bull se smatra jednom od prvih lokomotiva PRR korporacije. Nakon početka eksploatacije, lokomotivi su dodali vodeću osovinu i odstranili poluge za prijenos vrtnje na prednje pogonske kotače, pa je lokomotiva u biti imala osovinski raspored 4-2-0. Više o ovoj zanimljivoj ranoj parnjači može se pročitati na ovom linku s Wikipedie.

johnbull1833.gif


Ova legendarna lokomotiva danas je dio stalne postave poznatog muzeja Smithsonian. Ako nekoga zanima ova rana faza američkih željeznica, bit će mu interesantan podatak da Bachmann u svojoj ponudi ima HO set sa John Bull lokomotivom, tenderom i tri putnička vagona iz iste ere.

00640_2.jpg

00640_1.jpg

00640_BOX.jpg

Slike: http://www.ehattons.com

U drugoj polovici 19. stoljeća najbrojniji tipovi lokomotiva na prugama PRR-a bili su 4-4-0 'American', za putnički promet, te 2-8-0 'Consolidation' za vuču teretnih vlakova. Pennsy je inače označavala svoje parne lokomotive po osovinskom rasporedu, sa velikim slovom i oznakom serije. Tako je tip American imao oznaku "D", a Consolidation "H". Lokomotive tipa 'Mogul' (2-6-0) i 'Prairie' (2-6-2) nikad nisu ozbiljnije prihvaćene u PRR-u.

Zanimljivo je spomenuti da je veći broj 4-4-0 lokomotiva rekonstruiran početkom 20. stoljeća; lokomotive su temeljito obnovljene i opremljene za ono vrijeme modernim uređajima. Tako su neke lokomotive ovog ranog osovinskog rasporeda, oznake D16sb, ostale u upotrebi skoro do kraja parne vuče. Kompanija ih je koristila na sporednim pravcima, kao i u prigradskom prometu velikih gradova poput Philadelphie.

Što se tiče 2-8-0 lokomotiva, ovaj osovinski raspored je daleko najrašireniji u cijeloj povijesti američkih parnih lokomotiva. Tijekom godina, oko 33 000 primjeraka bilo je izgrađeno za brojne željezničke kompanije. Pennsy je u svojoj povijesti imala 5000 komada Consolidationa, znači dobar dio cijele američke produkcije! Postoje fascinantne povijesne fotografije teretnih vlakova na Horseshoe Curve, sa dvije H6 2-8-0 lokomotive na čelu vlaka, i dvije H6 rivalice na začelju. To je bila uobičajena praksa početkom stoljeća, prije dolaska jačih lokomotiva. Mora da je to bio fascinantan spektakl zvuka i pare na "Potkovi"!

51114_prr_american_bachmann-1.gif

Bachmann 4-4-0, HO model

Bachmann opet 'spašava' stvar za nas modelare, jer ima u ponudi kvalitetan plastični model rane 4-4-0 lokomotive u PRR bojanju, u HO i N mjerilu. Nisam siguran da li je Pennsy imala točno ovakav prototip, ali prosječnom modelaru to ni nije toliko važno - model svakako ima onaj rani štih američkih parnih lokomotiva. Modela ranih verzija PRR Consolidationa u plastici nema - moguće je naći mesingane, tj. mjedene (brass) modele tih lokomotiva, ali je i cijena takvih modela vrlo visoka.

lambert_H6b_p1.jpg


lambert_H6b_p2.jpg


Mesing model lokomotive H6s, još neofarban, proizvođača Lambert Associates
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Odlican tekst.. Sa zadovoljstvom sam ga procitao a posto sam "Amer" ovo mi je godilo pred spavanje!
 

1borna

Veteran foruma
Pridružujem se pohvalama, samo nastavi i dalje tako...sa puuno slika! Da se barem u školama nešto tako predaje bilo bi sigurno više
interesa (i znanja) kod učenika.... :ples2:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
3.2. Početak 20. stoljeća, Belpair ložište

Početkom 20. stoljeća američka industrija parnih lokomotiva bila je najnaprednija u svijetu - na pruge su izlazile tisuće modernih, snažnih lokomotiva novih osovinskih rasporeda. Pojavile su se specijalizirane lokomotive, npr. 4-6-2 'Pacific' za putnički promet, te teretne lokomotive 2-8-2, poznatije kao 'Mikado'. Također su se pojavile i "zglobne" lokomotive, po dizajnu švicarskog inžinjera Malleta, kakve su bile poznate i kod nas (npr. serija MAV 401/JŽ 32, os. raspored 2-6-6-0), iako su u SAD-u bile daleko veće i jače nego u ostatku svijeta.

Pennsy je i dalje glavninu lokomotiva projektirala "u kući", tj. vlastitim snagama. Početkom stoljeća pojavile su se prve Pacific lokomotive, tip "K2". Za vuču putničkih vlakova u ravničarskim teritorijima korištene su 4-4-2 'Atlantic' lokomotive. Prigradski promet vršile su 4-6-0 'Ten Wheeler', PRR tip "G", uz prije spomenute "D" 4-4-0.

Ovdje treba spomenuti i USRA razdoblje - to je period u vrijeme 1. svjetskog rata, kada je Vlada SAD-a osnovala državnu agenciju za upravljanje svim željeznicama u SAD-u. U ime ratne privrede, privatne željeznice potpale su pod državnu upravu, pa je taj period poznat po standardnim lokomotivama i vagonima, koji su raspoređivani na razne željeznice, kako je već zahtjevala ratna mašinerija. Pennsy je, za razliku od susjednih velikih željeznica, i ovdje zadržala dozu neovisnosti, pa je relativno mali broj USRA lokomotiva završio u voznom parku PRR-a.

Više o USRA periodu može se pronaći na linku: http://en.wikipedia.org/wiki/United_Sta ... nistration

Kao jedina američka željeznica koja je potpuno prihvatila ložište tipa Belpaire ('Belpaire firebox'), PRR je i u ovom krucijalnom dijelu lokomotive odskakala od uobičajene prakse ostalih sjevernoameričkih kompanija.

PRSL_B6_6096.jpg

Manevarka 0-6-0 od P-RSL (tvrtka 'kćer' PRR-a), lijepo se vidi prepoznatljivi oblik Belpaire ložišta ispred kabine.

Ovo ložište, koje je konstruirao belgijski inžinjer Alfred Jules Belpaire, prvi je put na PRR lokomotivu ugrađeno 1885. godine. Praksa je pokazala da ložište oblika izvrnutog slova "U" ima veću površinu gorenja, što je, u usporedbi sa standardnim radijalnim ložištem, poboljšalo prijenos topline i generiranje pare. Inžinjeri u Altooni mora da su bili vrlo zadovoljni novim tipom ložišta, jer su od kraja 19. stoljeća, pa sve do zadnje PRR lokomotive u pedesetima, gotovo sve imale ovaj prepoznatljivi tip ložišta.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
3.3. Standardni dizajni PRR parnih lokomotiva

Dvadesete i tridesete godine bile su nesumnjivo vrhunac parne vuče na Pennsylvanijinim prugama. Belpaire ložište, kotlovi s pregrijanom parom, masivni 'drop coupler', stoker (mehaničko loženje) - sva tada najnovija tehnologija u gradnji parnih lokomotiva mogla se naći na njihovim lokomotivama. S razlogom se smatralo da su PRR lokomotive među najkvalitetnijima u SAD-u.

U sljedećih nekoliko postova spomenut ću desetak najvažnijih tipova parnjača, koje su u ovom periodu vukle putničke i teretne vlakove kompanije, kao i modele, koji u 1:87 mjerilu postoje za gotovo sve važnije tipove lokomotiva iz ovog PRR perioda.

Krenimo s putničkim lokomotivama.

3.3.1. PRR parnjače za putnički promet

• D16sb - 4-4-0 American

d16_1392.jpg

Lokomotiva D16 #1392, proizvedena u Altooni 1896. g.
Izvor: http://www.altoonaworks.info/pics/constpics.html

Ovaj vrlo rani tip parne lokomotive (na PRR-u se pojavio još 1849. godine) igrom slučaja održao se u prometu sve do ranih 40-tih godina 20. stoljeća. Naime, zadnja klasa u nizu Americana, D16b, građena je od 1900. do 1908.
Godine 1914. velik je broj ovih lokomotiva temeljito obnovljen i prerađen, te im je dodan predgrijač pare. Ova nova klasa nazvana je D16sb.

d16sb_build_plate.jpg

Proizvođačeva pločica (buiders plate) jedne D16sb lokomotive

D16sb lokomotive provele su zadnja desetljeća svoje karijere na lokalnim i sporednim prugama. Lokomotiva broj #1223 odabrana je da bude dio povijesne kolekcije PRR-a, te je danas dio postave muzeja "Railroad Museum of Pennsylvania", u gradu Strasburgu u saveznoj državi Pennsylvaniji. Na slikama se vidi da je povijesna lokomotivica u besprijekornom stanju, barem izvana! :aplauz:

d16bs_1223_preserved.jpg


d16bs_1223_rrmpa_2.jpg


Modeli D16 Americana? U HO mjerilu jedina je opcija mesing. Primjer je ovaj lijepi model D16bs lokomotive od korejske Samhongse.

Samhongsa_D16sb_2.jpg


Samhongsa_D16sb_1.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
• E6s - 4-4-2 Atlantic

Lokomotive tipa Atlantic (PRR oznaka "E") prirodna su posljedica poboljšanja starog tipa 4-4-0 American lokomotiva, dodavanjem trčeće osovine koja podupire ložište i kabinu. Ložište postaje sve veće i teže, kako bi se zadovoljila potreba za većom snagom lokomotive.

e3d_2997.jpg

PRR E3d, Altoona, 1906. godine

Pennsy je koristila Atlantice od 1899. godine; gotovo 600 ovakvih lokomotiva bilo je u voznom parku - jasno, ne sve u isto vrijeme. Najveći broj ranih jedinica svrstavan je u klase E2 i E3. Ovi su strojevi početkom stoljeća vukli većinu putničkih kompozicija u ravničarskim teritorijima, na glavnim linijama New York - Philadelphia - Washington, te Philadelphia - Harrisburg.

1910. godine, glavni inžinjer Odjela vučnih sredstava PRR-a, Alfred W. Gibbs, sa svojim timom inžinjera dizajnirao je moderni, najuspješniji Atlantic do tad, posljednji tip koji je izašao iz Pennsylvanijinih radiona u Altooni. Lokomotiva oznake E6 smatra se najuspješnijim tipom ovog osovinskog rasporeda. Jedina lokomotiva ovog rasporeda koja se može mjeriti s Pennsy E6 su također slavne Milwaukee Road A 4-4-2, 'streamline' dizajn, koje su vukle poznati vlak "Hiawatha". No Milwaukee lokomotiva je napravljeno samo 4 komada, dok je E6 bila respektabilna klasa sa 83 primjerka.

e6_5209_10-5-47.jpg

E6s #5209, fotografija iz 1947. godine

Pomalo je neobična činjenica da se PRR uopće odlučila na proizvodnju E6 lokomotive, jer je kompanija u to vrijeme već imala nekoliko 4-6-2 Pacific lokomotiva. No tri testna primjerka E6 su se na testovima pokazala iznimno dobra, jednaka ili bolja od ranog K2 tipa Pacifica, barem na prugama bez jakih nagiba. Tako je odlučeno da se proizvede serija od još osamdeset kopija. Sve su proizvedene u Juniata Shops, u Altooni.

Jedna E6 lokomotiva je posebno poznata, broj #460. Nakon uspješnog pothvata avijatičara Charlesa Lindbergha, koji je samostalno avionom preletio Atlantik, Lindbergh je 11. 6. 1927. u Washingtonu svečano primljen i odlikovan kod predsjednika SAD-a Calvina Coolidgea. Novinske kompanije oštro su se natjecale koja će prije prikazati snimak ceremonije u njujorškim kinima; nekoliko ih je iznajmilo avione za prijevoz filma do New Yorka. Medijska kuća "International News Reel Corporation" krenula je drugim smjerom - iznajmila je čarter vlak od Pennsylvania željeznice! Avioni su i tada bili znatno brži od vlaka - ali je u vlaku film tijekom vožnje mogao biti razvijen, i po dolasku u New York odmah spreman za prikazivanje!

Lokomotiva #460 i kratki vlak s filmom dobio je najviši mogući rang na pruzi, i bez zaustavljanja je projurio koridorom do New Yorka, postigavši prosječnu brzinu od 119 km/h! Navodno je na nekim dionicama vlak jurio do 185 km/h, što je u ono vrijeme bilo sasvim blizu rekorda parne vuče (prisjetimo se, do danas vrijedi rekord engleske LNER klase A4 "Mallard" koja je 1938. godine postigla 202,58 km/h). Film o Lindberghu koji je Pennsy prevezla u New York bio je prikazan u kinima čak više od jednog sata ranije od konkurencije, što je Pennsy lijepo marketinški iskoristila - u mnogim se prilikama spominjalo kako je PRR lokomotiva pobijedila čak i avion!

E6s_460.jpg


Lokomotiva #460 dobila je nadimak 'Lindbergova lokomotiva' i postala je najpoznatiji primjerak svoje klase. Nije čudo da je upravo ona odabrana za muzejske svrhe - sačuvana je u muzeju "Railroad Museum of Pennsylvania". Još je jedan Atlantic sačuvan u muzeju, E7s #7002. Lokomotiva #7002 je osamdesetih bila aktivna, pod parom - ovdje je nekoliko slika sa railfanovskih ekskurzija! :palac_gore:

E7s_excursion.jpg

e7_excursion.jpg


Lokomotive klase E6s ostale su u aktivnoj službi do samog kraja parne vuče na Pennsylvaniji. Bile su omiljene među strojovođama i ložačima, bez obzira što su bile ručno ložene. U službi su se pokazale jako dobre, a iskustva iz eksploatacije poslužila su za dizajn još bolje putničke Pennsy lokomotive - K4s Pacific! Ali, o tome u sljedećem poglavlju!

• • • • •

Posvetimo se malo modelima PRR Atlantica. Nažalost, velikoserijskih HO modela (još) nema, ali je dostupno više vrsta mesinganih modela. Primjerice, ovaj prekrasan primjerak E3sd lokomotive proizvod je tvrtke KEY.

KEYPRRPennsylvania4-4-2E-3sd5165.jpg


E6s, kao najpoznatiji i najnoviji PRR Atlantic, također se može naći u mesingu. Ovaj je Olympia/Gem proizvod.

GemPRRE6sPtd001.jpg


A Lionel ima u ponudi E6 u O (1:45) mjerilu:

lionel_prr_e6.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
• K4s (4-6-2 Pacific)

Pennsylvania K4s 'Pacific' (4-6-2) sasvim je sigurno, nakon elektre GG1, najpoznatija Pennsy lokomotiva.

799px-PRR-K4s-BuildersPhoto.jpg

Prvi testni prototip K4s, #1737

Projektiranje K4, ekspresne parnjače za putnički promet, započelo je 1914. godine. Usporedno je dizajnirana i teretna lokomotiva, PRR L1s 'Mikado' (2-8-2). Oba dizajna su koristila neke zajedničke elemente - npr. kotao je na obje lokomotive bio identičan. Jasno, K4s je imala manje pogonskih osovina, ali većeg promjera, 80 inča.

S proizvodnjom lokomotiva nije se započelo odmah, jer je PRR željela detaljno ispitati prototip. Osim toga, u vrijeme prvog svjetskog rata teretni je prijevoz imao prvenstvo, pa je velika serija L1s lokomotiva dobila prednost u proizvodnji.

No, počevši od 1917. godine, K4s je izrađena u velikoj seriji od gotovo identičnih 425 primjeraka. Činila je kičmu putničke vuče na svim neelektrificiranim prugama Pennsylvanije. Ove svestrane lokomotive izvrsno su se snalazile na ekspresnim linijama, kao i u prigradskom prometu. Na 'potkovi' su vrlo često u tandemu vukle najprestižniji PRR vlak, Broadway Limited, luksuzni vlak na liniji New York - Chicago.

PRR_4-6-2_-3675_Haddonfield_1950.jpg

K4s #3675, fotografija iz 1950. godine

Koliko je inicijalni dizajn K4s bio kvalitetan i dalekosežan, govori nam činjenica da su se lokomotive ove klase proizvodile sve do 1928. godine, a ostale su u prometu sve do kraja parne vuče na PRR. Naime, krajem 20-tih godina, Pennsy je zatrebala još putničkih lokomotiva. Iako je klasa M1 Mountain 4-8-2 lokomotiva već 5-6 godina bila u službi, odlučeno je da se 1927. i 1928. izgradi još 100 K4s lokomotiva. Konzervativna željeznica kao Pennsy vjerovala je svojoj dobroj, staroj, pouzdanoj lokomotivi - iako su na konkurenstkim željeznicama već davno naručivali modernije tipove lokomotiva, 4-6-4, 4-8-2, ili 4-8-4.

Samo su dvije K4 lokomotive uspjele izbjeći kasaciju - #3750, koja je izložena u muzeju "Railroad Museum of Pennsylvania" kao statični izložak, te #1361, koja je dugo bila izložena na Horseshoe Curve. #1361 je u osamdesetima bila renovirana i osposobljena za aktivnu službu, no krajem osamdesetih vraćena je među statične izloške. Postoji nada da će se ova lokomotiva opet jednom voziti po tračnicama pokretana parom! Do tada, pogledajte YouTube filmić iz vremena kad je bila aktivna!


prr1361.jpg

K4s #1361 pod parom

800px-PRR_3750_4.jpg

K4s #3750 u muzeju "Railroad Museum of Pennsylvania"
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Prvi pravi HO model K4s lokomotive, osim naravno uvijek skupih mesinganih modela, ponudila je američka firma Bowser. Ovi modeli su dolazili u kitu - trebalo ih je sklopiti, naštelati i pofarbati. Svakako ovi kitovi nisu za početnike, a još se uvijek mogu naći na tržištu.

Više o Bowser modelima na linku: http://bowser-trains.com/holocos/k4/k4.htm

Nekoliko slika dovršenog i super-detaljiranog Bowser K4s modela:

bowser_k4_p2.jpg


bowser_k4_p1.jpg


* * * * *

Za modelare koji ne žele sklapanje lokomotiva, PRR K4s je u ponudi nekoliko proizvođača.

Bachmann već 20-tak godina proizvodi PRR K4s. Posebno su kvalitetni i realni noviji modeli, s bruniranim metalnim dijelovima. U ponudi su lokomotive iz predratnog, kao i poslijeratnog perioda. Jasno, mogu se dobiti i sa DCC zvukom.

41-0840-14K44-6-21361_p2c.jpg

Rani Bachmann model Pennsy K4s

84113K4Prewar5448.jpg

Moderni Bachmann model Pennsy K4s

* * * * *

Tvrtka Broadway Limited International također nudi model K4s, ali su ovi modeli detaljniji, kvalitetniji - i dosta skuplji od Bachmanna.

bli_prr_k4s.jpg


bli_011.jpg


http://www.broadway-limited.com/paragon2prrk4s.aspx

* * * * *

Modelarska tvrtka MTH, donedavno poznata samo po O (1:45) modelima, sredinom 2000.-tih "spustila" se u HO mjerilo. Prvi model u HO liniji im je bila baš parna lokomotiva PRR K4s. Dosta visoka cijena donekle je opravdana visokom razinom detalja, digitalnim zvukom, i generatorom pare.

mth_k4_462_3.jpg


mth_k4_462_2.jpg


MTH_mrr-pr0706.jpg


http://www.mthtrains.com/ho/ho-home
http://www.tonystrains.com/tonystips/2006/080306b.htm
 

nik

Veteran foruma
O ovom novijem Spectrum K4s neznam ništa ali onaj stariji, od prije 20-ak godina, je bio najgore smeće od svega u H0 što sam ikada imao u ruci!
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Dali je ovo sve o PRR(nadam se da nije)ili mozemo ocekivati nastavak?
Iako sakupljam americke modele,nisam bas upoznat sa povijescu njihove zeljeznice.
Tako da mi je ova tema :naklon:

Ukoliko ima jos podataka,slika,molim nastavak :palac_gore:
Svasta se moze naci po netu,ali mi je draze na forumu imati sve na jednom mjestu.
 

crhav

Aktivan član
Thommo, posto vidim da si specijalist za amercke lokomotive: kazi dali je i ova moja Mehano pacifik iste klase kao ove gore ili nesto manja!



Uploaded with ImageShack.us

Velimir
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Velimire, problem sa Mehano parnjačama je da većinom nemaju prototip, a natpise raznih željeznica su stavljali bez ikakvog reda i želje za kopiranjem pravih lokomotiva! Tako da ova tvoja NIJE baš točan smanjeni model nekog od slavnih B&O Pacifica. :S:


Nevjerojatna mi je tadašnja odluka Mehana što i kako proizvoditi - da su izabrali 4-5 parnjača velikih željeznica, relativno točno ih prebacili u HO, i plasirali ih na USA tržište (uzevši u obzir da su imali vrlo kvalitetnu mehaniku i dobre cijene), mogli su zgrnuti brdo love... >:E:

Kad sljedeći put dolaziš ponesi je, pa ćemo je detaljno premjeriti u društvu sa Pennsy K4! :)
 

Attachments

  • B&O P5a #5220.JPG
    B&O P5a #5220.JPG
    148.6 KB · Pregleda: 61

Thommo

 
Osoblje foruma
3.3.2. PRR parnjače za teretni promet

• H8s, H9s, H10s - 2-8-0 Consolidation

Daleko najbrojnija klasa parnih lokomotiva na PRR; od 1864. do 1957., dakle u periodu od skoro 100 godina, preko 5000 Consolidationa nosilo je natpis PENNSYLVANIA na tenderu. Ako se zna da je u cijeloj Americi izrađeno preko 33 000 2-8-0 lokomotiva, onda je vidljivo da je Pennsy imala 15% cijele američke flote ovih strojeva!

H10_7555.jpg

PRR #7555, klasa H10s

Najmodernije lokomotive ove klase nosile su oznake H8s, H9s i H10s. Ova ogromna grupa gotovo identičnih lokomotiva brojila je 1206 komada! Bile su opremljene Belpaire ložištem, te pregrijačem pare.

U vrijeme gradnje bile su to glavne teretne lokomotive na PRR; naravno, dolaskom većih i jačih lokomotiva, vremenom su istisnute na sporedne zadatke. Ove su lokomotive bile vrlo svestrane - nakon što su potisnute sa glavnih pruga, svoje su mjesto našle na sporednim pravcima, transfer vlakovima, a veliki je broj korišten i kao manevarke.

Baš zato što je Pennsy u dvadesetim i tridesetim godinama imala puno još solidno očuvanih 2-8-0 Consolidationa, na PRR nikad nisu bile popularne teške manevarke, npr. tip 0-8-0. Jednostavno, zašto trošiti novce na gradnju novih manevarki, kad je Consolidationa bilo puno i mogli su obavljati sve što i manevre?

Inače, ovaj tip parnjače neki zovu preteča GP ('General Purpose') lokomotiva, znači - vukle su sve što su im prikopčali, pouzdano, s malim troškovima održavanja.

Zbog svoje kvalitete i svestranosti, H lokomotive su se održale do samog kraja parne vuče 1957. godine.

# # # # #

Tri različita tipa PRR H lokomotiva su sačuvana od rezanja:
H3 #1187

Uz ovu je malenu, 57-tonsku lokomotivu vezana interesantna anegdota! Naime, H3 je bio rani model Consolidationa, iz 1885. godine. Krajem tridesetih godina 20. stoljeća ovaj je tip bio davno zaboravljen, vjerovalo se da su svi primjerci izrezani. U jednom kamenolomu blizu grada Birdsboroa, u saveznoj državi Pennsylvaniji, pronađena je stara, hrđava parnjača. Potraga po dokumentima otkrila je da je to H3 #1187, davno ranije prodana kamenolomu. PRR je otkupila lokomotivicu, detaljno ju obnovila, te je ponosno izložila na Svjetskoj izložbi u New Yorku 1939. godine.

Kako se vidi na slikama, veteranka #1187 je do danas očuvana i uveseljava posjetioce muzeja "Railroad Museum of Pennsylvania". :aplauz:

PRR1187STRSBGPA-JU1-02DG908.jpg


prr1187-glueck2.jpg


prr1187-glueck1.jpg


H6sb #2846

PRR2846STRSBGPA-AP20-2DG584.jpg


prr2846_wiki.jpg


H10s #7688

PRR7688STRSBGPA-AP20-2DG567.jpg


prr7688_rrp.jpg


H10a_7688.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Modeli

Tvrtka BLI upravo je ove godine najavila HO model H10s lokomotive!

bli_prr_h10leaflet.jpg


Ovo je prvi velikoserijski model ove lokomotive; do sad su bili dostupni samo mesing modeli visokih cijena i limitiranih serija. Ovo je godinama bio najtraženiji model PRR parnjače na razno-raznim forumima i grupama. BLI je gotovo sigurno napravio best seller na USA tržištu, svi modeli će gotovo sigurno planuti sa polica dućana!

Lokomotiva će biti hibridne konstrukcije, kombinacija die-cast metala i plastike, opremljena DCC zvukom i sinhroniziranim generatorom pare. Više o BLI PRR H10s na linku: http://www.broadway-limited.com/paragon2prrh10s.aspx

brass_h10s_olympia.jpg

Jedan mesing model PRR H10s u 1:87
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh