Popravak Diesel Lokomotive

robogovi4

Poznati forumaš
Hm, jedna primjedba;
pretpostavljam da se doduše radi o modelu V200 al ne ovaj iz gornjeg linka, (novitet, još ni nije u prodaji) već se vjerojatno radi o starom modelu V200, kat. br. 3021 (daklem, analogni model sa starim motorom)

lovro

Novi član
Tocno,onaj gore je najslicniji mojem ako se to tako moze reci. Moja lokomotiva je kupljena 1968. ako se ne varam i zadnji put je vozena 1991. kad mi je granata uletila u sobu i zeznula maketu...25 godina poslije,slozio sam ponovno maketu nesto drugacije i imam 3 lokomotive s time da mi je jedna ova dizel koja ne radi i neki kabel viri iz nje no kako nisam ekspert nemam pojma o cemu se radi...

robogovi4

Poznati forumaš
tak sam i mislil, ok,
ma te je jednostavno za složit, em te stare baš ne rikavaju, osim namjerno :)
budem popodne poslikal svoju (da se vide "crijefca") označim kaj je kaj, pa možda Vam pomogne, il ak je Borna v blizini.............
Uglavnom, za početak; odozdola ima jen mali šaraf na sredini (koji drži poklopac, ak nije skinut), njega odšarafit, poklopac skinut i gornji dio se samo podigne/odvoji od donjeg dijela, onda se dalje vidi kaj je nutra (uglavnom samo motor na postolju i sklop za prebacivanje smjera, ok i žarulje al to nema veze s vožnjom.

1borna

Veteran foruma
Eto i mene, ako ne uspiješ sam popraviti lako ju možeš poslati preko kioska Tiska do mene u Zg. Jedino bi to trebalo biti najkasnije za tjedan dana jer iza 24.5 ponovno bježim na more najmanje na mjesec dana.
Obzirom da je lokomotiva dosta stara i da dugo nije vozila lako je moguće da se zapekao rotor i/ili koji zubčanik- najme ulje se godinama
rasuši i preostali talozi mogu biti jako čvrsti pa treba probati pažljivo pokretati gornji zubčanik uz rotor.
Ako se da vrtiti onda je ok, a ako ne onda treba rastaviti kompletan motor i sve dobro očistiti pa podmazati.
Isto tako treba vidjeti kakvo je stanje četkica (vidi u mojim zimskim radovima).
Za eventualni dogovor ili savjet stojim uvijek na raspolaganju, najbolje preko pp....

Hvala puno Borna. Ja sam isto u ZG pa nije problem da se i zaletim sa bolidom. Budem se malo sam poigrao pa mozda mi se posreci jer nisam bas neki genije sto se tice popravaka,posto sve sto sam ja popravljao ako je i davalo dasak nade,nakon mojeg popravka je i nada otisla :)

1borna

Veteran foruma
Bolje je onda da (za sada) ne popravljaš ništa ako nijesi vičan lemljenju da nebi nastala još veča šteta!
Kad bude prilika mogao bi malo poslikati svoje modela i maketu pa nam to predstaviti u odgovarajučoj temi?

Sviđa mi se: Mon
U privitku slika makete i dizelice sa materijalima sto imam.

Kako vam se cini maketa ovako za laika?

Kako vam se cini dizelica?

Kako se stavljaju ove replacement brushes i cemu zapravo sluze?

Kako se ove gumice stavljaju i gdje idu jer nisam vidio da li je to za sve lokomotive ili samo za neke?

Hvala
IMG_7136.JPG IMG_7138.JPG IMG_7130.JPG

Last edited by a moderator:

robogovi4

Poznati forumaš
Hm,

interesantno, kad se napravi okoliš, bit će zgodno mada, za vožnju i zabavu je i ovak dovoljno.

Kaj se tiće dizelke, očigledno da je stajaala negdje sa pino vode/vlage, i bojim se da će tu bit potrebno malo više vremena za posložit; otvorit, sve rastavit, očistit a vjerojatno i dosta toga promjenit. Gumice, idu na one pogonske kotaće (vide se utori za njih, samo se navuku) i ima ih različitih veličina, mislim da Merklin ima jedno 3-4 različite. U svakom slučaju, ovo nikako ne pokušat vozit dok se ne očisti ( i ovak je pitanje u kakvom je stanju motor, no, Borna ima sve potrebno, pretpostavljam, ak ne, najde se i kod mene pa po potrebi donesem na burzu :)

1borna

Veteran foruma
Preko četkica (brushes) rotor dobiva struju i pokreće se u magnetskom polju statora- bez njih nema vožnje.
Lokomotiva je očigledno bila kod Brojčila na postarivanju- i to zadnjem stupnju!:eek:
Treba ju potpuno rastaviti, očistiti u nekom od čistača te eventualno nanovo obojiti prije sastavljanja.
Dosta savjeta i podataka se može naći na http://alte-modellbahnen.xobor.de/ i http://www.lctm.info/ no moj je
savjet da se kao početnik ne upuštaš u tako velike zahvate.
Stol za igranje je dovoljno veliki a i pruge/skretnica imadeš dovoljno za slaganje raznih postava.

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Na vrh