Postolje za nase Dizele

vdzr

Novi član
Pozdrav.

Ovo prije nekoliko godinama sam poceo projekt postelje za diezele posto nema za kupiti.

Najprije ocu se Andriju pohvaliti. Bez njega nebi poceo taj projekt. On mi mnogo pomagao sa podacima posto ja ne zivim u HR.
I ocu se jo sBorisu pohvaliti za njegove mjere i 3D modeli sto mi jako pomagao i svim ostalima za mjere i nacrte.

Ovo je moj prvi pokusaj koji je zadovoljno radio. naznam vice koliko sam ih isprobao
1.jpg


Posto prvi prototyp bi bilo puno posla za seriu raditi, sam pokusavao djelove Laserati2.jpg

Ovo i cijeli frem sa postolje3.jpg

Ljepo je vozilo. Ali imo sam u duzim Testom problema sa lagerima pa sam morao traziti drugo mogucnosti.
 

vdzr

Novi član
Rijesenje sam naso u suradnju sa Linea model. Oni su na moje nacrte radili postolje.

Motor je sakriven u pstolje i svako postolje ima motor4.jpg

Ova slika da se vidi razlike moje postolje5.jpg

3D model od Borisa sa ugredene postolje6.jpg7.jpg

Testovi su do sada dobro ispali. Iliima jos dosta pola, jel se mora jos detalji promjeniti da ide dobro.

Najmanji raduis koi ce moze voziti ce biti kod kratkih je oko 400mm i dizik 500mm do 600mm

Napravio sam jos jedan film na Clubskoj maketi sa vlakom Zürich - Beograd Express. Daobro je vozili, ali nije mi sve 14 vagone mogao vuci na 20% rampu. sa 11vagonima je dobro vozilo. Lokomitiva je 430g teska.

Izvinit kavlitetu filma. nije bas najbolja
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Odličan projekt. Sve pohvale. Osobno mislim da bi trebalo modificirati postolja jer su preširoka i time ograničavaju rotaciju. Iz osobnog iskustva, servisiranja popravaka i modifikacija lokomotiva, najbolja okretna postolja s 3 osovine imaju slično rješenje. U pravilu uvijek je motor centralno pozicioniran i puž povezan na kardan. Ispod puža je jedan zupčanik koji je povezan (direktno ili posredno) s zupčanicima u bazi postolja.
Na taj način širina poprečnog presjeka gornjeg dijela postolja je minimalna. Nema potrebe, da bude jednake širine kao donji dio postolja. Osim toga postolja imaju slobodu rotacije oko svih osi što omogućava "kopčanje" postolja za frem. Iako nisam Marklinaš, oni su u starim modelima 3 osovinski postolja to savršeno odradili. Dobro Marklin nova postolja su noćna mora za sklapanje/satavljanjevbez specijalnpg alata za kontakte.
Kod npr. Roca, Line Pika i nekih drugih, plastika koja pokriva postolje i fiksira pružni prijenos ujedno je gornji graničnik rotacije postolja.

Druga mana ovih metalnih postolja je što prenose jedan kontakt s tračnice na metalni frem, kao kod Trixa, Fleischmanna I nekih Mehano loksi, što je u jednu ruku prednost jer se ne mora vući plava žica za rasvjetu ali je potencijalna opasnost da uništi dekoder jer struja s kućišta lokse može preko izlaznih linija dekodera u slučaju kontakta u 1sek uništiti dekoder.

Ovo je dobronamjerni savjet. Postolje nije dobro i treba ga modificirati da bi moglo voziti po standardnim maketama I kroz standardne zavoje i skretnice (min R3).
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Kameni, samo za info. Linea model ima kotače koji su obojestrano izolirani. Osovina ide u nylon izolatore i ti su umetnuti u točkove. Neće biti panike. Iako nisam povezan s tim projektom radim nešto drugo i isto sam kot LineaModel uzeo zupčanike, kotače, kardane i motore.
 

vdzr

Novi član
Odličan projekt. Sve pohvale. Osobno mislim da bi trebalo modificirati postolja jer su preširoka i time ograničavaju rotaciju. Iz osobnog iskustva, servisiranja popravaka i modifikacija lokomotiva, najbolja okretna postolja s 3 osovine imaju slično rješenje. U pravilu uvijek je motor centralno pozicioniran i puž povezan na kardan. Ispod puža je jedan zupčanik koji je povezan (direktno ili posredno) s zupčanicima u bazi postolja.
Na taj način širina poprečnog presjeka gornjeg dijela postolja je minimalna. Nema potrebe, da bude jednake širine kao donji dio postolja. Osim toga postolja imaju slobodu rotacije oko svih osi što omogućava "kopčanje" postolja za frem. Iako nisam Marklinaš, oni su u starim modelima 3 osovinski postolja to savršeno odradili. Dobro Marklin nova postolja su noćna mora za sklapanje/satavljanjevbez specijalnpg alata za kontakte.
Kod npr. Roca, Line Pika i nekih drugih, plastika koja pokriva postolje i fiksira pružni prijenos ujedno je gornji graničnik rotacije postolja.

Druga mana ovih metalnih postolja je što prenose jedan kontakt s tračnice na metalni frem, kao kod Trixa, Fleischmanna I nekih Mehano loksi, što je u jednu ruku prednost jer se ne mora vući plava žica za rasvjetu ali je potencijalna opasnost da uništi dekoder jer struja s kućišta lokse može preko izlaznih linija dekodera u slučaju kontakta u 1sek uništiti dekoder.

Ovo je dobronamjerni savjet. Postolje nije dobro i treba ga modificirati da bi moglo voziti po standardnim maketama I kroz standardne zavoje i skretnice (min R3).
Ja se pitam da si ti procitao sve kad sam tu temu otvorio.

Ja i Andrija som dosta isprobali i imali som velike probleme. A nakraju sam ja dosao na tu varijantu. Im dosta detaile za promjeniti.

Ti mozes slobodno pisati kritiku.Ali nemoj mi zamjeriti, ja tu nista nemoram promjeniti. Meni i Andriju i Boris koji radi 3D Modele se vrlo dobro svida postolje kako je sada.
Ja i Andria smo vrlo puno vremena i novce ulozili da dodemo gdje smo sada.

Ako cemo mi napraviti Modele za prodaju, niko ti nebrani da odustanes o kupnju kad ti nije dobro i nevalja. Misli da ima dosta ljudu koji su sretni da bude ljepi Model sa koreknom postolje koji vrlo dobro radi i ima snage.

Mislim da Linea Modell ima vrlo dobro iskustvo da mi taj projekt izradit vrlo dobro.
Ti sad njega stavis tako da nema pojma, a on zivi o radu Modelima.

Ja bi tevi preporucio kad ti nevalja, da ides kod Roco, Trix ili Piko i da ti naprave Postolje po tvojoj zelji i to naravno sam ulozis tovje novce kako sam i ja to radio kod Lineu.

Ili cekas dok neko od njih napravi model dizela. Mozda imas srecu i dode jedan model dizela za nekoliko 20 do 40 godina.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Moj komentar je bio moj osobni stav jer sam otvorio na stotine lokomotiva. To je i je svrha foruma. Pohvalio sam projekt ali sam iznio svoje mišljenje. Naravno da sam sve pročitao.
Pisao sam isključivo u pozitivnom kontekstu i s inženjerske perspektive.
Nisam rekao da ne valja, već da dizajn postolja ograničava okretanje zbog malog kuta unutar kojeg može rotirati.

Evo primjer točnog postolja koje ti je trebalo za taj model
Screenshot_20210221_101126.jpg

U njega dolaze zupčanici od najlona točno odabranog MOD-a
Screenshot_20210221_100649.jpg

Pogonske osovone su razmještene tako da osovine bliže sredini imaju zupčanikezbog uspinjanja postolja
Screenshot_20210221_100711.jpg

Točne ili barem jako slične maske postoljaScreenshot_20210221_100801.jpg

I njihovi poklopci.
Screenshot_20210221_100828.jpg

Što se tiče Linea Models postolja mogu reći što me smeta bez obzira što se oni tine bave. Tokarenje/glodanje postolja iz komada mesinga je takozvani shortcut za malo serijske modele. Metalna postolja imaju dobru stranu jer mogu provoditi struju ali su potencijalna opasnost za digitalije. Tu treba imati još mjesta za žice, elektroniku, zvučnik i rasvjetu. Tu je glavno pitanje je kako otvarati loksu radi servisa ili popravka.

Zbog tog dizajna dio postolja ulazi u kabinu i vidi se kroz prozor. Tako da interijer ne dolazi u obzir. S druge strane frem bi trebao imati nosače za kinematiku ovako će kinematika biti dio karoserije koja je od 3D resina koja će zapravo vući kompozicije. Priznajem da je to precozno napravljeno s kvalitetnom završnom obradom, savršeno odabranim motorom, .. Ali ovaki projekti bez obzira da li su komercijalni ili ne trebaju se stavljati na forume u ranim fazama da se nađu najbolja rješenja i to besplatno.

Npr. modeli od g. Jovanovića su dobri ali imaju problem ako se dugo voze jer se mogu saviti zbog temperature motora i dekodera Itd itd.

Npr južno koreski maketari sami rade postolja koja daleko nadmašuju Linea Models postolja.

Tvoj zadnji dio teksta je prilično podcjenjivački u smislu pretpostavke. Mi radimo trenutno na nekoliko projekta lokomotiva kao ACM. Za razliku od tvoje mi ćemo špricati plastiku.
 

grujic cvetko

Član foruma
Supporter 2022
Evo Testiranje ide dalje. Sada sa Albert modell vagonima

Hallo moje misljenje u vezi ovoga postolja za nase dizelke , da je do sada sto si postigao , mogu slobodno reci spektakularni dizajn koji sam do sada vidjeo za nase dizelke ( niko do sada nije pokusao ovako nesto , pa napravio , iisprobao u praksi ) kod tebe je teorija i praksa na jednoj razini , a to mi se svidaja zelim ti sve najbolje u daljem radu na ovom projektu .... pozdrav Cvetko iz Holland ....
 

vdzr

Novi član
Moj komentar je bio moj osobni stav jer sam otvorio na stotine lokomotiva. To je i je svrha foruma. Pohvalio sam projekt ali sam iznio svoje mišljenje. Naravno da sam sve pročitao.
Pisao sam isključivo u pozitivnom kontekstu i s inženjerske perspektive.
Nisam rekao da ne valja, već da dizajn postolja ograničava okretanje zbog malog kuta unutar kojeg može rotirati.

Evo primjer točnog postolja koje ti je trebalo za taj model
View attachment 118167

U njega dolaze zupčanici od najlona točno odabranog MOD-a
View attachment 118171

Pogonske osovone su razmještene tako da osovine bliže sredini imaju zupčanikezbog uspinjanja postolja
View attachment 118170

Točne ili barem jako slične maske postoljaView attachment 118169

I njihovi poklopci.
View attachment 118168

Što se tiče Linea Models postolja mogu reći što me smeta bez obzira što se oni tine bave. Tokarenje/glodanje postolja iz komada mesinga je takozvani shortcut za malo serijske modele. Metalna postolja imaju dobru stranu jer mogu provoditi struju ali su potencijalna opasnost za digitalije. Tu treba imati još mjesta za žice, elektroniku, zvučnik i rasvjetu. Tu je glavno pitanje je kako otvarati loksu radi servisa ili popravka.

Zbog tog dizajna dio postolja ulazi u kabinu i vidi se kroz prozor. Tako da interijer ne dolazi u obzir. S druge strane frem bi trebao imati nosače za kinematiku ovako će kinematika biti dio karoserije koja je od 3D resina koja će zapravo vući kompozicije. Priznajem da je to precozno napravljeno s kvalitetnom završnom obradom, savršeno odabranim motorom, .. Ali ovaki projekti bez obzira da li su komercijalni ili ne trebaju se stavljati na forume u ranim fazama da se nađu najbolja rješenja i to besplatno.

Npr. modeli od g. Jovanovića su dobri ali imaju problem ako se dugo voze jer se mogu saviti zbog temperature motora i dekodera Itd itd.

Npr južno koreski maketari sami rade postolja koja daleko nadmašuju Linea Models postolja.

Tvoj zadnji dio teksta je prilično podcjenjivački u smislu pretpostavke. Mi radimo trenutno na nekoliko projekta lokomotiva kao ACM. Za razliku od tvoje mi ćemo špricati plastiku.
Kako nisi pisao da nevalja?

To je tvoj komentar:
"Ovo je dobronamjerni savjet. Postolje nije dobro i treba ga modificirati da bi moglo voziti po standardnim maketama I kroz standardne zavoje i skretnice (min R3)."

Posto u tovjim misljenje tvoje postolje puno bolja neg tvoja, bi bilo ljepo da pokazes kako ti to oces rijesiti? Mene bit vrlo zanimalo gdje sam ja pogresio u u zadnji godinama da sam nakraju krunuo na ovaj put gdje sada Postolje pokazen od mene. Jel do sada nisam vidio postolje u ovoj kvalitetu i percisnost i mjere razmako osivina.

Zato molim te da stavis slike tvojeg postolje i alata spricanje plastiku da vidimo kako si ti rijesio
 

MarkoZG

Član foruma
Vdzr, ne znam što te u postu kolege Kamenog toliko pogodilo, jer ti je čovjek dao objektivan osvrt na ono što si pokazao i što vidimo i mi drugi. Ideja foruma je u razmjeni mišljenja, savjeta i ideja i zato smo svi tu. Ako se bojiš čuti drukčije mišljenje, onda ti je ziheraško rješenje da ni ne objavljuješ ništa, jer te tako ništa neće moći pogoditi.
I probaj malo stati na loptu, izaći iz stanja afekta pa ćeš vidjeti u njegovom postu sve odgovore na pitanja koja mu postavljaš.
 

vdzr

Novi član
Vdzr, ne znam što te u postu kolege Kamenog toliko pogodilo, jer ti je čovjek dao objektivan osvrt na ono što si pokazao i što vidimo i mi drugi. Ideja foruma je u razmjeni mišljenja, savjeta i ideja i zato smo svi tu. Ako se bojiš čuti drukčije mišljenje, onda ti je ziheraško rješenje da ni ne objavljuješ ništa, jer te tako ništa neće moći pogoditi.
I probaj malo stati na loptu, izaći iz stanja afekta pa ćeš vidjeti u njegovom postu sve odgovore na pitanja koja mu postavljaš.
Ja nemam nista protiv fundiranu kritiku.
Ali imam nesto kad se pise da ja i linea nemamo pojma! Imam razloge sto sam otisao taj put, i to sad nepisem prvi puta.
Ja se bavim vis neg 30 godinam taj hobbyem i imam dosta modele da znam sta radim. To nije prvi puta da tako nesto radim.

Vise nemorate cuditi kad sve vise ljudi okrene ledja prama forumu sa takom kritikom.

Tu ima vise puteve da se dobije ljepi model.
A ne samo varijanta A kao sto zeli Kameni.

Sad je do njega i do oni 4 oko njega da mi pokaze da moze bolje.
Ja cekam da stavi slike njegove varijante postolje , alata za sprizanje. Bilo bi isto dobro da pokaze video testa i slike postolja kako izgleda poslje 10 i 30 sati voznje kad zna bolje neg ja
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ja nemam nista protiv fundiranu kritiku.
Ali imam nesto kad se pise da ja i linea nemamo pojma! Imam razloge sto sam otisao taj put, i to sad nepisem prvi puta.
Ja se bavim vis neg 30 godinam taj hobbyem i imam dosta modele da znam sta radim. To nije prvi puta da tako nesto radim.

Vise nemorate cuditi kad sve vise ljudi okrene ledja prama forumu sa takom kritikom.

Tu ima vise puteve da se dobije ljepi model.
A ne samo varijanta A kao sto zeli Kameni.

Sad je do njega i do oni 4 oko njega da mi pokaze da moze bolje.
Ja cekam da stavi slike njegove varijante postolje , alata za sprizanje. Bilo bi isto dobro da pokaze video testa i slike postolja kako izgleda poslje 10 i 30 sati voznje kad zna bolje neg ja
Ne znam zašto toliko ne potrebne ljutnje i srdžbe u tebi. Nisam se spuštao na osobnu razinu.
U skladu s pravilima foruma iznio sam svoj osobni stav. Pogledaj malo komentare kolega na forumu u slučajevima pojave novih modela loksi ili vagona. I tu se nitko ne ljuti.

Ti si predstavio svoj model u radnoj verziji,.... kada će naš projekt biti spreman onda ću ga predstaviti i neću raditi dramu ako netko ima svoje mišljenje.
Nitko nije rekao da ti i Linea nemate pojma osim tebe. Rekao sam da je to design malo serijskih modela inače bi imao alate za špricanje metala i/ili plastike.
Da sam htio pisati kritički napisao bih obzirom da se 30g baviš malim željeznicama zašto je stavljen nepotrebno dekoder s NEM 652 interface-om umjesto Plux22 ili 21MTC.... Ili zašto su 2 motora spojena na 1 dekoder. To se ne radi zbog različitih EMF, opterećenja i zagrijavanja dekodera zbog unutrašnjeg otpora itd itd.. ali to nisam napisao.

Mislio sam da ti je bitnija iskrenost od lažne pohvale. A koliko ti je dobar model pokazat će prodaja.

Ali dobro da ne razvlačim temu jer sve ide u off topic molim admine da obrišu moje postove u ovoj temi.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nema potrebe za brisanjem. Konstruktivna kritika je smisao foruma.

@vdzr - vaš rad je fascinantan bez daljnjeg, ja pratim sa zanimanjem konačni rezultat razvoja, a siguran sam da Kameni i ostale kolege nemaju loše namjere. Dapače, savjet od drugog modelara često vrijedi jako puno.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh