Predstavljamo proizvođače cestovnih modela: Motorart

Thommo

 
Osoblje foruma
http://www.motorart.se

Švedska tvrtka Motorart proizvodi modele kamiona, autobusa i radnih strojeva u mjerilu 1:18, 1:32, 1:43 1:50 i 1:87.

Prototipska vozila gotovo svih njihovih modela su švedske marke - Volvo, Saab, ...

Moje iskustvo s Motorartom ograničeno je na jedan model – Volvo FH12 440 tegljač, troosovinac, s troosovinskom poluprikolicom.

Model je izvrstan – nije plastika, nego “die-cast” metal, retrovizori, prednja i zadnja svjetla, gumeni kotači… Prikolica ima metalnu šasiju, a nadgradnja je plastična simulirana cerada, izvrsno napravljeno! Natpis na prikolici reklamira radne strojeve marke Volvo.

Kamiončić nije jeftin, (ja sam ga na francuskom ebayu našao za cca. 12€, zna biti i skuplji), ali po mom mišljenju vrijedi tih novaca!

Par slika:

2009-01-17_k_Volvo1.jpg

2009-01-17_k_Volvo6.jpg

2009-01-17_k_Volvo7.jpg


FH16 Volvo:

c020_p4.jpg
 

Attachments

  • motorart logo.jpg
    motorart logo.jpg
    21.9 KB · Pregleda: 118

Thommo

 
Osoblje foruma
Ako imate slike ovih modela, ili znate nešto više o kompaniji, slobodno dopunite! ;)
 

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
ali ovaj volvo mi malo bježi od realnosti!! prvo, ako si ga kupio u kompletu, u stvarnosti takva kompozicija NIKAD neide skupa, mislim na troosovinki tegljač i troosovinsku poluprikolicu (šlepu) špediterku! a drugo ta poluprikolica mi izgleda previsoka, mislim na dio šasije između kotača i gornjeg dijela gdje počinje cerada, u stvarnosti je teretni sanduk spušten tik do kotača!!! to bi bila nekakva moja primjedba na izgled i koncepciju ove kompozicije!!
 

Mon

 
Osoblje foruma
Maki-vu, s obzirom na to da Volvo kao firma ne proizvodi prikolice/poluprikolice vec samo tegljace (t.j. kamione)
a prikolicu/poluprikolicu kombinuje i dodaje na osnovu zelje kupaca, mogu da se nadju deset potpuno isti Volvo-tegljaci
koji vuku deset potpuno razlicite prikolice/poluprikolice.
Verojatno da je to razlog zasto je poluprikolica na ovom modelu drugacija za razliku od one koje si ti (pretpostavljam) video.

Naravno da ide troosovinski tegljac sa troosovinskom poluprikolicom.
Kao sto sam rekao, to je pravo kupaca da kombinuju vozilo na osnovu toga za sta im treba i kakav ce teret da nose.
 

Attachments

  • Volvo_and_STAS_trailer.jpg
    Volvo_and_STAS_trailer.jpg
    87.3 KB · Pregleda: 210

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
mon, slušaj, ono je bilo moje mišljenje koje je u skladu sa mojom strukom, naime ja sam po zanimanju tehničar cestovnog prometa i mislim da sam kompetentan raspravljati o tome, mislim kad već tražimo što bolju realnost na modelima naših maketa!
kamion na fotki koju si stavio kao primjer koji poništava moju tvrdnju NEodgovara kamionu sa fotke koju komentiramo, jer na tvojoj fotki je dvoosovinski tegljač sa pratećom osovinom koju u ovom slučaju vozač ima mogućnost podignuti u zrak kad mu netreba (kad je prazan ili kad vozi lagane terete) a na slici onog modela tegljač ima tri fiksne osovine (koje upotrebljava u svakom trenutku vožnje) i od toga su mu zadnje dvije pogonske, odnosno imaju diferencijale!
za takve tegljače se u pravilu priključuju dvoosovinske poluprikolice zbog težine i osovinskih opterećenja,ali nebih ti sad o tome pisao jer to nije tema ,samo sam ti htio objasniti da post prije nisam napisao jer sam negdje vidio volvo kamion koji nije isti kao onaj plavi na fotki i da odabir kompozicije nema baš puno veze sa željama kupaca nego su tu druge stvari bitne!
dakle i dalje stojim pri tvrdnji da onakvu kompoziciju nećeš naći u stvarnosti!!!!
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
maki-vu kaže:
mon, slušaj, ono je bilo moje mišljenje koje je u skladu sa mojom strukom, naime ja sam po zanimanju tehničar cestovnog prometa i mislim da sam kompetentan raspravljati o tome, mislim kad već tražimo što bolju realnost na modelima naših maketa!
kamion na fotki koju si stavio kao primjer koji poništava moju tvrdnju NEodgovara kamionu sa fotke koju komentiramo, jer na tvojoj fotki je dvoosovinski tegljač sa pratećom osovinom koju u ovom slučaju vozač ima mogućnost podignuti u zrak kad mu netreba (kad je prazan ili kad vozi lagane terete) a na slici onog modela tegljač ima tri fiksne osovine (koje upotrebljava u svakom trenutku vožnje) i od toga su mu zadnje dvije pogonske, odnosno imaju diferencijale!
za takve tegljače se u pravilu priključuju dvoosovinske poluprikolice zbog težine i osovinskih opterećenja,ali nebih ti sad o tome pisao jer to nije tema ,samo sam ti htio objasniti da post prije nisam napisao jer sam negdje vidio volvo kamion koji nije isti kao onaj plavi na fotki i da odabir kompozicije nema baš puno veze sa željama kupaca nego su tu druge stvari bitne!
dakle i dalje stojim pri tvrdnji da onakvu kompoziciju nećeš naći u stvarnosti!!!!



U ovom primjeru morati ću se potpuno složiti i potvrditi sve navedeno od maki-vu.. ja sam gotovo isti komentar mislio ostaviti al sam odustao.. sve je točno tako..
Iako po meni nije to neka velika zamjerka ta mala nelogičnost kod navedenog modela..(iako mislim da je model sastavljen od zasebno kupljenog tegljača i prikolice a ne zajedno) ali u stvarnosti je točno tako....ta kombinacija jednostavno ne ide zajedno (naravno ima kombinacija i s čak po tri pogonske osovine-diferencijala ali za teške tegljače i specijalna vozila ali to je nešto sasvim drugo)..
Mislim da se kod nas čak nemože ni naručiti kod trgovaca takva kombinacija (al provjerim sutra jer imam kolegu koji se bavi time, pa ak nezaboravim napišem šta je rekao)
Evo dečki nadam se da nezamjerate al čisto sam hti dati i ja svoje mišljenje i iskustvo.. Pozdrav..

Evo imate na Hobi point jednoga u ponudi za kupiti... (ispade mala reklama :zvizdi: )
Nadam se da nekriš neka autorska prava...
 

Attachments

  • motorard volovo.gif
    motorard volovo.gif
    33.9 KB · Pregleda: 165

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ipak su žaštitili skidanje slika ali koga zanima nek pogleda cijena 65 kuna.. nije loše uopće
PS: ovaj u Hobi poinu ima ispravnu kombinaciju kotača...
 

speed2

Član foruma
Pozdrav, evo me nakon duuugo vremena, doduše pod drugim imenom- speed 2 (prije speed, ali problemi nastali nekakvi s tim profilom/ logiranje, osoblje foruma je upozato)

Ovako, što se tiče tog dotičnog Volvo troosovinskog tegljača, kad smo već s detaljima; da teško je vidjeti u 6 x 4 pogonu da ovakav tegljač vuče takvu šlepu, ali postoji mogućnost kad se radi o izvanrednim prijevoznima (tad i onako prelazi najveću dopuštenu masu, pa može sastavljati i druge kombinacije, mada je i tad ova šlepa neadekvatna). Sad, s obzirom da je Volvo naljepio radne strojeve, možda je ciljao i na takve nekakve prijevoze, a možda je i ciljao na kombinacije od 44 tone. To je uglavnom kod britanaca popularno (švedska također, kod njih je najveća dopuštena masa 60 tona), te tu idu troosovinski tegljači(ali tad je srednja isto podizna, kao što je maki- vu rekao) na troosovinske poluprikolice. Samo, ovdje mi se činu kotači malo jeftinije izrade (kao kod reklaminih kamiončića?), pa je očigledno da ih nije brinulo hoće li srednja osovina biti vodeća (jednostruke gume) ili pogonska (dvostruke gume).
Inače, ovo što maki- vu (čini se da smo kolege po pitanju struke), ovaj kamion za one koji hoće realnost i nije namjenjen. Ima za to Herpa, Rietze, pa i Wiking i sl. ... gdje imaju te srednje vodeće osovine... mislim, sve stoji što je rekao maki- vu, ali za mene je ovo vrsta modela koja nije namjenjena realnosti... a kod takvih ovih grešaka ima....
 

Mon

 
Osoblje foruma
Maki-vu poenta mog posta je da ne budemo prestrogi pri ocenivanju vernoscu modela sa originalom jer u
danasnje vreme je moguce kobinovati sve i svasta. Teorija je jedno praksa drugo.
Licno ja bih ocenivao samo tegljaca a ostalo ne!

Da je ovaj model od onih jeftinih kako speed2 kaze slazem se u potpuno; a s tim da takva kombinacija
nemoze da postoji u realnosti se ne slazem.

E sad, ako si zeleo da kazes da u Hrvatskoj nema takvih kombinacija to je vec nesto drugo i to
cu da prihvatim da je tako kako Ti kazes, posto za to podrucje sam potpun laik. :tisina

A da kupci mogu da odaberu to sto placaju, to tvrdim i stojim iza toga 100%!
Ali oko toga kako i na koji nacin ima toliko puno da se pise da ce nam trebati citava vecnost
da se objasnimo pa ne vredi da gubimo vreme. ;)

Sto se profesije tice mogu samo da kazem da sam skolovani monter motornih vozila (specijalni kurs za ScaniaAB),
bio sam odgovoran za kvalitet i radio zavrsnu kontrolu proizvodnje izvesnih sastavnih delova,
trenutno radim u pogonu gde se obavlja kompletiranje i zavrsni testovi gotovog proizvoda (kamion+bus).
 

Mon

 
Osoblje foruma
Kad malo bolje razmislim ovo ko je sta i koja mu je profesija bolje pase u temu "Predstavite se...".
:)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Uff, koliko rasprave zbog jedne osovine viška.... >:D: >:) :hmmm:

Ovako, drago mi je da na forumu imamo toliko stručnjaka za cestovni promet, no i mene je, kao i Mona, zasmetala Makijeva super-sigurna konstatacija da "3+3 ne može i gotovo!!". Možda ne može ili ne bi smjelo u Hrvatskoj, iako sam dva-tri puta vidio jednu staru Scaniu 2-os. šleper s 3-os. prikolicom i 40' kontejnerom gore...

Ali npr. kad sam bio u Finskoj, tamo su moguće i vrlo česte čak i kombinacije 2 + 3 + 2. Naprijed standardni šleper, 3-os. poluprikolica, i na kraju zakačena još i tandem-prikolica!

A što se tiče kvalitete ovog troosovinskog Volva s moje slike na početku teme, ne slažem se s vama da spada u "Yeftilen" modele! :prof: Imam dvadesetak Herpinih kamiona, i ovaj se Motorartov može nositi s Herpinima bez problema. Ima kvalitetnije kotače, gumene, a felge vam vjerojatno izgledaju jeftino jer su obojane u krom nijansu. No, ako se ne varam, top kamioni iz ponude se mogu naručiti s kromiranim felgama i detaljima...? I onaj štitnik za sunce iznad vjetrobrana je pomičan, što smatram zgodnim detaljem, a osobno mi realnije uzgleda farbani "die cast" ljevani metal na Motorartu, nego brizgana plastika u boji koja je standard na Herpinim kamionima.

Za prikolicu se slažem, nije na razini kamiona, izgleda plastično, i najbolje bi ju bilo zamijeniti nekom kvalitetnijom.

Pozdrav svim kamionđijama na ovoj temi! :palac_gore: LOL
 

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
heh... ma ajd da završimo s tim, ja ti samo hoću reći da onakva kompozicija u stvarnosti kupcu stvara nepotrebne probleme što se potrošnje goriva tiče,nepotrebnog trošenja pneumatika a i habanja vozila bez neke prijeke potrebe (pritom mislim na špedicijski prijevoz za koji je ona šlepa namjenjena) ,a čini se da stvara probleme i u maketarskom svijetu jer ako za primjer uzmemo našeg kolegu maketara sa foruma KEKO ,(čovijek ima gljive u travi na svojoj maketi) taj tegljač definitivno mora prikačiti drugu poluprikolicu!!!
 

Mon

 
Osoblje foruma
E sto volim kad se napricamo, zato i forumi postoje! :D

Od svega ovoga ja bih da reknem jedan (moj) zakljucak:
Svi oni kojima je cilj CRO-maketa (ili Balkan-maketa) neka poslusaju Makija i nek pripaze da kamion nebude s onakvom prikolicom.
Oni koji bi da naprave sire-evropsku maketu mogu komotno da ga kupe u onakvoj kombinaciji kakvu ju je Thommo kupio.

Eto! :ples
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Evo jednog na koji sam nabasao e-bayu mislim da Cararama i Motorart imaju s istim alatima proizveden...
 

Attachments

  • 21101159176835_226.jpg
    21101159176835_226.jpg
    51.7 KB · Pregleda: 63
  • 21101159176835_528.jpg
    21101159176835_528.jpg
    50.4 KB · Pregleda: 62
  • 21101159176835_548.jpg
    21101159176835_548.jpg
    59 KB · Pregleda: 62

Killer9990

Poznati forumaš
djzlaja kaže:
Evo jednog na koji sam nabasao e-bayu mislim da Cararama i Motorart imaju s istim alatima proizveden...

Dobro detaljniji jest (npr retrovozori, rotirka) ali u nekim stvarima je manje detaljniji koliko vidim (SIKU ima duple kotače, a ovaj jednostruke).

Što se cijene tiče ne znam koliko je ovaj od Cararame/Motorarta. Ali ovaj na e-bayu u cijeni nema sadržano troškove dopreme do Zagreba/Hrvatske, pdv, carinu, trgovačke marže.... pa vjerujem kada bi došao ovdje da bi bio skuplji
*mudri*

Od recimo od Shuca je još skuplji (oko 170 kuna naspram 109 za SIKU) a nije detaljnije čak obrnuto (jedino što je u PC kutijici).
Ali kažem, ja sam u Austriji kupio ovaj set od schuca (crveni MB ACtros MP3 1858 4x2 sa 2osovinskom teleskopskom poluprikolicom + kombajn) i bio je nešto skuplji od 20 eura a u zagrebu se prodavao u Mulleru za nekih 268 kuna).

Zaključak je:

Sve je jeftinije u inozemstvu i na e-bayu dok se ne dopremi u Hrvatsku
:evil:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ma naravno to se podrazumjeva sve što si pisao..ali ja sam striktno pisao i mislio na detalje; nevezano za cijenu, ..
Meni osobno najviše kod Sikua na tom bager smeta te velike zakovice na "ruci" i kašiki bagera ajd ovo drugo manje više, rotirka se može dograditi..(model je sasvim ok)

Al kad smo već kod cijena, netreba se zalijetati jer znaju im bubati cijene, zna biti razlike i do 8 eura za isti komad.. treba čekati pojave se, čak i iz kine nekad s nižom poštarinom (iako onda u pravilu bubnu visoku cijenu bagera-to su njihovi trikovi) al nemora značiti da bi u pravilu bio skuplji treba samo čekati kao i za sve ;)

A što se tiče scuha -oni mi po tom pitanju nisu uopće jasni, taj sam bager kratko vidio, koliko mi se čini kvaliteta niska a cijena previsoka..
 

Killer9990

Poznati forumaš
djzlaja kaže:
Ma naravno to se podrazumjeva sve što si pisao..ali ja sam striktno pisao i mislio na detalje; nevezano za cijenu, ..
Meni osobno najviše kod Sikua na tom bager smeta te velike zakovice na "ruci" i kašiki bagera ajd ovo drugo manje više, rotirka se može dograditi..(model je sasvim ok)

Al kad smo već kod cijena, netreba se zalijetati jer znaju im bubati cijene, zna biti razlike i do 8 eura za isti komad.. treba čekati pojave se, čak i iz kine nekad s nižom poštarinom (iako onda u pravilu bubnu visoku cijenu bagera-to su njihovi trikovi) al nemora značiti da bi u pravilu bio skuplji treba samo čekati kao i za sve ;)

A što se tiče scuha -oni mi po tom pitanju nisu uopće jasni, taj sam bager kratko vidio, koliko mi se čini kvaliteta niska a cijena previsoka..


Ma ne bih ja rekao da je nekvalitetniji od Siku- što se samih materijala izrade tiče i načina izrade.
Ali je manje detaljniji a skuplji -A TO je gubitnička kombinacija

npr. primjetio sam da Siku i Motorad imaju sprijeda onu kao 'ralicu' koju spuštaju kada rade da se stroj ne prevrne, a odotraga stabilizatorske stope.
Dok Schuco ima samo jedno - ili stabilizatorske stope ili ''ralicu'' ! Dakle manje dijelova, još važnije manje pokretnih dijelova i manje uloženog materijala.
A to se ne bi smjelo dogoditi njima za taj novac za koji ih prodaju !
:nene:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh