prerada Alco C628 (MEHANO) u JZ661

damir661

Veteran foruma
Pa ona i treba biti tamnija, REV 61 je mnogo svetla, probaj jedino da onda nju pomesas sa malo crne
Sta kazes na ovo, original nijansa posle izaska iz fabrike
JZ661276.jpg


ps. Hvala Gorchi sa ispravku
 

gagy222

Aktivan član
eh da.. da su takve i danas ne bi se dvoumio oko boje. Video sam tu fotografiju ali ja vise pravim pribliznu ovih danas.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Gagy, nikada se nemoj oslanjati na kolorit sa fotografije, NAROČITO sa panhromatskih (analog) fotografija, jer one u sebi redovno nose grešku-to jest pomeren spektar.
Pa još ako su SHOPOVANE s:xx:
Druga je stvar to da NITI JEDNA fabrika modela NE pravi model u istom koloritu kao što je original,već je svetlije što se može lako videti kada bi prislonio fabrički model uz original :evil:
Originali su sjajni ,a modeli polu-matt. :prof:
Treća nevolja je tražiti RAL za nešto što je smućkano DECENIJAMA pre uvođenja RAL standarda....To bi bilo kao tražiti odgovarajući komp. font za egipatske hijeroglife :D

VERUJ samo svom OKU i osećaju za međusobni odnos zelene i žute nijanse na 661 ;)
Ja ih farbam sa SATEN t. zelenom+5% gloss crne i dobijam zadovoljavajući OPŠTI utisak :hmmm
Od traženja savršenstva NEMA vajde.....
Ostali, probajte jedan test:
Od ISTOG obojenog papira isecite dva kvadrata, 10x10cm i 1x1m---- i postavite na suprotne zidove sobe, pa naizmenično gledajte, a onda javite koji vam se kvadrat čini tamniji-manji ili veći.?
Pitajte i ostale ukućane za utisak, pa javite ovde.

OKO NIJE SAVRŠENO ČULO. Jako ga je lako prevariti sa koloritom i površinom.
 

gagy222

Aktivan član
SHUCA kaže:
Gagy, nikada se nemoj oslanjati na kolorit sa fotografije, NAROČITO sa panhromatskih (analog) fotografija, jer one u sebi redovno nose grešku-to jest pomeren spektar.
Pa još ako su SHOPOVANE s:xx:
Druga je stvar to da NITI JEDNA fabrika modela NE pravi model u istom koloritu kao što je original,već je svetlije što se može lako videti kada bi prislonio fabrički model uz original :evil:
Originali su sjajni ,a modeli polu-matt. :prof:
Treća nevolja je tražiti RAL za nešto što je smućkano DECENIJAMA pre uvođenja RAL standarda....To bi bilo kao tražiti odgovarajući komp. font za egipatske hijeroglife :D

VERUJ samo svom OKU i osećaju za međusobni odnos zelene i žute nijanse na 661 ;)
Ja ih farbam sa SATEN t. zelenom+5% gloss crne i dobijam zadovoljavajući OPŠTI utisak :hmmm
Od traženja savršenstva NEMA vajde.....
Ostali, probajte jedan test:
Od ISTOG obojenog papira isecite dva kvadrata, 10x10cm i 1x1m---- i postavite na suprotne zidove sobe, pa naizmenično gledajte, a onda javite koji vam se kvadrat čini tamniji-manji ili veći.?
Pitajte i ostale ukućane za utisak, pa javite ovde.

OKO NIJE SAVRŠENO ČULO. Jako ga je lako prevariti sa koloritom i površinom.



to znam i vagoni i lokomotive su sjajni, iz tih razloga je i farbam u ovakvu mesavinu boje jer ih ja tako vidim u stvarnosti. ajd onu prvu sto sam radio sam zeznuo jer je stvarno bila svetla. za ove sto sad radim probao sam na pocetku malo da farbam sa cistom mat ali nije mi se svidelo. Ja sam ovo izmesao ofarbao i sto se tice bojanja to je to. mozda na drugoj probam malo drugaciju nijansu jer druga treba da bude kao sveza iz Gredelja. isto sto se mene tice stare i te remontovane imaju drugacije boje.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Stvarnost je jedno, a UMANJENI MODEL drugo !
Na 87 puta umanjenoj povrsini,za isti procenat treba smanjiti i SJAJ, jer u suprotnom od
odsjaja laka NEĆEŠ videti detalje!
Iz tog razloga i fabrike MENJAJU intenzitet ( nijansu) osnovne boje modela.
Traži se PRIHVATLJIV OPŠTI utisak.

Inače, tvoja nastojanja oko izrade 661 pratim i mogu te pohvaliti zbog više razloga:
-Ne odustaješ
-Radom se usavršavaš.
-Ne sramiš se da pitaš
-radiš,radiš,radiš, a ne jalovo filozofiraš. ;)

Dođi jednom do Bgd-a,makar na berzu,da se upoznaš sa "matorom" ekipom izrađivača JŽ modela. :D
 

gagy222

Aktivan član
Hvala. veruj mi dolazim vec dugo ali nikako. :D nedelja mi je jedini dan za uzivanje i odmor, a imam i dete od dve godine. Docicu sigurno obecavam.
 

gagy222

Aktivan član
gelenderi i po koji detalj napred i nazad
 

Attachments

  • IMG_2421.JPG
    IMG_2421.JPG
    345.4 KB · Pregleda: 92
  • IMG_2422.JPG
    IMG_2422.JPG
    331.9 KB · Pregleda: 89

Davor

Veteran foruma
Ovo mi je jedna od omiljenih tema koju pratim. Gagy, svaka cast zaista. :palac_gore: Imam dva pitanja, koliku flotu Kenedija planiras da napravis i da li je u planu prerada u neku drugu lokomotivu? klopa

Pozdrav,
 

gagy222

Aktivan član
:) hvala ti. Za sada samo 661 nisam razmisljao o nekoj drugoj lokomotivi, ali nikad se ne zna. i to samo dve. 224 i 243. Ne bi ja ni ovo uradio da u mom predstavljanju voznog parka NClight nije rekao da ALCO moze da bude potencijalni kandidat za JZ 661. i tu mi je proradila masta.

by the way NClight hvala za predlog :palac_gore:
 

NClight

Hybernated
Nema na čemu ;) bitno je da si ti zadovoljan, i da si spreman pokazati svoj rad, bez obzira jel' uspio ili nije :palac_gore:
Sve bolje i bolje... svaka čast :naklon:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Eto, pojavi se i NJ. V. NCL u ovoj temi :D
Osoba od struke za pitanja disperzije svetla i talasnih duzina ;) (ala ovo napisah :razz: )
Mnogo se pominje taj RAL....Zna li ko ŠTA i KAKO RAL standard određuje kolore :?: .
Dovoljno je SETITI se časova likovnog iz škole.....I teme o bojama :prof:
Koliko osnovnih boja imamo u prirodi :?:
3 boje ( ŽUTA , CYAN plava, MAGENTA vrsta crvene) + belu svetlost + CRNO koja je mix pomenite tri boje ili jednostavno APSOLUTNO nepostojanje svetlosti!
Da bi se dobile ostale boje,vrši se mešanje pomenute tri osnovne boje sa dodatkom svetlosti ili mraka U ODREĐENOM PROCENTUALNOM međuodnosu!!!! 100% cyana+100% yelow = osnovna zelena i.t.d.
Do pre 20 godina svaki fabrikant farbi je to radio po svom ukusu,pa su se pojavljivale po hiljade verzija n.p.r. zelene!
RAL standard je samo odredio OPŠTE procentualne norme kod proizvodnje n.p.r. LIMUN ŽUTE,pa je sada limun žuta boja ISTOG intenziteta u svim državama koje su prihvatile RAL standard.
Samo su prihvatili ISTI etalon,kao što je etalon kolosek od 1435mm :D
Na tim časovima likovnog ste mogli i saznati da ISTA boja na manjem predmetu deluje tamnija no na većem, jer je na manjoj površini prisutno MANJE svetlosti- :palac_gore: Jednostavno-zar ne?
Naša priglupa čula nas dobrano obmanjuju,a tome dodajmo i NEMOGUĆNOST pamćenja TAČNE nijanse.
Posmatranje prave lokomotive na dnevnoj svetlosti (koliko je to Kelvina NCL?) i modela pod sobnim svetlom (Kelvina???)
nemaju NIKAKVE sličnosti što se ambijentalnosti i sposobnosti našeg oka tiče.

BABE & ŽABE :palci_gore:

Zato fabrike PROSVETLJAVAJU boju i nijansu modela,a niko ne proizvodi LAK modele !!!!
I sa takvom teškom omaškom mi to kupujemo kao nenormalni pa se još hvališemo TAČNOŠĆU kod proizvođača.
Oni nas VARAJU :D a mi ih još više volimo :ljubav pa još i platimo....
Jedva čekam da neko ofarba svoj model sa original farbom iz remontne radionice ŽS,HŽ.... :zvizdi:
Da vidimo i to čudo..OD MRAKA :D

Eto, iskoristih Gagijevu temu da skinem jednu od nepoznanica kod izrade modela.
Gagiju NEMAM šta da sufliram,ili delim OČINSKE savete :prof: Čovek je odlučio da NAPRAVI sebi model 661.
Kvalitet rada i uspešnost prikaza originala NEMAM namere komentarisati- on je sam sebi NAJOŠTRIJI kritičar ;)
Evo ga već u DRUGOM pokušaju.....sve je bolji i bolji.
PUNO SREĆE GAGY :palci_gore:
 

NClight

Hybernated
E, Majstore Šuco... babe&žabe >:)

CMY miješanje boja je samo jedan način... drugi je RGB tj. Red Green Blue ili po naški crvena, zelena i plava.
Razlika je u načinu miješanja, jedno je aditivno, drugo suptraktivno. Sa RGB, dodavanjem sve tri boje dobijamo bijelu, sa CMY dobijamo (u iddealnom svijetu) crnu!



U osnovi, svjetlosni izvori za miješanje boje koriste RGB, tek u novije vrijeme pojavom dikroidnih filtera miješanje je CMY (profesionalna rasvjeta za zabavnu industriju)
CMYK (K za crnu - umjesto slova B (Black) da se izbjegne zabuna sa Blue (plavo)) se koristi za tisak/štampu a najpoznatija referentna karta je "Pantone". Dodatak crne je tu zbog toga što miješanjem CMY na papiru dobijamo smeđu (jer osnovne boje nisu čiste i postoje kemijske reakcije) pa se koristi i četvrta "boja" tj. crna za korekciju.

Odosmo debelo u O.T. a imamo temu o svjetlosti u koju ćemo ovo prebaciti >:)
 

Attachments

  • rgb-cmyk.gif
    rgb-cmyk.gif
    4.2 KB · Pregleda: 175
A

Anonymous

Guest
Neka, neka, korisno je ovo. Je li na CMYK način, današnji tintni pisači miješaju boje?
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Ja kad radim u Corelu, uspoređujem RAL tablice sa CMYK ekvivalentima i onda radim u CMYK-u, ali mislim da ovi naši stolni printeri miksaju u RGB modu + crna popotrebi. Iako niti to ne možete 100% sigurni da će ispasti kako treba jer svaki proizvođač printera ima svoje tinte i svoju kalibraciju.
 

gagy222

Aktivan član
nego idemo mi dalje sa novostima.......decoder je u lokomotivi............. pala je noc......... :cool:
 

Attachments

  • IMG_2426.JPG
    IMG_2426.JPG
    255.2 KB · Pregleda: 125

NClight

Hybernated
Jedino što je prejako pozicijsko-signalno svjetlo... trebalo bi biti puno slabijeg intenziteta u odnosu na npr. reflektore na vrhu!
Inače, sjajan posao! :palac_gore:
 

gagy222

Aktivan član
diode su prejake nemam ovde gde da kupim malu od 3mm a slabu. one gore za brojeve su npr. slabe i odlicne za to. te gore su oblika kao pravougaonik i inace slabo svetle cak sam se pribojavao da ne budu preslabe ali dobro je.
 

gagy222

Aktivan član
Bora Somborac kaže:
Gagy iznenadjujes me tvojom 661 svaki put, ovo osvetljenje je stvarno extra :naklon: *<8o :palac_gore:

pa tebe sam poslusao da probam da odradim osvetljenje brojeva... eto probao sam ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh