Prerada EMD G22CU u G26C (JŽ 664) Ličanka (HŽ 2062) - NATJEČAJ

adi

Član foruma
Složio bi se da je Roco najbolje postolje, samo pitam se da li postolje može da se nađe kao rezervni deo (što često zna biti skupa zaj*bancija). Druga opcija je uzeti neku polovnu lok na ebay, cene se kreću od 100 evra pa na dalje i onda koristit pogon.
Gagy222 je jednu njegovu 661 radio sa Roco pogonom. Frateschi iako nije neki kvalitet je daleko bolji izbor od Mehanotehnike, zbog geometrije i pozicije ulaznog vratila kardana.
Kod Frateschi postolja puž se nalazi napred (između prve i druge osovine) a ulazno vratilo se nalazi tačno iznad ose stožera (zgloba postolja) što je otprilike iznad druge osovine. Kada se postolje okreće ulazno vratilo se praktično ne pomera i nema problema sa kardanima. Još jedna prednost je što ima više mesta za motor i zamajce, i duži kardan. A uz to pogon je na sve 3 osovine za razliku od mehanotehnikinog postolja gde je pogon na dve od tri osovine.
Mehano postolje ima puž iznad druge osovine a zglob kardana se nalazi skoro iznad treće osovine, pa kada se postolje okreće i zglob se poprilično pomera. Ako je loše postavljen postoji rizik da ispadne iz zgloba.
Frateschi postolje bi moglo da se koristi za sve EMD sa naših prostora, jedino bi 661-400 mogla da pravi problem jer prednji kraj je nizak i dugačak, a postolje prilično visoko (višlje od mehanotehnike).
Kolega imas pravo i vidi se da si imo iskustva sa tim.nezgodno je ljudima sve objasnit ali dok covjek nesto neproba nemoze ni znat.meni je frateschi odlican u svim pogledima.cjena velicina mogucnost prerade izgled postolja motor platina iznad motora.jednostavno prava stvar
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Složio bi se da je Roco najbolje postolje, samo pitam se da li postolje može da se nađe kao rezervni deo (što često zna biti skupa zaj*bancija). Druga opcija je uzeti neku polovnu lok na ebay, cene se kreću od 100 evra pa na dalje i onda koristit pogon.
Više se isplati ići u nabavu neke polovne lokse.

BTW, poznati majstor modelarstva H0 amater također je neke svoje modele dizelica napravio sa Roco postoljima i motorom:
http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/h0-amater-maketa-in-vozni-park.3479/page-9
 
Last edited:

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
A, Rivarossi 625 koji ima nisko postolje, kardane i motor skroz nisko, motor se može zamijeniti pet polnim od Roco. Što se tiče Mehano novije postolje sa tri pogonske osovine plus dvije gumice je sasvim dovoljno za pogon lokse, znači strana prema kabini nema pogon, može se odrezati postolje da ne smeta, ima dovoljno mjesta za ugradnju dekodera, ali i za Roco motor ili mashina motor.
 
  • Like
Reactions: Sky

adi

Član foruma
A, Rivarossi 625 koji ima nisko postolje, kardane i motor skroz nisko, motor se može zamijeniti pet polnim od Roco. Što se tiče Mehano novije postolje sa tri pogonske osovine plus dvije gumice je sasvim dovoljno za pogon lokse, znači strana prema kabini nema pogon, može se odrezati postolje da ne smeta, ima dovoljno mjesta za ugradnju dekodera, ali i za Roco motor ili mashina motor.
momci sve to stima i postoje razne mogucnosti.nesumnjam ja u to.ali opet kazem cjena,motor,postolja i lakoca prerade frteschija mu daje apsolutnu prednost.tko nije pokuso to preradit nezna koji problemi ga cekaju.
A, Rivarossi 625 koji ima nisko postolje, kardane i motor skroz nisko, motor se može zamijeniti pet polnim od Roco. Što se tiče Mehano novije postolje sa tri pogonske osovine plus dvije gumice je sasvim dovoljno za pogon lokse, znači strana prema kabini nema pogon, može se odrezati postolje da ne smeta, ima dovoljno mjesta za ugradnju dekodera, ali i za Roco motor ili mashina motor.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Pa napravi jednu lokomotivu da ju možemo usporediti sa Slavkovom pa da vidimo tko je bliže originalu!
 

adi

Član foruma
Pa napravi jednu lokomotivu da ju možemo usporediti sa Slavkovom pa da vidimo tko je bliže originalu!
Kolega ja radim trenutno na 8 hz modela.od tih 8 njih 5 se nemoze kupit nigdje.preradio sam 2 kenedijke na frateschijev pogon i zato znam sta govorim.nezelim blatiti slavka jer je on odlican majstor ali ima nekih stvarcica koje meni nisu odgovarale i ja sam sebi napravio lokomotive sam.nije mi odgovaro pogon,karoserija koja se uvija pa zjeva i htio sam ralicu na obe strane.posto se nemoze kupit bolji model ja sam napravio sebi sam.tako i vi napravite sebi bolji model od mog i stavite da vidimo pa mozda i ia kupim koji.onaj koji trazi perfekciju kod modela rucne i unikatne izrade za 180eura taj je u pogresnom filmu
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
tražio si mišljenje, ja sam ti ga dao, ako ti ne odgovara, tvoja stvar, ti stvaraš, ti određuješ cijenu ako ćeš prodavat, kvaliteta i izgled modela će odlučiti hoće li ga netko kupiti ili ne.Ja osobno sigurno nisam spreman za preradu dati 180 eura, pa čak niti 100 ako osnova nije Roco ili nešto slično, a mehano ili frateschi to sigurno nije. Ali to je samo moje skromno mišljenje.
 

adi

Član foruma
tražio si mišljenje, ja sam ti ga dao, ako ti ne odgovara, tvoja stvar, ti stvaraš, ti određuješ cijenu ako ćeš prodavat, kvaliteta i izgled modela će odlučiti hoće li ga netko kupiti ili ne.Ja osobno sigurno nisam spreman za preradu dati 180 eura, pa čak niti 100 ako osnova nije Roco ili nešto slično, a mehano ili frateschi to sigurno nije. Ali to je samo moje skromno mišljenje.
nema se sta reci.stvarno si skroman i najbolje bi ti bilo da napravis sebi sam model i nemoras nikome placat ni centa.mozda jos dobijes negdi dzaba rocovu lokomotivu i super.to je samo moje skromno misljenje
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
E, vidiš, upravo zbog gore navedenog ja kupujem samo tvorničke modele, neke firme spremaju se raditi naše modele pa ću još malo pričekat, evo recimo Roco je najavio neke vagone pa ako bude prodaja zadovoljila bit će i lokomotiva. A tebi želim uspjeh u radu i sretna ti nova godina!
 

adi

Član foruma
E, vidiš, upravo zbog gore navedenog ja kupujem samo tvorničke modele, neke firme spremaju se raditi naše modele pa ću još malo pričekat, evo recimo Roco je najavio neke vagone pa ako bude prodaja zadovoljila bit će i lokomotiva. A tebi želim uspjeh u radu i sretna ti nova godina!
Kolega prle ja sam prvi koji bi kupio neki hz model i nebi sebe mucio pravljenjem mastera silikonski kalupa odljevanje modela brusenjem farbanjem decalsima staklima ogradama i podvozjem i nakraju namucis se i opet nemas perfektan model.ja bi sutra dao i 400eura za tvornicki model.ali ja mislim da ti nikad neces vozit na maketi rocovu turnericu ili licanku.jer se njima to neisplati i nikad je nece proizvest.ja sam ceko 10 godina pa nista se nije dogodilo.kad je roco izbaci ja ti kupim jednu.to obecavam pred svima.i nakraju sretan bozic i nova godina tebi i svima na forumu.po
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Čitam ovu diskusiju, pa ne mogu da ne spomenem, stalno mi se mota po glavi, što je sve Markez od dijelova koristio za svoju Karavelu:

foto_49[1].jpg

Jasno, birali su se samo provjereni i kvalitetni dijelovi, samim time i cijena je išla u nebesa, ali to je tako...

Evo, izvukao sam iz starih postova i ponešto informacija o konstrukciji modela:

Mehanika:
Podvozje/šasija od čelične pločice, donji stroj (rezervoari, baterije itd..) od metala.
Roco okretna postolja, metalni kardani po mjeri, Maxon motor sa zamašnjakom.
Pogon na sve osovine, bez gumica na kotačima.
Težina lokomotive 460-500 grama (pola kilograma!)
KKK na oba kraja (Kratko kopčanje sa kinematikom, NEM utor za kopču/kupplung) izmjenjivo sa ukrasnom maskom (dolazi uz model)


Test vožnje na susretima pokazao da je model tih i močan, povukao bez problema 50 vagona!

Struja/elektronika
rasvjeta modela sa LED-icama SMD i 3mm velike jakosti (podložno izmjenama jer se radi na tom dijelu)
Priprema za digital i zvuk (sam NEM konektor još nije predviđen)
Kvalitetno ožičenje unutar lokse.


Izgled i detalji:
Modularni dijelovi modela za sve podserije i značajnije preinake - moći će se izraditi gotovo svi prototipovi
Ljevana plastika pod vakuumom (nije resin!)
Dio detalja u photo-etch tehnici te kvalitetnoj žici za rukohvate itd... dio detalja u ljevanoj plastici
lakiranje/bojanje u JŽ i HŽ varijanti
Oznake nanesene tampon-tiskom


Taj stroj je bez problema povukao 50 dvoosovinskih vagona !!:)

Baš je Karavela!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Eto resenja za kvalitetan model.. jedno pitanje,ova Roco obrtna postolja od kog modela pasu za EX YU modele kao sto su Kenedy i Karavele?
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
+ pitanje koliko ovo se u nekoj projekciji kosta???

Ps.. nemislim kao negativno pitanje nego informativno vise..
Moj stav je ovakav po ovom pitanju.. uzimajuci sve u obzir..
Za losiji HZ model (losije vozne karakteristike i s dosta odstupanja) spreman sam uloziti do 100 eur.. + neograniceni vlastiti trud..
Za korektan model tipa kvo o cemu je Sky pisao.. spremam sam dati i 100 eur vise nego prosjek kada bi to bilo to.. da imam ono pravo..
Neka srednja kategorija mi se sve vise cini neprihvatljivom..
Valjda shvatite sta sam mislio reci.. ;)
 
Last edited:

Železničar

Poznati forumaš
Eto resenja za kvalitetan model.. jedno pitanje,ova Roco obrtna postolja od kog modela pasu za EX YU modele kao sto su Kenedy i Karavele?
Bilo koja Roco Renfe 319 bi bila OK za postolja i pogon. Doduše šasija bi trebala da se skraćuje ili da se radi od nule.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
+ pitanje koliko ovo se u nekoj projekciji kosta???
Koliko znam, cijena nikada (barem javno), nije bila konačno formirana. Trebala se je proizvesti mala serija od 20-25 primjeraka.

Nešto se okvirno govorkalo, da analogna verzija ne bi koštala više od 260 Eura, a digitalna bi bila skuplja za cijenu ugrađenog dekodera....
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Zar se ne moze naci na ebay-u neka rashodovana ta Roco loksa pa se od nje iskoriste ta postolja i to bi znacajno umanjilo ulaganje u model? Da li je neko uopste trazio na ebay ta postolja?
Sto se tice svog vlastitog rada ulozenog u izradu nekog modela,to je uvek neprocenjivo!
 

Železničar

Poznati forumaš
175e samo za pogon??? Budalastina..:palac_dolje:
Pa zato kažem da verovatno može i jeftinije.
Ne zaboravi da su rezervni delovi od takozvanih renomiranih kao što je Roco prilično skupi i da se skoro više isplati uzeti polovnu lok na ebay nego čekati da Roco isporuči postolja, ako uopšte i ima neku količinu na lageru.
Maxon motori su najbolji u klasi ali i najskupli pa se cena motora kao sa slike kreće između 30 i 40 eur. Mislim da je motor na Renfe 319 suviše debeo da stane u neku našu EMD pa mora da se kupi drugiu motor svakako.
No cenim da svakako moraš izdvojiti bar oko 100 eur ako želiš neki kvalitetniji pogon.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh