Prerada Mehano Pullman vagona ...

Davor

Veteran foruma
Nije trebala cela već neki manji delovi koje je napala rđa ali kad je neko :uvrnut tom nema pomoći. ne-ne

P.S. Dajte mi ideju kako da napravim osovine sa točkovima za dresinu. >:finger:
 

thomcro

Aktivan član
Ajmo dalje, pokušaj bušenja otvora za prozore na vratima no.2 (na fotografiji, donji dio). Malo bolje ali još uvijek slabo!

100_0810.jpg


Izgleda da će najbolje bit bušit rupe gore i dole (da prozori budu pravilno obli) i onda sredinu polako nožem izrezati van (mada mi se to i neda baš).

Zaboravio sam napisati, treba bušiti pri vrlo malim okretajima jer se inače plastika počne nekontrolirano frkat uslijed zagrijavanja oko svrdla!
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Kolega,
da probaš napraviti manji rupicu pa lagano okruglom turpijom simetrično proširiš prozor????
A taj duži prozor, napravi male rupice svrdlom pa maketarskom pilicom ili skalperom ispilaš pa malo popraviš turpijicom :??: iako možda je bilo bolje vrata samo odprilike ocrtati pa ispilati prozore a tek onda okolo vrata jer je lakše manevrirati kad je veći komad...
 

thomcro

Aktivan član
djzlaja kaže:
Kolega,
da probaš napraviti manju rupicu pa lagano ...
Jesam jesam, upravo sam tako radio cijelo vrijeme :D :palci_gore: *mudri*
*****
Uspio sam!, napravio sam otvore točno onako kako sam htio!

100_0932.jpg


100_0934.jpg


Najprije sam označio ("zatačkao") gornju i donju rupicu, bušio manjim svrdlom pa većim, sredinu izrezao tankim nožićem, obradio ugrubo rubove i sve prebrusio konusnim brusom :zvizdi:

Naravno, ovo još nije konačno jer će sve još trebati finije doraditi!

******
Nažalost, za ovaj tjedan to je sve! Zbog privatnih obveza do slijedećeg ponedjeljka više neću moći ništa raditi na vagonu/ima.
 

matija

Član foruma
Ako će ti pomoći, kod bušenja okruglih rupa u plastici koristi stolarska svrdla koja su tako oštrena da buše u sredini malu rupicu koja je vodilja, a krajvi svrdla su šiljati i oni prave krug, takoda kada izbušiš rupu dobiješ jedan mali točkić koji ispadne. ;)
Vrlo precizno i gotovo nezamenjljivo.
 

thomcro

Aktivan član
Hvala na savjetu matija ali ne isplati mi se za tih par rupica kupovat svrdlo. Doduše imam u kompletu nekakva stolarska svrdla ali ne takva o kojima ti pišeš ali imaju u sredini taj mali komadić kojim se može sve centrirati. Al' nebrini, sve će u konačnici dobro ispasti a pogotovo kad u te otvore dođe pozirna plastika kao nadomjestak za prozore. Ne, nemam namjere ništa izrezivati (ne u onome smislu na koji većina misli!) već mislim da sam na tragu jedne dobre ideje kako napraviti vrlo jednostavno prozore ali o tome kad za to dođe vrijeme :D :zvizdi: .
 

Damir

 
Osoblje foruma
Ne trebaš kupovati svrdla bem mu vraga,pa imaš Damirića frenda koji je stolar
i ima takve pikantarije ;) Jako mi se sviđa ova tvoja nova tema i mislim da si do sada napravio
jako dobar posao za +5 :aplauz: Ako ti neč rabi od alata i alatki samo mi se javi :palac_gore:
 

thomcro

Aktivan član
damir kaže:
... Jako mi se sviđa ova tvoja nova tema i mislim da si do sada napravio
jako dobar posao za +5 :aplauz:
Hvala!
damir kaže:
... Ako ti neč rabi od alata i alatki samo mi se javi :palac_gore:
Ma neće trebat jer sad je više sve stvar rutine a i ostalo je samo pola još za napraviti :D . Vratiju, na vrata mislim :zvizdi: . Vrata ću ljepit sa cijanofixom za trup vagona tako da ni sa te strane neće bit problema. Kad to bude napravljeno onda će sve trebat malčice i pokitat. E sad, ako tko ima kakvu mudrost na sunce snjom!

Ja sam mislio za to upotrijebiti ili dvokomponentno ljepilo ili (mislim da mi je Kapo o tome pričao) dvokomponentni auto kit. Zašto jedno ili drugo? Razlog je količina! Neće mi trebati puno materijala i htio bi proć (relativno) jeftinije. Nebi htio kupiti kita pol kile a meni treba 5 dag. Nekako sam više sklon dvokomponentnom ljepilu jer vjerujem da je jeftiniji od dvokomponentnog auto kita. Jedino što može bit otežavajuće je da se ljepila ponekad u Rijeci (i okolici) i nemože baš naći. Doduše još mi to neće tako skoro trebati tako da ću imati vremena potražiti čime ću neka mjesta pokitati.

Danas smo Kapo i ja bili u onom dućanu sa bojama i imaju (otprilike) nijansu boje koja bi bila bolja od ove koju sam ja stavio na ona dva vagona (malo je svjetlija, više vuče na onu boju od ACME-a) i bio bi ja to kupio već danas ali ... meni za ta tri vagona treba doista mrkić boje a pakiranje je u jednoj tubi od kvarat kile!!! Za Boga miloga šta ću sa ostatkom boje :??: !? Cijena tog "zadovoljstva" je oko 45 kuna al' opet što ću sa ostatkom boje :zvizdi: ? Tako da je nisam kupio dok ne smislim neko drugo rješenje!

Valjda će me Bog prosvijetliti što napraviti dok mi boja bude trebala (ma ako i ne, kupit ću ja tu tubu i opiturat sve što od voznog parka imam u tu zelenu boju
483207871.gif
1972366530.gif
)
 

Damir

 
Osoblje foruma
Sa ostatkom boje pofarbaj Kapo-vom petešiću krestu pa će biti ko indijanac :D :D
Šalim se naravno ;) Mislim da ta boja ne može tako brzo ostarit i ako je na bazi akrila
staviš u bočicu par kapi vode i pospremi u sjenovito mjesto pa će već ona
dobro doći za neke druge radnje :palac_gore:
 

Damir

 
Osoblje foruma
thomcro kaže:
Ja, akrilna je akrilna samo ča ni va boćice nego va plastičnoj tube. Od kvarat kila :D :uvrnut


Pa pretoči sve jedno je kade je samo da je zaprto i da je voda zgora ;)
 

thomcro

Aktivan član
Ćo, kvarat kila piture :shock: !!! Kamo ćeš to pretočit, va teglicu od kiselih krastavci :D ?

Treba tebi za ča opiturat va škole u zeleno :D :zvizdi: ? Ćemo doć Kapo i ja svaki sa svojim pinelićem i napravit omladinsku akciju :D
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
thomcro kaže:
... meni za ta tri vagona treba doista mrkić boje a pakiranje je u jednoj tubi od kvarat kile!!! Za Boga miloga šta ću sa ostatkom boje :??: !? Cijena tog "zadovoljstva" je oko 45 kuna al' opet što ću sa ostatkom boje :zvizdi: ? Tako da je nisam kupio dok ne smislim neko drugo rješenje!

Ma zašto ti mene ne slušaš? Odi u trgovinu boja i lakova gdje miješaju boje po RAL-u i stavljaju u sprej. Zamoli ih akrilnu i zmiješali ti buju kaj trebaš. Vidi negdje je već ovdje pisano koje su RAL boje standard HaŽeja i čak JotŽeja. Zapamti taj RAL broj i kupi. Nekih 70 kuna je u pitanju i bit će dosta boje za nekoliko vagona.
Stvar šljaka vjeruj mi, i nema nikakvog čišćenja pribora nakon farbanja.....
 

1borna

Veteran foruma
Oboji ogradu, stolac ili nešto treće! Za boju se uvijek nađe neka podloga..... A i spray je dobro rješenje jer ti ne trba airbrush,kompresor,čišćenje....kad se izvježbaš na nekom vagončeku za otpad lako i brzo dobiješ dobre rezultate. Samo traži da ti daju uske mlaznice (ili upotrijebi od laka za kosu ili slično) jer su obične mlaznice na spray-u široke i špricaju prveliku površinu! (i poslušaj mojih 60 ako nećeš mlađe,srdačan pozdrav i dobar ti uspjeh u radu želim!)
 

thomcro

Aktivan član
U međuvremenu sam se predomislio što se tiče bojanja, i ovaj će biti iste boje kao i ona dva. Tamno zeleni
 

MrVirus

Poznati forumaš
pozdrav. nisam znao da se može naručiti sprej u bočici. možda ime neke trgovine? hvala
 

1borna

Veteran foruma
Većina trgovina za bojama za automobile izrađuju spray po zahtjevu, cjene su od 50 do 70 kuna,ovisno o boji. A imaju i veliki izbor već gotovih spray-eva za automobile koji su nešto jeftiniji,možda se i tu nađe željena boja. Računaj da sa 1 sprray-em možeš polakirati prosječno 1 m.kvadratni,kod tamnijih boja i više! Treba ići više puta na tanko i kratko,inaće lako dođe do curenja boje. Isto tako prije svakog špricanja treba dobro i dugo protresti bočicu!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh