Prerada vagona - OBB Diho u HŽ Daa

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kako naslov i kaže radi se o preradi OBB Diho vagona u Daa vagon.
Kao podloga je uzet vagon
Klein Modellbahn 3762 Gepackwagen grun-silbe typ Diho

Vagon je solidno napravljen s nešto lošijim sitotiskom. Ima solidan interijer (ormari s policama) i nema WC. Ima kinematiku metalne rukohvate (stavljeni su naknadno i to loše) i kao zanimjivost ima plastične kotače s metalnim vijencima. Krov ima osim kukica za pričvršćenje i jednu skirvenu kukicu koja je povezana s staklima.
Stakla su instalirana vrlo lukavo tako da se međusobno drže bez ljepila kao i sam interijer. Jako zanimljivo rješenje. Dolazi s kinematikom i standardima i Roco kopčama.

Daa.jpg

Projektni zadatak:
Prerada u HŽ Daa sa što manje kompromisa.

- zamjena pozicija prozora
- pomicanje kliznih vrata prema sredini vagona
- dodavanje grede s upustima
- dodavanje nosača amortizera i samog amortizera
- korekcija ovjesa i postolja
- inetrijer s WCom i rasvjetom
- okretanje kvake na vratima
- dodavanje vertiklanih nosača na krajeve vagona
- ugranja rasvjete i signaizacije
- kutije na šasijei vagona s ostalom vidljivom opermom
- stepenice
- HŽ bojanje i dekali
- uf uf uf - uf uf

Prema slikama koje je napravio Nik i koje sigurno spadaju u kulturnu baštinu HŽ-a i njegovom dobrom voljom što mi ih je poslao stavit ću samo detalje najvažnijih preinaka koje prve padaju u oči.

Stražnje postolje - kod prtljažnog dijela
Daa - prerada 01.png

Prednje postolje - kod ulaza
Daa - prerada 02.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dužina vagona
OBB Diho - 12.00 m (8.00m)
HŽ Daa - 12.44 m (8.00m)

Razlika u dužini je 44cm ili u mjerilu prerađeni model bi bio 5 mm kraći od originala....
Mislim da tih 5mm razlike je zanemarivo u odnosnu na kompleksnost produljenja krova, frema i vagona.... moguće je ali... hehehe
Ostale dimenzije su slične. Prozori su malo manji... ali opet onda to za sobom povlači stakla itd itd...

Odlučio sam - vagon se neće produljivati za 5 mm, dimenzije prozora ostaju kakve jesu.
Dimenzija kliznih vrata biti ce kao i na prototipu.
Približan interijer sam uspio rekonstruirati iz Nikovih ( @nik) slika :) kao i originalne boje.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
INTERIJER
Okvirni raspored interijera. baziran na slikama. Detaljen izmjere napravit cu trigonometrijski.
ako netko ima neku sliku unutrašnjsoti bio bih zahvalan :) ili izmjere

Daa - prerada 06.jpg
 

Dani

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter 2022
Intresantan model vagona :) , bas gledam sad prodaje se jedan takav na eBay..
Da li mozda postoji slika sa JZ vagonom?

/Dani
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
A kolega KM, što ti ova tema radi u podforumu o preradi cestovnjaka ? :hihihi:
.
Tko radi taj i grijesi :) hahahah da nisi rekao nikad ne bi primijetio hahah tek sam sada vidio hahaha :)
Evo ovim putem molim tebe ili admine koji imaju vremena da temu stave odnosno premjeste na pravo mjesto. Unaprijed hvala!
:) :) :)
 

adi

Član foruma
Radovi na karoseriji nebi trebali bit teski(prozori,vrata,krov)jedino ove sitne stvari oko podvozja ce kostat vrimene i zivaca.od mene imas :palci_gore:.cekam nastavak radova
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Intresantan model vagona :) , bas gledam sad prodaje se jedan takav na eBay..
Da li mozda postoji slika sa JZ vagonom?

/Dani
Ja na žalost nemam ali sigurno netko od kolega ima. Prema podacima od @Nika to je originalno bio JŽ vagon ŽTP Zagreb, tip JG kojeg je napravo Gredelj 1978.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Radovi na karoseriji nebi trebali bit teski(prozori,vrata,krov)jedino ove sitne stvari oko podvozja ce kostat vrimene i zivaca.od mene imas :palci_gore:.cekam nastavak radova
Hvala Adi :)
Evo već se pojavio prvi problem. Prema @nik savjetu model je manjih gabarita te ga treba povećati :)
Dakle model je 32mm širine a treba biti 34mm. Uz tu korekciju širine mora se napraviti i korekcija dužine jer je vagon kraći za 5 mm.

Na svaku stranu zalijepit ću 1mm stiren koji ću produžiti za 5mm. Isti stiren ću zalijepiti i na vrata vagona zbog proporcionalnsoti.
Eto sad je prerada presla u nesto sto nisam zelio ali sto je tu je...

Stigli su i HŽ dekali za tu preradu :)

Radovi su se nenadano prosirili na
  • Produljenje frema,
  • proširenje vagona
  • Produženje krova / novi krov
  • izradu alternatora u resinu kao i nedostajućih dijelova
Sutra ću znati da li će se stiren raditi na glodalici ili će sve biti rezano laserom.

Ovo je skica za konstrukciju u stirenu napravljena prema izmjerama modela.
Minimalna odstupanja su kompromis izrade i instalacije.
Detaljno cu napraviti u AutoCada ya CNC ili laser izrezivanje.
Daa - prerada 07.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Vidim da je nastupila teeška zaraza vjernosti (previše si se družio sa Nik-om) :mamurluk:
Da prilična zaraza... to bi nazvao "akutna H0 infekcija detaljima" hehe

85tak % prerade je definirano. ovih 15% su kompromisi...
Danas cu skociti kod ovih mojih CNC Laser majstora da vidim što se može a što se ne može.

- Stiren - obloga - laser ili CNC graviranje
- Resin - alternator, zračni tankovi, akumulatorska kutija, nosač lisnatih opruga
- Jetkanje - kvaka na vratim, most između vagona (Baat) kvaka, ručice ventila

Gruba shema spoja frem-karoserija s planom lijepljenja i linijom rastavljanja koja omogućava lagano rastavljanje.
Problem je gdje smjestiti teret... mislio sam zalijepiti tanke metalne ploče po unutrašnjim zidovima vagona koje bi bile obojane u interijer.
Naravno svi savjeti su dobrodošli

upload_2016-4-12_9-27-17.png
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Kameni, ako trebaš one mostove od Baat vagona, možeš se obratiti na Boruta Puklavca pa ga pitaš kako je s time ili ako možeš sačekati, onda mogu ja dati u jetkovanje skupa sa ostalim rečima. Plan za sljedeće jetkovanje je negdje juna/jula ali trenutačno još nisam siguran koliko bo stvari da bi se jetkanje moglo realizovati.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh