Rang ljestvica proizvodjaca

Didy

 
Osoblje foruma
Kako bi ste vi poredali proizvodjace po kvaliteti i omjeru kvalitet/cijena?

Moze i objektivni i subjektivni spisak ;)
 

NClight

Hybernated
Ahhh... muke mu ježove... ovo vrijedi za N (Europa, Britanija i Japan... o Amerima nemam mišljenje)

Subjektivno i malo objektivno (nemrem se odlučiti):
Fleischmann
Kato
Roco + Trix/Minitrix + Tomix
Arnold (iz 80' i 90') + Novi Mehano (možda čak i u rangu Roco)
Dapol
Ibertrain
Stari Mehano
Lima / Rivarrossi (više ne rade N)
Graham Farish (novi bi bio u rangu Arnolda)
Piko (više ne radi N)

Izvan kategorije su 2mm scale association kitovi... ipak je to posebna liga ;)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ufff, ne mogu objektivno napraviti ljestvicu, jer jednostavno nisam imao prilike isprobati sve proizvođače...

Dakle, subjektivno, HO, naravno: :D

Roco - "Best Buy", bez ikakve šanse da netko dođe i blizu. Jednostavno, niti jedna lokomotiva ni vagon od Roca nije me razočarao, dapače, uvijek se ugodno iznenadim. Moj favorit, hands down. ;)

Fleischmann - nisam baš ljubitelj euro-parnjača, pa ne mogu o Fle reći nešto više... Visoka cijena i slabija kvaliteta loksi (prema Rocu) odbija me od kupnje... Dva vagona koje imam su vrlo dobri i detaljno napravljeni.

Trix - ne znam kakve su lokse, ali jedan OBB četveroosovinac kojeg imam je fenomenalan, i po detaljnosti i po kvaliteti. Ne sumnjam da su i lokomotive u toj klasi.

Liliput - vrlo dobri modeli, maaalkice manje kvalitetni od ove trojke iznad.

Piko - solidni modeli, kao startni modeli su izvrsni. Detaljnost je smanjena da bi cijena bila manja, barem u "Hobby" dijelu ponude

Klein Modellbahn - jako dobri modeli, bar što se tiče vožnje - tu su izvrsni. Završna obrada (štampa, detalji) malo slabiji.

Kleinbahn - slično kao Klein MB, ali više igračkasti modeli. Zna se naći zanimljivih vagona. Lokomotive su generalno slabije kvalitete.

Heris - suprotno od KMB-a, vanjski izgled odličan, a vožnja - KATASTROFA!! "Opekao" sam se sa HŽ Gbs vagonom, do te mjere da sumnjam da bi ikad više kupio bilo što od Herisa. Vagon je dobar za staviti na slijepi kolosijek, ali vožnja - zaboravi! :evil:

Mehano - stari vagoni su katastrofa, dok su novi puno bolji, ali (pre)skupi. Konkurencija ima bolje po istoj cijeni... :citaj:

Lima - slično kao Kleinbahn, dosta igračkasto


Što se tračnica tiče, engleski Peco je bez sumnje (po mom mišljenju) najbolje što se može staviti pod kotače vaših modela! *mudri*
 

Didy

 
Osoblje foruma
A piko nije usao u taj spisak :??:

Meni se cini da bas nije toliko los (npr. gori od Mehana) , barem na osnovu ovoga sto sam vidio na Taurusu. .. ali opet to nije dovoljno za donijeti pravi sud

Thommo kaže:
Što se tračnica tiče, engleski Peco je bez sumnje (po mom mišljenju) najbolje što se može staviti pod kotače vaših modela! *mudri*

Zahvaljujem na ovom savijetu!
 

NClight

Hybernated
Hmmm... tračnice barem što se N-a tiče ?
Peco ... ime govori samo za sebe.

(dugo ništa)

Kato + Shinohara Fina geometrija uprskana sa nasipom i američkim izgledom pragova i skretnica.

(dugo ništa)
Roco - do prije koju godinicu bile su povoljne, ista geometrija kao Trix ali više elemenata.
Fleischmann + Trix - Igračke, sve je rečeno! Jedino priznajem Fle zupčastu u N, jedinstvena tračnica u tom segmentu. Fle i Trix su dobre za početnike, ali dojam kvare mašinice na skretnicama i "masne" skretnice i križanja. Kod Fle je nasip preuzak. Nakon 20 goina bio bi red da ponude nešto novo.
Mehano - ...
Arnold-pitanje je isplativosti nabavke uz probleme u proizvodnji. do sredine 70' car, nakon 80' prosijak među tračnicama.
Piko (stari N) - samo za fanatične kolekcionare, ostalima bih preporučio da ga ni ne gledaju.
 

Didy

 
Osoblje foruma
a sta je sa ostalima pa nije valjda da nema niko drugi osim thomme i nc-a svoje favorite :??:
 

U47

Član foruma
Odločl sem se, da sam preizkusim proge različnih proizvajalcev in v ta namen sem kupil Fleischmann Profi, Peco, Roco Line-brez nasipa, Pico A, Mehano pa sem imel še iz starih časov, prav tako Roco 2,5.
Na enaki tirni razporeditvi sem preizkusil svoje lokomotive in vagone različnih proizvajalcev.
Moj rezultat je:

Mehano je katastrofa!

Fleischman Profi tudi ni uporaben. Angleško križišče in krivina- kretnica neuporabna! Navadne kretnice le pogojno. Videz proge ni dober, pragovi prekratki in nasip preozek.

Pico A proga je kar v redu, moti me le izgled in problem pri vožnji čez kretnice pri manjših lokomotivah in starejših modelih.

Peco predrag za tisto kar nudi. Tudi problem starejših lokomotiv.

Roco line pa je edina proga, ki ni delala problemov pri vožnji. Težava je edino pri prav stari Limi z prevelikimi venci na kolesih. To je proga, ki jo bom nabavil za svojo bodočo maketo.

Preizkusni vozni park je bil sestavljen iz vseh "normalnih" proizvajalcev in je štel okoli 250 lokomotiv kolikor jih imam v zbirki. Niso pa vse najnovejši modeli in tako je Roco Line moja izbira. Vsak pa naj se sam odloči!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Mozda bi administartori mogli napraviti glasanje na ovu temu o rang listi proizvodjaca posebno za tracnice i posebno za Lokomotive i vagone.
Oduvijek me zanimala ovakva lista :)
 

hyperion

Veteran foruma
Kameni, dobro da te imamo, da za nas izvlačiš teme iz naftalina. ;)

Što se mene tiče, imam Mehano i Piko željeznice, te jedan Roco ICE i vagon. Svi smo počeli s Mehanom, pa sam njime sasvim zadovoljan. Doduše modeli niso na nivou poput Roca, ali su mi u redu. Piko hobby i starter setovi su više nego odlični za početnike.

Što se tračnica tiče, nemam nikakvih problema ni s Piko, ni s Mehano tračnicama. Mehano imam novije, godište 2002 pa nadalje.
 

Martin

Poznati forumaš
Mogu ja? Samo H0!
Od najboljeg, prema najgorem..........

Tračnice:
1. Peco - Prednost: nema šanse da nešto iskoči (osim Herris HŽ-a), odlična cijena - Nedostaci: ružan izgled, loša, šarolika i čudna geometrija i radijusi, posebno skretnica, teža dobavljivost, prekrute žabice (originalno treba za šaltanje i više od 5A), zbrka sa Setrack, Streamline, Insulfrog, Electrofrog............. Ipak, najbolje tračnice!

2. Tillig - Prednost: fenomenalan izgled, dobra geometrija, rijetko kada što iskoči - Nedostaci: cijena, asortiman (mislim da, ipak, jedini imaju flexi skretnice....mmm, da...)

3. Roco line - Prednost: dobar izgled, odlična geometrija, rijetko kada što iskoči - Nedostaci: cijena, dobavljivost

4. Piko - Prednost: odlična, neponovljivo dobra geometrija, dobar izgled - Nedostaci: priično toga iskače (nemojte ni probati englezere, iliti DKW-e), kratki spojevi na DCC-u, nerealno visoka cijena

5. Mehano - Što napisati? Prednost: dobavljivost, gotovo ništa ne iskače, nepotreban electrofrog, ne gubi kontakt na skretnicama - Nedostaci: ružan izgled, katastrofalan asortiman, loš materijal sklon oksidiranju i kojekakvim promjenama...................prevelika cijena....... takav Mehano koristio sam 25 godina.............

Fleischmann, Lima i Shinohara ne mogu ocijeniti. Fl i Lima sam vidio, ali ne i posebno probao (nisam ni želio, kad sam vidio), a Shinohara nisam imao prilike.....

Rezime svega je Peco - broj 1.!
 

Pejc

Veteran foruma
Mogu ja? Samo H0!
Od najboljeg, prema najgorem..........

Tračnice:
1. Peco - Prednost: nema šanse da nešto iskoči (osim Herris HŽ-a), odlična cijena - Nedostaci: ružan izgled, loša, šarolika i čudna geometrija i radijusi, posebno skretnica, teža dobavljivost, prekrute žabice (originalno treba za šaltanje i više od 5A), zbrka sa Setrack, Streamline, Insulfrog, Electrofrog............. Ipak, najbolje tračnice!

2. Tillig - Prednost: fenomenalan izgled, dobra geometrija, rijetko kada što iskoči - Nedostaci: cijena, asortiman (mislim da, ipak, jedini imaju flexi skretnice....mmm, da...)

3. Roco line - Prednost: dobar izgled, odlična geometrija, rijetko kada što iskoči - Nedostaci: cijena, dobavljivost

4. Piko - Prednost: odlična, neponovljivo dobra geometrija, dobar izgled - Nedostaci: priično toga iskače (nemojte ni probati englezere, iliti DKW-e), kratki spojevi na DCC-u, nerealno visoka cijena

5. Mehano - Što napisati? Prednost: dobavljivost, gotovo ništa ne iskače, nepotreban electrofrog, ne gubi kontakt na skretnicama - Nedostaci: ružan izgled, katastrofalan asortiman, loš materijal sklon oksidiranju i kojekakvim promjenama...................prevelika cijena....... takav Mehano koristio sam 25 godina.............

Fleischmann, Lima i Shinohara ne mogu ocijeniti. Fl i Lima sam vidio, ali ne i posebno probao (nisam ni želio, kad sam vidio), a Shinohara nisam imao prilike.....

Rezime svega je Peco - broj 1.!
Imam jedno pitanje. Skoro mi je jedan kolega rekao da Peco ima metalne sine (hvata ih magnet) i da to nikako nije dobro za tockove lokomotiva. Niste imali negativnih iskustava sa tim sinama?
 

Martin

Poznati forumaš
Imam jedno pitanje. Skoro mi je jedan kolega rekao da Peco ima metalne sine (hvata ih magnet) i da to nikako nije dobro za tockove lokomotiva. Niste imali negativnih iskustava sa tim sinama?
Heh, da nisu metalne, ne znam kako bismo ih koristili. Mislio je vjerojatno da su željezne. Koliko se iz škole sjećam, magnet privlači željezo, nikal i kobalt. Ja s tako nećim nisam imao problema.............baš ću probati s magnetom..............
 

Martin

Poznati forumaš
Našpotao sam dobavljivost Peca - danas imam jednu drugu informaciju; paket koji mi je u petak poslan iz Liverpoola, stigao u Ogulin jutros oko 8.30. Kurirska služba DHL, pošiljka Express Prioritiy, 2 kg oko 120,00 kn poštarina........
 

MarioM

Član foruma
Mogu li se tračnice Peco N Code 55 i Code 80 međusobno kombinirati, jer vidim u WT-u da bi tek kombinacijom ponude oba sistema dobio zadovoljavajuće elemente geometrije pruge? Dodatno me zbunjuje što na stranici peco-uk.com u ponudi nisu ni naznačena ta dva sistema, već se svi elementi nude zajedno?
 

Martin

Poznati forumaš
Ne znam za N, vjerojatno postoji neka kompenzacijska spojnica. Kod Peca postoji ta zbrka sa sustavima, to sam i napisao, jer nikad nisi siguran što je što.
 

Martin

Poznati forumaš
Heh, da nisu metalne, ne znam kako bismo ih koristili. Mislio je vjerojatno da su željezne. Koliko se iz škole sjećam, magnet privlači željezo, nikal i kobalt. Ja s tako nećim nisam imao problema.............baš ću probati s magnetom..............
Da ne ostanem nedorečen; Peco tračnice su nickel silver, ali postoji i inačica GS (Galvanised steel), doduše, koliko vidim, samo za fleksice. I, da, ove koje nisu GS; magnet ih privlači isto kao i sve druge drugih proizvođača...... Kod fleksica postoji i brass inačica.
Ja koristim samo nickel silver, i, da, osjetljiv magnet ih registrira. Ali, kao što rekoh, iz škole....željezo, nikal, kobalt. Ako se ne varam!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh