Rasvijeta kolodvora (teretnog)

czrnko

Član foruma
Ja sam bio u čipoteci! Šok terapija-obične bjele diode 5kn/kom, one male light 19,5kn/kom. Cjena x broj komada >:) :cool:
I tako krenuh u akciju ipronađoh janjevca. Sad se moram strpit da on u skladištu pronađe bjele lampice za bor, one male šta su ko glavica špenadla. Ima ih od 100 do 1000 kom u kompletu za bagatelnu cjenu.
 

NClight

Hybernated
Tko može i voli nek izvoli... tople ili hladne bijele, plave, u svim bojama, dvobojne, tricolor, SMD... što vam srce poželi, ali naravno na e-bayu, a sa dostavom bi bile debelo ispod "domaćih cijena" :!:
Evo par linkova... da oči pasu kad drhtava ručica nemože taknuti (ili se ne usudi izvaditi kreditnu karticu) >:)
http://stores.ebay.de/Marfstyle-LEDs-and-moRe
http://stores.ebay.de/ejum-TEC
http://stores.ebay.de/Hufing-Tronic
http://stores.ebay.de/LEDs-and-more-de-LED-Shop
http://stores.ebay.de/Rungthiwahs-LED-Shop
 

Mr.Joe

R.I.P.
czrnko
Ja sam bio u čipoteci! Šok terapija-obične bjele diode 5kn/kom, one male light 19,5kn/kom. Cjena x broj komada >:) :cool:
I tako krenuh u akciju ipronađoh janjevca. Sad se moram strpit da on u skladištu pronađe bjele lampice za bor, one male šta su ko glavica špenadla. Ima ih od 100 do 1000 kom u kompletu za bagatelnu cjenu.
Neznam ali meni se čine da su te obične led diode su skupe, ako računam da 1kn je oko 11 din.Ja sam sad kupio za 1 kn/kom bele i svetli jako dobro.Nije iz prodavnice bile su ugrađeni ali su nove.Kupio sam i upaljače sa led diodama i to su jeftinije 2kn/kom.

Tako sam planirao da za jedan stub staviću 4 ili 6 reflektora sa led diodama, pa ću videti kolko će osvetliti teren.Druga varijanta je sa sijalicama koji izgledaju kao špenica, to su od 3mm prečnika a dužina je 6mm.Ima od 3, 6 pa i od 12 V.Može i od lampice za bor.To ima i od 3 i 4 mm prečnika a napon je oko 5-6 V.
 

czrnko

Član foruma
Pitanje za NC! Tamo vidim nekoliko cjena! Ako nije problem, koja se plača i znadeš li troškove dostave? Kako to sve uopće funkcionira?
 

NClight

Hybernated
Je... samo što je poštarina vjerojatno visoka, no još bi se uvijek isplatilo... valja pitati za poštarinu jer šalju iz singapura ili Njemačke.

BTW, ove su "hladne bijele" tj imaju plavičasto svijetlo... obično se traže warm-weiss ili sunlight ili warm-white... te imaju žućkasto, tzv. toplo svjetlo.
 

zelko

Član foruma
Imam jedno pitanje.Koliko bi trebalo da bude razmak među stupovima rasvijete na prugama a koliko na cestama u cm ?Ima neka razlika u dužini na otvorenoj pruzi i na kolodvorima ?
 

NClight

Hybernated
Razdaljina se za rasvjetu 1:1 kalkulira prema parametrima samog rasvjetnog tijela, dakle prema ujednačenosti rasvjete na podlozi, luksaži, visini i rasapu snopa itd...

Ukratko, ovisno o modelu svjetiljke (provjeri u zamračenoj sobi kako svjetli, izmjeri krug svjetla na podlozi), pokušaj složiti tako da se svjetlo između stupova-svjetiljki malo preklapa ako želiš ujednačenu rasvjetu (npr grad, osvjetljene ceste višeg ranga itd...)
Preklapanje se obično radi tako da se krugovi svjetla - snopovi preklapaju sa 1/4 ili 1/3
Za seosku rasvjetu zgodno je metnuti manje rasvjete, rijeđe raspoređene.
Ovisno o rasporedu mogu se dobiti zanimljivi efekti:
rijeđe raspoređena rasvjeta će podići dinamiku kod pokretnih modela (FCS npr.) i djeluje atraktivno kada vozilo prolazi kroz izmjenu svjetla i mraka ili većeg kontrasta u osvjetljenju.
Ako možeš, pokušaj dobiti regulirani napon na rsvjeti, tako da možeš smanjiti ili pojačati intenzitet svjetla... nema goreg nego kada od dvije lampe svjetli cijela maketa. Po meni, bolje više lampi manjeg intenziteta (slabijih) nego malo ali jakih.
 

NClight

Hybernated
Kako želiš, i zavisi koju atmosferu želiš dobiti.
Meni je lijepo vidjeti sporadičnu rasvjetu po seocima i osvjetljene gradove, prilazne ceste i naravno kolodvore, ali je ipak veliki gušt gledati u tami kako osvjetljenje lokse i vagona vijuga po maketi... to i je čar "noći na maketi" i zašto to ne iskoristiti, pogotovo na digitalu sa kojim se pale svjetla po potrebi ;)

Čemu sav trud oko rasvjete, ako će na kraju maketa biti jednako osvjetljena kao da je upaljeno svjetlo u sobi? Onda bolje i ne postavljati rasvjetu... barem se uštedi na lampicama >:)

:prof: Inače, pruge nisu osvjetljene, osim na pružnim prijelazima - ŽCPR-ima i na kolodvorima ili tamo gdje se obavlja manipulacija teretom. Naravno, tvoja maket je tvoj svijet... učini onako kako se tebi najviše dopada ;)
 

zelko

Član foruma
Stavit ću samo cestovnu rasvijetu jer je skoro sva uz prugu a na kolodvoru i oko okretnice stavit ću pružnu rasvijetu :idea:
 

renci.vk

Novi član
Imas u electronic centru sam vidio 1.3mm ledicu mislim da košta 1.30-ak lipa.
Pise da je ta horizontalna.ja cu tu koristit. ;)
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
Zna li neko npraviti shemu za modul kako bi se rasvjeta koldovra palila u određeno vrijeme?
Elektronika mi nije jača strana? ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh