Romantika

Železničar

Poznati forumaš
Mon kaže:
A ja mislio da je negde van, zbog natpisa. :)

Evo gde se Stuka vidi cijela ali mislim da druga strana ovog vagona nije identicna s ovom na slici.
Mislim da je razlika u broju prozora...
Ovo je slikano u Somboru.
 

damir661

Veteran foruma
Dužina bi trebalo da je ista, broj prozora na jednoj strani bi trebao da je isti, trebalo bi promeniti postolja, boju ,enterijer, detalje na krovu.
Mislim da je druga strana najveći problem, trebalo bi zapušavati neke prozore.
romantika-dining_car.jpg

IMG_0297.jpg
 

nik

Veteran foruma
Stanley kaže:
Mon kaže:
Evo gde se Stuka vidi cijela
Nešto ovakvo (Roco 45445)?


Ovakvih je bilo na prugama JŽ, a očito bi za Romantiku trebale neke prerade.

Početkom 20-ih je na ime reparacija iz WW1 iz Njemačke došlo novograđenih cca 200 ovakvih Štuka 3. razreda (to je kasnije preimenovano u 2.). Mislim da su to bila naša prva 'cijeločelična' kola (bez drvene nadgradnje). Ovaj vagon u Romantici nema originalna okretna postolja nego neka modernija (očgledno kasnija modifikacija).

BTW meni se od ovakvih 'muzejsko-turističkih' vlakova povraća. Običan šareni cirkus koji nema veze sa povješću niti bilo čime. Što se Srbije tiče trebalo je skupiti nekoliko (2-3) Štuka sa originalnim postoljima (u Hrvatskoj ih još ima u radnim vlakovima pa pretpostavljam da ima i u Srbiji), uzeti onaj Štuka-salon iz Topčidera (to je bivši spavaći, isto novogradnja iz reparacione isporuke 20-ih a različit je od njemačkog jer je bitno kraći), srediti onaj drveni restoran koji još trune negdje u Beogradu, sve restaurirati u manje-više originalno stanje i sa lokomotivom 01 složiti autentični SHS/YU express iz 20-ih godina. Na vozilima iz reparacija su i za vrijeme SHS bile SDŽ oznake pa niti to nebi trebalo mijenjati za današne 'prilike' (a restoran koji nije reparacija je ionako CIWL i samo gore treba staviti autentične ćirilične natpise u mesinganim slovima; 'Međunarodno društvo vagona za spavanje i velikih evropskih ekspresa' itd.).

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?p=34803#p34803" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?p=34803#p34803</a>
 

damir661

Veteran foruma
Ovaj vagon u Romantici nema originalna okretna postolja nego neka modernija (očgledno kasnija modifikacija).
Pa vagon je specijalno adapritran za potrebe Romantike, i to kao bife vagon.
Mislim da nije nikakav problem naći lakši tip Gerlic postolja, koja su očigledno skinuta sa nekog ex Goša X vagona
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Ovaj vagon u Romantici nema originalna okretna postolja nego neka modernija (očgledno kasnija modifikacija).
Pa vagon je specijalno adapritran za potrebe Romantike, i to kao bife vagon.
Mislim da nije nikakav problem naći lakši tip Gerlic postolja, koja su očigledno skinuta sa nekog ex Goša X vagona

Pa tom adaptacijom i bojenjem i jest upropašten. Postolja su bila tip 'Pennsylvania' odnosno 'Schwanenhals'.


http://www.drehgestelle.de/6/Penn_Pr_Schwanen.gif
http://1zu45.files.wordpress.com/2011/0 ... enhals.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh