Teretni vagoni u militar varijanti - sastav i prerada

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
U ovoj temi sam mislio da mi predložite teretne vagone za vojnu - militar kompoziciju:
Dakle da napravimo mali katalog onoga što ima od raznih proizvođaća (ako se ZA?), Tu možete predložiti najbolje po Vama od vagona npr. Roko Minitanks edicija, i Marklin, Trix (4MFor kolekcija) koji imaju razvijenu seriju ali većinom vozila koja prevoze neko vojno vozilo, što je većinom svima nama poznato i čega ima u ogromnim količinama na e-bay..nego neki rijeđi i manje poznati primjerci... Epoha IV pa na ovamo...

Ali PRIJE SVEGA!!!! Mene prvenstveno zanimaju vojni zatvoreni teretni vagoni na njih nisam imao baš priliku da naiđem na internetu, pa mi treba pomoć i po mogućnosti pomoć pri pokušaju prerade u jedan od takvih (ako uopće postoje) jel ima netko nešto???..
Na e-bay-u sam pronašao par takvih al čine mi se više kao pokušaji prerade koliko uspješni :hmmm , ni sam neznam :hmmm .
 

Attachments

  • maskirni vagoni.JPG
    maskirni vagoni.JPG
    13.7 KB · Pregleda: 354
  • maskirni vagoni 1.jpg
    maskirni vagoni 1.jpg
    73 KB · Pregleda: 356
  • maskirni vagoni 2.jpg
    maskirni vagoni 2.jpg
    60.9 KB · Pregleda: 354
  • maskirni vagoni 3.jpg
    maskirni vagoni 3.jpg
    50.5 KB · Pregleda: 353
  • maskirni vagoni 4.jpg
    maskirni vagoni 4.jpg
    63.5 KB · Pregleda: 355

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Što se željeznice tiče mislio sam prvenstveni na DB tj bundeswerh (tu se možda nađe i nešto od proizvedenih modela ) i naravno s naših prostora jer me zanima kako je to bilo regulirano za uprave JZ a i naravno po upravama koje su iz JZ proizašle..jel uopće postoje vojne željeznice il koriste državne po potrebi itd itd.. ta me tema uvjek zanimala a kako ovde imamo vrsnih poznavalca mislio sam da svatko ponešto napiše il stavi slika kako bi se svi koji smo tu dosta neupućeni (kao ja prvi npr. :) ) mao informirali..pa ako i iskrsne nešto zanimljivo pokušat preradu napravit..
Inače ja na svojom maketi planiram vojni kompleks napravitim tj jedan dio makete ostaviti u toj temi pa mi je to interesanto (a sigorno će os Roco minitanks biti kompozizija na terminalu :palci_gore: )
Epohu sam napisao u uvodnom postu, Epoha IV pa na ovamu u novije vrijeme...
Evo ako nekoga slično interesira i zna bilo što meni bi bilo drago da podjeli bilo kakav info jer ja u ovoj temi nema baš nikakvog poznavanja materije osim ponude po e-bay-u koje ima..
 

NClight

Hybernated
Koliko sam ubrao do sada (nisam baš za moderne vojne vlakove... ipak skupljam DRG/DRB >:) )
U njemačkoj su američke vojne baze koristile usluge DB-a za prijevoz vojnog materijala i opreme. Kompozicije nisu nosile posebne oznake, niti su bile "maskirne" već standardni civilni vozni park DB-a, kao za teret tako i za putnike tj. vojsku. Sam transport odvijao se prema voznom redu, tj. vozili su kao posebni teretni vlakovi.
U stvari, maskirne vagone na DB-u nećeš vidjeti nigdje... Zadnji maskirni vagoni na području njemačke bili su za vrijeme DRB-a (DRG-a) te nešto sitno u DDR-u (ruske rakete na vagonima, par kompozicija). Koliko znam, Bundeswehr nije standardno koristio maskirnu željezničku opremu (izuzev možda malih manevri za rad u bazama i skladištima).

Ono što bi ti bilo zanimljivo nabaviti je dva komada Silberlinga (iako ne spadaju u teretne vagone) sa oznakama ambulatne jedinice/pokretne bolnice Bundeswehra, propisno označenih prema ratnom pravu. Silberlinzi nisu bili maskirni već u "natur" varijanti sa oznakama bolnice (veliki bijeli krugovi sa crvenim križem/krstom) O nima ima više u Eisenbahn Journalu posvećenom Silberlinge vagonima (mogu staviti ako te zanima)

Što se ostatka tiče, u njemačkoj je jako puno američkih vojnih baza bilo povezano sa željeznicom, čak su i neka čvorišta i stanice rađeni na strateškim i taktički povoljnim mjestima.

Od voznog parka što je još zanimljivo?
Npr rekvirirani Fliegender Hamburger (Radio ga KATO u H0 i N-u) za potrebe USTAC kao pokretna bolnica, nekoliko vlakova u posebnom bojanju za potrebe prijevoza časnika/oficira i trupa itd... no to je večinom rana epoha 3. i ne spadaju u teretne kompozicije.
Za sve ostalo netrebaš se mučiti... sve imaš na tržištu bez potrebe za preradom (za ep. 4 na dalje)

Najbolju ponudu gotovih kompozicija je radio Roco čak i u N-u!


Što se konkretno teretnih zatvorenih vagona tiče (prijevoz municije, opreme itd...) bojim se da niti tu nećeš imati sreće... jer jednostavno većinom nisu bili posebno bojani ili označavani nakon 2.s.r.
Ono što si postavio kao primjere maskirnih vagona u uvodnom postu su vagoni epohe 2b/c točnije DRB-a iako imaju oznake DR... naime, označavanje vagona i ostatka voznog parka se mijenjalo 4 puta od 1926 do 1945, zadnja varijanta je od i940/1941 oznaka DR na teretnim vagonima ili natpis Deutsche Reichsbahn te na lokomotivama i putničkim vagonima orao sa svastikom i slovima DR (kasnije je i orao "nestao" zajedno sa svastikom)
Vojne kompozicije toga doba iako po propisima unificiranog bojanja, nikada nisu baš zaživjele i ima brdo primjera različitih bojenja i shema rađenih "na terenu".

Sve što sam napisao uzmi sa zrnom soli... iznenađenja su uvijek moguća, i ne tvrdim da je sve 100% tako u IV epohi ;)
 

Attachments

  • arts01g.jpg
    arts01g.jpg
    117.8 KB · Pregleda: 314

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Gužva danas pa evo me tek..
Hvala za info.. dakle sve jasno za teretne vagone sam i pretpostavio da bi mogao bit odgovor onakav...
A ništa ostaje onda puno toga od Roca i Marklina za kupit i sastavit jednu moćnu bazu..
Inače već dugo vremena snimam ovaj sanitet set koji spominjan u postu... (ako je to taj al mislim da jeste)
Od marklina 4MFor okačim sliku to epoha je IV cijena mu je 159,95 Eur (zato ga dugo i snimam ili što bi jedan naš kolega s foruma rekao jurim...) al polako, doće i to na red..
 

Attachments

  • 42563- marklin sanitet.jpg
    42563- marklin sanitet.jpg
    22.4 KB · Pregleda: 283

NClight

Hybernated
Auuu... bravo! To je taj set tj. dva silberlinga u standardnom bojenju... no moram priznati da nisam znao i za dva dodatna vagona u zelenoj boji! pretpostavljam da se radi o operacijskoj sali/dvorani u vagonu sa okruglim prozorčićima te o dodatnom Bundeswehrovom vagonu... Iako je Maerklin imao izlete u "izmišljene kompozicije i bojanja" mislim da je ovo odrađeno prema originalima...
Cijena od 150+€ će biti još i viša u budućnosti... bolje je požuriti da kasnije nebi plaćao puuunoooo više ;)

Ako si primjetio, u sastavima većine vojnih kompozicija transportiraju se kamioni sa vojnim materijalom (uz oklopne transportere, artiljeriju, tenkove...) jer mobilnost je bitna, a i nema smisla utovarivati nešto u vagon, pa pretovarivati u kamion (koji se također transportira vlakom da se dođe do poligona za vježbu.

Možda bi za realnije kompozicije bilo dobro obratiti pozornost na tovarne kapacitete vagona i njihovu namjenu, da se ne dogodi da Leoparda voziš na četveroosovincu, ili 3-4 oklopnjaka na dugačkom šestosovincu... jednostavno - nebi išlo u stvarnom svijetu.

Budući govorimo o zemlji članici NATO-a, nebi bilo loše dati si truda pa napraviti i koju gostujuću ekipu koja dolazi na vojnu vježbu npr. ili dodatnu obuku u specijalistički centar iz neke od NATO članica toga doba ;) Zanimljiva je i opcija sa 1:87 modelima istočnog bloka u godinama spajanja njemačke... zamisli, bili bilo moguće vidjeti miješanu kompoziciju DR i DB vagona sa DDR i BRD opremom na njima?
Na primjer izmještanje i premještanje DDR vojne opreme, ulazak NATO i Bundeswehra u DDR bazu... prijevoz različitog DDR/SSSR naoružanja u ispitni centar na evaluaciju i uspoređivanje sa sličnim NATO naoružanjem (know your enemy >:) )
Eto, malo mašte (ali sa dobrom podlogom u stvarnosti) moglo bi biti zanimljivo i dati maketi ali i vlakovima dobar razlog za "život"! >:)
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ufffffffff..
sad mi se otvorio cijeli set ideja.....
ma exstra mi je ovaj prijedlog za gostojuću ekipu.. ustvari na sličnom sam i ja tragu bio jer s vremena na vrijeme se pojave Roco specijal edicion s vagonima koji vuku SFOR-ove i KAFOR-ova vojna vozila, vojne kontenere i slične stvari što je i bio stvaran slučaj na ovim našim prostorima.. iako nisu vremena neka za pamtit (naravno nećemo o tome) ali ipak ostaviti jedan dio na maketi kao svjedok jednog vremena...
sastaviti jednu Nato bazu.. Mislim da se na jednoj maketi na izložbi modelara u zagrebu pojavljivalo vojnih UN vozila i sl....
U svakom slučaju u ovoj temi budem stavljao sve novitete i komade koje budem kupovao..
Pitanje;
jel velik problem Marklin prilagoditi ?? mislim na točkove zbog kratkog spoja???? mislim na onaj set..
 

NClight

Hybernated
Za Maerklinov set pogledaj dali je izašao pod Trixom (na Maerklinovim stranicama obično znaju dati kataloški broj za DC-Trix verziju)
Ako nema DC verzije, mislim da možeš uzeti bez troškova zamjenu osovina za DC... nisam siguran pa provjeri... a obična zamjena isto nije komplicirana, samo trebaš odgovarajuće zamjenske osovine ;) kojih ima na tržištu. Provjeri MOKO, mislim da besplatno ili uz minimalnu naknadu rade zamjene osovina na Maerklinu za model kupljen kod njih.

Ono što bi dodatno moglo poboljšati stvar je par vozila sa Faller Car systemom u bazi... mislim da je Faller izbacio par vozila koja bi se lako mogla preraditi ili im samo zamijeniti šasije :>idea: no to je za drugu temu i drugi podforum >:)

U svakom slučaju, za vojnu bazu bi mogao koristiti civilne teretne vagone za dopremu materijala, opskrbu namirnicama itd...
Na brzaka mi padaju na pamet cisterne sa gorivom, zatvoreni vagoni (razni tereti), vagoni hladnjače, plato vagoni sa radnim strojevima, vojnim vozilima itd...
Naravno, par vagona sa teretom pod ceradama (SMB ili maskirnim), a to možeš i sam napraviti i "povećati" broj vozila bez dodatne kupovine ponekad preskupih modela.

Eto ti zabave za predstojeće duuugeeee zimske noći *<green:
 

NClight

Hybernated
O setu Silberlinga za Bundeswehr (Eisenbahn Journal, 8/2004)
Eine Sonderstellung nahmen im Wagenpark der Bundesbahn
die 180 in den Jahren 1969/70 gebauten Bnrzb 724 ein.
Sie entstanden nach dem Vorbild dreier bereits an die
Bundeswehr gelieferter Lazarettwagen der Bauart Bnrz 724
und unterschieden sich von diesen nur durch die Inneneinrichtung,
die Scheibenbremsen (r), die Zugsammelschiene
(z) und die Wendezugsteuerleitung (b). Im Katastrophenfall
konnten die Sitzbänke gegen an den Längswänden einzu-
bauende Krankenliegen ausgetauscht werden. Um die Liegen
besser ins Wageninnere transportieren zu können, waren
die Schiebetüren zwischen den Einstiegs- und Fahrgasträumen
verbreitert und doppelflüglig ausgeführt. Von außen
ließen sich diese lazarettfähigen Silberlinge auf Anhieb an
der zu den Wagenenden hin steiler abfallenden Dachform
erkennen. Allerdings wurden 1989/90 auch 18 Bnrzb 725
mit „Runddach“ für den Einbau einer Lazarett-Ausstattung
vorbereitet und in Bnrzb 724.1 umgezeichnet.

Fotos koji ide uz priču te podtekst uz fotografiju:


Zanimljivo bi bilo naći taj "Bundeswehr-Depot an der Staudenbahn" na Google earthu... možda su ostali kakvi tragovi... a i malko Googlanja će dati možda kakvu sličicu ;)

EDIT:
Vidi ovo: http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... 31,1428951
http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... ?31,369786
http://hornby-deutschland.de/Arnold_Rap ... opic=647.0
http://www.google.com/images?q=bundeswehr+lazarett+zug

A o modelima od Maerklina prema katalogu:
Märklin 42563 Militärzug Lazarettwagen-Set Bundeswehr - 4MFOR
Einmalige Serie 2007
Lazarett-Zug bestehend aus 3 Liegewagen Bn 724 und 1 Behandlungswagen Dmz 903 - eingestellt bei der Deutschen Bundesbahn (DB).
Wagen mit Spezialausrüstung der Deutschen Bundeswehr.
Gebaut 1965 / 1967, Betriebszustand 1980
Längenmaßstab ca. 1:100, befahrbarer Gleisbogen ab Mindestradius 360 mm
Liegewagen mit Inneneinrichtung und vorbereitet für Strom führende Kupplungen 7319 oder 72020, Schleifer 73404 und Innenbeleuchtung 73400 (2x je Wagen).
Verstellbare Puffer.
Gesamtlänge über Puffer 1065 mm
Authentische Farbgebung und detaillierte Beschriftungen
 

Attachments

  • Lazarettwagen.jpg
    Lazarettwagen.jpg
    87.8 KB · Pregleda: 199

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da, prema slici izgleda da se marklin stvarno potrudio da napravi dobru repliku...
Inače ima u ponudi i cijele setove s vagonima koji vuku set tenkova (i to tenkovi s posebnim brojčanim oznakama a ne istim brojevima koji bi bili , da su stavili vozila koja su u prodaji po komadu..) kao i razne kombinacije u kojima se nalazi uz tenkove putnički vagon, oklopnjak Fuks i slične kombinacije....
i sve vuče loksa upravo ista kao na gornjem postu... dakle ekstra..
Inače ja sam isto mislio opis staviti iz kataloga i dati jednu primjedbu.. a to je:
U marklinovoj legendi u katalogu u oznakama imaju mjerilo 1:87 i to su stavili ispod slike a u opisu stoji da je 1:100???
A iz foruma sam naučio da to nekim kolegama puno znači.. znači i da li je naljepnica mikrometar gore ili dole a kamo li razlika u mjerilu...
Iskreno meni baš i nesmeta razlika u mjerilu ako je duži vagon al.. :tisina ... valja napomenuti nek se zna,da netko ne naleti po oznaci u katalogu ispod slike pa se posle iznenadi..
 
A

Anonymous

Guest
Evo nešto s neta, nemam pojma od kuda :hmmm
 

Attachments

  • 80014.jpg
    80014.jpg
    22.2 KB · Pregleda: 146
  • 80111.jpg
    80111.jpg
    19.2 KB · Pregleda: 146
  • 80162.jpg
    80162.jpg
    42.1 KB · Pregleda: 146
  • 80163.jpg
    80163.jpg
    37.8 KB · Pregleda: 146
  • 80164.jpg
    80164.jpg
    39.8 KB · Pregleda: 146
A

Anonymous

Guest
 

Attachments

  • 80165.jpg
    80165.jpg
    38.3 KB · Pregleda: 142
  • 80167.jpg
    80167.jpg
    41.6 KB · Pregleda: 142
  • 80168.jpg
    80168.jpg
    28.8 KB · Pregleda: 142
A

Anonymous

Guest
 

Attachments

  • 80357.jpg
    80357.jpg
    43.5 KB · Pregleda: 142
  • 80262.jpg
    80262.jpg
    40.9 KB · Pregleda: 142

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Imam ja slika s neta također, da stavim??? (nisam htio sve sam se nado da ću neku svoju kolekciju al doće na red)
Kad smo na II i III epohi evo jedna Lima - inače na dosta sam Limini militar setova nabasao ali sve starije epohe..
Evo jedan
 

Attachments

  • lima set militar.JPG
    lima set militar.JPG
    21.1 KB · Pregleda: 136

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Evi i par sličica u stilu što je Nc mi preporučio za zabavu za zimske noći--tj prerad po principu uradi sam..
Napomena.. nisu moji samo sam potražio par slikica pa planiram slično nešto da uradim...
 

Attachments

  • prekriveni vag 1.JPG
    prekriveni vag 1.JPG
    16.3 KB · Pregleda: 137
  • prekriveni vagon 2.JPG
    prekriveni vagon 2.JPG
    14.2 KB · Pregleda: 137

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
nešto i od Rocove ergele i jedan Marklinom vagončić koji vrijedi izdvojiti..
 

Attachments

  • 4MFOR47013.jpg
    4MFOR47013.jpg
    99.8 KB · Pregleda: 134
  • roco ergela.jpg
    roco ergela.jpg
    105.7 KB · Pregleda: 134

NClight

Hybernated
Auuu... tu ima svega nabacanog >:)
Talijanski oklopni vagoni, njemački oklopni vagoni, Bundeswehr, USTAC...

Apropos helikoptera na vagonu... sigurno nebi bio prevožen sa montiranom elisom (UH1 ima elise za brzu demontažu) i sigurno bi elisa bila zapakirana u kutije, a helikopter dobro vezan i osiguran. repni rotor bi bio također skinut... no, ovako izgleda daleko atraktivnije >:) samo treba paziti sa tunelima, da nebi bilo :masakr:

Zanimljivi su i vagoni sa betonskim elementima... naime, prema dvije verzije radi se ili o kanalizacijskim cijevima ili puno vjerojatnije o montažnim bunkerima koje je radio Wehrmacht... najpoznatiji primjerci takvih bunkera su oko Wolfshantza i drugih njemačkih skrovišta. Inače, betonske cijevi na tim vagonima izlaze iz gabarita pa su bile rezane na bokovima... to se i vidi na modelima...jako zanimljiva dogradnja :palac_gore:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Apropos helikoptera na vagonu... sigurno nebi bio prevožen sa montiranom elisom (UH1 ima elise za brzu demontažu) i sigurno bi elisa bila zapakirana u kutije,


:palac_gore: Naravno.. Može se elisa skinuti, ustvari UH1 i dođe u kutiji s demontiranom elisom, samo je uvjek na slikama ona namontirana.. da kupci vide da naravno i ona dođe u setu... :)
 

NClight

Hybernated
boki kaže:
Vidio sam ove modele u jednom dućanu u Hamburgu. To je neka mala serija resinskih kitova. Ambalaža, i odljev izgledaju prilično profesionalno.
U istom dućanu su imali i modele od ovog tipa http://www.wehrmachtsmodelle.de.

boki

Ovaj link je za prerade u 1:160 N s time da je jako puno ne-željezničkog materijala u 1:144, većinom Dragon, JSF i slične edicije.
Tip prodaje i na ebayu, nisu strašne cijene, ali s obzirom na originalno porijeklo većine stvari i krivo mjerilo... Panzerdraisinenzug kao i Eisenbahngesutze je od Dragona, ( ili njihov blatantni odljevak)
Ima i dosta netočnosti i izmišljenih modela (Kompletan Reichregirungszug je polu-izmišljen... vagoni za opskrbu V1/V2 također itd...)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh