U paklu Ep.V i "domaćih" modela

NClight

Hybernated
Eto, pokleknuo sam i iznevjerio svoju davno zacrtanu i "betoniranu" željuda skupljam jedino i isključivo drugu epohu njemačkih željeznica.

Ruku na srce (i na novčanik!), već duže vremena kontempliram nad HŽ i JŽ modelima u kolekciji u ladici (ali i za vožnju!).
U stvari, kada se bolje pogleda situacija na tržištu modela, imamo izbora, i to dobrog čak i u N-u!

- Rocova 1044 može postati "Brena"
- Fleischmannova ASEA jeko je slična našoj... valja je dobrano preraditi i pofarbati ali sve bitno je tu.
- Fleischmannov Šinobus uz manju preradu je ko' i naš.
- Rocova BB 6300 SNCF prolazi za "Đurana" uz manje prepravke i farbanje.
- Njemačka mala manevra V60 (260, 261 / 360, 361 DBAG 360-365) bila je kupljena početkom 90-tih i da se fino preraditi, čak i samo sa dekalima/natpisima i to za HŽ i ŽS... a rade je gotovo svi...
- Vrlo prototipski neupotrebljiv model ES64 F4 od Trixa ipak nosi neku povjesnu težinu, makar je takva loksa bila svega jednom-dva puta na našim prostorima (ali prekrasan je model! >:) )
- Od Mehana se da složiti 661 i još ponešto...
- Za "Komadiće političke i druge povjesti" tu je V300 od Trixa (Arnoldova je izgubljena u prostor-vremenu) a i poneka DRG parnjača bi mogla dati dušu za nešto JŽ-ovsko :x:o:

Od vagona, da se skupiti štošta što tandrče našim prugama...tu je Rocova "Mimara" u N-u, a ima i maloserijske proiozvodnje (mađarski Kiskun npr.) no bolje o putničkim kompozicijama ne razmišljati trenutno (pogotovo ne Kiskunovim :crk: )
H0nanisti imaju više sreće... ali ni nama N-ovcima nije baš jako teško ;)

I eto... tko kaže da se nemože ili nema modela? Tu su još da ne zaboravimo i Jani i Majstor Šuca ;)
No, namjera mi je pokazati da se može sastaviti ako ništa drugo barem pristojna kompozicija, ili doraditi nešto da bude kao naše ("Svetsko, a naše" :D )

Za početak, slažem "Mimaru" iz cca 1995 uz pomoć kolege Sky-a (hvala na informacijama) i dođoh do slijedećeg:
Pristojna kompozicija bi bila:
1 HŽ Roco 1. razred "Mimara"
3 HŽ Roco 2. razred "Mimara"
1 ÖBB Roco crveno-sivi Bmz 2. razred
1 HŽ vagon restoran
Za vuču bih koristio Austrijsku 1044 u odgovarajućem bojanju (Roco) ili preradu iste u "Brenu" a i ASEA nije daleko za "domaće" terene.

Nažalost, Roco nikada nije izbacio dva SŽ vagona koja bi se mogla ugurati u kompoziciju, pa je Sky našao prototipski sastav gore opisan (imamo i fotku!)
Kamen smutnje su mi trenutno dva HŽ druga razreda (jedva kupio 1. i 2. razred), te vagon restoran kojega bi valjalo napraviti :hmmm:

Tu je još i Hamburg-Rijeka Autozug/Nachtzug AZ 13392/13393 koji je dopeljao onu šačicu turista vučen sa ES64 F4, za kojeg je mala avantura naći vagone (začudo!) ali Trix je složio jedan paketić od 4 vagona spavaćih kola koja će odgovarati, a Fleischmann ima odgovarajuće vagone za prijevoz automobila. Mislim da se i ovdje smiješi kompozicija od 6-7 vagona i dubok ponor u novčaniku. s:xx:

Za "Đurana" je zamišljena kompozicija "Iverica Express" detaljno opisana i praćena na http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.p ... ca+express
(šira pretraga) http://zeljeznice.net/forum/search.php?mode=results za koju bi se vagoni našli čak i bez manjih prepravki (ako vas ne brine pokoji manjak letvica i nosača)

Šinobus bi jezdio sam...u bojama HŽ... za to je i namjenjen >:) Pokušati ću dogovoriti nešto sa kolegama "prerađivačima" ;)

Eto... toliko za sada, a sve prijedloge, prerade, ideje, sugestije i ostale komentare možete slobodno sada stuštiti na moja nejaka pleća :plaza:
 
A

Anonymous

Guest
O kojem krugu pakla pričamo? H0 ili N ili nešto treće?
 

NClight

Hybernated
Naravno, svi su dobrodošli priključiti se bez obzira na mjerilo :plaza:
Krug je još uvijek testni oval >:D:
 
A

Anonymous

Guest
H0oćete li se onda priključiti? Sigurno H0oćete, zašto ne!
 

NClight

Hybernated
U47 kaže:
Opet jedan manje! :(
A... ne... ne odričem se Ep.2. Recimo to ovako, "domaći" modeli Ep5 su mi kao mala diverzija, dodatak kolekciji, isto kao i Britanski modeli prema prototipu NYMR i Harrya Pottera :plaza:

Bavim se još jednim modelom... "Švedom" no projektić kasni zbog khmmm... nedostatka sredstava za nabavku aparatića za jetkanje/ecovanje i odgovarajućeg materijala. Također, moram odraditi reviziju nacrta s obzirom na neka nova saznanja o jetkanju.

Shucina 661 spremno čeka na doradu i preradu odgovarajuće šasije :plaza:

Ima li još poneki N-ovac sa aspiracijama ka domaćim modelima (Shucu znamo... a i Janijeve smo komade vidjeli)... itko?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Vidim da ste se u ovoj temi baš raspisali, pa da onda u ime pripadnika i simpatizera H0 mjerila i ja nešto dodam:

Početkom ove godine odlučio sam se za preradu nekih HŽ i ŽS modela iz razloga
što mi trebaju za sastavljanje međunarodnih kompozicija!

Bavim se sastavljanjem kompozicije EN 464/465 'Zurichsee' u svom punom sastavu (VR 2007/2008).
Da bih realizirao takav sastav potrebni su mi vagoni iz kursne grupe za Zagreb i Beograd, a kojih, nažalost, na tržištu modela nema!
Kursnu grupu čine tri vagona, a to su: HŽ WLee 61 71-70, HŽ Bcl 51 59-70 i ŽS Beelmt!
Trenutno radim na preradi HŽ Bcl vagona u bijelo sivoj varijanti bojanja! Osnova za izradu ovog vagona je Fleischmann model kat.br. 5611!
Nakon Bcl-a, krećem sa preradom ŽS Beelmt-a! Osnova za ovaj vagon (Roco 44651), već je nabavljena!
Za čitav sastav kompozicije trebat će mi jedino još HŽ Wlee, koji zasad ostaje kao jedina enigma!

Za neupućene nešto o vlaku EN 464/465 i H0 modelima za njegov sastav:
Vlak prometuje na relaciji Graz Hbf-Zurich HB. Na njega se u Feldkirch-u dodaje gore spomenuta grupa (kod nas poznata kao vlak 414/415),
zajedno sa kursnim kolima iz Villach-a !

Nama zanimljiv sastav vlaka bio bi na relaciji od Jesenica do Zurich-a, i on bi izgledao ovako :

Jesenice-Villach Hbf :
-SŽ 541: (Roco 62489)
-HŽ WLee (?)
-HŽ Bcl: (prerada Fleischmann 5611)
-ŽS Beelmt: (prerada Roco 44651)

Villach Hbf-Feldkirch:
-OBB 1016/1116: (Roco, Piko)
-OBB DDm: (Roco 45357)
-OBB Bmz 51 21-70.5: (Roco 44668)
-OBB Bcmz 51 59-70.0: (Liliput 388345, u pripremi LS Models)
-HŽ Wlee
-HŽ Bcl
-ŽS Beelmt

Feldkirch-Buchs SG:
-OBB 1016/1116: (Roco, Piko)
-OBB Bcmz 51 59-70.0: (Liliput 388345, u pripremi LS Models)
-HŽ Wlee
-HŽ Bcl
-ŽS Beelmt
-OBB Bmpz 73 29-91.0: (RailTop 32221)
-OBB WLABmz 61 70-70.0 Type P: (RailTop 32503, Heris 13009)
-OBB Bcmz 51 59-70.0: (Liliput 388325, u pripremi LS Models)

Buchs SG-Zurich HB :
-SBB Re 4/4 II: (HAG 16017)
-SBB Bpm 51 21-70: (Liliput 388224, Jouef, u pripremi LS Models)
-SBB EW IV A 50 10-95: (Roco 45327, Roco 44964: A 50 10-75)
-SBB Bpm 51 21-70: (Liliput 388224, Jouef, u pripremi LS Models)
-OBB Bcmz 51 59-70.0: (Liliput 388325, u pripremi LS Models)
-OBB WLABmz 61 70-70.0 Type P: (RailTop 32503, Heris 13009)
-OBB Bmpz 73 29-91.0: (RailTop 32221)
-ŽS Beelmt
-HŽ Bcl
-HŽ Wlee
-OBB Bcmz 51 59-70.0: (Liliput 388345, u pripremi LS Models)

E,ova zadnja najdulja varijanta je ta, koja me zanima !

Jednog dana kada je složim, trebat će to fino poslikati, a daj Bog i provozati na nekoj velikoj maketi !
 

NClight

Hybernated
Današnja e-bay aukcija dala je neugodno iznenađujuće rezultate:

ROCO N IT.NO 24366 1nd CLASS PASSENGER COACH "MIMARA"
£52,00 (EUR 57,73)

ROCO N IT.NO 24367 2nd CLASS PASSENGER COACH "MIMARA"
£62,00 (EUR 68,83)

Mogu samo reći:
:eek: :shock: :uvrnut :uvrnut >:p>

Da je previše... previše je... da toliko vrijede, paaaa... baš i ne, makar bili i limitirana edicija. Ja toliko lovu nedam :nene: ne-ne :nene:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
NClight kaže:
Današnja e-bay aukcija dala je neugodno iznenađujuće rezultate:

ROCO N IT.NO 24366 1nd CLASS PASSENGER COACH "MIMARA"
£52,00 (EUR 57,73)

ROCO N IT.NO 24367 2nd CLASS PASSENGER COACH "MIMARA"
£62,00 (EUR 68,83)

Mogu samo reći:
:eek: :shock: :uvrnut :uvrnut >:p>

Da je previše... previše je... da toliko vrijede, paaaa... baš i ne, makar bili i limitirana edicija. Ja toliko lovu nedam :nene: ne-ne :nene:

Lijepo ja kažem da bi stvarno bilo krajnje vrijeme da netko od proizvođača ponovo napravi jednu seriju Mimare....
 

Dun Ringill

Član foruma
Puno je to novaca, ali treba na to gledati iz šire perspektive. Šta je u ovom hobiju uopće jeftino? Pa novi, "in print" Fleischmannovi vagoni koštaju ~40 eura, pogotovo moderni ep. V... Ja osobno ne bih imao previše moralnih dvojbi platiti 50-60 eura za novi HŽ putnički vagon, ionako ih u prototipskim kompozicijama nisam godinama vidio više od 3 komada a vlakiće kupujem svake prijestupne. Taj dio me previše ne užasava ali mi nije jasno nešto drugo;

Naime, koliko su ovi Roco i KiskuN modeli uopće točni? Nisam "brojač zakovica" ali koliko ja znam vagoni na Mimari su tzv. Aeelmt i Beelmt koje su HŽ i SŽ nabavili krajem 80-tih i izvana se razlikuju jedino po oznakama i bojanju a izgledaju (s upitne strane) ovako:



Na ovoj strani vagona postoji 11 "širokih" prozora i 2 "uska" (+ 2 na vratima) dok ih na KiskuNovim modelima ima 9 širokih i 4 uska (+ 2 na vratima). Ista situacija je sa Roco H0 modelima Mimare. Za N ne znam jer nisam našao niti jednu fotografiju te strane. Meni dakle nije jasno da li su svi ti modeli napravljeni odokativno, sa već postojećim kalupima, da li su originalni vagoni doživjeli nekakvu rekonstrukciju ili ja jednostavno griješim u nečemu (i/ili cjepidlačim)?
 

Dun Ringill

Član foruma
NClight kaže:
Tu je još i Hamburg-Rijeka Autozug/Nachtzug AZ 13392/13393 koji je dopeljao onu šačicu turista vučen sa ES64 F4, za kojeg je mala avantura naći vagone (začudo!) ali Trix je složio jedan paketić od 4 vagona spavaćih kola koja će odgovarati, a Fleischmann ima odgovarajuće vagone za prijevoz automobila. Mislim da se i ovdje smiješi kompozicija od 6-7 vagona i dubok ponor u novčaniku. s:xx:
Posjedujem spomenutu lokomotivu i jedan od dotičnih vagona za prijevoz autiju upravo u sklopu masterplana da sastavim cjelokupnu (naravno ne u 1:1 mjerilu nego cca 1:3 :D) kompoziciju. Koji bi to Trixovi putnički vagoni po tebi najbolje odgovarali? Baš me bilo razočaralo kad sam skužio da Autozug vagona baš i nema za kupit (obratiti pažnju na moj potpis :citaj: ;) )

Inače možda bi bilo zgodno pošto si već pokrenuo ovako potencijalno korisnu temu, da napravimo usporedni popis "domaćeg" voznog parka i odgovarajućih modela... Ja baš smatram da je situacija puno neljubičastija nego što si ti naveo jer ovi u HŽ-u uvijek nađu načina da stave okrugli prozorčić tamo gdje cijeli svijet ima kvadratni. Imam zapisano par natuknica na drugom kompu pa ću sutra postati.
 

NClight

Hybernated
Evo kako stvari stoje trenutno:

Jučer sam uspio nabaviti još dva komada Rocovih "Mimara" i to samo drugi razred, po 32€ komad. To je već cijena koja se može smatrati pristojnom. Dakle, imam osnovu (1x 1. i 3x 2. razred) Pobjegao mi je Rocov komplet odgovarajućih ÖBB vagona... zanimljivo, set od 3 komada je otišao po istoj cijeni kao jedna "Mimara"... pa sad vi vidite...

Dun Ringill kaže:
//Autozug sa ES64 F4// Koji bi to Trixovi putnički vagoni po tebi najbolje odgovarali? Baš me bilo razočaralo kad sam skužio da Autozug vagona baš i nema za kupit

Za Autozug točnije kombinirani Nachtzug tj. noćni vlak MiniTrix je izdao set od 4 vagona u limitiranoj (opet :hmmm: ) seriji, izdani paralelno sa loksom (postam kat.br. kasnije). Uz njih se mogu nakvačiti Fleischmannovi auto-zug vagoni. Iskreno, nisam još složio kompletnu listu, ali prema onome što sam brzinski pogledao, kompozicija od 7 vagona je realna opcija i može se nabaviti većina.

Dun Ringill kaže:
Naime, koliko su ovi Roco i KiskuN modeli uopće točni?

Roco je radio sve na generičkim "Eurofima" vagonima koje je "štancao" u ÖBB, FS, SBB-CFF bojanju (i još ponekom)... koliko su točni uvijek je upitno, no generalno izgledaju tj. djeluju dobro sa HŽ bojanjem (koje je ocjenjeno kao relativno točno, čak točnije u N-u nego H0!).

Kiskun radi sa Roco šasijama, dakle podvozje i kolski slog su Rocovi a ono iznad je Kiskunovo... nisam imao prilike vidjeti ih uživo, ali prema slikama djeluju dovoljno dobro za mene... no cijena im je prohibitivna za moj budžet (trenutno)

Možemo razgovarati o tome koliko je nešto skupo ili koliko nešto opravdava cijenu, no to je ipak na svakome da sam odluči sam...
 

NClight

Hybernated
Eh, zaboravih dodati... tablica modela je u pripremi, a vjerojatno i jedan podforum posvećen isključivo "domaćim" modelima, kompozicijama i priboru... više o tome kada se mudre glave sastanu on-line >:)

Uglavnom, nije sve tako crno kako izgleda na prvi pogled, a tko zna, možda bliža budućnost donese i svjetlo na kraju tunela (trenutno ugašeno zbog opće štednje i recesije >:D: )
 

Dun Ringill

Član foruma
NClight kaže:
Jučer sam uspio nabaviti još dva komada Rocovih "Mimara" i to samo drugi razred, po 32€ komad. To je već cijena koja se može smatrati pristojnom.
To je zakon cijena! Sad me već bacaš u depresiju, 4 Mimare u tjedan dana a ja godinama ne mogu naći nijednu :hmmm
Svaka čast ;)
 

NClight

Hybernated
Poklopilo se... neboj se, i ja ih tražim godinama, ali eto - malo sreće, puno traženja, odgovarajući upit za pretragu na e-bayu, pitanja trgovcima i pokoja dojava od kolega, te puno hrabrosti za iskeširati toliku lovu >:)
Za zadnja dva sam pitao trgovca koji nije imao ni slanje izvan DE ni Paypal... APP (Ako Prođe - Prođe) pa je prihvatio i jedno i drugo. :ples

Nažalost, još jedan vagon 2. klase mi je pobjegao, no što je tu je. Sada pecam ÖBB vagon i nešto za preradu u HŽ vagon restoran. :zvizdi:
 

NClight

Hybernated
One dvije Mimare koje su otišle po "bolesnoj cijeni" s:xx: :x:o: dolaze također u HR!
Samo kod koga...ha? >:p>
Tko to u krizi ima love, tko ne priznaje svoje grijehe... čija kompozicija će biti kompletirana, tko kući odlazi praznih džepova i pune vitrine? Tko je najslabija karika? >:D:
 

alsbgd

Član foruma
Kao sto je g. NC Light pomenuo da od Fleischmann-ove lokomotive 1043
moze napraviti JŽ 441, pokazacu vam kako sam je ja napravio u H0,
naravno uz pomoc kolega modelara iz Bg-a!!!

Za master je uzeta Fleischmann OeBB 1043 art.no. 4367.
Ona je uzeta zbog ''odgovarajucih'' pantografa i ceonih reflektora...

Na modelu nista nije radjeno sem ukidanj zavrsnog svetla ispod reflektora
i brusenja bokova... Tako da cela, frem i lufteri ne odgovaraju nasim lok.





Naravno na modelu ima dosta improvizacija, kompromisa, a ja to volim
nazvati ''modelarska sloboda''... :D
Posto mi nije bila poznata boja odlucio sam se za
Saratoga RAL 2004, delovala mi je naj pribliznija :)







Naravno lok nije jos gotova jer trebaju da se nalepe dekali na fremu
i fabricka plocice... Ali to ce malo pricekati...

Pozz svima Igor
 

Attachments

  • jz441 2.JPG
    jz441 2.JPG
    266.9 KB · Pregleda: 188
  • jz441.JPG
    jz441.JPG
    240 KB · Pregleda: 187
  • jz 441 1.JPG
    jz 441 1.JPG
    391 KB · Pregleda: 185

Dun Ringill

Član foruma
Jako lijepo. Što se sličnosti sa originalom tiče, po meni je dovoljno da se ne vidi razlika na prvi pogled bez detaljnoj uspoređivanja sa fotografijom :geek: Uz to, dosta tih naših lokomotiva je bilo nekoliko puta preuređivano... A kako vidim i dobar broj tvorničkih modela je rađen na osnovu već postojećih, sličnih, kalupa.

Nego, sa čime si brusio stranice lokomotive? Koliko je ta plastika tvrda i može li se to napraviti običnim brusnim papirom?

@NClight: Pa bilo bi zbilja čudno da je neki stranac sa takvom krvoločnošću bidao za naš model. Nego, jel tebi stigla koja od osvojenih Mimara? Baš me zanima kako izgleda ona strana vagona na kojoj bi trebalo biti 11 širokih prozora.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh