Vlakovi za romare - hodočasnike

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Luft je zabilježio romarski vlak u Celju u vrijeme komunizma, a u to doba i moja je pok. prabaka išla na Trsat s vlakom i pričala mi za ono opasno mjesto gdje se jedna kompozicija izvrnula kod Skrada, zbog stalnog klizanja terena. 80.-tih su busevi naveliko nadomjestili željeznicu za odlazak na Trsta, uz nezaobilazno kupanje popodne u Crikvenici ili Selcima. U prilogu 018.jpg su i sastavi vlakova kroz Austriju iz 1989.
 

Attachments

  • 004.jpg
    004.jpg
    91.6 KB · Pregleda: 5
  • 005.jpg
    005.jpg
    124.5 KB · Pregleda: 5
  • 008.jpg
    008.jpg
    177.2 KB · Pregleda: 5

Damir

 
Osoblje foruma
Meni se po ovoj fotki više čini da ljude trpaju u teretne vagone za put prema Auschwitz-u .
Je li moguće da su se hodočasnici do Rijeke vozili u teretnim vagonima?:o
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Za Rijeku sigurno u putničkim, ali iza II svj rata vozilo se je naveliko i u G vagonima, to stariji sigurno znaju.
Valjda je najveća invazija vlakova za vjernike bila u Hrv. za posjeta papi.
 

Stanley

Poznati forumaš
Za Rijeku sigurno u putničkim, ali iza II svj rata vozilo se je naveliko i u G vagonima, to stariji sigurno znaju.
To je točno. I moji izviđači su se ponekad vozili u G-vagonima (zvali smo ih kravlji), ako su bile velike skupine - recimo iz Zagreba u Vrginmost 1961. kada se išlo na Petrovu goru.
G-vagone u putničkim vlakovima viđao sam kao klinac pedesetih godina. Neki su bili adaptirani na način da su im umetnute klupe i dodani prijelazi iz vagona u vagon, a bili su obojani tamnozeleno. Kasirani su nakon masovne proizvodnje Baat-ova.
Jedna takva kasirana garnitura adaptiranih G-vagona stajala je godinama u kolodvoru Vukovo selo ili Prosinec (nisam siguran u kojem) na kumrovečkoj pruzi.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
To je točno. I moji izviđači su se ponekad vozili u G-vagonima (zvali smo ih kravlji)...

Praktično svi ljudi koji su u 2. svjetskom ratu od strane okupatora bili deportirani vlakom iz Slovenije (neki u logore, a neki u Srbiju ili u Hrvatsku), to opisuju kao da su bili prevezeni u stočnim vagonim, iako su zapravo (vidi se iz slika) bili prevezeni u običnim zatvorenim teretnim vagonima. Pravih stočnih vagona je bilo malo.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh