Weathering - postarivanje modela

mikado

Član foruma
Supporter (2016)
Da to je ono sto se ovde pokusava objasniti..samo sto svi to ne shvataju!
Potuno se slazem sa konstatacijom;)..svako odskakanje od ovoga je besmislena rasprava!
Ruku bi ti odsekao u slucaju da samo pomislis na moje modele u tom tvom "kasaciono-voznom" farbanju :crazy::p.Kupicu ti jedan nov model uz tvoje obecanje da ga neces doradjivati,da imas bre jedan nov model :p....
 

1borna

Veteran foruma
Na pravoj željeznici imamo svakojakih stanja voznog parka- od novog ili novo obojanog do zamazanog, izblijedljenog
ili potamnjenog i/ili zahrđanog te na kraju bjesomučno grafitiranoga!
Kod željezničkih uprava u bogatijim zemljama prevladava početno stanje, i njihovi vlakovi se redovno peru i čiste
te nanovo bojaju stoga mislim da nije grijeh na maketi imati nepostarane modele! Vremenom će i oni dobiti patinu...
Nažalost što smo južnije i istočnije to je stanje tužnije...
Ja sam postarivao neke svoje vagone jer sam ih dobio / kupio u lošem stanju pa mi nije bilo žao trackati po takvom
vozilu. Vjerojatno ću jednog lijepog (dalekog) dana početi koristiti i svoj AB (kojeg imam već dugo) da malo dotjeram
starije / jednostavnije izvedbe nekih svojih vagona tako da ću imati vozni park koji otprilike odgovara navedenim
boljim upravama?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
... a što ako ovakav jedan H0 model našeg Eanoss-a, stavimo recimo na ovakav jedan pravi ĐĐ Eanoss (neko vidljivo mjesto na vagonu, gdje pravi vagon neće modelu raditi sjenu :)),
i promatramo ih sa iste udaljenosti?
View attachment 79033

Model i fotka modela od našeg KAPOTA ;):
View attachment 79034
:) evo tvoju sliku provukao sam kroz software za obradu slika ... može zavarati ako ranije nisi vidio slike ,... da li je to model ili je pravi vagon... ovisi s koje udaljenosti gledš i naravno ako znaš unaprijed
HŽ Eanoss 01.jpg

HŽ Eanoss 02.jpg

A ovako zgleda Zagrebački HNK u npr Z mjerilu kada se slika obradi na isti način :)
Zagreb HNK Z.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ruku bi ti odsekao u slucaju da samo pomislis na moje modele u tom tvom "kasaciono-voznom" farbanju :crazy::p.Kupicu ti jedan nov model uz tvoje obecanje da ga neces doradjivati,da imas bre jedan nov model :p....
:hihihi::hihihi::hihihi:...a daj nemoj me razocarati da ne voliš kad ja nešto postarim???
Jbg..izvini ali stvarno ne volim nove modele i šta sad da radim?:(
Madaaa..neću se buniti ako mi pošalješ nešto novo..adresu znaš?
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Istoričar/povjesničar odlično poznaje događaje kojima nije prisustvovao, geograf odlično poznaje zemlje u kojima nikada nije bio,
.
Grešiš..grešiš silno sinko;)
Izvini ali to nema veze sa ovim našim hobijem..mislim to se ne može porediti!

Evo primer:
-Kako ti zamišljaš kritičara železničkog modelarstva ?

Možda neko ko bi se tek onako prijavio za to zanimanje? TEŠKO:o
-Misliš da bi neko od njih mogao biti kritičar a da nikad nije došao u dodir sa modelima? TEŠKO:o
-Ili da nije nikad poželeo da ima maketu i nešto odradi na njoj?? TEŠKO:o

Da li misliš da istoričari ne bi voleli da zavire malo u istoriju?? Bi oni ali ne mogu!!!

E pa mi možemo sve to i tako i nastaju kritičari u ovom hobiju..ljudi sa iskustvom a ne školom ako negde postoji škola za žel.kritiku:dada:
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Evo da predstavim nekima a i kolegi @prle kc na šta sam mislio kada kažem da je posvetljivanje boje u cilju simulacije izbledelosti od sunca jako bitan detalj u postarivanju modela;) ali NE i obavezan a to ću pojasniti u postu!

Molim vas shvatite ovo kao konstruktivnu raspravu nemam nameru da nikog vredjam ili bilo šta drugo..jbg atmosfera je malo uzavrela ovih dana pa moram napisati upozorenje:palac_gore:

Dakle..ovde pod #1 sam obeležio krov o kojem smo Prle i ja pisali! Krov može biti skroz rdjav ili delimično rdjav sa tragovima izbledele boje koju rdja nije još dokrajčila a kad je dokrajči onda je krov samo rdjav po celoj površini,to je jasno:dada:
-#2..još jedan dokaz izbledele površine! Jako se razlikuje od #3 koja je tamnija površina iz nekog razloga! Dakle sunce je ovu površinu #2 spržilo i boja je počela bledeti:dada: po meni super efekat!
E sad,zamislite da je cela lokomotiva nijanse kao površina #3? Hmm..to je ono što Prletu pokušavam objasniti da je izbeljivanje jako dobar efekat..:dada:
RodneyWalker-1.jpg

Ovde vidimo krov koji je skroz pod rdjom..ja mislim da je to tako jer ga je rdja dokrajčila i pojela svu boju koja je verovatno pre toga malo izbledela,pa sagorela od sunca i onda je izbio goli metal ispod i onda nastupa gospodja rdja:crazy:
MODEL-CN-4508.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Šta velite za ovaj traktorčić? Jako puno primera gde je boja za nijansu bledja od ostalih delova..;)
13697209_1624456361179894_2361156444277632714_n.jpg 13716193_1624456384513225_495523099684596633_n.jpg 13729001_1624456294513234_7970082200303251883_n.jpg 13769374_1624456344513229_7606350058139852493_n.jpg 13769573_1624456317846565_7158457316142574195_n.jpg
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Takodje i ovde izbledeli krov..ovaj model sam video na gomilu slika kod ovog tipa tako da ovde nije efekat izbledelosti od rasvete nego je krov sa namerom posvetljen!
Diesels-7.jpg
 

IzbrisaniClan02

Novi član
Budući, da se model nalazi u mojoj kolekciji, budem ti probao odgovoriti:
Ovaj model nije napravio @nik, nego KMB. Zašto sam u ovoj temi spomenuo ovaj model?!


'Ubrljavio' ga bijelom sigurno nije, jer se naprotiv vidi urednost i pedantnost prilikom bojanja (što kod mnogih modelara nažalost, nije slučaj. Jer, ipak je za to potrebno znanje i iskustvo)!
Ono, što je ofarbao bijelom bojom su zapravo te ljestve na cisterni i mislim panel na fremu..
Eto, nije da branim nika i njegove nastupe (jer svi znaju da sa njim imam povremeno žustre rasprave), ali sad ovakav vagončić je pravi mali bombončić!:)

@Sky , nisi dovoljno pažljivo čitao...

I to je tvoj rad, to si ti napravio?
KMB-ova HŽ cisterna, na kojoj si piknuo malo crvene, i ubrljavio malo bijele!?
Tu je još 9 tisuća detalja koje nikada nisi odradio.

Nije ljestve farbao nego je ofarbao ticala sa točkicom crvene i panel sa sklopkom u bijelo.
To je cijeli rad na ovoj tvojoj KMB cisterni.
Da je želio pridonjeti realizmu, mogao je dodati još pregršt detalja koje bi oživilo model, i bez ikakvog weatheringa.

Vjerojatno će i taj odgovor biti uzalud, jer ti je jedini cilj vrijeđanje, ali pokušat ću ponovo.

Nitko tebe nije uvrijedio.
Bobu bob, popu pop, a tebi -neznalica ;)
Nije uvreda napisati da svojim rukama nisi jedan model odradio ni uredio, ni strani, ni domaći, niti si stavio fotku barem svoje makete, da vidimo kako izgleda.
Mogao si staviti neki DB, OBB vagon, lokomotivu, trebalo ti je biti jasno da ne želim vidjeti samo HŽ, da bih želio vidjeti bilo kakav tvoj rad, maketu, dioramu, bilo što.
Ali nek' ostane ovako, ti si u pravu kao veliki znalac, a ja sam u krivu jer sam inzistirao na tome da vidim što ti u ovom svijetu modelarstva i maketarstva zapravo radiš. ;)
Nek' ostane ovako, tako je i bolje.

Kolega čitam ovu svu prepisku i iskreno žao mi je što je rasprava otišla u ovom smjeru. Ne zastupam nikog ali ovako s odmakom (iako je teško izbjeći subjektivizam) predlažem da kolegu Nika pozoveš na kavu, negdje u gradu, i da u maketrskom duhu izneseš svoje stavove. Dobronamjerno govoreći mislim da je ovakvom prozivanju i eskalaciji razine komunikacije ipak nije mjesto na ovom forumu a kamo li u temi o postarivaniju jer je postalo pre osobno i tema postaje nečitljiva. I ja se u mnogočemu ne slažem s kolegom Nikom ali cijenim njegovo osobno mišljenje odnosno stav i uvjeren sam da to stvara zdraviji odnos od povlađivanja. Jedan poznati kritičar je jednom napisao "iako ne znam snijeti jaje znam prepoznati mućak", što svakom daje diskrecijsko pravo da o nečemu ima svoj stav ako se pozove na referentu točku kao i onom na koga se kritika odnosi da ju shvati konstruktivno. Druga je stvar koliko onaj koji iznosi kritiku ima kredibilitet odnosno respekt. Mislim da si bezrazložno zaoštrio retoriku prema onima koji su benevolentno gledali na tvoje radove.
Eto to je prijateljska kritika :) i nemoj sad ovo shvatiti nekako drugačije :_)

Da se razumijemo, nik je kod mene bio dobrodošao, i sam to zna.
Dok se nije ovdje bezobrazno israo i napisao laž kako sam ja njemu dugovao novac, kojeg je jadan jedva dobio.
Na njegovu sramotu.
Ako ćeš biti u prilici, na prvom slijedećem Zagrebačkom susretu te budem upoznao sa nekim njegovim bivšim kolegama, da ti oni kažu iz prve ruke nešto o njemu.

Ja znam zašto si zaoštrio prema meni, kao i 1borna , koj me poslao u nekakvu školicu ili prozvao djetetom, neznam sad. :)
Ja bez ikakve žestine, ogorčenja, grižnje ili srdžbe samo iz posta u post pozivam one koji su magistrirali, doktorirali željezniko maketarstvo, nek' prilože svoje radove.
Da napokon vidimo na temelju čega ti pojedinci temelje svoje mišljenje o tuđim radovima.

Ti umjesto da tražiš i 1borna i nika da nam prezentiraju svoje radove, ti si rekao da sam ja "zaoštrio" jer iznosim činjenice o njihovom radu - nema ih! ;)
Kritičar može biti netko tko ti može savjetovati kako da nešto popraviš ili koraci u kojima si pogriješio, a ne čisti teoretičar i filozof o tome kako bi nešto trebalo izgledati kao da se ja, i drugi, tome ne želimo približiti.

Na kraju smo na tome da je i Borna, kao i Nik i TV Slovenia, a i ti također, potpuno izignorirao moju zamolbu da vidim te fantastične radove, i prebacio se na neku treću retoriku da mene prozove za nepotrebno neprijateljstvo a forumu.
Jer tako je lakše, možda kroz 2, 3 slijedeće stranice uglavnom spam-rasprave gdje ljudi iznose stupdine argumente umjesto radova, ja zaboravim da sam ga tražio da prezentira svoje radove.
I to je zapravo problem, jer ustrajem na tome.
Ima tolike fantastične radove, a jedne fotke nema!?
Ma daj, ajde...
A one koji imaju takvo fantastično znanje o pravim željeznicama sam uputio na pravu stranicu za njih: zeljeznice.net
Nisam ja kriv što je itko od tamo nogiran, i kako je uopće do toga i došao na forumu, koj je po defaultu prijateljske prirode jer ne govori o religiji, politici, nacionalnostima, spolu, seksualnosti, nikako nije unaprijed podijeljen.

Ali evo, da Vam olakšam, odoh sa ove teme, a potrudit ću se da se tema o mojim modelima zatvori.
Da više ne maltretiram tako profinjene oči i takve znalce :wc: nekakvim svojim netočnim ubrljcima od radova.
Moja prva intencija je bila doprinjeti for umu svojim znanjima ili otkrićima, koja sam nesebično dijelio.
Ja znam da sam početnik i amater, zato će mi biti drago prepustiti pozornicu majstorima i profesionalcima.
Ja se na sreću ne osjećam uvrijeđeno, jer znam kakvi ljudi su pričali o meni i o mojim radovima, i to je ovdje jasno onoe tko ima dar čitanja i zapažanja.
Nisi osjećam išta negativno prema ovoj temi.
Eto, hvala na sudjelovanju, kakvo god ono bilo. ;)

A sad, duboki naklon i veliki pozdrav! :papa:
 
Last edited:

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Uff..stvarno je previše ovo otišlo! Ne mogu reći da mi nije krivo KRIVO mi je a i još više bi mi bilo krivo da se neko ko dobro radi posao u ovom hobiju da napusti forum!
Tako da molim sve umešane u ovu zbrku da dobro razmisle i smire strasti jer ovo sve ide nekom ne planiranom putanjom!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ko djeca ste, kak vam se da tolko dugacke postove pisat i to ja sam ovo on je ono ja znam on nezna ja jesam on nije pa red smajlica pa bi ti trebo pa ajd pokazi.... jednostavno balavo
A dobro nemoj sad ni ti dolivati ulje na vatru..bez smajlija
 

1borna

Veteran foruma
Ljeto je i vrućina, sparno je pa su ljudi nervozni (a još ako se :pivo:).
Svakako nije lijepo što se zadnje vrijeme vodi paljba najprije po Švabi (koji je i sam bez dlake na jeziku), sada po Niku.....
pitam se jesam li ja slijedeći?:harakiri
Sve to se može raspraviti u prijateljskom tonu i bez podmetanja i pretjeravanja kako i doliči pravom forumu i zrelim
ljudima. Svatko ima pravo na svoje mišljenje a ako ga ne možemo uvjeriti da je naše (moje) ispravnije ne moramo ga stoga
razapinjati!
Ja sam još pred nekoliko godina slikao i pokazao poneke modele vagona koje sam još kao klinac krajem 60-ih
godina postarivao bez da sam vidio kako to rade drugi u svijetu. I u doba kad je Nik počeo raditi JŽ modele (kasnije HŽ)
postarivanje nije bilo u modi, da ga je netko to tražio sigurno bi to i napravio.
Vrijeme je za :plaza: a ne za :spank:
 

Davor

Veteran foruma
Grešiš..grešiš silno sinko;)
Izvini ali to nema veze sa ovim našim hobijem..mislim to se ne može porediti!

Evo primer:
-Kako ti zamišljaš kritičara železničkog modelarstva ?

Možda neko ko bi se tek onako prijavio za to zanimanje? TEŠKO:o
-Misliš da bi neko od njih mogao biti kritičar a da nikad nije došao u dodir sa modelima? TEŠKO:o
-Ili da nije nikad poželeo da ima maketu i nešto odradi na njoj?? TEŠKO:o

Da li misliš da istoričari ne bi voleli da zavire malo u istoriju?? Bi oni ali ne mogu!!!

E pa mi možemo sve to i tako i nastaju kritičari u ovom hobiju..ljudi sa iskustvom a ne školom ako negde postoji škola za žel.kritiku:dada:
Ja sam određene profesije uzeo samo kao primer... ni za ACME nisam omašio jer jesu oni radili po nacrtima ali ovde se insistira na nekom vizuelno-senzibilnom iskustvu. Ko nije postario model ne sme da komentariše postarivanje. Ni oni nikada nisu videli pravi vagon pa su ga napravili savršenim.

No dobro, isključujem se iz ove rasprave.
 

81i

Član foruma
Ma zao mi je sto se desavaju ovakve gluposti a tema i majstori su vrhunski, stvarno se ima sta za vidit, ali je javno, svi clanovi foruma mogu vidit pa isto tako i komentirat, pa necete valjda birat ko bi smio a ko nebi smio komentirat? Kad neko kaze svoje misljenje bez obzira kakvo je ok ides dalje a ne tri dana klanja oko sranja, pa po lajkovima vidis dali je to vise manje dobro ili nije. I stvarno je smijesno da se zbog neke sjene i hrde raskidaju prijateljstva, pitam se kakvi su to prijatelji? Lp
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Svakako nije lijepo što se zadnje vrijeme vodi paljba najprije po Švabi (koji je i sam bez dlake na jeziku), sada po Niku.....
pitam se jesam li ja slijedeći?:harakiri
Borna..niko tebe nece dirati ti si jedan dobar cikica;)
Ako se secas da je taj Svabo vredjao po rasnoj i nacionalnoj osnovi..ako ti to nije dovoljan razlog onda ne znam sta da ti kazem!
 

1borna

Veteran foruma
Slažem se da je zaista grdo pretjerao ali ga je Polaris prije toga dobro naložio (a zna se kakav je Švabo kad ga se pikne)
Isto tako je Polaris napao Nika a nije trebao?
/Švabu sam inače prvi puta sreo prošle godine u Virovitici, jedan mali mršavi čikica (sličan meni) koji je bio jako ugodan
i ljubazan! Sa Nikom sam i ja imao nekih rasprava ovdje i moram priznati da je bio u pravu što se tiče prave željeznice/
Polaris misli da ih ja branim odnosno se svrstavam u nekakav "njihov" tabor što nije točno, samo sam rekao
svoje mišljenje odnosno ono št znam!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh