Zeljeznicka postaja H0

  • Thread starter Anonymous
  • Datum prvog posta

mmatja

Poznati forumaš
Evo dečki ovako sam ja na Slovenskom forumu pokušao pomoči jednome, kojeg je isto tako zanimalo kako se rade kučice. Pa da ne bih sad sve počeo pisati od početka na Hrvatskom, napravit ču samo copy/paste. Nadam se, da če te razumjeti. Ako ne onda ču se morati potruditii sa prijevodom.

mmatja kaže:
Filip,
No, pa ti bom jaz pokazal in razložil kako to gre. Poceni je, pa še na koncu če se boš malo potrudil, dobro izgleda. Takole:
Vzameš navadni lesonit debeline 3mm. Narišeš razpored oken in vrat, in izrežeš z modelarsko žagico z lokom (včasih smo ji rekli: "šnicžaga")
p1010027.jpg


Z zadnje(notranje strani) zalepiš tanek plexi ali bolj močen prozorni celofan papir
p1010029.jpg


Z zunanje strani stranice pobarvaš po želji
p1010033.jpg


Potem v odprtine oken in vrat z zunanje strani zalepiš čisto ozke trakove iz poljubnega barvnega šeleshamerja, na katerega predhodno zalepiš dvostranski selotejp. Takole narežeš
p1010039.jpg


In zalepiš v odprtine na plexi ali celofan
p1010042.jpg


Ko imaš vse štiri stranice pripravljene jih takole sestaviš in lahko pri oknih zalepiš še police, ki so tudi iz kartona
p1010036.jpg


p1010057.jpg


Vse skupaj potem zlepiš skupaj z belim lepilom za les. Tako, in do strehe je narejeno. Pri tej obliki hiše sem se jaz odločil, da bo imela ta hiša streho "piramidaste" oblike. Za izvedbo takšne vrste strehe, pa moraš že imeti kar nekaj prakse. Ker si sam povedal, da si še začetnik v tem, bi ti jaz priporočil, da zaenkrat narediš normalno dvokapno streho. Samo potem moraš dve stranici izrezati na takšno "špico", kakršen bo naklon strehe. Zaenkrat za začetek toliko. Kako in iz česa pa se naredi streha, pa nekoliko kasneje. Prav?
Moja dokončana hiša je potem izgledala takole. Najprej še brez zaključne kritine
p1010030.jpg


Pa še čisto gotova
p1010002.jpg


Z tisto pokrito teraso pa se zaenkrat ne obremenjuj in jo mirne duše lahko izpustiš. Je za tebe kot začetnika verjetno malo prevelik "zalogaj". Najprej poizkusi narediti vsaj osnovno navadno hišico. Ko boš pa pridobil malo prakse, pa se lahko lotiš tudi kaj bolj zahtevnega...
L.P.
To je bio prvi dio. Evo i drugog:
mmatja kaže:
No pa nadaljujmo z streho. Na moji predzadnji sliki se vidi iz česa je osnova. To je modelarska balsa. Lahko pa uporabiš tudi kakšen karton, ki pa naj bo čim tanjši toda čimbolj trd. Na to osnovo, potem zalepiš končno kritino. V primeru te hiše, ki je na zgornjih slikah, sem jaz uporabil tole: http://www.noch.de/de/produktkatalog/ar ... ukturfolie ki sem jo potem samo pobarval na sivo, da deluje kot da bi bilo pokrito z betonskimi strešniki. Je pa zadeva kar precej draga in verjetno v tvojem primeru ne bo prišla v poštev ravno zaradi tega. Zato lahko uporabiš nekaj, kar je neprimerno ceneje. To pa je valovita lepenka, ki jo dobiš v vsaki knjigarni. Streha iz takšne lepenke, pa potem izgleda, kot da bi bilo pokrito z salonitnimi ploščami in ko je končano izgleda takole:
P1010023.jpg


Da pa dobiš takšen izgled, pa narediš takole: Najprej iz te lepenke narežeš trakove širine 1,5 cm. Ker je ta lepenka sestavljena iz dveh slojev, zgoraj valovita spodaj pa ravna, je potrebno spodnji ravni del odstraniti. To pa narediš tako, da narezane trakove enostavno za kratek čas namočiš v vodo in se potem spodnji ravni sloj sam odlepi. Zgornji valoviti del, pa potem pustiš da se posuši. Ko je suho, te trakove enostavno zalepiš na podlago strehe, ki si jo predtem zalepil na hišo. Začneš pa lepiti od spodaj proti slemenu hiše tako, da z vsakim naslednjim trakom prekriješ prejšnjega in to tako, da se ti vsak val lepo "uleže" v spodnjega. Tako narediš na obeh straneh strehe. Po vrhu strehe, ki se imenuje tudi sleme strehe, pa zalepiš isto takšni trak, samo ga moraš pred tem prepogniti, da se lepo prilagodi po naklonu strehe. To bi bilo po mojem za začetek dovolj za tebe. Kasneje lahko še dodaš vetrne obrobe, ki jih ravno tako narežeš iz šeleshamerja in zalepiš na "čelo" strehe. Lahko dodaš še žlebove, ki se jih dobi tukaj: http://auhagen.de/inhalt/cms/front_cont ... _pid=21571
Na koncu hiško lahko tudi malo postaraš (zamažeš), in potem to v končni fazi izgleda takole:
p1010020.jpg


Verjetno ti takoj ne bo uspelo napraviti takšno. Toda ne obupaj, čeprav bodo nekateri tvoje delo tudi kdaj skritizirali, kar je žal navada na tem forumu.... Zapomni si :Vaja dela mojstra. Pa obilo uspeha ti želim. Pa ne sramuj se pokazati tudi kakšno sliko kako napreduješ....
L.P.
 
A

Anonymous

Guest
Jako dobar step by step, mmatja - jako dobar. Puno ti hvala. Sve je jasnije i jasnije kojeg se materijala treba drzati. :palci_gore:
 

vucko

Novi član
mmatija da li bi mogao objasniti kako si napravio ono cvece u saksiji? (i saksiju) :D
Ja inace planiram napraviti maketu svoje kuce ali moja zena ima gomilu cveca... :shock:
Hvala

Inace, ovo je moj prvi post na ovom forumu pa pozdravljam sve. :palci_gore:
 

mmatja

Poznati forumaš
vucko kaže:
mmatija da li bi mogao objasniti kako si napravio ono cvece u saksiji? (i saksiju) :D
Ja inace planiram napraviti maketu svoje kuce ali moja zena ima gomilu cveca... :shock:
Hvala

Inace, ovo je moj prvi post na ovom forumu pa pozdravljam sve. :palci_gore:
Najprije dobrodošao na forum. Ako misliš ono na terasi? Jednostavno! Za "postolje" sam uzeo metak od zračne puške, u njega zaljepio savijenu žicu i onda zaljepio posip na nju sa malim dodacima žutog praha, da "glumi " limonu... :D
L.P.
 

Davor

Veteran foruma
U brzini procitao "zracna puska" i sve gledam kako to moze biti metak od lovacke puske dok mi nije proradio kliker da sam pomesao kalibar. :uvrnut LOL Svaka cast za ideju. :palac_gore:
 

vucko

Novi član
mmatja kaže:
vucko kaže:
mmatija da li bi mogao objasniti kako si napravio ono cvece u saksiji? (i saksiju) :D
Ja inace planiram napraviti maketu svoje kuce ali moja zena ima gomilu cveca... :shock:
Hvala

Inace, ovo je moj prvi post na ovom forumu pa pozdravljam sve. :palci_gore:
Najprije dobrodošao na forum. Ako misliš ono na terasi? Jednostavno! Za "postolje" sam uzeo metak od zračne puške, u njega zaljepio savijenu žicu i onda zaljepio posip na nju sa malim dodacima žutog praha, da "glumi " limonu... :D
L.P.
:D super ideja i hvala sto si to podelio sa nama...
 
A

Anonymous

Guest
:D :D :D ma sigurno ste mislili da sam se uspavao....E, pa nisam. Na postaji se radi ali ne onako intenzivno - mislim ima i drugih stvari koje su zabavne. Istini za volju gradnja ove postaje najbolje mi ide kad pada kisa... (eto ti ga na) :D Sta li jos necu izmisliti ?
Dakle uspio sam nekako izravnati krive zidove (te dugacke) Zastori su poljepljeni a isto tako i "mljecna stakla" u donjem katu (prodaja karata, cekaona, primopredaja paketa / manje volumenskog tereta. Mislio sam poslagati i inventar ali vrijeme je zadnjih dana bilo previse ljepo. "Mljecna stakla" = neke malo cvrsce / kruce plasticne vrecice. Kosta badave i funkcionalno.
Zastori u gornjem katu = poznate su vam one siroke trake za ukrasavanje buketa, poklona - ima ih u razlicitim sirinama, bojama, kombinirane sa zlatnim, srebrni nitima, ma znate na sto mislim. Postaja je sljepljena sa drvofiksom i onim >:) UHU super ljepilom. Ostalo je dotjerivanje, rasvijeta....a tome cemo drugi put

ps: necu zaboraviti greda, necu zaboraviti obojati donji dio krova ali cu zasigurno zaboraviti nesto drugo
 

Attachments

  • DSCN1039[1].jpg
    DSCN1039[1].jpg
    84.7 KB · Pregleda: 69
  • DSCN1038[1].jpg
    DSCN1038[1].jpg
    85.4 KB · Pregleda: 69

Damir

 
Osoblje foruma
Perfektno ti je ispao uradak,jako sam zadovoljan s tvojom kućom :aplauz:
Pravi si majstor :palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Bravo piccolo, od ruznog paceta ispao labud! :palac_gore:
Hehehe, ako ovako nastavimo Faller, Kibri i ostali odose u historiju!
:D
 
A

Anonymous

Guest
Hvala decki....i sad mi je damir dao ideju godine. Mislim si ako bi jos jedno graadio kucu onda bi je tocno napravio kao neka postaja . . . . . pa sa strane 20m tracnica i na njima jedna BR 65. I onda lozis lokomotivu a imas grijanje u kuci :D :D :D
 

zdaki

Aktivan član
Ispalo je :palci_gore: Sad napravi istu takvu od lesonita, da uporedimo sta je bolje, lesonit ili karton. :D Da se opredelimo za jedno :D :D Salim se malo, samo napred, pa makar i samo po kisi :D
 
A

Anonymous

Guest
Da, da zdaki, lesonit je nabavljen. Velicine EU palete kao dio neke ambalaze. Je da je malo valovit ali te djelove se moze preskociti. I danas se radilo malo na uljepsavanju postaje. Na jedan od ulaza / izlaza su dosle stepenice kao sto se vidi na fotkama
 

Attachments

  • DSCN1058[1].jpg
    DSCN1058[1].jpg
    82.5 KB · Pregleda: 172
  • DSCN1061[1].jpg
    DSCN1061[1].jpg
    89.6 KB · Pregleda: 171
  • DSCN1055[1].jpg
    DSCN1055[1].jpg
    83.9 KB · Pregleda: 170
A

Anonymous

Guest
Jos malo "sminke" na postaju. Mozda dobro - mozda ne. Meni se svidja, a tako mi se nesto stalno i motalo po glavi.Vjerujem da vidite sta je novo, a ako ne.......5mm letvice su naljepljene kao temelj. obojat ce se sa RAL sivo :D :D :D mozda se ubaci i pokoji prozorcic radi ventilacije temelja. Dobro, zar ne. Na sve mislim i opet pola zaboravim... :D :D :D
 

Attachments

  • DSCN1063[1].jpg
    DSCN1063[1].jpg
    84.8 KB · Pregleda: 140
A

Anonymous

Guest
Za one koje zanima kako sam sredio krov, evo jedne fotkice....ne jedne nego dvije :crvenilo:
Sam materijal se vec spominjao,
 

Attachments

  • DSCN1065[1].jpg
    DSCN1065[1].jpg
    87.2 KB · Pregleda: 144
  • DSCN1064[1].jpg
    DSCN1064[1].jpg
    84.3 KB · Pregleda: 144

Jevra

Poznati forumaš
:palci_gore: stvarno lepo uradjeno.Nemoj misliti da vraćam milo za drago ali na jednoj od fotografija sam primetio ili uočio jednu grešku.Na levoj strani fotke krov mi je nekako kriv,ako grešim ispravi me.
 

mmatja

Poznati forumaš
piccolo kaže:
Za one koje zanima kako sam sredio krov, evo jedne fotkice....ne jedne nego dvije :crvenilo:
Sam materijal se vec spominjao,
Ako bi se malo potrudio i te trake napravio tako, kao što sam u jednom postu opisao, izgledalo bi još bolje...
 
A

Anonymous

Guest
mmatja kaže:
piccolo kaže:
Za one koje zanima kako sam sredio krov, evo jedne fotkice....ne jedne nego dvije :crvenilo:
Sam materijal se vec spominjao,
Ako bi se malo potrudio i te trake napravio tako, kao što sam u jednom postu opisao, izgledalo bi još bolje...

probat cu to mmatja - obecajem
 
A

Anonymous

Guest
jjevra kaže:
:palci_gore: stvarno lepo uradjeno.Nemoj misliti da vraćam milo za drago ali na jednoj od fotografija sam primetio ili uočio jednu grešku.Na levoj strani fotke krov mi je nekako kriv,ako grešim ispravi me.

Ma mozda i je malo kriv - ali sve je u gradjevinskim tolerancijama :D :D Ne jevra nije kriv, ali dok nisam rijesio kako te trake tocno rezati u sirinu pa tocna sirina dijela koji se mora ocistit od valovitog sloja, ispadale su malo nejednake. Zbog toga su trake na jednoj strani "stigle" prije do vrha krova. Jednom kad na sve to padne prasina nece se toliko primjecivati :D :D
 
A

Anonymous

Guest
Hvala decki...
A evo kako slican krov izgleda i u stvarnosti. U principu. Hocu reci da nije potreban neki zljeb (mozda i postoji ali se ne vidi) gdje se sastaju ta dva kosa krova. Nije mi bas to sa fotke bio osnov mog krova, ali uz mozda i neku pogresku pogreske mozda i nema ili je potpuno zanemariva :D - a oluci ce svakako doci. To nebi zelio preskociti niti u snu
 

Attachments

  • DSCN1035.JPG
    DSCN1035.JPG
    110.3 KB · Pregleda: 68

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh