Intermodalni vagoni i cestovna vozila

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Za ljubitelje Švice i kontejnera, na tržište je došao CH-SBBC Sgnss 4552.
Cijena? Sitnica, UVP 59,90 eur. :cool:

242319.jpg
Ljubitelj sam i Švice i kontejnera i posebno Sgns(s) vagona, ali takve modele (ako mislimo na isti) u principu zaobilazim (imam u kolekciji koji primjerak), iz čistog razloga što na njih ne mogu tovariti ono što ja hoću (bez nekih nepovratnih preinaka)....:harakiri
Vrijeme je, da ga konačno netko uradi sa adekvatnim preklopnim klinovima (nikakva novost na današnjem tržištu modela, jest da mu to diže cijenu, ali niti ovaj ništa puno jeftiniji nije)...:mad:
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
I meni je bilo čudno, 74 je Švedska
View attachment 110966
View attachment 110967

Čini se da su počeli doslovno provoditi promjene utvrđene s Uredbom Komisije (EU) 2015/995 оd 8. lipnja 2015. o izmjeni Odluke 2012/757/EU o tehničkoj specifikaciji za interoperabilnost podsustava „odvijanje i upravljanje prometom” željezničkog sustava u Europskoj uniji, po kojoj se europski broj vozila mijenja kad on zbog tehničkih izmjena vozila ne odražava sposobnost interoperabilnosti ili tehničke značajke u skladu s ovim Dodatkom.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/ALL/?uri=CELEX:32015R0995 , str. 62

Stoga samo registracija u drugoj zemlji, kak izgleda, više ne podrazumijeva istodobnu promjenu brojeva 3 i 4. Zanimljivo.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Čini se da su počeli doslovno provoditi promjene utvrđene s Uredbom Komisije (EU) 2015/995 оd 8. lipnja 2015. o izmjeni Odluke 2012/757/EU o tehničkoj specifikaciji za interoperabilnost podsustava „odvijanje i upravljanje prometom” željezničkog sustava u Europskoj uniji, po kojoj se europski broj vozila mijenja kad on zbog tehničkih izmjena vozila ne odražava sposobnost interoperabilnosti ili tehničke značajke u skladu s ovim Dodatkom.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/ALL/?uri=CELEX:32015R0995 , str. 62

Stoga samo registracija u drugoj zemlji, kak izgleda, više ne podrazumijeva istodobnu promjenu brojeva 3 i 4. Zanimljivo.
Danas sam opet vidio dva Laags vagona, i oni su imali S-ADRIA.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Za ljubitelje Švice i kontejnera, na tržište je došao CH-SBBC Sgnss 4552 (Roco 76943).
Cijena? Sitnica, UVP 59,90 eur. :cool:

View attachment 110965
View attachment 110993
View attachment 110994

Inače, kada smo kod intermodalnog transporta i Roco modela Sgns(s), evo na jednom mom primjerku iz kolekcije, što me iritira kod njihovih modela i zašto mi nisu u izboru za kupnju, ovaj specifičan sustav tovarenja tereta sa središnjim pinovima :harakiri:
P1010019.JPG

Ja bih recimo na njega tovario npr. dva Hamburg Sud kontejnera 40' i 20', bez kiruršikh zahvata....:mamurluk:

Šteta, što se ta kompatibilnost i bit intermodalnog transporta, nije prenijela tako ažurno i na H0 mjerilo (iako za to postoji NEM norma), a sve zbog ekonomske računice pojedinih proizvođača modela ...:palac_dolje:

Inače, Roco model kao model, stvarno nemam nekih zamjerki!
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Pretpostavljam da se kliještima može to nekako odstraniti a da ne oštetiš model? I ja sam to razmišljao napraviti na svom A-RCW modelu... Još nisam jer su oriđiđi kontejneri OK, a vagon je stvarno dobar.

1582665628070.png
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Pretpostavljam da se kliještima može to nekako odstraniti a da ne oštetiš model? I ja sam to razmišljao napraviti na svom A-RCW modelu... Još nisam jer su oriđiđi kontejneri OK, a vagon je stvarno dobar.
Može se to odstraniti, ali ja bih svakako takvu nepovratno/trajnu modifikaciju (rezanje) modela, izbjegao!
Rješenje vidim u novim suvremenijim konstrukcijama takvih modela, jedan od takvih primjera bi mogao biti ACME model Sgns vagona, sa preklopnim bravama:

Ovdje bi recimo bio prijedlog za ACME konstruktore, da uz set ovih plastičnih podmetača sa pinovima, ponude uz model i paraleni set takvih podmetača sa rupama, gdje bi se kupcima dala potpuna sloboda i mogućnost da tovare kontejnere rađene po NEM normi (sa pinovima na kontejneru) Athearn/Walthers, naravno, uz uvijet da se na modelu također sukladno NEM normi, napravi adekvatan raspored/razmak hvatišta. To bi onda bilo to!
galbig_317195_10623.jpg

galbig_317195_10622.jpg
https://www.modellbahnshop-lippe.com/Freight+cars+&+Goods+Wagons/Container+cars/A.C.M.E.-45101/gb/modell_317195.html


Recimo, na ACME Sggrmss modelima, konstrukcijski su te brave poludovršen/nerazvijen proizvod.
Ovdje se uz model dobiju podmetači samo sa pinovima, koje bi na model, da ne ispadaju u vožnji, trebalo lijepiti!!:mamurluk:
Samim time, unaprijed moraš odrediti konfiguraciju hvatišta u ovisnosti koji teret stavljaš i to tako zalijepiti:

6_299.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Na svom ACME modelu, malo sam pribjegao modifikaciji, a da pri tome ne oštetim model, napravivši iz stirena improvizirane podmetače sa rupom, tako da na model mogu postaviti kontejner po NEM-u, a da je to opet prilično stabilno u vožnji:

P1010166.JPG

P1010149.JPG

P1010187.JPG

P1010220.JPG

P1010222.JPG
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Možda je Adria isti tip vagona unajmila od dva različita vlasnika. Moglo bi ih se pitati o tome s obzirom da nisu daleko - Adria rail d.o.o., Brajdica 16, Rijeka.
Evo obećanih fotki Laags vagona sa S-ADRIA oznakom. Tekst vlasnika je 'šlampavo' napisan, kao da je nabrzinu naknadno dodavan.
:vrag2:

Čudi me da nema i onih oznaka "2x14m" koje se redovito nađu na vagonima od više jedinica.

HŽ ih u sustavu vodi kao dvoosovince ( :usklicnik ) duge 28.70 m, što bi značilo da je jedan vagon dug cca 14,35m. Za usporedbu, Kgs vagon od HŽ Cargo ili SKG ima 13.86m.

2020-02-21 (37a).JPG
2020-02-21 (39a).JPG
 

Thommo

 
Osoblje foruma
@Sky da li bi mogao napraviti kratki prikaz proizvođača vagona i kontejnera u 1:87, kakav način "tovarenja" kontejnera imaju?

U 1:1 vagoni imaju klinove, a kontejneri rupe.
2017-01-30 (37).JPG
2019-03-12_ZCPR Zabica (10).JPG

Čini mi se da Herpa ima solidno to riješeno, njihove kontejnerske prikolice i kontejneri imaju to dosta točno napravljeno

1582709448765.png
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Evo obećanih fotki Laags vagona sa S-ADRIA oznakom. Tekst vlasnika je 'šlampavo' napisan, kao da je nabrzinu naknadno dodavan.

Posjednik vozila (u ovom slučaju Adria Rail) nije nužno i vlasnik vozila. To se vidi i iz standardnog obrazca za upis u Registar vozila kod Agencije za sigurnost željezničkog prometa:

https://asz.hr/vozila/registar-vozila/

gdje postoje zasebni odjeljci za upis vlasnika i za upis posjednika:

PODACI O SUBJEKTIMA NADLEŽNIMA ZA VOZILO
7. Vlasnik (opcionalno)
7.1. Naziv subjekta: ..................................................................................
7.2 Registriran pod brojem(matini broj subjekta): .................................
7.3 Adresa / ulica i broj, grad, PB: ..........................................................
7.4 Država: ............................................(oznaka u skladu s Prilogom 4.)
7.5 Adresa elektronske pošte: ..................................................................
8. Posjednik
8.1. Naziv subjekta: ..................................................................................
8.2 Registriran pod brojem (matini broj subjekta): ................................
8.3 Adresa / ulica i broj, grad, PB: ..........................................................
8.4 Država: ............................................(oznaka u skladu s Prilogom 4.)
8.5 Adresa elektronske pošte: ..................................................................
8.6 Oznaka posjednika vozila (VKM):.....................................................

Podaci o vlasniku vagona ne pišu se na vagon, pišu se samo podaci o posjedniku (koji, kak smo rekli, može a i ne mora biti istovremeno vlasnik vagona). U pravilu manje tvrtke nemaju vlastite vagone već ih unajmljuju.
 
Last edited:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh