JŽ DDm (HŽ MDDlm) - vagon za prijevoz automobila

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
sky, da na to sam mislio, samo je bila druga slika, pa nisam skužio da je troosovinac u pitanju :D
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
nickname25 kaže:
bio je prljavo plavi :D :D


:D :D :D izludit ćete me

šibnut ćemo onda tu plavu...samo ću morat iskopati neke detaljnije fotke ne bi li što vjerodostojniju nijansu te plave našao
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Kako fotke mogu fino zavarati, tko bi rekao da je ovaj plavi, a znamo da je plavi ;) :
(fotka sa neta, izvor nepoznat)
dsc02477qm4[1].jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
djzlaja kaže:
Koji bi RAL bio za ovu plavu boju kojom bi se trebao prefarbati???
Ako planiraš raditi HŽ varijantu, onda bi po svemu sudeći trebao biti RAL 5015 (ista boja kao i kod sivo-plavih HŽ vagona).
JŽ verzija vagona imala je tamniju nijansu plave.
 

nik

Veteran foruma
Konačno su se pojavile slike ovog zagrebačkog DDm vagona iz vremena dok je bio nov.

http://rail-fun-pics.startbilder.de...Deutschland~Wagen~Guterwagen+aller+Arten.html

DDm 51 72 98 70 217-9 JZ Bf.München Ostbhf. Sommer 1989.

ddm-51-72-98-70-252086.jpg


ddm-51-72-98-70-252084.jpg


ddm-51-72-98-70-252085.jpg


U ovoj rezoluciji se sa zadnje slike ne može pročitati datum revizije ali pretpostavljam da bi to bilo moguće na slici u punoj rezoluciji skeniranja...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
U ovoj rezoluciji se sa zadnje slike ne može pročitati datum revizije ali pretpostavljam da bi to bilo moguće na slici u punoj rezoluciji skeniranja...
Podatak o reviziji na ovim vagonima i nije neki problem. Problem je što je vrlo teško očekivati da će se itko od proizvođača upustiti u izradu ovog modela, pošto takav model iziskuje izradu novoga alata. Prema svemu sudeći, za samo 20 proizvedenih vagona za ŽTP Zg?! Teško....
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
.... da izvučem malo temu iz naftalina,

Roco model DB DDm vagona koji je poslužio kao 'žrtveno janje', da bi dobio JŽ verziju vagona:
P1010145.JPG

... Roco rastavljen na sastavne dijelove:
P1010341 (2).JPG
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Za preradu modela u JŽ varijantu, Roco postolja DDm vagona su nam neupotrebljiva
(ne zadovoljavaju niti izgledom okvira, niti osovinama koje imaju premali promjer kotača):
P1010174.JPG



...potrebno je nabaviti neka postolja tipa Gorlitz V, koja će uz naknadnu doradu nalikovati Gredeljevim postoljima tipa JG-8!
U ovom slučaju, Gorlitz postolja skinuta su sa jednog starijeg Sachsenmodelle putničkog vagona:
P1010175.JPG
 

nik

Veteran foruma
Problem je što Sachsenmodelle predstavlja Gorlitz V a vagon za automobile ima modificirani Gorlitz V. Mislim da modificirani Gorlitz V odnedavno radi Roco. Na Tillig restoranu za Avalu su isto ugrađena Gorlitz V postolja a trebaju biti modificirana Gorlitz V.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Problem je što Sachsenmodelle predstavlja Gorlitz V a vagon za automobile ima modificirani Gorlitz V.
Nije problem, zašto bi bio? Iz ovih Sachsenmodelle postolja uz nešto malo više truda, daju se čisto pristojno izvuči Gredeljeva postolja.
Jeftinija mi je varijanta bila iskoristiti postolja koja već imam doma, nego ići tražiti nova Roco!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Jedna usporedna slika 'odbačenih' Roco postolja (lijevo) i Sachsenmodelle postolja (desno), koja su korištena za preradu:
P1010176.JPG


Dakako, niti sa Sachsenmodelle postoljima nisu se dobile adekvatne osovine za DDm, pa ih je bilo potrebno posebno nabaviti!
 

nik

Veteran foruma
Nije problem, zašto bi bio? Iz ovih Sachsenmodelle postolja uz nešto malo više truda, daju se čisto pristojno izvuči Gredeljeva postolja.
Jeftinija mi je varijanta bila iskoristiti postolja koja već imam doma, nego ići tražiti nova Roco!
Nisam se dobro izrazio; nije problem nego nedostatak. :D Naravno sve je moguće modificirati ali to je dodatni posao. Više me kod modifikacija postolja brine plastika od koje su napravljena; ista često nije najpogodnija za dorade.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Koje to osovine pašu, Sky?
Nabavio sam si Luck-Feinmechanik RP25 osovine, promjera 9,7mm (taman za DDm, vrijednost između Roco i Sachsenmodelle osovina),
a da po specifikaciji odgovaraju za Roco/Sachsenmodelle okvire, tako da postolja u konačnici imaju dobra vozna svojstva...

Usporedba Roco osovine (lijevo) i LuF (desno):
P1010160.JPG

... ono što sam na tim osovinama jedino dodatno uradio, to je bilo bojanje vanjske plohe kotača u crno:

P1010130.JPG

P1010129.JPG
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Rastavljanje Sachsenmodelle postolja:

P1010175 (2).JPG

... i konačno dio koji nam treba :yes:

P1010179.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh