JŽ DDm (HŽ MDDlm) - vagon za prijevoz automobila

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
.... i tako je započela zabava sa postoljima :harakiri

Korekcija načina kopčanja postolja na tijelo vagona:
P1010179.JPG

P1010144.JPG

P1010145 (2).JPG


... igranje sa dodacima koja se montiraju na postolja (senzori):
P1010198.JPG

P1010165.JPG
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Korigiranje okvira postolja, pošto ovakav 'Sachsenmodelle oblik' na kraju gdje dolazi kopča vagona, nema svrhe kod kuplunga Roco DDm modela, a i ružno izgleda:

P1010146.JPG

P1010147.JPG
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Jedno pitanje, postolja nemaju kočnice odnosno imaju disk kočnice? Oznaka 2,50m je naljepnica (printana...)?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Jedno pitanje, postolja nemaju kočnice odnosno imaju disk kočnice? Oznaka 2,50m je naljepnica (printana...)?
Da Gorchi, postolja su opremljena disk kočnicama i to sa 3 diska po osovini!
Oznake su rađene po principu sitotiska na dekal foliji, o njima nešto više može napisati @Wile E Coyote,
pošto je vezano za oznake i natpise, moj posao bio detaljna priprema dokumentacije, a Coyote je kao i obično na sebe preuzeo
posao da na temelju pripremljene dokumentacije odradi dekale! :palac_gore:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Tu sam....
Elem, Sky je već rekao, na postoljima, kao i na ostatku modela, bit će decali. Sitotisak je odrađen na prozirnoj decal foliji za laserski printer. Može se sitotisak staviti i na decal papir za ink-jet, ali je decal folija za taj printer ponešto deblja jer mora ta boja koju pljune ink-jet nekamo "ući". Decal folija za laser je pak prilično tanja i kad se model završno preboji bezbojnim, jako je teško skužiti gdje je rub decala. Moram pohvaliti Skyja da je uistinu odlično odradio svu pripremu, tako da je crtanje decala u Corelu išlo poprilično brzo.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Skraćivanjem capica na držaču opruge kuplunga (desni primjerak na slici) ,
smanjio se zazor kod dosjeda tijela vagona na ova 'nova' postolja
(da na kraju vagon ne bi stajao previše uzdignuto od postolja i da mu ne bude narušena stabilnost):

P1010143.JPG
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ja sam mislio da su ovi modeli napravljeni od unapred (pre livenja) obojene pastike.
S čime i kako skidaš boju Sky?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ja sam mislio da su ovi modeli napravljeni od unapred (pre livenja) obojene pastike.
S čime i kako skidaš boju Sky?
Mon, zavisi kako koji dio. Recimo npr. velike bočne strane vagona i čeoni prelazni mostovi (čeone stranice)
napravljeni su od unaprijed obojane zelene plastike, dok su ove platforme naknadno farbane. Gornja platforma je
napravljena od sive plastike, a naknadno u zelenu boju joj je ofarbana donja ploha, dok je donja platforma
napravljena od crne plastike, a u sivo joj je obojana gornja ploha....

Za skidanje boje već dosta dugo koristim ovaj Ebelin odstranjivač laka za nokte bez acetona, kojeg nabavljam u DM-u:
P1010061 (2)[1].JPG
To je njihov nekakav Brand, a pokazao mi se dosta solidan u skidanju farbe sa modela.
Stavim tog odstranjivača na nekakvu pamučnu tkaninu, i nema druge nego trljanje po modelu, dok ne skinem farbu...
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Super Sky, hvala na informaciji! Inaće dobio sam dcl jedne tekućine za skidanje boje, koje pravi Samson Kamnik i dobro opravlja svoju zadaću. O toj tekučini raspisao se N Amatera (Jani Tekavčič):
http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=35&t=7955

Oznake1.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Dodavanje poprečnih rebara na krajevima gornje platforme:

P1010001.JPG


S obzirom da za razliku od DB vagona, JŽ varijanta nema ugrađena čeona završna svjetla,
trebalo je na Roco modelu korigirati čelo gornje platforme:

P1010003.JPG


Korekcija na donjoj platformi:
P1010079.JPG

..... i na kraju farbanje:
P1010321.JPG
 
Last edited:

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Savrsenstvo...
Cime lakiras ovo???
Ovo je produkcija kao iz tvornice.. s tim sto u tvornici bude sitnih greskica dok je ovo perfekcija ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Savrsenstvo...
Cime lakiras ovo???
Ovo je produkcija kao iz tvornice.. s tim sto u tvornici bude sitnih greskica dok je ovo perfekcija ;)
@djzlaja , hvala na pohvalama! ;) Samo..., nemoj previše hvaliti, jer onda ću tek pogriješiti!:hihihi: :palac_gore:
Bez brige, ima i ovdje greškica, samo vam neću otkriti gdje! :hihihi:
Za lakiranje koristim Tamiya lakove u spreju, ako idu na površinu gdje nema dekala...
Donja ploha plave boje na prvoj slici je lakirana polusjajnim lakom, dok su ove gornje crne plohe prelakirane matt lakom,
i te gornje plohe izgledaju malo hrapavije, jer su zapravo takve i na pravim vagonima!
Kod lakiranja, tek malo lakom pređem površinu, čisto da se dobije završni željeni efekt!
Jer, previše našpricanog laka, tek napravi :wc:....
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
A cuj kad je nesto ovako dobro odradjeno.. mislim na sve segmente i studiozno napravljeno, treba pohvaliti..
Ovakvih prerada i to na ovakav nacin nam treba na forumu i uzitak je pratiti temu..narocito ovako dobro ispraceno foto dokumentacijom ;)

Lakiranje me interesiralo takodjer iz razloga jer konstantno sam u dilemi zezat se s zracnim kistom (kao ja ) ili ne.. jer vidim da dosta ekipe s foruma cini cuda s sprejevima..

Svakako s nestrpljenjem ocekujem nastavak!! ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
A cuj kad je nesto ovako dobro odradjeno.. mislim na sve segmente i studiozno napravljeno, treba pohvaliti..
Ovakvih prerada i to na ovakav nacin nam treba na forumu i uzitak je pratiti temu..narocito ovako dobro ispraceno foto dokumentacijom ;)

Lakiranje me interesiralo takodjer iz razloga jer konstantno sam u dilemi zezat se s zracnim kistom (kao ja ) ili ne.. jer vidim da dosta ekipe s foruma cini cuda s sprejevima..

Svakako s nestrpljenjem ocekujem nastavak!! ;)
Nastojim tu i tamo poslikati te neke bitnije faze prerade, makar rezultate tih pojedinih koraka, možda nekad nekome i posluži koja od ovih slika!
Nego, iako oko njega ima dosta peripetije oko pripreme i čišćenja, zračni kist je svakako najbolje rješenje!
S obzirom, da se baš i ne bavim puno sa preradama modela, nekako ga izbjegavam kupiti, pa se trudim sa ovim piksama
dobiti što pristojniji konačni rezultat!
Iako, kada se malo ispraksiraš, farbanje sa piksama ide brzo i dosta jednostavno!
U stvari, najviše vremena izgubim oko maskiranja modela pred farbanje..... Ovaj DDm me stvarno UBIO po tom pitanju!:mamurluk:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh