Avala - modeli

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
Mon kaže:
Da se malo vratim na onaj "bugarski JZ" restoran:
Ja nekuzim sta imaju s tim "BDZ" kad Avala nije nikad vozijo kroz Bugarsku. Mislim na modelu ce sigurno pisat JZ umjesto BDZ. Zasto nije mogao bit neki "cistokrvni" JZ WR?

Jel zna netko kada taj bugarski JZ WR izlazi? Jos ove godine?

ACME ima u najavi sastav Avale sa početka prometovanja, od lipnja 1991. a tada je baš za taj vlak iznajmljen BDŽ restoran jer ŽTP Bg nije imao nikakav svoj osim valjda onih prastarih kratkih Ganz vagona sa kraja 50-ih. Kada su, koju godinu kasnije, u Goši neki bife Y vagoni pregrađeni u restorane prestala je i potreba za najmom bugarskih vagona. Par postova prije je na slici taj narančasti restoran, sa JŽ oznakama, slikan u Beču baš u sastavu Avale (na lijevom kraju slike se vidi Y Bl u tri nijanse žute/narančaste a na desnom Z2 Alm narančasti sa bijelom crtom na pola visine prozora).
 

nik

Veteran foruma
Bora Somborac kaže:
Taj Bugarski WR je bio iznajmljen od strane JŽ upravo da bi išao na tim vozovima jer kao što je već rečeno postojao je nedostatak WR vagona sve do dolaska Goše-Y.
I ja sam zainteresovan za Gošin WRl kao i Acl i Bcl, a ovaj Bcl pogotovo u Beogradskoj "papagaj" boji.

Za WRl mislim da ima prilično malo šansi iako je, doduše, vozio na Avali a i na Savi do Munchena odnosno sada Villacha.
Za Acl postoje svi potrebni dijelovi osim jednog dodatnog ili zamjenskog komada plastike u službenom odjeljku pa je samo stvar ACME-ove odluke da krene u to (ja bi sebi kupio plavi JŽ).
Bcl će se nesumnjivo pojaviti kao varijanta bojenja postojećeg modela ali ja to nebih nazvao 'papagaj' bojom jer je riječ samo o šarenoj traci na zelenom vagonu (i njega planiram kupiti).
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
A kolike su onda sanse da se napravi JZ Goša-Y Restoran (znaci preuredeni bivsi bifeji)?

a) izuzetno male jer je riječ o kompletno novom alatu ako ne računamo pod sa postoljima i stepenicama i dijelove sa čela
b) prilično male jer je riječ o vagonima koji su se kasno pojavili u prometu (cca 1993.) i uopće ne pokrivaju, trenutno najvažniju, epohu IV niti nekadašnju zajedničku državu odnosno željeznicu
c) ipak nekakve jer su ti vagoni vozili ili još uvijek voze u dosta zapadnih zemalja

Problem je što su i ŽTO Sa i ŽTP Zg i HŽ i SŽ i JŽ(Srb) preuređivali putničke ili bife Y vagone u restorane ali prema različitim projektima pa onda imamo barem 6 različitih tipova napravljenih u 1 do 3 primjerka. Doduše manje-više svi osim sarajevskog unikata sa Bosna Ekspresa su vozili i u međunarodnom prometu pa im to onda daje neke šanse za izradu modela. Bez obzira na sve ja puno izglednijom vidim mogućnost izrade srpskih Z1 vagona ('Avala') što uz A i B uključuje i WR (recimo set 'Avala 2001.' sa 4 vagona i dodatna 2; usporedivo sa 'Mimarom 1991.') jer ti vagoni već cijelo desetljeće voze Europom; od Beograda do ili preko Zagreba, Ljubljane, Zuricha, Munchena, Villacha, Beča, Praga, Bratislave i Budimpešte (do Zuricha samo B a drugdje i A i B i WR).
 

damir661

Veteran foruma
JZ WRL sa suknjicom je znao da vozi i na Optimi, tako da mislim da bi se ACME i tekako isplatila nova konstrukcija za WRL sa suknjicom.
Pored toga on se moze izraditi u tri verzije bojenja.

Sto se Acl vagona tice, ima jedna zackoljica, a to je da oni imaju na boku trodelnu resetku (slicno Gosa Y vagonima iz '76), dok je ostala oprema kao i na novojim Y vagonima, iako postoje Acl i sa obicnom jednodelnom resetkom.
NE znam da li je taj vagon nekada vozio van teritorije ex YU (cisto sumnjam), moguce je da su svi bili i rezim 50.
Bili su upecatljivi na Vojvodini i kasnije na barskim vozovima.

Sve jedno bih ga normalno voleo imati kao model
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Balkano kaže:
Mon kaže:
Da se malo vratim na onaj "bugarski JZ" restoran:
Ja nekuzim sta imaju s tim "BDZ" kad Avala nije nikad vozijo kroz Bugarsku. Mislim na modelu ce sigurno pisat JZ umjesto BDZ. Zasto nije mogao bit neki "cistokrvni" JZ WR?
U početku prometovanja, Avala je u svom sastavu imala 2 tipa restorana:
- unajmljeni 'Bautzen' od BDŽ-a i
- ovaj kratki 'domaće' izvedbe:
(slika uzeta iz posta damira661)
Ta naranđasta boja mu je valjda ostala još iz vremena prometovanja na Avali...
Taj vagon je na slici Avale iz ACME kataloga.

Pošto ACME, a niti itko drugi ne radi takav 'domaći' model restorana, jedini logički potez je bio da se za model Avale uradi taj unajmljeni Bautzen za kojeg Tillig već ima alate! ;)
 

Attachments

  • IMG_0364[1].jpg
    IMG_0364[1].jpg
    43.2 KB · Pregleda: 112

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Prije toga imali su standardnu plavu boju sa bijelim crtama, pa pretpostavljam, da je ova naranđasta uletjela za potrebe Avale, ne?
 

damir661

Veteran foruma
Verovatno, kasnije su svi vagoni, postajali narandzasti.
Na slici koju je stavio Bora, vidi se d ih je bilo i plavo-belih
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Taj narančasti vagon kojeg je stavio Damir se slaže s onim iz prospekta JŽ ali ne sa onim sa slike Sky-a. Možda je onaj iz slike koju je objavio Sky preradjen (prozori!)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Gorchi kaže:
Taj narančasti vagon kojeg je stavio Damir se slaže s onim iz prospekta JŽ ali ne sa onim sa slike Sky-a. Možda je onaj iz slike koju je objavio Sky preradjen (prozori!)
Ovaj sa slike iz mog posta slaže se sa restoranom Avale iz ACME kataloga (slika u katalogu koja najavljuje Avalu).
U oba slučaja se radi o preradama, ali po nešto malo drugačijem principu.
 

wiggum

Veteran foruma
Ništa od Avale još neko vrijeme:

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?10,6356998
Na moj upit oko ACME JŽ Avale, modelarski dućan mi je odgovorio da ništa od seta još neko vrijeme zbog premalog broja narudžbi.

Hallo Freunde,
Mein Modellbahngeschäft hat mir nach eine Nachfrage bezüglich ACME Avala gesagt, das die JZ Garnitur derzeit auf Eis gelegt wird da zu wenig Bestellungen eingegangen sind.
Also Bestellt ;-)
Lg
Chris
 

Davor

Veteran foruma
Damire, koliko je vagona imao najduzi sastav Avale?
I koliko uprava je ucestvovalo u sastavljanju kompozicije sa svojim vagonima?
Da ne pravim OT u temi o Damirovim modelima, za Mon - a sam jutros napravio jedan snimak Avale.
 
  • Like
Reactions: Mon

Davor

Veteran foruma
Kada jednog dana bude postojao model ŽS vagon restorana za Avalu, u njega obavezno ugraditi neki generator mirisa.:D
 

damir661

Veteran foruma
JŽ-Bd 51 72 10-80 622-3
ACME_55074-1_Alm_Gangseite.jpg
ACME_55074-1_Detail.jpg
ACME_55074-1_Detail1.jpg
ACME_55074-1_Detail2.jpg

JŽ-Bd Bl 51 72 20-70 504-3
ACME_55074-2_Bl_Gangseite.jpg
ACME_55074-2_Detail1.jpg

JŽ-Bd Bl 51 72 20-70 511-8
ACME_55074-4_Detail1.jpg

JŽ-Bd Bl 51 72 20-70 514-2
ACME_55074-3_Detail1.jpg
ACME_55074-4_Detail2.jpg
ACME_55074-4_Bl_Gangseite.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh