JŽ Dd - Teretni službeni vagon

milošjocif

Član foruma
Otvaram novu temu o teretnom službenom vagonu Dd,kojeg je Gorchi najavio u novitetama.U međuvremenu je stigla i embalaža,pa se vagon može naručiti na več spomenutoj adresi.
Kako kaže Tanka vatra,to je vagon,koji je bio u sastavu svakog teretnog voza.Mogao je biti ponekad i na putničkim vozovima na sporednim prugama.Krajem 70-ih polako su nestali sa naših pruga,a zamijenili su jih Utz vagoni,prvenstveno za sabirne vozove.Pa i posao vlakovođe su preuzeli drugi,zato nije ni više bilo tolike potrebe po tim vagonima.Ja malo znam o izvoru tih vagona-odakle su,ko ih je radio,kada-pa ako netko zna nešto o tome,poželjno bi bilo,da to napiše ovdje.Ja sam tekom godine skupljao fotografije o tom službenom vagonu u sastavu sa raznim lokomotivama,pa ču ih tu staviti po 4 odjednom.Sve slike su sa neta,osim sa 661,koju smo dobili od Chrisa.
LP Miloš
 

milošjocif

Član foruma
Za naš model smo odabrali ovu fotografiju,koju je napravio član kluba Veno Lang davno krajem 70-ih u Ljubljani.A to zato,jer je jedna rijedkih slika u bojama,i da se jasno vidi broj vagona.Prilažem i fotografiju modela.Interesantno je,da ima 33-107 tender od 110,a obedve su danas još sačuvane (107 u Trstu i 110 u Pivki).LP MilošImage00004_mala.jpg Dd in 33 model.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Da se nadovežem na Danijev post:

model dolazi lepo upakovan i zaštićen od loma u drvenoj kutijici popunjenom sunđerom/spužvom, sa uredno složenom ceduljicom sa objašnjenjem i računom:
1. Dd 20 72 94-29 018-5 JŽ - Klub Baat MVS1701 - DSC00719.JPG
2. Dd 20 72 94-29 018-5 JŽ - Klub Baat MVS1701 - DSC00720.JPG

Interesantna napomena o kojoj smo ovih dana diskutovali u jednom drugom podforumu ;) :
4. Dd 20 72 94-29 018-5 JŽ - Klub Baat MVS1701 - DSC00723.JPG

I evo vagončića, manevarka ga priprema za kačenje na kompoziciju; sa zatvorenim i otvorenim vratima :cool1: :
3. Dd 20 72 94-29 018-5 JŽ - Klub Baat MVS1701 - DSC00744.JPG

Jedino što uz ovaj model nisam dobio su kopče, neznam jel je tako i sa ostalim isporučenim modelima ali te kopče i nisu toliko važne
kao što je važna sama izrada ovog modela sa kojom sam ja maksimalno zadovoljan! :dada:
f015.gif
.
.
 

milošjocif

Član foruma
Zdravo Mon

U Klubu Baat smo odlucili, da nasi modeli nece imati kopca. Vecina nasih kupaca su ozbiljni modelari, koji u glavnom koriste neki od naprednijih sistema kopca (Fleischmann kurzkuplung, Roco kurz- ili univerzalkuplung, Kadee, itd.), pa bi bilo dodavanje obicnih NEM kopca modelu u vecini primjera bezkorisno, a na drugoj strani bi poskupilo model.

LP Miloš
 

malimiha

Član foruma
Zdravo Mon

U Klubu Baat smo odlucili, da nasi modeli nece imati kopca. Vecina nasih kupaca su ozbiljni modelari, koji u glavnom koriste neki od naprednijih sistema kopca (Fleischmann kurzkuplung, Roco kurz- ili univerzalkuplung, Kadee, itd.), pa bi bilo dodavanje obicnih NEM kopca modelu u vecini primjera bezkorisno, a na drugoj strani bi poskupilo model.

LP Miloš
Danas sam razgovarao sa jednim ozbiljnom modelarom, rekel je da je ovaj Dd vagon do sada postigel rekorde. Do sada najskuplji dvoosovinac i prvi model do sada koji nema stavljenih kupla.
Nešto skuplji modeli kod Fleischmann-a i Roco-a u N i H0 imaju stavljenih i više kupli (kurz i univerzal). Da se model pojeftini mogla bi bit kutija od kartona, a ne od drveta, koja je sigurno koji € skuplja.
To jest moja dobronamjerna kritika.
 

nik

Veteran foruma
Danas sam razgovarao sa jednim ozbiljnom modelarom, rekel je da je ovaj Dd vagon do sada postigel rekorde. Do sada najskuplji dvoosovinac i prvi model do sada koji nema stavljenih kupla.
Nešto skuplji modeli kod Fleischmann-a i Roco-a u N i H0 imaju stavljenih i više kupli (kurz i univerzal). Da se model pojeftini mogla bi bit kutija od kartona, a ne od drveta, koja je sigurno koji € skuplja.
To jest moja dobronamjerna kritika.
Ovi nemaju drvenu kutiju...
https://www.conrad.de/de/liliput-l2...gwagen-der-db-behaelter-ekrt-231-1485145.html
https://www.haertle.de/Modelleisenb...Behaeltertragwagen+BTms+55+DB+DC+Spur+H0.html
https://www.voelkner.de/products/93...eltertragwagen-der-DB-Behaelter-Efkr-421.html
http://memoba.at/liliput-li235220-db-containertragwagen-schenker.html
 

Mon

 
Osoblje foruma
Jel se zna neki broj koliko je ovih vagona bilo u JŽ i koja su ga sva ŽTP imala?
 

milošjocif

Član foruma
Dobili smo spisak tih vagona u muzeju SŽ za stanje 1972 godine (ako sam dobro zapamtio).Ima toga puno,pa je kolega Veno skenirao samo za Sloveniju (Mb,Lj,Po).Na spisku je 70 vagona Dd.Kad če biti više vremena,skenirat če se i za ostale republike.
LP Miloš
 

Mon

 
Osoblje foruma
Dobili smo spisak tih vagona u muzeju SŽ za stanje 1972 godine (ako sam dobro zapamtio).Ima toga puno,pa je kolega Veno skenirao samo za Sloveniju (Mb,Lj,Po).Na spisku je 70 vagona Dd.Kad če biti više vremena,skenirat če se i za ostale republike.
LP Miloš
Odlično, hvala unapred Miloše!
:palac_gore:
.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh