JŽ G-dvoosovinac ep.III - ACME 40098

nik

Veteran foruma
Dobro poznati i već davno uglavnom rasprodani ACME model o kome je ova tema predstavlja JŽ vagon iz epohe III i to njenu sredinu ili drugu polovicu (ep.IIIb ili IIIc). Model je vrlo dobar a moglo bi se reći i da je odličan samo da nema zajedno napisane oznake 'RIV' i 'NE' koje bi se međusobno trebale isključivati. No to je sve već gotova stvar i spada pomalo u modelarsku povijest s obzirom što se sve od domaćih modela pojavilo u međuvremenu.

Ono što od 'domaćih' vagona najviše nedostaje su teretni JŽ u epohi IVb i IVc (od kraja 70-ih do početka 90-ih) a koji su prepoznatljivi po tome što na uglovima više nemaju bijele oznake vrste kočnice (to je još postojalo u ep.IVa). ACME bi tu mogao ponoviti model iz ove teme ali sada sa novijim oznakama (ovo bi, valjda, bila ep.IVb). U odnosu na vagon sa slijedećih fotografija model ima samo neke razlike (rešetke bočnih gornjih otvora i podizni ventlacioni poklopci na čeonim stranicama*).
215_Picture_338_1.jpg
215_Picture_337_2.jpg
Slike su valjda odnekud sa neta ali se više ne sjećam odakle niti tko je autor. Pretpostavljam da je autor napravio i više slika ovog vagona sa svih strana na kojima se vide i svi natpisi. Također je moguće da ovaj vagon još uvijek postoji jer su slike iz 2007.
*) trebam još proučiti ACME FS modele jer je moguće da već rade i varijantu bez čeonih otvora
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
A to su vagoni baš za epohe do kraja IVa, iz 80-ih se sjećam već uveliko unificiranog izgleda teretnih vlakova sa dugim kompozicijama Gas i Gbs vagona.
 

damir661

Veteran foruma
Ovo je slika iz Podgorice, mislim da taj vagon još uvek stoji tamo
Jedna moja slika iz 2008., ali nažalost nisam slikao detalje
IMG_5964.jpg
 

nik

Veteran foruma
Na fremu bi se mogao pročitati kompletni broj vagona i datum revizije; tamo je boja zaštićena od sunca i kiše pa natpisi ostanu vidljivi i nakon 60 godina stajanja na otvorenom. Mislim da bi model mogao 'proći' čak i uz ove kompromise sa čeonim poklopcima. Koga smeta lako na karoseriji izreže pravokutne rupe između okomitih i horizontalnih ojačanja tamo gdje su poklopci pa to zatvori pločama stirena...

Ja imam prilično dobro poslikan jedan 'Oppeln' ŽTP Zg sa revizijom iz ranih 80-ih; isto kao i ovaj exFS ima klizne ležaje (u stvari sada ima kotrljajuće jer je služio kao neki mobilni magacin na Zg RK ali pošto ima tablicu podmazivanja na fremu pretpostavljam da je dok je vozio imao klizne) a sada čekam da Brawa izbaci model tog tipa vagona (u najavi je bio za kraj prošle godine ali izlazak kasni) pa da im pošaljem prijedlog.
http://www.modellbahnshop-lippe.com...86-0-0-0-1-2-2-0-gatt-gb-p-0/ein_produkt.html
 
Last edited:

Davor

Veteran foruma
A to su vagoni baš za epohe do kraja IVa, iz 80-ih se sjećam već uveliko unificiranog izgleda teretnih vlakova sa dugim kompozicijama Gas i Gbs vagona.
U dokumentarcu "Istorija srpske zeleznice" ima kadar snimljen verovatno 80-tih gde se vidi da su stariji vagoni jos u saobracaju.
 

nik

Veteran foruma
A to su vagoni baš za epohe do kraja IVa, iz 80-ih se sjećam već uveliko unificiranog izgleda teretnih vlakova sa dugim kompozicijama Gas i Gbs vagona.
Nije IVa jer nema oznake kočnica na uglovima. Vozili su predratni vagoni i u 80-ima. 'Oppeln' sa Zg RK ima zadnju reviziju iz '84. i to na 4 godine ('4 REV').
 

nik

Veteran foruma
U dokumentarcu "Istorija srpske zeleznice" ima kadar snimljen verovatno 80-tih gde se vidi da su stariji vagoni jos u saobracaju.
U Zagrebu (Črnomerc TK) su početkom 90-ih stajali vagoni drugih ŽTP-a koji su tu 'zaglavili' 1991. i među njima je bio Skopski 2-os. plato sa stupovima i niskim metalnim stranicama koji je njemačka gradnja sa prelaska 30-ih na 40-e, nažalost nisam ga fotografirao...
Također je još krajem 90-ih negdje na pruzi Koprivnica-Osijek stajala beogradska 2-os. cisterna (u crveno-smeđoj boji i sa oznakama za redovni promet) koja je njemačka ratna gradnja. Nju imam slikanu ali samo u prolazu iz vlaka...
Isto tako su zagebački 2-os. silosi za cement 'slonići' bili 60-ih ili 70-ih novograđeni na fremovima njemačkih vagona sa poluvisokom drvenim stranicama koji su ratna gradnja. Tek sredinom 90-ih su na HŽ-u 'preseljeni' na fremove novijih standardnih 'E' vagona koji su baš tada prestali prometovati.
 
Last edited:

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Nije IVa jer nema oznake kočnica na uglovima.

?

Vozili su predratni vagoni i u 80-ima. 'Oppeln' sa Zg RK ima zadnju reviziju iz '84. i to na 4 godine ('4 REV').

Bilo je i kasnijih revizija, npr. Oppeln ŽTO Sa 139 0667-5, REV 24. 3. 89, NR 24. 3. 92

Poanta mog zapisa bila je u tome da su predratni vagoni najsignifikantniji za epohe do IVa, a kasnije su već bili beznačajana manjina. Uz to, da li je uopšte već bio izrađen koji model JŽ teretnog vagona u epohi IVa? Po mom uvidu ne.
 

nik

Veteran foruma
?



Bilo je i kasnijih revizija, npr. Oppeln ŽTO Sa 139 0667-5, REV 24. 3. 89, NR 24. 3. 92

Poanta mog zapisa bila je u tome da su predratni vagoni najsignifikantniji za epohe do IVa, a kasnije su već bili beznačajana manjina. Uz to, da li je uopšte već bio izrađen koji model JŽ teretnog vagona u epohi IVa? Po mom uvidu ne.
To je točno ali alate za E, Eas i Gs, kao i gotovo sve njemačke predratne i ratne tipove (Roco + Fleischmann + KMB) ima Roco a on je nezainteresiran za ovo tržište. Za Gas, Regs, Fals, Kgs i ostale karakteristične JŽ vagone alati ne postoje pa ih nitko zasad ne može raditi. Preostaje nam onda zasad ovih nekoliko stranih tipova za čiju izradu alate ima ACME ili netko drugi drugi tko je, ili bi mogao biti, voljan raditi naše teretne vagone. Ja se nadam da će vremenom netko, recimo ACME, napraviti nekoliko karakterističnih JŽ tipova; Gas, Fals itd.
Što se ep.IVa tiče nemojmo zaboraviti da je ona ipak kao tržište manje 'popularna' od ep.IVb/IVc i to iz dva razloga; 70-e su bile, iz sadašnje perspektive, već davno i relativno manji broj modelara ih se sjeća a podataka (slika) za izradu modela je također znatno manje (rezultat toga je da ACME nije napravio još niti jedan model Goša vagona iz epohe IVa; za tu eru bi bio zgodan set Y vagona AB + B + Bc + WL sa još dodatnim B ali tu nam fali alat za stari 9-prozorski A/AB/AR sa kočionim papučama a kod WL bi bio kompromis sa bočnom rešetkicom kao i kod ŽS modela).
 
Last edited:

Mon

 
Osoblje foruma
Za neku kompoziciju sa domaćeg terena dobro bi došao i model ovakvog vagona u originalnom FS izdanju.
Fotografija Nieka Opdama iz 1974 g. uslikana kod Vukovara:
11 059 JZ Vukovar 1974 by Niek Opdam.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Što se ep.IVa tiče nemojmo zaboraviti da je ona ipak kao tržište manje 'popularna' od ep.IVb/IVc i to iz dva razloga; 70-e su bile, iz sadašnje perspektive, već davno i relativno manji broj modelara ih se sjeća a podataka (slika) za izradu modela je također znatno manje (rezultat toga je da ACME nije napravio još niti jedan model Goša vagona iz epohe IVa; za tu eru bi bio zgodan set Y vagona AB + B + Bc + WL sa još dodatnim B ali tu nam fali alat za stari 9-prozorski A/AB/AR sa kočionim papučama a kod WL bi bio kompromis sa bočnom rešetkicom kao i kod ŽS modela).

Ne znam kako se mjeri »popularnost« pojedinih epoha, ali bi bilo logično da bi to bilo izrađeno na osnovu analize »prodavljivosti« modela, a to vjerojatno temelji na predpostavki o tome koji starosni razred modelara financijski najbolje stoji i na daljnoj pretpostavki o tome da modelari najviše žele imati modele iz doba kad su se prvi put oduševili nad željeznicom, i to bi trebalo po pravilu biti u vrijeme njihovog djetinjstva.

I ako se uzme da je kao potencialni kupac najjači starosni razred od oko 50 do 65 godine starosti (ali ne znam da li bi se isto moglo reči i za ex-YU prostore), onda bi bilo logično da se sada »popularnost« polako seli iz epohe III u epohu IV, a od toga najprije na epohu IVa. I ako je bila dovoljno fotografija za epohu III onda bi ih moralo biti još više za epohu IVa (ali da, znam da je problem jer skoro da nema fotografija JŽ teretnih vagona, ali to vrijedi za sve JŽ epohe).
 

nik

Veteran foruma
Ne znam kako se mjeri »popularnost« pojedinih epoha, ali bi bilo logično da bi to bilo izrađeno na osnovu analize »prodavljivosti« modela, a to vjerojatno temelji na predpostavki o tome koji starosni razred modelara financijski najbolje stoji i na daljnoj pretpostavki o tome da modelari najviše žele imati modele iz doba kad su se prvi put oduševili nad željeznicom, i to bi trebalo po pravilu biti u vrijeme njihovog djetinjstva.

I ako se uzme da je kao potencialni kupac najjači starosni razred od oko 50 do 65 godine starosti (ali ne znam da li bi se isto moglo reči i za ex-YU prostore), onda bi bilo logično da se sada »popularnost« polako seli iz epohe III u epohu IV, a od toga najprije na epohu IVa. I ako je bila dovoljno fotografija za epohu III onda bi ih moralo biti još više za epohu IVa (ali da, znam da je problem jer skoro da nema fotografija JŽ teretnih vagona, ali to vrijedi za sve JŽ epohe).
Ne, epoha III je već sad zanimljiva jako malom broju modelara; ona je završila sredinom 60-ih a to je već pola stoljeća, ljudi koji je se koliko-toliko dobro sjećaju sad imaju 70-ak godina ili više; penzioneri su u svakom slučaju pa novaca baš i nemaju. I oni koji se dobro sjećaju ep.IVa sad se pripremaju za penziju ili su već u njoj jer je i tu riječ o razdoblju od prije 40-ak godina; oni koji se sjećaju 80-ih sada rade i koliko-toliko si nešto mogu i kupiti, kao i u idućih 10+ godina.
Osim toga puno vozila iz 80-ih je zbog rata negdje 'zaglavilo' sve do danas pa tu imamo efekt vremeplova da se takva vozila još uvijek mogu vidjeti i fotografirati; tako je nastalo dosta ACME modela a ista medota nije primjenjiva na ranija razdoblja, pogotovo ne za ep.III (zato ACME nije napravio niti jedan stvarno korektan model iz ep.III; putnički imaju totalno promašenu boju a teretni ono brljanje sa 'RIV' i 'NE', oni su se dobro prodavali prvenstveno zato jer tada još nije bilo drugih JŽ modela a ne zato jer baš njih netko želi).
 

nik

Veteran foruma
Dobar primjer je i Roco Beograd Express (setovi 3+3+1+1=8 vagona, uz moguće 'proširenje' na 11 sa postojećim Roco modelima) koji predstavlja VR '70/71. i jedva se rasprodao nakon što mu je dvaput snižavana cijena (po vagonu cca 60>40>25 eura) dok je ACME Jugoslavija Express (setovi 3+3+3=9 vagona, uz moguće proširenje na 10 sa postojećim ACME modelima) sa kraja 80-ih čak doživjela drugu ediciju a ne rasprodaju (uz cijenu 50...55 eura po vagonu)...
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ja se sječam epohe IVa i na žalost (ili na sreču?) još ne mogu u penziju. Ali dobro se ne sječam, a pogotovo ne tamo izpred negdje 1972, 71. Ali svakako je to »moja« epoha i uvijek tražim modele iz te epohe.

Inaće generacija od 50 do 65 je tista koja je več »izgradila kuču«, i djeca napuštaju dom (barem je tako na zapadu), a ljudi su još na poslu pa tako imaju dovoljno novaca za hobby.

A epoha III je još do pred nekoliko godina svakako bila popularnija od epohe IV, moral bi potražiti i komentare iz nekih mislim da Miba Messe, još se dobro sječam konstantacija u toj vezi (popularne su bile epohe III i V, ali ne i IV).
 

nik

Veteran foruma
Ja se sječam epohe IVa i na žalost (ili na sreču?) još ne mogu u penziju. Ali dobro se ne sječam, a pogotovo ne tamo izpred negdje 1972, 71. Ali svakako je to »moja« epoha i uvijek tražim modele iz te epohe.

Inaće generacija od 50 do 65 je tista koja je več »izgradila kuču«, i djeca napuštaju dom (barem je tako na zapadu), a ljudi su još na poslu pa tako imaju dovoljno novaca za hobby.

A epoha III je još do pred nekoliko godina svakako bila popularnija od epohe IV, moral bi potražiti i komentare iz nekih mislim da Miba Messe, još se dobro sječam konstantacija u toj vezi (popularne su bile epohe III i V, ali ne i IV).
Sjećam se i ja 70-ih ali 'mutno', zato su mi zanimljivije 80-e kojih se odlično sjećam.
To iz Mibe je vjerojatno od prije 10-15 godina; vrijeme 'leti'...
U međuvremenu se dogodila 'smjena epoha/generacija'; uvijek su popularne dvije grupe modela, oni od prije cca 30 godina (+-5) i oni 'sadašnji' (odnosno ne stariji od 10 godina); zato je sada ep.IV došla na mjesto ep.III (i VI na mjesto V), kog danas zanimaju 90-e - nikog.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sjećam se i ja 70-ih ali 'mutno', zato su mi zanimljivije 80-e kojih se odlično sjećam.
To iz Mibe je vjerojatno od prije 10-15 godina; vrijeme 'leti'...

Može biti da je već 10 godina od tada, vrijeme prebrzo prolazi.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Osim toga puno vozila iz 80-ih je zbog rata negdje 'zaglavilo' sve do danas pa tu imamo efekt vremeplova da se takva vozila još uvijek mogu vidjeti i fotografirati; tako je nastalo dosta ACME modela a ista medota nije primjenjiva na ranija razdoblja, pogotovo ne za ep.III (zato ACME nije napravio niti jedan stvarno korektan model iz ep.III; putnički imaju totalno promašenu boju a teretni ono brljanje sa 'RIV' i 'NE', oni su se dobro prodavali prvenstveno zato jer tada još nije bilo drugih JŽ modela a ne zato jer baš njih netko želi).

Da, te stvari nisu bile dobro izrađene. Ali usprkos "vremeplovu" nažalost neće biti bolje ni sa eventuelnim modelima predratnih G vagona, jer većina neće odgovarati po izgledu - naime JŽ su kod skoro svih predratnih G vagona izvršile promijene u vezi otvora za prozračivanje (možda još najmanje kod Oppeln-a) i kod nekih instalirale dodatne, tako da su ti vagoni imali četiri otvora za prozračivanje na stranici, a dodatni su bili drugačijeg oblika od originalnih, a kod drugih vagona su originalne otvore sasvim zatvorile i umjesto njih ugradile nove na susjedna polja. Proizvođači modela naravno ne nude modele koji bi bili sukladni sa tim JŽ preradama.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh