JŽ Jrsv, ex njemački Rm (A4)

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Na ovoj fotografiji iz g. 1964:

Prvi_večji_izvoz_TAM_v_Južno_Ameriko_in_sploh_največji_izvoz_dotlej_1964.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/F...eriko_in_sploh_največji_izvoz_dotlej_1964.jpg

se u prvom planu vidi JŽ vagon koji je najvjerojatnije jedna od varijanti nekadašnjeg njemačkog dvoosovinskog plato vagona s stupcima, kojeg se počelo izrađivati već u godini 1913, dakle još za vrijeme njemačkih Länderbahn-a, tada s slovnom oznakom Rm, a izrađivalo se taj tip vagona sve do godine 1927, tada je imao slovnu oznaku R Stuttgart, a vagoni koji su poslije drugog svjetskog rata prešli na DB dobili su oznaku R 10.

Vagon iz fotografije imao je broj 383084, a to znači da je bio u vlasništvu ŽTP Zagreb i imao slovnu oznaku Jrsv - na fotografiji se ne vidi jer ju zaslanja metalni profil, odnosno vidi se samo slovo "v". Šteta i da se ne vidi čeone stranice, ali pošto je imao razmak između osovina 6 m mora da je bio varijanta bez platforme (Rm vagoni s platformom su imali razmak 6,5 m).

Šteta i to da se ne vidi svih natpisa, jer bi se inaće moglo razmišljati o izradi natpisa na jednog od odgovarajučeg Roco modela, npr. Art. Nr. 67256:
179195.jpg
http://www.roco.cc/de/product/179195-0-0-5-1-0-0-003001/products.html

I još jedna fotografija takvog JŽ (pretpostavljam) vagona iza JŽ 53, slika odnekud iz neta:

JŽ 53-026, Rovinj .jpg
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
... i još da se za preradu nađu adekvatne osovine za zamjenu, da kotači budu sa krakovima ;)
 

alsbgd

Član foruma
Pa, neka predpostavka je da ne, jer je Roco sa drvenim stranicama, a Piko sa metalnim...

Zaboravio sam da napomenem da oznake na ram kola nisam stavio. Zato sto je vagon od
ODVRATNO LOSE plastike, puca i raspada se na pogled...Pa nisam hteo drugi put da ga
rasklapam. Ali Boze moj to je Roco.

A, sto se osovina tice, na mom modelu i jesu namerno zamenjene...;)
 

alsbgd

Član foruma
Ne znam tacno koji je kat.br. Secam se da je neka Ep. 1, i da mu je tovar bio kocnicarske kucice...
Posto mu je tovar bio izvadjen, u radnji sam ga kupio za nekih 12e....
 

nik

Veteran foruma
Pa, neka predpostavka je da ne, jer je Roco sa drvenim stranicama, a Piko sa metalnim...

Zaboravio sam da napomenem da oznake na ram kola nisam stavio. Zato sto je vagon od
ODVRATNO LOSE plastike, puca i raspada se na pogled...Pa nisam hteo drugi put da ga
rasklapam. Ali Boze moj to je Roco.

A, sto se osovina tice, na mom modelu i jesu namerno zamenjene...;)

Znači još jedan od, u zadnje vrijeme sve češćih, Roco modela od odvratne krte smeće-plastike*.
Obični jeftini polistiren, koji koristi ACME i ostali 'kinezi', je premium-materijal prema ovome.

*) Navodno je to rezultat bezbrojnih ciklusa recikliranja otpadne plastike iz proizvodnje, radi 'uštede'.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ne znam tacno koji je kat.br. Secam se da je neka Ep. 1, i da mu je tovar bio kocnicarske kucice...
Posto mu je tovar bio izvadjen, u radnji sam ga kupio za nekih 12e....

Roco 66348, odnosno, nešto vrlo slično ovome?:

66348[1].jpg



Što nije štimalo sa osovinama?
 

alsbgd

Član foruma
... I ja sam mislio da je do te smedje plastike, naime imam jedna E kola, koja sa takvom lakocom pucaju,
da je vagon postao ne upotrebljiv, pa mi sad sluzi kao pepeljara...
Ali naj noviji slucaj je od pre par meseci, kada sam na jednom kusetu probao da skinem ob. postolje,
iscupao i dobar deo patosa rama kola.... U pitanju je naravno crna plastika!!!!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Pa prema podatcima koje imam, na ovom konkretno jz modelu, trebaju biti, puni tockovi...
Jest, za ovaj tvoj moguće. Ja se zagledao u sliku vagona iz prvog posta i njegovu preradu, gdje ovi 'krakaši' baš pristaju...
 

nik

Veteran foruma
... I ja sam mislio da je do te smedje plastike, naime imam jedna E kola, koja sa takvom lakocom pucaju,
da je vagon postao ne upotrebljiv, pa mi sad sluzi kao pepeljara...
Ali naj noviji slucaj je od pre par meseci, kada sam na jednom kusetu probao da skinem ob. postolje,
iscupao i dobar deo patosa rama kola.... U pitanju je naravno crna plastika!!!!
Da, nije nužno da bude smeđa plastika a ne treba biti ni stari model. U stvari što noviji model to veća vjerojatnost da se naleti na tu plastiku. Jedino još nisam vidio lošu plastiku kod Roco modela napravljenih do cca 1992.

Ja sam nedavno na Dacinom kušetu vadio odbojnik pa iščupao komad poda zajedno sa okretnim postoljem...:mamurluk:
 

alsbgd

Član foruma
Da, nije nužno da bude smeđa plastika a ne treba biti ni stari model. U stvari što noviji model to veća vjerojatnost da se naleti na tu plastiku. Jedino još nisam vidio lošu plastiku kod Roco modela napravljenih do cca 1992.

Ja sam nedavno na Dacinom kušetu vadio odbojnik pa iščupao komad poda zajedno sa okretnim postoljem...:mamurluk:


Odavno pricam da je Roco postao najgori proizvodjac...!!!!
 

alsbgd

Član foruma
Ali nitko drugi nije bio tako visoko (malo ispod vrha) i onda tako brzo (iako u nekoliko koraka) pao tako nisko (malo iznad dna).

BTW najgora bi ipak bila Brawa...
Kakva st tvoja iskustva sa Brawom, teretnih sam par rasklapao i nije bilo vecih problema...
Za putnicke vagone, i lokomotive stvarno ne znam;;;
 

nik

Veteran foruma
Kakva st tvoja iskustva sa Brawom, teretnih sam par rasklapao i nije bilo vecih problema...
Za putnicke vagone, i lokomotive stvarno ne znam;;;
Tenderica.
Plastične motke...
I prenos preko njih!

Motke u jednom komadu preko sve 4 osovine.
Zadnje 2 osovine na 'klackalici'.
Kad je naopako i 'uključiš struju' da pokušaš čistiti kotače motke otpadnu a plastični klinovi koji ih drže odlete po sobi.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ali nitko drugi nije bio tako visoko (malo ispod vrha) i onda tako brzo (iako u nekoliko koraka) pao tako nisko (malo iznad dna).

BTW najgora bi ipak bila Brawa...
Bome, niti Heris nije ništa bolji...:mamurluk:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh