JŽ Lokomotive u N

Ćiro_bos

Član foruma
NClight kaže:
Još jedna zanimljivost vezana uz PV je ta da se radi u stvari o 3 kompozicije koje su zajedno korištene za putovanje! jedno putovanje je standardno bilo organizirano sa prethodnicom, glavnom kompozicijom i pomoćnom kompozicijom.
PV kao vlak specijalnog ranga vozio je bez remećenja voznog reda drugih vlakova... čudno ali istinito
"vozio je bez remećenja voznog reda drugih vlakova..."
Ne znam šta si pod time mislio? Ka da je taj vlak vozio, svi ostali su bili out. Svi bi čekali i to debelo.
Kuriozitet je da su ta tri vlaka išli jedan za drugim, a osoblje duž pruge nije regulisalo njihovo eventualno sustizanje, tj. nisu saobraćali u blokovnom, odnosno staničnom razmaku, nego je to išlo kao jedan voz. Dopuštenje za kretanje prvog je važilo sve dok ne prođe i treći dio, a oni su međusobno, valjda radio vezom, regulisali eventualno sustizanje na pruzi.
Malo o.t., ali opet nije zgoreg...
 

NClight

Hybernated
Ako ti kažeš tako Ćiro, ja ti vjerujem... :cool: ipak si ti profi željezničar, a knjige (pogotovo one koje veličaju lik i djelo) znaju zavesti...
U nešto literature koju posjedujem, piše se da je PV bio uklapan u vozne redove, kako bi se spriječilo kašnjenje drugih vlakova kojima putuje radni narod kad god je to bilo moguće... propaganda čini svoje... >:)
Hvala!

Ipak, ostaje konstatacija da PV valja imati u kolekciji... ne zbog nekih političkih ili emotivnih razloga, već zato što je to vlak koji je obilježio epohu u kojoj smo živjeli, dio je željezničke baštine, a kao model bi bio izuzetno zanimljiv zbog svoje jedinstvenosti!
Vagoni su rađeni u TVT Maribor po naruđbi, i posljednji su salonski vagoni izrađeni na području bivše SFRJ... i jako su različiti od bilo čega što je prometovalo našim krajevima. :cool:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Da se manemo P.V.-a.....mada mu je sudbina uistinu zanimljiva :citaj: Čak sam na BGD forumu isterao na čisto pitanje njegovog vlasništva.
Pripao je ŽTP BGD-u poznih 80-ih jednostavnim PORAVNAVANJEM dugovanja za održavanje i čuvanje :!:
Nakon Titove smrti on NIJE korišten,ali su vagoni uvek bili tip-top...
Deceniju i kusur je to održavano a da (tadašnji vlasnik) savezna vlada EX YU to nije plaćala :D
I onda je pala TRAMPA....za oprost dugova,ŽTP BGD dobija vagone u vlasništvo mislim 1988g. :?:
Sve potanko imate na pomenutom linku Railserbia...

Evo još malo istorije,ali u SHUCA produkciji...
Godina 1974-6....kada si mlad i pun energije, onda bez mnogo premišljanja krećeš u razne poduhvate.
Tada je i nastao prikazani model JDŽ 05 :ljubav moja ljubimica medju parnjačama,uz JDŽ 01 :ljubav
Sam model nije dovršen,čak su neke stvari i poskidane za druge projekte....
Razlog ??? Pa imam namere uraditi potpuno novu verziju koju bih pripremio za kalupe,kako bih mogao
iz toga dobiti i 06 i 30...
Na ovom modelu sam po prvi puta koristio tehniku livenja (stomato-protetsku) i to za maske drehgestella na tenderu..
Hmm...možda fotke nisu najbolje :??:
 

Attachments

  • Picture 031.jpg
    Picture 031.jpg
    66 KB · Pregleda: 142
  • Picture 032.jpg
    Picture 032.jpg
    90.6 KB · Pregleda: 145
  • Picture 033.jpg
    Picture 033.jpg
    90.8 KB · Pregleda: 141

SHUCA

Poznati forumaš
:>idea: HE-HE-HE :>idea:
Jednu godinu ranije drljava LIMA je izbacila 0-3-0 lok sa troosnim tenderom L.M.S. Kako je jedna već bila u mom posedu,
merenjem točkova ustavih da je to pandan f-1850mm,kakav je na JDŽ05. Normalno...kupljena je još jedna za seciranje :eek:
Inače pogon je u tenderu-baziran na mehano motoru iz lok 0-3-0...Šasiju sa 4 ose sam morao da u metalu pravim,a prenosnici-zubnici su od pomenute mehano lok.
 

NClight

Hybernated
Znači da si slobodne osovine uzeo od nečega drugog?
Zanimljivo... :>idea:

Ajd nas još malko razmazi... pa pokaži šta se još ima na polici ;)
 

SHUCA

Poznati forumaš
Ovo nije JZ....ali... kada ostane delova a ja zaludan onda nastaju ovakve stvari iz maloga mozga :D
Prepoznajes li ovde ponesto :?:
Prikazacu i ostale hand-made modele JZ :prof: Polako....
 

Attachments

  • Picture 035.jpg
    Picture 035.jpg
    94.8 KB · Pregleda: 122

SHUCA

Poznati forumaš
Leva je od obrtnog postolja ROCO >8-o: +mehano motor i preuređena hauba mehano 0-3-0 >8-o:
Desna je SKRAĆENA za jednu osu mehano :eek: Hauba je žešće preuređena >:finger:
To je nastalo slučajno >:read:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Sve tri verzije KARAVELE..... U doradi ,za isporuku >:finger:
U prvom planu, prvo bojenje po firmom HZ iz 1992.g. po meni, ORIGINAL HZ 2063 :!: :!:
Plava verzija je nastala koju godinu docnije...
 

Attachments

  • Picture 039karavele.jpg
    Picture 039karavele.jpg
    75.6 KB · Pregleda: 135

NClight

Hybernated
Shuca koristi 90% mehano šasija ako se ne varam, jer su lakše dobavljive.
Nećeš vjerovati, ali mehano (je imao) u ponudi okretna postolja sa asimetričnim rasporedom osovina, baš gledam u ladici, imam "SD40 GM-EMD demonstrator" sa takvim postoljima (biti će žrtvovan za neku od 6xx loksi)

Dalo bi se raditi i sa KATO ili nekim od američkih modela, ali je u velikoj većini slučajeva kao i kod Mehana problem oko skraćivanja-produživanja šasije, a novi modeli imaju i dosta utega koje bi valjalo "skidati" brušenjem-glodanjem jer su u blok-sistemu i zatvaraju kompletnu šasiju.

Uglavnom, mehanika je uvijek problem, ali je Shuco to uspio riješiti na vrlo zadovoljavajući način... ma i ja se petljam... bolje da :tisina i neka Shuca sam objasni :ples
 

SHUCA

Poznati forumaš
Malo da korigujem NCL-a...... Mehano je nekada davno radio model SD-45 sa pogonom na zadnjem postolju ali su postolja SIMETRIČNA :D Tu je u seriji bilo i bojenje GM-demo. Povučena je iz programa ATLAS još krajem 80-ih zbog dotrajalosti alata,a mehano je još neko vreme proizvodio taj model ali je bio uvek jako loše liven i bojen :zvizdi:
Mehanova lok sa ASIMETRIČNIM postoljima (treća osa malo odmaknuta) i sa vučom NA OBA postolja NIJE iz ATLAS programa već je to program za M.R.C- Co. USA a radi se o modelu ALCO-RSD-15 u dve verzije , sa visokim i niskim nosem :!: Tu je razvijen solidan motor sa većom snagom i duplim magnetima. Po meni, jedan od najednostavnijih-a pouzdanih motora u celom "N" spektru. Imate fotku lok Hž 2063,pokraj adaptirane šasije na http://suco.moj-album.com
Ni taj model se ne proizvodi od rata....Alati su vraćeni vlasniku :hmmm
Za Karavele ide TA, produžena i doterana šasija gde često moram otklanjati fabričke pogreške >:finger:
Na žalost, rezerve se polako smanjuju... Upravo zahvaljujući ovim jeftinim šasijama je i cena mojih modela iz game EMD-lok ,tako pristupačna cenom :ples Sledeće po ceni su Bachmann ili Atlas lok klase SD,no njih na e-bay sumnjam da možete dobiti bez 50 e + ptt= 70e :eek: Za tu cifru bi sam model bio skuplji :D
Da sam u Germaniji i da ovako pravim neki tamošnji model kojeg NEMA u redovnoj izradi---min. bi bilo 300 eu....
Ovde na teritoriji ex-YU.... vlada hronični dekintitis....Zato i mehano šasije-kako bih cenu držao što niže,na radost "N"-ša....Kome smeta mehano, dobije od mene uputstva sa čime i kako još može motorizovati moje modele,mada,do sada se niko od kupaca NIJE žalio na postojeći pogon nakon mojeg doterivanja :zvizdi:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Još malo stariteta..... "Makedonka" 661 podserije 400 :idea:
Ovaj komad je kao unikat urađen 1982-3 ,ko će pamtiti :hmmm , natpisi RUKOM pisani na način koji sam opisao..
Pre koju godinu je uradjen novi master i mini serija u ressinu.
Kod ovog JŽ modela je korištena šasija SD-45,jer ispod niskog nosa NE može stati
pužna kutija od šasije RSD-15 ne-ne

Onaj pikavac je spec. za NCL :ples :ples Godina :?: sredina 80-ih prošlog veka.....
Ko kaže da ne liči na glasskastena :ples :ples Ne valja kada ostane delova a meni dosadno :ples :ples
U početku je bio BEZ srednje ose.. i sa bogatijim palicama :hmmm
 

Attachments

  • Picture 049-a.jpg
    Picture 049-a.jpg
    66.5 KB · Pregleda: 146
  • Picture 044-a.jpg
    Picture 044-a.jpg
    69 KB · Pregleda: 145
  • Picture 050.jpg
    Picture 050.jpg
    62.3 KB · Pregleda: 150

NClight

Hybernated
SHUCA kaže:
Onaj pikavac je spec. za NCL :ples :ples Godina :?: sredina 80-ih prošlog veka.....
Ko kaže da ne liči na glasskastena :ples :ples Ne valja kada ostane delova a meni dosadno :ples :ples
U početku je bio BEZ srednje ose.. i sa bogatijim palicama :hmmm

LOL >:D: >:D: LOL
Straaašnoooo!!! >:D:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Možda je trebalo da napomenem da ovakve igrarije na temu "slobodne forme" ili "šta ti padne na pamet" za posledicu imaju VEĆ NAĐENO REŠENJE kada se pojavi problem kod izrade zadatog modela :>idea: Mora se probati SVE :!:
Na ovakvim izletima sam po prvi puta isprobavao NOVE metode i tehnike rada---BEZ POSLEDICA :hmmm
Šta ispadne-ispadne >8-o: no, od mnogih eksperimenata, ova tri modela su ostali u koliko-toliko prvobitnom stanju,samo zahvaljujući svom neobičnom izgledu >8-o: Bilo mi je žao da ih rasturam :crvenilo:

Evo još jednog JŽ modela:

Kanađanka 665 rađena negde 1983-4g. Inače su to bile najsavremenije dizelke u Evropi, u vreme kada su nabavljene.... Snage 2900 KS ,proizvod ALCO-MLW :!: Kupljene su za prugu BGD-BAR,no ubrzo ostaju bez posla zbog elektrifikacije. Kako su imale osovinski pritisak 22 tone,mogle su raditi SAMO na magistralnoj pruzi BGD-NIŠ, ali su uskoro povučene iz saobraćaja i kasirane.
 

Attachments

  • Picture 048-665.jpg
    Picture 048-665.jpg
    57 KB · Pregleda: 129
  • Picture 046-665.jpg
    Picture 046-665.jpg
    70.3 KB · Pregleda: 134

SHUCA

Poznati forumaš
JŽ serije 20 (Borsig) osnovna verzija sa troosnim tenderom.
Unikat,rađen 1975-6 :??:
 

Attachments

  • IMG_0326nnn.jpg
    IMG_0326nnn.jpg
    112 KB · Pregleda: 113

SHUCA

Poznati forumaš
U pripremi za isporuke..........
Ovo su poslednji Regani a ni Karavela neko vreme neće biti...alat za livenje je dotrajao :(
 

Attachments

  • nq3Cwin4wVbekWMt.jpg
    nq3Cwin4wVbekWMt.jpg
    185.3 KB · Pregleda: 133

SHUCA

Poznati forumaš
Prototip ZS 444......
Pantografi NISU originalni-- Neplanirano je model u ovoj fazi ,promenio vlasnika :D :D tako da je dodavanje krovnog postrojenja ,odbojnika,kvacila i originalnih pantografa,ostalo njemu :D
Meni je ostala samo ova fotka, i plan da na prolece uradim jos koji komad :??:
Nalepke-decali......"N amater" :aplauz: a mehanika je od USA MEHANO lok. :??: :??:
 

Attachments

  • 166_Picture_011_4d.jpg
    166_Picture_011_4d.jpg
    62.9 KB · Pregleda: 618

SHUCA

Poznati forumaš
Nadjoh na CD-u jednu sacuvanu fotku mehanike 441 u pocetnoj fazi izrade :prof:
 

Attachments

  • IMG_2269 441.jpg
    IMG_2269 441.jpg
    72.9 KB · Pregleda: 126

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh