Modelarske novosti - 2024.

nik

Veteran foruma
Moram priznati da me modeli za ovu godinu i nisu baš impresionirali. Pogotovo kada vidim cijene. Rekao bih da su se, konkretno Roco i Piko za ovu godinu više naklonili Švici, Poljskoj i Češkoj, što je super za ljubitelje tih kompanija.

Nadalje, kod Pika očito kreće kriza, u kojoj se vjerojatno Roco našao godinu ranije, pa su i oni krenuli sa tro-polnim motorima u Expert I Expert Plus serijama. Gledajući novo najavljene modele na svega par njih naveli su pet-polni motor. Poslao sam im mail sa upitom, na što sam dobio odgovor koji me prosvijetlio kao niti jedan do sada, glasi da ugrađuju optimalne motore ovisno o modelu. Jasno, to me natjeralo da im izrazim nezadovoljstvo kao kupac u kojemu sam naveo da je motor puno bitnija stavka i informacija o modelu, nego posebno naglašena rasvjeta instrument ploče dok rade svjetla u smjeru vožnje. Također sam naveo da bi im bez problema vratio model kada bi otkrio tro-polni motor u Expert serijama koji se ugrađuju u Hobby seriju, a da to nije nigdje u opisu ili priručniku naglašeno. Zahvalili su se na mailu, te su rekli da će razmotriti moj mail. Znamo da neće, ali barem nisu "nestali" u komunikaciji.

Stoga, pri kupnji modela, ako je nekome bitan motor, oči trebaju biti širom otvorene i copy-paste svakog modela u mail, pa zatražiti upit. Nije to samo kod Roco-a i Pika. Vidim manjak informacija na jako puno proizvođača modela. Danas više čovjek ne zna da li je zaboravljeno napisati, namjerno nije navedeno ili ne žele napisati tro-polni motor, jer kako bi to izgledalo na sve skupljim modelima. Zapravo, mislim da mole Boga da se što više modela proda onima koji svoje modele ne voze, iz nebitno kojih razloga ili im nisu bitne vozne karakteristike, pa prođe ispod radara.
Sve su to jeftini šrot motori, tko želi nešto bolje treba kupiti kineski coreless motor i sam ga ugraditi (ili dati nekom da ga ugradi).
Za primjer moja Piko DB BR 103.
 

ivan2horvat

Član foruma
Sve su to jeftini šrot motori, tko želi nešto bolje treba kupiti kineski coreless motor i sam ga ugraditi (ili dati nekom da ga ugradi).
Za primjer moja Piko DB BR 103.
Vidno i čujno osjetna razlika nakon ugradnje drugog motora. No, koliko god tvornički motori bili loši ili ne, lijepo bi bilo da je ta stavka navedena, prvenstveno na stranici proizvođača. Razlika između pet-polnog motora i još više-polnog motora je velika, a pogotovo između tro-polnog i pet-polnog. Još ako je netko na DC-u razlika je itekako vidljiva. Npr, Roco BR80 koju sam uzeo ima tro-polni motor. Na nižoj voltaži mogu zaboraviti vožnju, a kamoli performanse. Dok mi se bilo koji pet-polni motor na modelima ponašao vrlo prihvatljivo. U slučaju BR80 dekoder je riješio većinu problema i to kada sam dekoderu naredio auto-tune postavke motora. Do tada, kaj god da sam unio od postavki lokomotiva je vozila, blago je reći, užasno. Ni sada nisam zadovoljan voznim svojstvima tako da će u nekom trenutku motor i tiskana pločica ići van, a stavljati će se nešto hvale vrijedno, uključujući i neki power pack jer joj smeta svaki Bog, iako kao kupi struju sa svih kotača.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh